domain registrar

ότι θέλουμε να ρωτήσουμε και να μάθουμε για τα domains στην Ελλάδα και στον κόσμο.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
annulini

domain registrar

Δημοσίευση από annulini » 18 Νοέμ 2012 13:21

συγχαρητήρια για την καταπληκτική σας σελίδα!
Είδα οτι εδώ υπάρχουν αρκετοί επαγγελματίες του κυβερνοχώρου οπότε πιστεύω να με κατατοπίσετε.

Είμαι web designer και θέλω να γίνω επίσημος καταχωρητής ονομάτων (οχι resseller) μπορείτε να μου πείτε τι χρειάζετε;
Αννα

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

domain registrar

Δημοσίευση από CyberCr33p » 18 Νοέμ 2012 15:46

Συμπληρώνεις κάτι έγγραφα που θα βρεις στο www.eett.gr

Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

domain registrar

Δημοσίευση από gvard » 18 Νοέμ 2012 19:59

Καλησπέρα,

Εφόσον έχεις την υλικοτεχνική υποδομή αλλά και το απαραίτητο προσωπικό για να στηρίζεις τις υπηρεσίες σαν καταχωρητής, μπορείς να ακολουθήσεις τις οδηγίες που θα βρεις στο http://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT ... ton.html#1 . Σε κάθε περίπτωση αν έχεις λιγότερα από 300 domains σε συμφέρει να γίνεις μεταπωλητής σε έναν άλλο καταχωρητή ο οποίος θα σου κάνει τιμές χονδρικής, καθώς δεν θα χρειαστεί να ρίξεις χρήματα για να κάνεις δικό σου σύστημα κατοχύρωσης (οχι, δεν μπορείς απλά να γίνεις καταχωρητής για την πάρτη σου, θα πρέπει να έχεις και ένα σύστημα κατοχύρωσης).
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος
Φιλοξενία ιστοσελίδων - Cloud Servers στην Ελλάδα

annulini

domain registrar

Δημοσίευση από annulini » 18 Νοέμ 2012 23:53

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
Για τους domain name servers πρέπει να έχω δικούς μου server η μπορώ να νοικιάσω/ αγοράσω την υπηρεσία;
Το λογισμικό για την καταχώρηση πόσο κοστίζει; που μπορώ να βρώ; υπάρχει έτοιμο ή πρέπει να γίνει κατασκευή;
Αννα

Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

domain registrar

Δημοσίευση από gvard » 19 Νοέμ 2012 00:03

Καλησπέρα,

Για αυτό τον λόγο λέω ότι καλύτερα αν έχεις μικρό αριθμό ονομάτων να μιλήσεις με έναν καταχωρητη να σου κάνει τιμή χονδρικής, πρέπει να έχεις μια τεχνογνωσία πλέον για να υποστηριξεις και τους πελάτες που θα σου έρθουν.
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

domain registrar

Δημοσίευση από cordis » 19 Νοέμ 2012 00:19

μίλησε με κάποιον και βάλτον να σου το κάνει σε branded site για να μη φαίνεται ότι πάνε αλλού οι πελάτες σου για τα domains.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

annulini

domain registrar

Δημοσίευση από annulini » 19 Νοέμ 2012 11:07

gvard έγραψε:Καλησπέρα,

......πρέπει να έχεις μια τεχνογνωσία πλέον για να υποστηριξεις και τους πελάτες που θα σου έρθουν.
Μα και εγώ για αυτό ακριβώς ενδιαφέρομαι, για το πως θα αποκτήσω αυτή την τεχνογνωσία. Αν κάποιος μπορεί άς με βοηθήσει με το τι βήματα πρέπει να κάνω τι υλικο και τι software χρειάζεται.
Τα λινκ που δώσατε τα διάβασα αλλά χρειάζομαι περισσότερες λεπτομέρειες σε μερικά πράγματα. Δέχομαι και κάποια μορφή συνεργασίας (με αμοιβή) με όποιον μπορεί να αναλάβει το "στήσιμο" αυτής της υπόθεσης.
Αννα

annulini

domain registrar

Δημοσίευση από annulini » 19 Νοέμ 2012 11:46

cordis έγραψε:μίλησε με κάποιον και βάλτον να σου το κάνει σε branded site για να μη φαίνεται ότι πάνε αλλού οι πελάτες σου για τα domains.
Όταν γίνεται ανανέωση το μητρώο στέλνει μήνυμα στον ιδιοκτήτη του ονόματος που αναφέρει τον καταχωρητή για να απευθηνθεί ο ιδιοκτήτης για την ανανέωση. Και αυτό το κάνει από τρεις μήνες πριν την λήξη. Οπότε φαίνεται οτι ο καταχωρητής είναι άλλος και όχι εγώ. Και ο έξυπνος πελάτης αποφασίζει να βρεί την πηγή για να το πάρει πιο φτηνά. (είναι πιθανό και αυτό αν ο επίσημος καταχωρητής του κάνει καλύτερη τιμή, αφού έχει την δυνατότητα.)
Και μετά μαζί με το όνομα, από το οποίο ως γνωστόν το κέρδος είναι ελάχιστο, χάνω και τον πελάτη.
Αννα

Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

domain registrar

Δημοσίευση από gvard » 19 Νοέμ 2012 12:02

Καλημέρα,

Μπορείς να βρεις έναν καταχωρητή ο οποίος θα σου κάνει τιμές χονδρικής ωστε να μπορείς να παρέχεις τις ίδιες τιμές και εσύ στον πελάτη σου όσο παρέχει και ο καταχωρητής. Από εκεί και πέρα είναι θέμα συνεργασίας με τον καταχωρητή αν παίρνει τηλέφωνο κάποιος πελάτης σου να τον παραπέμπουν σε εσένα σαν πρώτο σημείο επικοινωνίας καθώς ενδέχεται να έχει κάποια προνομιακή τιμή στο domain από εσένα (ή πχ να το δίνεις δωρεάν με τη φιλοξενία). Ετσι παραπέμπουμε εμείς και το μεγαλύτερο ποσοστό των πελατών επικοινωνεί με τους συνεργάτες μας.
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος

Άβαταρ μέλους
Giannis78
Επικοινωνία:

domain registrar

Δημοσίευση από Giannis78 » 19 Νοέμ 2012 16:42

εγώ θα έλεγα αφού είσαι web designer να ασχοληθείς με αυτό και να βρεις έναν καλό συνεργάτη και να κατοχυρώνεις τα domain των πελατών από εκεί.

Με τον πελάτη σου θα είσαι ξεκάθαρη.
Εγώ κάνω αυτό και το κάνω καλά και ο συνεργάτης μου για τα domain και hosting είναι αυτός και πληρώνεις αυτά. Με αυτόν τον τρόπο δεν τον χάνεις τον πελάτη.
Παράλληλα εσύ μπορείς να έχεις μια ευνοϊκότερη τιμή από τον συνεργάτη ανάλογα με τον όγκο τον κατοχυρώσεων και τα πακέτα φιλοξενίας.

annulini

domain registrar

Δημοσίευση από annulini » 20 Νοέμ 2012 06:28

Ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις πως να μην γίνω καταχωρητής ονομάτων, θα παρακαλούσα αν υπάρχει κάποιος που γνωριζει και θέλει να απαντήσει σε όσα ρωτάω.
Χρειάζεται να έχω τους DNS σε δικό μου μηχάνημα ή μπορώ να αγοράσω την υπηρεσία φιλοξενίας DNS;
Υπάρχει λογισμικό Whois + Billing έτοιμο ή πρέπει να γίνει οπωσδήποτε κατασκεύη;
Υπάρχει κάποιος που να αναλαμβάνει το στήσιμο εννοέιτε με αμοιβή;
Αννα

annulini

domain registrar

Δημοσίευση από annulini » 20 Νοέμ 2012 06:39

Λάθος αποστολή του ίδιου μηνύματος.
Αννα

platongr
Επικοινωνία:

domain registrar

Δημοσίευση από platongr » 20 Νοέμ 2012 14:35

Χρειάζεται να έχεις δικούς σου dns σε δικό σου μηχανάκι. Όχι στο σπίτι σου στην dsl που είναι στην μόδα, αλλά σε κάποιο datacenter.

Χρειάζεσαι billing, εφαρμογή καταχώρησης, ανανέωσης και των λοιπών δυνατοτήτων που σου δίνει το μητρώο.

Χρειάζεσαι ηλεκτρονικές πληρωμές.

Χρειάζεσαι τεχνικό προσωπικό που θα μπορεί να στήσει, να αναβαθμίσει και να επιλύσει τυχόν προβλήματα.

Υπολόγισε τα κόστη σου, τον αριθμό των domains σου, τα κέρδη που μπορείς να έχεις και κάνεις όπως νομίζεις.

Εμείς μπορούμε να αναλάβουμε όλη την εγκατάσταση από το 0.

Άβαταρ μέλους
Giannis78
Επικοινωνία:

domain registrar

Δημοσίευση από Giannis78 » 20 Νοέμ 2012 14:38

annulini έγραψε:Ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις πως να μην γίνω καταχωρητής ονομάτων,
Λάθος κατάλαβες. Να σε ενημερώσουμε ηταν η πρόθεση.

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

domain registrar

Δημοσίευση από korgr » 20 Νοέμ 2012 14:56

@annulini
Είμαι σίγουρος πως δεν θα επιλέξεις να γίνεις registrar
Όπως δεν έγινα κι εγώ όταν το έψαξα λίγο παραπάνω. Και να φανταστείς πως έχω και την υλικοτεχνική υποδομή (DNS κλπ), αλλά και την γνώση να το υλοποιήσω...

Κάποιοι να σε προφυλάξουν προσπαθούν και ελπίζω κάποτε να τους το αναγνωρίσεις...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Domains - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες