domain registrar

ότι θέλουμε να ρωτήσουμε και να μάθουμε για τα domains στην Ελλάδα και στον κόσμο.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
platongr
Επικοινωνία:

domain registrar

Δημοσίευση από platongr » 20 Νοέμ 2012 16:25

Πιο απλά για τους υπόλοιπους γιατί σου τα έχω πει και σε π.μ.

Αν γίνεις καταχωρητής, έχεις τα παραπάνω έξοδα + κέρδος από κάθε domain γύρω στα 7-8 ευρώ.

Αν δεν γίνεις και απλά είσαι μεταπωλητής, έχεις κέρδος γύρω στα 5 ευρώ και κανένα έξοδο.

Χοντρικά λοιπόν, το κέρδος σου με το να γίνεις καταχωρητής είναι 2-3€ στο domain, πες 3...
Στα 100 domains είναι 300 ευρώ την διετία, δηλαδή 150 το έτος.

Υπολόγισε εσύ τα κόστη σου ;)

Αν έχεις πελάτες που σου φεύγουν γιατί βρίσκουν 3-4 ευρώ το χρόνο φτηνότερο domain, τότε κάτι άλλο φταίει και καλύτερα να το ψάξεις, εκτός και αν πουλάς 40+ το domain και 200+ το shared.

Άβαταρ μέλους
scoobby
Επικοινωνία:

domain registrar

Δημοσίευση από scoobby » 20 Νοέμ 2012 16:36

korgr έγραψε:@annulini
Είμαι σίγουρος πως δεν θα επιλέξεις να γίνεις registrar
Όπως δεν έγινα κι εγώ όταν το έψαξα λίγο παραπάνω. Και να φανταστείς πως έχω και την υλικοτεχνική υποδομή (DNS κλπ), αλλά και την γνώση να το υλοποιήσω...

Κάποιοι να σε προφυλάξουν προσπαθούν και ελπίζω κάποτε να τους το αναγνωρίσεις...
+1
εγω εχω πανω απο 150 domain για εμενα και για αλλους διεθνη και .gr και δεν με συμφερει
ουτε εσενα θα συμφερει και 300 να εχεις,μετα απο εκει μπορει να αξιζει...αλλα θελει και παλι αλλο ενα μπελα στο κεφαλι σου...

annulini

domain registrar

Δημοσίευση από annulini » 20 Νοέμ 2012 17:11

korgr έγραψε:@annulini
Κάποιοι να σε προφυλάξουν προσπαθούν και ελπίζω κάποτε να τους το αναγνωρίσεις...
Αναγνωρίζω οτι είναι από καλή πρόθεση. Όμως οταν προσπαθείς να μάθεις και η απάντηση να είναι "καλύτερα μην το μάθεις" είναι λίγο εκνευριστικό.

Εαν ξέρω τι έχω να αντιμετωπίσω, μπορώ να το σταθμίσω και να κρίνω αν με συμφέρει. Αν όπως διαβάζω παραπάνω, τα απαιτούμενα domain για να "βγαίνει" η επένδυση είναι 300 θεωρώ οτι δεν είναι δύσκολος στόχος, οπότε το βλέπω σοβαρά.

Korg τι σε έκανε να μην γίνεις καταχωρητής αφού, για να το ψάξεις φαίνεται οτι το ήθελες, και είχες και την δυνατότητα;
Αννα

annulini

domain registrar

Δημοσίευση από annulini » 20 Νοέμ 2012 17:42

platongr έγραψε: Χοντρικά λοιπόν, το κέρδος σου με το να γίνεις καταχωρητής είναι 2-3€ στο domain, πες 3...
Αυτή είναι η διαφορά κέρδους, όχι το κέρδος. Το κέρδος είναι 7-8 (πες 7,5) *300 /2 =1125 ευρώ το χρόνο μείον τα έξοδα. Για να θεωρείτε τα 300 domain ώς όριο επιβίωσης προφανώς κάπου τόσα είναι τα έξοδα ανα έτος (ή και λιγότερα).
Όμως το 300 είναι ένας μικρός αριθμός domain. Μπορεί να εξυπηρετηθεί από ένα άτομο (Μ.Ο. 0,7 ονόματα ανά ημέρα) και προφανώς και ένας αρκετά μεγαλύτερος αριθμός θα μπορεί να εξυπηρετηθεί από ένα άτομο.
Σαν καταχωρητής ονομάτων μπορείς να προσελκύσεις πολύ περισσότερες πωλήσεις σε ονόματα. Σαν web designer προσελκύεις μόνο τα ονόματα από τα έργα που αναλαμβάνεις, οπότε αυτός ο αριθμός μαζί με τις απώλειες δύσκολα φτάνει τα 300 ή με πολύ αργό ρυθμό.
Επομένως τα ονόματα που διαθέτω τώρα δεν είναι κριτήριο για το αν θα γίνω καταχωρητής αλλά το πόσα πιθανόν να αποκτήσω ώς καταχωρητής.
Αννα

Άβαταρ μέλους
scoobby
Επικοινωνία:

domain registrar

Δημοσίευση από scoobby » 20 Νοέμ 2012 19:29

annulini έγραψε:
platongr έγραψε: Χοντρικά λοιπόν, το κέρδος σου με το να γίνεις καταχωρητής είναι 2-3€ στο domain, πες 3...
Αυτή είναι η διαφορά κέρδους, όχι το κέρδος. Το κέρδος είναι 7-8 (πες 7,5) *300 /2 =1125 ευρώ το χρόνο μείον τα έξοδα. Για να θεωρείτε τα 300 domain ώς όριο επιβίωσης προφανώς κάπου τόσα είναι τα έξοδα ανα έτος (ή και λιγότερα).
Όμως το 300 είναι ένας μικρός αριθμός domain. Μπορεί να εξυπηρετηθεί από ένα άτομο (Μ.Ο. 0,7 ονόματα ανά ημέρα) και προφανώς και ένας αρκετά μεγαλύτερος αριθμός θα μπορεί να εξυπηρετηθεί από ένα άτομο.
Σαν καταχωρητής ονομάτων μπορείς να προσελκύσεις πολύ περισσότερες πωλήσεις σε ονόματα. Σαν web designer προσελκύεις μόνο τα ονόματα από τα έργα που αναλαμβάνεις, οπότε αυτός ο αριθμός μαζί με τις απώλειες δύσκολα φτάνει τα 300 ή με πολύ αργό ρυθμό.
Επομένως τα ονόματα που διαθέτω τώρα δεν είναι κριτήριο για το αν θα γίνω καταχωρητής αλλά το πόσα πιθανόν να αποκτήσω ώς καταχωρητής.
Το 300 το αναφερω ενδεικτικα,δεν ειναι κατι θεσφατο,δεν εχω τις γνωσεις να σε βοηθησω σε αυτα που ρωτας αλλα απο τα μπακαλιστικα μαθηματικα που παραθετεις και εσυ δεν βγαινει κερδος... http://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT ... index.html
διαβασε εδω τα παντα σχετικα και μολις τα κατανοησεις (εαν δεν τα ξερεις ηδη αυτα) σκεψου επισης την τεχνικη γνωση που θα πρεπει να διαθετεις καθως και τα εξοδα που πρεπει να προβεις αμμεσα και μετα σκεψου και οτι θες να πουλας ντομειν σχεδον στη διπλασια τιμη απο οτι θα τα περνεις απο μια καλη συνεργασια 12,5 +7.5χ 23%=24.6
δηλαδη ακριβοτερα απο ολους τους γνωστους registars.
και σκεψου και τον περιορισμο μονο σε .gr γιατι σιγα μην γινεις acredited registar στον icann και εαν νομιζεις ακομα οτι αξιζει κανε το...

Άβαταρ μέλους
Giannis78
Επικοινωνία:

domain registrar

Δημοσίευση από Giannis78 » 20 Νοέμ 2012 19:51

Ακόμα δεν κατάλαβες οτι αυτο που λέμε ειναι ο καθένας στο είδος και ο λουμίδης στους καφέδες.
Απο μόνη σου είπες οτι είσαι web designer, οπότε γιατι να μην ασχολείσε με αυτό που θα το κάνεις και καλά και να αφήσεις στους αλλούς τα domain. Μην κοίτας τον gvard που έγινε registrar... Εγινε απλά γιατί ζηλεύει εμένα :) .

platongr
Επικοινωνία:

domain registrar

Δημοσίευση από platongr » 20 Νοέμ 2012 20:52

Τα 2-3 ευρώ στο domain που είπα είναι το παραπάνω κέρδος σου αν γίνει καταχωρητής από να είσαι μεταπωλητής.

Σαν μεταπωλητής, αγοράζεις ~16-17
Σαν καταχωρητής αγοράζεις 12,5

Μπορείς να πουλήσεις μέχρι 44€...

και για να λέμε και του "στραβού το δίκιο" κάποτε υπήρχαν καταχωρητές με 10 και 20 domains.
Οπότε αν ο στόχος σου είναι τα 300 και το έχεις εύκολο, προχώρα...

Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

domain registrar

Δημοσίευση από gvard » 20 Νοέμ 2012 22:06

Καλησπέρα,

Σαν μεταπωλητής μπορεί να βρει και 15 ευρώ το domain για αρχή. Από εκεί και πέρα παλαιότερα υπήρχαν περιπτώσεις καταχωρητών με 10 και 20 domains (οι πιο πολλοί από τους οποίους έχουν κλείσει με το ξεσκαρτάρισμα που έκανε η ΕΕΤΤ), αλλά ο νέος κανονισμός (ο οποίος αφορά τους νέους καταχωρητές) αναφέρει υποχρεωτική την ύπαρξη συστήματος διαχείρισης, οπότε ανεβαίνει το κόστος.

Εγώ προτείνω να βρεις έναν καταχωρητή ο οποίος και θα σου δίνει καλή τιμή (πχ 15 ευρώ) και θα σου δίνει είτε ένα σύστημα (masked ή όχι) είτε ένα module για το billing σου για να κάνεις τη δουλειά σου χωρίς να χρειαστεί να μπεις σε έξοδα δικού σου συστήματος αλλά και λοιπής υποδομής (έμψυχης και άψυχης).
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος
Φιλοξενία ιστοσελίδων - Cloud Servers στην Ελλάδα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Domains - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες