Δημιουργία Studio για ράδιο

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
anonymous77

Δημοσίευση από anonymous77 » 16 Νοέμ 2012 16:05

Καλησπέρα παιδιά σκέφτομαι με κάτι πεδία να φτιάξουμε ένα mini studio για ένα webRadio που έχουμε μπορείτε να μου προτείνετε τι μηχανήματα θα χρειαστώ; Και γενικά άμα φτιάξω το studio με τι πρόγραμμα πρέπει να κάνω εκπομπές και γενικά ότι μπορείτε είμαστε 16 και χρειαζόμαστε ΒΟΗΘΕΙΑ ! (Δεν ξέρω άμα το έχω βάλει στην σωστή κατηγορία )!

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 16 Νοέμ 2012 16:19

δες το radiojar http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=63309 και δε θες κάτι άλλο...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

jb74
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από jb74 » 16 Νοέμ 2012 17:53

Καλησπέρα

Εγώ θα σου μιλήσω για το studio, για τις ζωντανές εκπομπές που μάλλον θέλετε να κάνετε.

Για πιο απλά και ανέξοδα, βάζεις ένα winamp + DSP plugin, βάζεις τα mp3 πάνω και παίζουν. Έχει ρυθμίσεις πάνω για mic, fade κλπ. Από μηχανήματα δεν χρειάζεσαι τίποτα, μόνο ένα μικρόφωνο και το PC σου, συνδεμένο στο Internet. Για το πως δουλεύει και τι ακριβώς μπορείς να κάνει το DSP μπορείς να διαβάσεις άπειρους οδηγούς στο Internet.

Τώρα για πιο σοβαρά, πάμε αλλού και σίγουρα κοστίζει. Φαντάσου ότι για έναν μίκτη τρικάναλο έδωσα 140 ευρώ (για τον πιο απλό συζητάμε), για να αντικαταστίσω ένα 20+ χρονών που είχα από εποχές FM ;). Επίσης είδα για τιμές πικάπ (γιατί έχω αρκετούς δίσκους βυνιλίου και το παλιό μου πικάπ παρέδωσε πνεύμα), και έπαθα μια ψιλοσυγκοπή, για τα δεδομένα τα δικά μου τουλάχιστον. Τέλοσπάντων, για πρόγραμμα που θα παίζεις mp3, δες VirtualDJ ή TraktorDJ, κατά την γνώμη μου.

Χαιρετώ

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες