Ξεκίνημα Μηχανογράφησης & Απορίες.

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
linx

Δημοσίευση από linx » 17 Νοέμ 2012 14:56

Καλησπέρα και απο μένα, έχουμε μια μικρή επιχείρηση και θέλω να κάνω εισάγω τον υπολογιστή στή ζωή μας κυρίως για να μειωθεί ο φόρτος εργασίας, για λόγους εμφάνισης (πιο ωραίο τιμολόγιο το τυπωμένο σε Α4) αλλά και να διευκολυνθεί περαιτέρω η επαφή με τους πελάτες και τα στατιστικά στοιχεία μας. Σαν χρήστης Linux απο καιρό έχω στρέψει την προσοχή μου σε προγράμματα ERP, όχι απαραίτητα τόσο εξεζητημένα, ελέυθερου λογισμικού. Μετά απο ψάξιμο αρκετό μπορώ να πω οτι δεν έχω βγάλει άκρη.

Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω κατα κύριο λόγο είναι αν κάποιος έχει και χρησιμοποιεί κάποιο τέτοιο πρόγραμμα (open source, όπως OpenERP, PytheusERP, κλπ) για να εκδίδει παραστατικά (τιμολόγια, δελτία αποστολής) με κάποιον φορολογικό μηχανισμό και δεν έχει πρόβλημα με την εφορία (να είναι νόμιμο βάση του κανονισμού Στοιχείων και Βιβλίων).
Το δεύτερο που θα ήθελα να ρωτήσω είναι: ποιά είναι τα βήματα για να κάνω ηλεκτρονική μηχανογράφηση; Δηλαδή πρώτα βρίσκω και set-άρω το πρόγραμμα; Πρώτα αγοράζω φορολογικό μηχανισμό; Πρώτα κάνω κάποια αίτηση;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και ελπίζω να μή σας κούρασα.

platongr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από platongr » 18 Νοέμ 2012 14:59

Για να ειναι νομιμο το παραστατικο που θα κοψεις, πρεπει εκτος απο τον μηχανισμο, η εφαρμογη να εχει εγκριση απο το υπουργειο οικονομικων, οποτε ξεχασετα τα ξενα opensource.

linx

Δημοσίευση από linx » 18 Νοέμ 2012 18:48

Να το ξεχάσω το ξένο. Κάποια Ελληνική προσπάθεια όπως το Pytheus θα μπορούσε να λειτουργήσει; Γνωρίζει κάποιος κάτι άλλο σχετικό;

platongr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από platongr » 18 Νοέμ 2012 21:20

Δεν την γνωριζω την εφαρμογη. Στειλε τους ενα μαιλ και ρωτησε τους.

Η σειρα που πρεπει να κινηθεις ειναι οτι πρωτα βρισκεις την εφαρμογη, μετα τους ρωτας τι μηχανισμο να παρεις, τα σεταρεις, κανεις δοκιμες, το δηλωνεις στην ΔΟΥ σου και εισαι ετοιμος.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες