Νέος στην χρήση adsense

σχετικά με το Google AdSense

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
dantekavala

Νέος στην χρήση adsense

Δημοσίευση από dantekavala » 18 Νοέμ 2012 22:37

Καλησπέρα σε όλους,

Είμαι καιρό στο forum και διαβάζω τα θέματα αλλά δεν έχω γράψει αρκετές φορές.

Έκανα ένα blog (δεν ξέρω αν πρέπει να το αναφέρω για θέμα διαφήμισης) και έχω βάλει adsense.

Είναι πρώτη βδομάδα που το ξεκίνησα και έχω ήδη 500+ page views την ημέρα με μέσο όρο επίσκεψης τα 11,5 λεπτά.

Το blog το έκανα στο blogger.

Έχω βάλει στην κεντρική σελίδα:

- Ένα banner στο header
- Δύο μικρά square στο κάτω μέρος δεξιά και αριστερά

Αυτά τα έχω βάλει με το widget του blogger χωρίς να βάλω εγώ κώδικα

Και όταν μπαίνεις σε κάποιο post, έχω βάλει και ένα banner πάνω από την ανάρτηση.

Αυτό το βάζω με κώδικα από unit που έφτιαξα στo adsense

Επίσης έβαλα και ένα google search αν και μου το αναφέρει ως διαθέσιμο και όχι ως ενεργό.

Υπάρχουν κάποιες γενικές συμβουλές που μπορείτε να μου δώσετε; Κάποια link για να διαβάσω που θα με βοηθήσουν να ανεβάσω σταδιακά τα κέρδη;

Αν επιτρέπετε να βάλω το link του blog, μου το λέτε για να έχετε καλύτερη εικόνα από όσα λέω

Ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Νέος στην χρήση adsense

Δημοσίευση από cordis » 18 Νοέμ 2012 23:22

το ποιο αποδοτικό είναι κάτω από τον τίτλο του άρθρου ένα μεγάλο τετράγωνο, αλλά είναι εκνευριστικό για τον επισκέπτη και θα σου μειώσει τον χρόνο παραμονής.

προσπάθησε να βάλεις τουλάχιστον ένα μικρό τετράγωνο στο πάνω μέρος του πλάγιου μενού.

αυτά που είναι κάτω συνήθως είναι σα να μην υπάρχουν καθόλου.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

dantekavala

Νέος στην χρήση adsense

Δημοσίευση από dantekavala » 18 Νοέμ 2012 23:33

cordis έγραψε:το ποιο αποδοτικό είναι κάτω από τον τίτλο του άρθρου ένα μεγάλο τετράγωνο, αλλά είναι εκνευριστικό για τον επισκέπτη και θα σου μειώσει τον χρόνο παραμονής.

προσπάθησε να βάλεις τουλάχιστον ένα μικρό τετράγωνο στο πάνω μέρος του πλάγιου μενού.

αυτά που είναι κάτω συνήθως είναι σα να μην υπάρχουν καθόλου.
Δεν έχω πλάγιο μενού. Το site είναι one column και χωρίζεται σε 3 μέρη. Το πρώτο είναι το μενού και το logo. Εκεί έχω βάλει ένα μεσαίο ορθογώνιο και το google search. Το δεύτερο μέρος είναι το κομμάτι όπου μου εμφανίζει τα post σε μορφή gallery. Μόλις πατάει κάποιος ανοίγει σελίδα με το post, όπου έχω βάλει μεγάλο banner κάτω από τον τίτλο.

Και τέλος το τρίτο μέρος έχει 2 διαφημίσεις και 2 widget που έχω βάλει. Ένα με τα labels και ένα με τα popular posts

Υπάρχει θέμα μήπως για τις διαφημίσεις που δεν έβαλα χειροκίνητα αλλά τα έβαλα με το widget αυτόματα;

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Νέος στην χρήση adsense

Δημοσίευση από cordis » 18 Νοέμ 2012 23:51

όχι, μια χαρά δουλεύει και το αυτόματο.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
gagger

Νέος στην χρήση adsense

Δημοσίευση από gagger » 19 Νοέμ 2012 02:09

500 page views στην πρωτη εβδομαδα? μπραβοο στηλε αμα θες μια το λινκ να το δω! βάλε και κανένα ink unit κανουν δουλεια

dantekavala

Νέος στην χρήση adsense

Δημοσίευση από dantekavala » 19 Νοέμ 2012 11:29

gagger έγραψε:500 page views στην πρωτη εβδομαδα? μπραβοο στηλε αμα θες μια το λινκ να το δω! βάλε και κανένα ink unit κανουν δουλεια
To site είναι αυτό www.luckyone.eu

Για την ακρίβεια σήμερα είναι η 4η ημέρα που είναι online και έχω 1.951 page views

Αν θέλετε να πείτε καμιά συμβουλή είτε για adsense είτε γενική, θα με χαροποιούσε ιδιαίτερα

dantekavala

Νέος στην χρήση adsense

Δημοσίευση από dantekavala » 20 Νοέμ 2012 01:55

Μου φαίνεται ότι έχω κάνει κάτι λάθος στο adsense.

Όταν είμαι στην αρχική σελίδα, μου λέει ότι έχω 609 προβολές σελίδας.

Όταν πάω όμως στην καρτέλα "οι διαφημίσεις μου" και επιλέξω τον κώδικα που έχω βάλει μέσα στα post, μου λέει ότι έχω 1131 αιτήματα διαφημίσεων.

Και το ακόμη πιο περίεργο, όταν πατάω επισκόπηση ανά ημέρα για όλη τη βδομάδα, μου εμφανίζει κάποιες μέρες να έχουν μόνο μία προβολή σελίδας.

Συν ότι το site το έφτιαξα στις 16 του μήνα και μου εμφανίζει ότι έχω προβολές από 13 του μήνα.

Δεν ξέρω αν σας μπέρδεψα. Ίσως θα ήταν ευκολότερο να βάλω screen shot μέσα από το adsense, αλλά δεν ξέρω αν επιτρέπετε

Άβαταρ μέλους
gagger

Νέος στην χρήση adsense

Δημοσίευση από gagger » 27 Νοέμ 2012 14:16

Το traffic απο που σου έρχεται facebook? Μήπως τα πιο πολλά views είναι απο τίποτα bots? τα bots δεν βλέπουν διαφημίσεις

dantekavala

Νέος στην χρήση adsense

Δημοσίευση από dantekavala » 08 Δεκ 2012 11:38

gagger έγραψε:Το traffic απο που σου έρχεται facebook? Μήπως τα πιο πολλά views είναι απο τίποτα bots? τα bots δεν βλέπουν διαφημίσεις
Συγνώμη για την καθυστέρηση.

Η αλήθεια είναι πως όλα μου τα views είναι από Facebook. Υποτίθεται ότι το google analytics δεν μετράει τα bots και σύμφωνα με αυτό έχω πάνω από 1000 εμφανίσεις και 120 επισκέπτες την ημέρα.

Επίσης υπάρχουν μέρες που θα έχω 6-7 κλικ και θα βγάζω 1€ και άλλες φορές που δεν έχω κανένα κλικ.

Τι άλλο μπορώ να κάνω για να το βελτιώσω;

Κάποια από τα στατιστικά μου.Από 16 Νοέμβρη που ανέβηκε το site έχω:

2000 σχεδόν επισκέπτες (οι 1200 είναι από facebook)
7.65 σελίδες ανά επισκέπτη
8 λεπτά μέσο χρόνο παραμονής
65% νέες επισκέψεις
37% bounce
Σύνολο 15,000 εμφανίσεις

Και αυτά στις 3 πρώτες βδομάδες του site.
http://www.luckyone.eu όλοι οι διαγωνισμοί σε ένα site

Απάντηση

Επιστροφή στο “Google AdSense”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης