τοποθέτηση δεδομένων σε Mysql βάση

Συζητήσεις για την βάση δεδομένων MySQL και το phpMyAdmin

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
trinity

Δημοσίευση από trinity » 19 Νοέμ 2012 18:50

Καλησπέρα!έχω ένα προβλημα,δυστυχως!! :( Έχω ένα xml αρχείο κ θέλω από αυτο το αρχείο να αποθηκευσω τις μεταβλητες που με ενδιαφέρουν σε μια database,πως μπορω να το κάνω;;
κάθε βοήθεια είναι ευπροσδεκτη!!!Ευχαριστώ!!

alou
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alou » 19 Νοέμ 2012 19:05

Θα το κάνεις parse με έναν xml parser και θα πάρεις αυτά που σε ενδιαφέρουν για να τα αποθηκεύσεις.

Αν μιλάμε για php, θα καταλάβεις πολύ εύκολα τι να κάνεις με αυτό το παράδειγμα:
http://gr2.php.net/manual/en/simplexml. ... -basic.php

και ρίξε και περισσότερο μελέτη εδώ:
http://php.net/manual/en/book.simplexml.php

trinity

Δημοσίευση από trinity » 19 Νοέμ 2012 19:23

Σ'ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Ωραία αυτό το κομμάτι με την simplexml το έχω περίπου , το μεγαλύτερο πρόβλημα μου είναι με την mysql,ποιες εντολές θα χρησιμοποιήσω για να βάλω τα δεδομένα στη βάση ,πώς θα τις εκφράσω;Αν υπάρχει κάποιος κώδικας σαν παράδειγμα ή κάποιο tutorial θα το εκτιμούσα , για να μπώ και στο νόημα γιατι με τόση θεωρία που έχω διαβάσει πάλι δε μπορώ να καταλάβω τι πρέπει να κάνω!!Είναι όλα τόσο μπερδεμένα
:(

alou
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alou » 19 Νοέμ 2012 21:13

Βάση και πίνακες υπάρχουν? από κάπου πρέπει να ξεκινήσεις και μετά όπου σκαλωσεις να ρωτάς. Δες ένα παράδειγμα που έχει όλο το κομμάτι που θες σαν δείγμα, αν δεν καταλάβεις τι γίνεται όμως θα μπερδευτεις.

Κώδικας: Επιλογή όλων

<?php
// σύνδεση στη βάση 
$con2 = mysql_connect&#40;"localhost","username","lpasswd"&#41;;
if &#40;!$con2&#41;
  &#123;
  die&#40;'Could not connect&#58; ' . mysql_error&#40;&#41;&#41;;
  &#125;

$selectdb = mysql_select_db&#40;"odds", $con2&#41;;
if &#40;!$selectdb&#41;
  &#123;
 die&#40;'Database not used&#58; ; ' . mysql_error&#40;&#41;&#41;;
  &#125;

//φορτώσεις το XML αρχείο σε μια μεταβλητη
   $library =  simplexml_load_file&#40;'http&#58;//kapoioSite.gr/kapoioXml.xml'&#41;;
//το τι δεδομένα θα τράβηξεις απο το XML και πωσ εσύ το ξέρεις, εδώ φαντάζουν ότι βάζει στη βάση βιβλία αρχειοθετημενα ανα ράφι
      foreach &#40;$library->shelf as $shelf&#41; &#123;
              $current_shelf = $shelf&#91;'id'&#93;;
                     foreach &#40;$shelf->book as $book&#41; &#123;
//Edo stelneis to query stin vasi
                               mysql_query&#40;"INSERT INTO books &#40;shelf_id, title,                                                                              author&#41;VALUES &#40;\"$current_shelf\",\"$book->title\", \"$book->author\"&#41;"&#41;
                               or die&#40;mysql_error&#40;&#41;&#41;;
            &#125;
        &#125;
//close connection
 mysql_close&#40;$con2&#41;;

?>

trinity

Δημοσίευση από trinity » 05 Δεκ 2012 00:45

και μετα απο πολλές δοκιμες αλλα κυριως αρκετό διάβασμα, όταν στέλνω την ερώτηση στη βάση μου ,μου βγάζει error πως δεν αναγνωρίζει τις τιμές που κάνω parse απο το αρχείο xml που έχω. Πρέπει να τις δηλώσω κάπου;γιατι δεν τις αναγνωρίζει;;

alou
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alou » 05 Δεκ 2012 07:38

Όταν φτάνεις στο σημείο να βάζεις τα δεδομένα που θες σε μια μεταβλητή, μπορείς να την κάνεις echo

echo 'H metavliti mou twra einai&#58; '.$metavliti;
για να δεις τι έχεις κάνει.

Αν η μεταβλητή σου είναι array (περισσότερο διάβασμα) ή object (ακόμα περισότερο), θα χρειαστεί να την τυπώσεις με

print_r&#40;$metavliti'&#41;
Κάνε αυτό και δώσε περισσότεες λεπτομερειες για να έχεις και περισσότερη βοήθεια.

Χρησιμοποιόντας το simple xml για να βάλεις τα δεδομένα σε μεταβλητή, παίρνεις αποτέλεσμα ένα simple xml object που σημαίνει ότι για να επιλέξεις κάποιο κομμάτι του, η μέθοδος είναι

$library->shelf
με βάση το προηγούμενο παράδειγμα.
Όμως ανάλογα και με τη δομή του xml, θα έχεις πάρει και κάποια κομμάτια σαν array, όπου η επιλογή τους γίνεται

$library&#91;'shelf'&#93;
κάπως έτσι.[/code]

trinity

Δημοσίευση από trinity » 05 Δεκ 2012 11:52

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!Θα το δοκιμάσω αμέσως!!!Το θέμα είναι ότι τελικά η Mysql έχει περισσότερο διάβασμα αποτι περίμενα!!βούτηξα στα βαθιά!!Ελπίζω να βγώ κάποια στιγμή :)

trinity

Δημοσίευση από trinity » 07 Δεκ 2012 12:54

Απογοήτευση,πάλι δεν μπαίνουν τα δεδομένα. Μήπως έχετε να μου προτείνετε ένα βιβλίο για MySQL μέσα από το οποίο να καταλάβω όσο το δυνατόν περισσότερα πράγματα; Επίσης άλλη απορια, υπάρχει κάποιοα σχολή για Web Design ή κάποια σεμινάρια;Καλώς ή κακώς μέσα απο το ιντερνετ και τα βιβλία μόνος σου δεν μπορεις να κατανοήσεις πολλά πραγματα,παιρνει το διπλάσιο χρόνο :cry:

alou
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alou » 07 Δεκ 2012 14:32

Αυτό που κάνεις τώρα αφορά php περισσότερο και λιγότερο mysql, διαφωνώ ότι μόνος σου δεν βρίσκεις άκρη, αρκεί να ξεκινάς από το Α όχι από το Κ ή το Λ.

Δείξε που έχεις φτάσει και τι σφάλματα έχεις.

Βιβλία πάντως υπάρχουν πολλά, αν τα αγγλικά σου είναι ΟΚ οι επιλογές είναι περισσότερες, ψάξε στο amazon για beginner php + mysql και διάβασε τις κριτικές τους.

Απάντηση

Επιστροφή στο “MySQL”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες