Πρόβλημα με php Self Service password (LDAP Tool Box)

Σε αυτή την περιοχή μπορείτε να βρείτε ή να αναζητήσετε πληροφορίες σχετικές με την PHP

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
jimpag

Δημοσίευση από jimpag » 14 Νοέμ 2012 10:10

Καλημέρα,
Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα στην χρήση του Self Service Password (LDAP Toolbox) στην PHP.
Το σενάριο είναι το εξής:
Έχω κάποια τερματικά τα οποία είναι εκτός του domain μου και συνδέονται στο δίκτυο μέσω 3G. Μέσω της υλοποίησης που έχει γίνει από τον πάροχο, αυτά τα 3g καταλείγουν στο δίκτυο μου και έχουν ήδη ip η οποία γίνεται routing στο εσωτερικό μου δίκτυο ώστε να βλέπουν τους servers που έχουν τις εφαρμογές.
Τα τερματικά αυτά λόγο του 3g δεν μπορούν να κάνουν logon στο domain, μπαίνουν τοπικά και βλέπουν τον εσωτερικό server του domain που έχει την εφαρμογή της php με ip.
Οι χρήστες κάνουν authenticate μέσω της εφαρμογής της php, η οποία "μιλάει" με το active directory, και μπαίνουν μόνο εφόσον γίνουν authenticate (δηλαδή χρησιμοποιούν τα credentials που έχουν για το active directory).

Το πρόβλημα λοιπόν έρχεται στην περίπτωση που οι χρήστες πρέπει να αλλάξουν το password που έχουν στο account του active directory που χρησιμοποιούν.
Για τον λόγο αυτό έχω χρησιμοποιήσει το Self Service password από το LDAP Toolbox αλλά δεν έχω καταφέρει ακόμα να το λειτουργήσω και μου εμφανίζει "Cannot access LDAP directory"

Επισυνάπτω το config.inc.php για να δείτε το configuration το οποίο έχω κάνει (στα σημεία που γράφω ad_server και domain έχω βάλει τα ονόματα των δικών μου server).

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη....
Συνημμένα
config.inc.php.txt
(5.33 KiB) Μεταφορτώθηκε 159 φορές

jimpag

Δημοσίευση από jimpag » 15 Νοέμ 2012 15:17

Τίποτα ?? Κανείς ??

Άβαταρ μέλους
jpk

Δημοσίευση από jpk » 17 Νοέμ 2012 14:23

Πάντως εγώ δεν έχω απάντηση να σου δώσω, δυστυχώς , θα έλεγα, κατανοώ τι λες και είμαι σίγουρος ότι δεν έχεις καμιά σχέση με όποιον σχεδίασε αυτή την αρχιτεκτονική υλοποίησης. Οπότε ή αν τον έχεις πας και βρίσκεις όποιον σκέφτηκε να λύσει με αυτές τις απαντήσεις σε αυτά τα specs ή μπαίνεις σε κάποιο προγραμματιστικό forum για LDAP , αν και ακόμα στο τελευταίο πιστεύω ότι πάλι θα γυρίσει από την αρχή η κουβέντα του τι κάνεις ….

Απάντηση

Επιστροφή στο “PHP Προγραμματισμός”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης