Αναζήτηση συμβατής κάρτας γραφικών

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
logintech

Δημοσίευση από logintech » 14 Νοέμ 2012 13:40

Γεια χαρά!

Έχω ένα Dell Optiplex GX520 και θέλω να του περάσω μια καινούργια κάρτα γραφικών επειδή η on-board, απ’ ότι φαίνετε, έχει χαλάσει.
Το θέμα είναι ότι ψάχνω εδώ και ώρες για το ποιες κάρτες είναι συμβατές και το κάθε site λέει τα δικά του.
Στα περισσότερα λέει πως έχει ΜΟΝΟ PCI θύρα. Σε άλλα λέει πως έχει και PCI-Express.

Θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει;

ΥΓ 1. Επισυνάπτω μια φωτογραφία με τις 2 θύρες που έχει το κουτί και το link παρακάτω είναι το manual από την DELL. Το δικό μου είναι η έκδοση Desktop.

Κώδικας: Επιλογή όλων

http://downloads.dell.com/Manuals/all-products/esuprt_desktop/esuprt_optiplex_desktop/optiplex-gx520_user%27s%20guide_en-us.pdf?c=us&l=en&cs=&s=gen
ΥΓ 2. Αν σε περίπτωση μπορώ να βάλω μόνο απλή PCI - Low Profile, υπάρχουν πια τέτοιες κάρτες στην ελληνική αγορά; Επειδή όσο έψαξα στο internet δεν βρήκα τίποτα.[/code]
Συνημμένα
PCI.jpg

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 14 Νοέμ 2012 23:36

Σύμφωνα με >> http://reviews.cnet.com/desktops/dell-o ... 33626.html
υπάρχουν οι εξής θέσεις:

Slots 1 (total) / 0 (free) x Processor - LGA775 Socket,
2 (total) / 0 (free) x Memory - DIMM 240-pin,
2 (total) / 2 (free) x PCI - Full-height,
1 (total) / 1 (free) x PCI Express x16 - Full-heigh

και φυσικά σε ενδιαφέρει το επισημασμένο, άρα θα αναζητήσεις κάρτα γραφικών για τέτοιου τύπου slot.
«Μάθε από τα λάθη των άλλων γιατί δε θα προλάβεις να τα κάνεις όλα μόνος σου»
Οι Έλληνες είμαστε «θεατές των λόγων και ακροατές των έργων» (.... ο Θουκυδίδης το είπε !)
«Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Αυτοί που κερδίζουν, αυτοί που χάνουν και αυτοί που καθορίζουν ποιοι κερδίζουν και ποιοι χάνουν! »

logintech

Δημοσίευση από logintech » 15 Νοέμ 2012 11:04

Έχουν όμως την ίδια motherboard; Γιατί στην σελίδα που μου δίνεις είναι για mini tower και όχι desktop.
Αν ναι αυτό σημαίνει πως το κάτω slot είναι απλή PCI (όχι PCI-E) και η πάνω θεωρείται "PCI-E x16 Full height".

Σωστά;

Απλά έχω παραξενευτεί επειδή τα slot μου φαίνονται ανάποδα. Η εγκοπή θα έπρεπε να είναι από τα δεξιά και όχι στα αριστερά. (Το panel που βγαίνουν οι έξοδοι είναι δεξιά)

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 15 Νοέμ 2012 19:57

Το review που αναφέρω είναι για desktop (όπως θα δείς και στο link), το form factor της m/b είναι για mini tower και δεν έχει καμμία σημασία για αυτό που ζητάς.
Σε ενδιαφέρει απολύτως το τί είδους slot έχει διαθέσιμο για κάρτα γραφικών, τα άλλα είναι τεχνικές λεπτομέρειες...

Πχ. φωτο m/b για την θέση των slots

Εικόνα

και από μία τυχαία m/b, η θέση και ο προσανατολισμός του PCI Express x16 slot

Εικόνα (link προϊόντος >> http://goo.gl/5ISqX )
«Μάθε από τα λάθη των άλλων γιατί δε θα προλάβεις να τα κάνεις όλα μόνος σου»
Οι Έλληνες είμαστε «θεατές των λόγων και ακροατές των έργων» (.... ο Θουκυδίδης το είπε !)
«Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Αυτοί που κερδίζουν, αυτοί που χάνουν και αυτοί που καθορίζουν ποιοι κερδίζουν και ποιοι χάνουν! »

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες