Κοστολόγηση διαφήμισης

Εύρεση και τοποθέτηση διαφημίσεων στις σελίδες μας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
hellasedu
Επικοινωνία:

Κοστολόγηση διαφήμισης

Δημοσίευση από hellasedu » 17 Νοέμ 2012 18:59

Καλησπέρα σας, θα ήθελα τη βοήθειά σας.
Διατηρώ ένα μικρό site με εκπαιδευτικές ειδήσεις. Γύρω στους 14.000 μοναδικούς επισκέπτες το μήνα με περίπου 30.000 impressions. Μου ζητάει ένας εκπαιδευτικός οργανισμός να βάλει banner. Πόσο λέτε να χρώσω για χρονοχρέωση το μήνα ή πόσο το CPM για την κορυφή της σελίδας;
Ευχαριστώ

kapadokis

Κοστολόγηση διαφήμισης

Δημοσίευση από kapadokis » 16 Ιαν 2013 10:11

Θεωρώ ότι για 30000 impressions θα ήταν μια καλή πρόταση 25 με 30 ευρώ (περίπου 1€ RPM) τον μήνα. Για banner 300x250 μιλάω πάντα.

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Κοστολόγηση διαφήμισης

Δημοσίευση από fiskilis » 16 Ιαν 2013 10:13

εγω θα ελεγα και παραπανω καθως ειναι καθαρα στοχευμενη η σελιδα και δεν ειναι γενικο ενημερωτικο που θα μπει ο επισκεπτης και για αλλα θεματα ασχετα, οποτε εδω θα εχει καλυτερη αποδοση

kapadokis

Κοστολόγηση διαφήμισης

Δημοσίευση από kapadokis » 17 Ιαν 2013 00:40

+1 fiskilis, dikio exeis

kevag
Επικοινωνία:

Κοστολόγηση διαφήμισης

Δημοσίευση από kevag » 23 Μαρ 2013 14:13

εγώ πάντως που έχω ιστοσελίδα με στοχευμένο target group (και με λιγότερους unique visitors) για banner 336X220 ζητάω 960/ έτος ήτοι 80ευρώ/μήνα (δεν συμπεριλαμβάνεται ΦΠΑ). Όταν θέλουν λιγότερο χρονικό διάστημα πχ 3 μήνες ο μήνας τότε ανέρχεται στα 130 ευρώ κλπ.

ttppsogr

Κοστολόγηση διαφήμισης

Δημοσίευση από ttppsogr » 12 Δεκ 2013 01:41

Κάνω reply σε αυτό το παλιό thread για να μην ανοίξω καινούργιο, μιας και η ερώτηση είναι σχετική.

Έχω ένα απόλυτα targeted site (Ελληνικό) σε μια συγκεκριμένη hot κατηγορία (με πολλούς διαφημιζόμενους). Το traffic είναι κατά 90% organic (google) και 10% direct (natural email sharing, εγώ δεν στέλνω τίποτα). Οι επισκέπτες του site ανήκουν σχεδόν 100% στην κατηγορία που κάνει target το site, αφού έρχονται από το google ψάχνοντας ακριβώς αυτό που προσφέρω. Τα σχόλια είναι εγκωμιαστικά, κλπ.

Κατά μέσο όρο είναι 10χιλ unique visitors το μήνα (450 άτομα τη μέρα τις καθημερινές). Όλοι τους είναι υποψήφιοι αγοραστές διάφορων προϊόντων, που τα πουλάνε εξειδικευμένα καταστήματα της κατηγορίας, με τεράστια γκάμα προϊόντων (από 0.5 ευρώ μέχρι 3.000 ευρώ).

Με ενδιαφέρει η πώληση απευθείας διαφήμισης σε έναν μόνο από αυτούς, αλλά όχι με τη λογική του banner. Θέλω αποκλειστικά να προβάλλω έναν με όλα τα μέσα:

1) Custom tamplate στα χρώματα του με τις προσφορές του που καλύπτει όλο το site,
2) όλες τις θέσεις διαφήμισης με banner/text ads,
3) και ενδεχομένως μερικά product review posts.

Δηλαδή να ντύσω ΟΛΟ το site στα "χρώματα" και τα ads της εταιρίας που θα καταλήξω. Η παρουσία του διαφημιζόμενου θα είναι dominant. Φαντάζομαι έχετε δει αντίστοιχες καμπάνιες, όπως vodaphone red που έντυσε πολλά site στα κόκκινα, ή διάφορες κινηματογραφικές ταινίες που αλλάζουν ολόκληρα templates στα μεγάλα site (in.gr, athinorama.gr). Επίσης δεν θα υπάρχει πουθενά κανένας ανταγωνιστής του.

Υπάρχει κανένας που να το έχει κάνει, να με φωτίσει ποια είναι μια λογική τιμή;

Αν ένα απλό banner 336x280 κοστολογείτε από 30-130 ευρώ το μήνα για περίπου 10χιλ στοχευμένους unique visitors το μήνα, τότε για αποκλειστικό "ντύσιμο" / ads του site για τι ποσό μιλάμε;

(Λάβετε υπόψη ότι θα κοπεί το αντίστοιχο τιμολόγιο (φορολογία δική μου 26%, παρακράτηση 20% από την εφορία και βέβαια ΦΠΑ 23% που επιβαρύνει τον πελάτη) και θα γίνει ιδιωτικό συμφωνητικό. Και φυσικά όλα αυτά πρέπει να υπολογιστούν στο κόστος ώστε να γίνει μια συμφωνία που κερδίζουν και οι δύο πλευρές)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Διαφημίσεις στις σελίδες μας (εκδότες)-γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες