Ο πελάτης φεύγει...το cms;

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

alou
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alou » 20 Νοέμ 2012 15:47

Απαραίτητο είναι να είναι πλήρες και λειτουργικό, το σοβαρό δεν ορίζεται από τις δυνατότητες αλλά από το ζητούμενο και το αποτέλεσμα.

Γιατί δεν είναι σοβαρό ένα απλούστατο CMS που κάνεις μόνο edit το περιεχόμενο και τις κατηγορίες, σε ένα απλό presentation site; πρέπει να βασίζεται σε Χ τεχνολογία σε περίπτωση που μελλοντικά θες να το κάνεις διαστημόπλοιο;

Η λογική σου, νομίζω, είναι μάλλον πιο κοντά στο να συγκρίνεις framework παρά CMS.

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 20 Νοέμ 2012 17:11

alou έγραψε:πρέπει να βασίζεται σε Χ τεχνολογία σε περίπτωση που μελλοντικά θες να το κάνεις διαστημόπλοιο;
ΝΑΙ
Διαφορετικά κτίζεις μονοκατοικία και αγνοείς πως έχεις απεμπολήσει την δυνατότητα να το κάνεις πολυόροφο μελλοντικά. Άρα έχασες λεφτά!

Κάθε CMS πρέπει να στηρίζεται σε framework και να παρέχει API
Διαφορετικά εμπίπτει στην κατηγορία του "είσαι δέσμιος του κατασκευαστή του".

Άβαταρ μέλους
alexisitsios

Δημοσίευση από alexisitsios » 20 Νοέμ 2012 20:36

Όταν εννοείς ότι χρειάζεται api σε ποιο επίπεδο? Τι service θα παρέχει;

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 20 Νοέμ 2012 20:48

alexisitsios έγραψε:Όταν εννοείς ότι χρειάζεται api σε ποιο επίπεδο? Τι service θα παρέχει;
Επεκτασιμότητα!
Ξέρεις εσύ κάποιο από τα καθιερωμένα CMS να σου επιτρέπουν να το επεκτείνεις με plugin που τα προγραμματίζεις αυθαίρετα;
Όλα ακολουθούν μια σειρά δομημένων κανόνων, που σου παρέχονται μέσω του API του. Αυτό γίνεται και με το Drupal και το Joomla και το WP κλπ.

alou
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alou » 20 Νοέμ 2012 20:55

korgr έγραψε:
alou έγραψε:πρέπει να βασίζεται σε Χ τεχνολογία σε περίπτωση που μελλοντικά θες να το κάνεις διαστημόπλοιο;
ΝΑΙ
Διαφορετικά κτίζεις μονοκατοικία και αγνοείς πως έχεις απεμπολήσει την δυνατότητα να το κάνεις πολυόροφο μελλοντικά. Άρα έχασες λεφτά!

Κάθε CMS πρέπει να στηρίζεται σε framework και να παρέχει API
Διαφορετικά εμπίπτει στην κατηγορία του "είσαι δέσμιος του κατασκευαστή του".
Καλά ντε μη φωνάζεις :lol: αν είναι έτσι πρέπει να ψάξεις και domain με υψηλό συντελεστή δόμησης :P

Δε διαφωνώ στο να υπάρχει προοπτική για εξέλιξη σε οποιαδήποτε εφαρμογή / επένδυση, αλλά δεν νομίζω ότι κάτι τέτοιο είναι απαραίτητο σε όλες τις περιπτώσεις.

Κάνω λάθος ή έχει γεμίσει ο τόπος από εγκαταστάσεις με 100mb footprint και memory limit 128mb+ για να υποστηρίξουν ποιοί είμαστε και φόρμα επικοινωνίας;

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 20 Νοέμ 2012 21:23

alou έγραψε: Καλά ντε μη φωνάζεις :lol:
χαχαχα έχεις δίκιο παρασύρθηκα :lol:
Ναι συμφωνώ πως δεν χρειάζεται CMS για about & contact us
Μιλάμε για τις περιπτώσεις που απαιτείται ένα cms

Άβαταρ μέλους
skapator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από skapator » 20 Νοέμ 2012 21:57

korgr έγραψε: Επεκτασιμότητα!
Ξέρεις εσύ κάποιο από τα καθιερωμένα CMS να σου επιτρέπουν να το επεκτείνεις με plugin που τα προγραμματίζεις αυθαίρετα;
Όλα ακολουθούν μια σειρά δομημένων κανόνων, που σου παρέχονται μέσω του API του. Αυτό γίνεται και με το Drupal και το Joomla και το WP κλπ.
Οπότε μιλάμε για open code και ένα plugin system. Oχι απλά για ένα API που λίγο πολύ εκ των πραγμάτων θα υπάρχει σε ένα CMS.
Εκτός και εάν κλειδώνουν τα Plugin με ionCube
ουγκαγκαμπουμ μπουμ χικ καπαγκουμ μπιρλιγκαγκα τελεία τζί άρ.

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 21 Νοέμ 2012 09:00

skapator έγραψε: Οπότε μιλάμε για open code και ένα plugin system. Oχι απλά για ένα API που λίγο πολύ εκ των πραγμάτων θα υπάρχει σε ένα CMS.
Εκτός και εάν κλειδώνουν τα Plugin με ionCube
Ας το επαναλάβω άλλη μια φορά.
Μόνο για πυρήνα κλειδωμένο μιλάω.
Όλα τα άλλα open source!
Για παράδειγμα στην σελίδα downloads του Odyssey CMS, όποιο plugin και αν κατεβάσεις, θα δεις πως είναι ανοικτού κώδικα...

Άβαταρ μέλους
cherouvim
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cherouvim » 21 Νοέμ 2012 11:57

kostaspel έγραψε:Θα ήθελα να μάθω τι γίνεται αν έχεις στήσει το site ενός πελάτη με ένα cms custom και αυτός μετά από κάποιο χρόνο θελήσει να φύγει από την εταιρεία σου. Το cms του το παραχωρείς και μπορεί ο επόμενος να αντιγράψει αυτό που εσύ με τόσο κόπο έφτιαξες ή υπάρχει κάποιος τρόπος να μην μπορεί να αντιγραφεί?
Εξαρτάται από την συμφωνία που έχει γίνει. Το να του ανήκει ο κώδικας σου ή τα όποια customizations έκανες σε κάποιο CMS είναι κάτι που πρέπει να έχει συμφωνηθεί από την αρχή. Το να γράφεις κάτι το οποίο θα ανήκει σε άλλον και το οποίο δεν θα μπορείς να πουλήσεις αλλού είναι σχετικά ακριβό.

Το static dump σε html που αναφέρθηκε είναι κάπως κακό προς τον πελάτη. Το λιγότερο που μπορείς να κάνεις είναι ένα dump της βάσης (έστω και επιλεκτικό) για να μπορέσει ο νέος προγραμματιστής να κάνει μετάβαση σε νέο σύστημα. Μπορεί λοιπόν ο κώδικας και το db schema να μην είναι του πελάτη, τα δεδομένα όμως είναι δικά του. Και είναι δικά του αυτούσια με τους συσχετισμούς και όχι flat ως html.

Φυσικά μιλάμε για υγιείς επαγγελματικές σχέσεις και όχι ιδιαίτερες περιπτώσεις όπου πχ ο πελάτης φεύγει γιατί δεν σε πληρώνει και θέλει να πάει στο επόμενο θύμα.

pbarbalias
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από pbarbalias » 21 Νοέμ 2012 17:26

cherouvim έγραψε:Εξαρτάται από την συμφωνία που έχει γίνει. Το να του ανήκει ο κώδικας σου ή τα όποια customizations έκανες σε κάποιο CMS είναι κάτι που πρέπει να έχει συμφωνηθεί από την αρχή. Το να γράφεις κάτι το οποίο θα ανήκει σε άλλον και το οποίο δεν θα μπορείς να πουλήσεις αλλού είναι σχετικά ακριβό.

Το static dump σε html που αναφέρθηκε είναι κάπως κακό προς τον πελάτη. Το λιγότερο που μπορείς να κάνεις είναι ένα dump της βάσης (έστω και επιλεκτικό) για να μπορέσει ο νέος προγραμματιστής να κάνει μετάβαση σε νέο σύστημα. Μπορεί λοιπόν ο κώδικας και το db schema να μην είναι του πελάτη, τα δεδομένα όμως είναι δικά του. Και είναι δικά του αυτούσια με τους συσχετισμούς και όχι flat ως html.

Φυσικά μιλάμε για υγιείς επαγγελματικές σχέσεις και όχι ιδιαίτερες περιπτώσεις όπου πχ ο πελάτης φεύγει γιατί δεν σε πληρώνει και θέλει να πάει στο επόμενο θύμα.
Θα συμφωνήσω κι εγώ ότι το να δώσεις κώδικα θα πρέπει να έχει ζητηθεί και συμφωνηθεί εξαρχής. Διαφορετικά ο πελάτης παίρνει άδεια χρήσης του CMS και όχι το ίδιο το CMS.
Εάν για χ λόγους θέλει να φύγει ο πελάτης κάποια data μπορούν να γίνει migrate, όπως και τα όποια αρχεία έχουν χρησιμοποιηθεί για το εικαστικό.

Όταν αγοράζεις ένα iPhone προφανώς κ δεν σου ανήκει το iOS. Το ίδιο ισχύει και για τα windows, κλπ. Το σωστό είναι να το ξεκαθαρίζεις από την αρχή, ότι αυτό που δίνεις είναι license και όχι απαραίτητα source code. Φυσικά υπάρχουν κ οι περιπτώσεις που ζητάνε εξαρχής τον κώδικα, κ ζητάς διαφορετικά χρήματα.

lollypop
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από lollypop » 23 Νοέμ 2012 09:08

Συνεργάζομαι με εταιρείες που κάνουν κατασκευή ιστοσελίδων και χρησιμοποιούν δικό μου CMS ή custom script για διάφορα πράγματα. Χρησιμοποιώ αυτό-> http://www.sourceguardian.com/ και κλειδώνω ότι θέλω.
Personal Projects: #artmag.gr #clicknsend.gr

Άβαταρ μέλους
unik

Δημοσίευση από unik » 23 Νοέμ 2012 14:56

Toν κώδικα τον κρατάς άμα θέλεις να τον χρησιμοποιήσεις και σε άλλα projects άλλα και ο πελάτης δικαιούται να πάρει την εφαρμογή του και να την χρησιμοποιήσει όπως θέλει χωρίς να είναι εξαρτημένος από εσένα.
Σέβομαι το γεγονός ότι έφτιαξες δικό σου cms άλλα (συγχώρα με αν κάνω λάθος) δεν νομίζω να περιέχει κάποια τεχνολογία που δεν υπάρχει ήδη σε αμέτρητα άλλα.
Υπάρχουν τόσα πολλά FREE cms εκεί έξω που θα ήταν τιμή σου να θελήσει να κάποιος άλλος να χρησιμοποιήσει το δικό σου.
korgr έγραψε:
andreaslll έγραψε:Αν κάποιος το ήθελε πάρα πολύ θα είχε χακέψει το server σου, θα το είχε πάρει και θα το είχε αποκωδικοποιήσει. Pointless.

Κάντο open source όσο προλαβαίνεις, αν είναι κάτι αξιόλογο τουλάχιστον θα τσιμπήσεις μερικά ποιοτικά backlinks, ίσως πουλήσεις υποστήριξη και ίσως βρεις πρόθυμους developers για να στο πάνε ένα βήμα παραπέρα.

Αν δεν είναι αξιόλογο, τι είχες, τι έχασες.
Έχεις αναρωτηθεί γιατί ο στόχος των χάκερς είναι συνεχώς τα joomla, WP κλπ;
Είμαι πολύ περίεργος να μάθω τι εννοείς. 8)

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 23 Νοέμ 2012 16:19

unik έγραψε:Είμαι πολύ περίεργος να μάθω τι εννοείς. 8)
Εννοώ πως ο συνδυασμός του popular & open source είναι deadly!
Ο χάκερ ξέρει πως αν ασχοληθεί (έχοντας τον κώδικα στο πιάτο) και καταφέρει να βρει τρύπα θα την εκμεταλλευτεί εναντίον πολλών sites! Άρα αξίζει τον κόπο και τον χρόνο που θα διαθέσει...
Αμφιβάλλεις;

Άβαταρ μέλους
fotisevangelou
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fotisevangelou » 23 Νοέμ 2012 16:32

Joomla! και ξερώ ψωμί κύριοι... Εδώ η Vignette αργοπεθαίνει από τα 3 μεγάλα (J, D, WP), είναι φανερό που πάει το πράγμα και ο κόσμος (=πελάτες) σταδιακά είτε ξυπνάνε είτε μαθαίνουν και ενδιαφέρονται...

Γιατί να πάρει ο άλλος custom CMS και να περιμένει τον dev αυτού του CMS να του φτιάξει τη μόντα που θέλει και όποτε έχει όρεξη; Έχει ανοικτό CMS όμως ο πελάτης; Αν θέλει αγοράζει και μόνος του το addon που επιθυμεί αντί να περιμένει να προγραμματιστεί από το μηδέν ή απλά αλλάζει εταιρεία που αποκρίνεται καλύτερα... Αν νομίζετε ότι με custom CMS θα κρατήσετε πελατεία... συγγνώμη κιόλας αλλά κάτι δεν βλέπετε καλά στον ορίζοντα... Και τα περί security είναι αρλούμπες με σως κρεολέ... Κάνε CMS σε VB και θα είναι σίγουρος ότι ούτε στο Google δεν θα το βρίσκουν οι χάκερς...

Σαν απάντηση στο αρχικό ερώτημα θα πρότεινα να δώσεις το σύνολο του CMS σου. Το πιθανότερο είναι εξάλλου να κάνει άμεσα migrate ο πελάτης σε κάποιο open source.

Κλείνοντας μια μικρή παρατήρηση... Πιστεύω ότι υπάρχει πολύ ταλέντο και μυαλό στην Ελλάδα. Αυτό που λείπει πολλές φορές είναι η "επιχειρηματική λογική". Μπορεί δηλαδή όντως το Χ, Ψ CMS που έφτιαξες να είναι κορυφαίο. Όμως αυτό σε περιορίζει σε ελληνικό client work, σε αναγκάζει να γίνεις marketeer και σε βάζει να ασχοληθείς με πολλά πράγματα που δεν έχουν πιθανότατα καμμία σχέση με αυτό στο οποίο έχεις κάποιο ταλέντο. Ακολουθώντας μια έτοιμη open source λύση, τα οφέλη είναι πολλαπλάσια. Και αν έχεις το ταλέντο και είσαι και τελειομανής, συνεισέφερε κώδικα πίσω στο project. Μπορείς και εσύ να συμμετέχεις και να το βελτιώσεις γιατί είναι open source... (ένα από τα σημαντικά οφέλη)

1 + 1 = 2 και όχι 11, αν με εννοείτε...

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 23 Νοέμ 2012 17:36

Και ώ ναι, δεν θα μπω ξανά στον πειρασμό να αποδεικνύω πως δεν είμαι ελέφαντας.
To security στα open source δεν αποτελεί θέμα. οκ ROFL

Μην νομίζεις Φώτη πως όλοι ειδικά στην Ελλάδα που ασχολούνται με open source είναι σαν και σένα που είσαι γνώστης του αντικειμένου. Η πλειοψηφία είναι άσχετοι στησιματάκηδες που ανίκανοι ως είναι να σταθούν σε αυτό το χώρο, εκμεταλλεύτηκαν την δική σας φιλοσοφία και έτσι γεμίσαμε "κατασκευαστές" ιστοσελίδων.
Ξέρω επίσης αρκετούς που για να πετύχουν το αποτέλεσμα που θέλουν επεμβαίνουν στο core και όλα καλά. Ας το πάρει ο επόμενος και αν βγάλει άκρη, γράψε μου (κι ας είναι Joomla).

Εγώ ξέρω και τι έχω στη διάθεσή μου να δουλεύω και τι εστί joomla, drupal, wp.
Το αντίθετο δεν μπορεί κανείς να το ισχυριστεί αν δεν το επιτρέψω εγώ.

Και τουλάχιστον εγώ έχω κάνει τα απαραίτητα βήματα για να δω την αλήθεια.
Δημιούργησα δύο ίδια sites, με Odyssey και Wordpress για να δω στην πράξη αυτό που υποπτευόμουν:
Σε αυτό που εγώ θέλω να μου προσφέρει ένα CMS, το Odyssey είναι πολύ μπροστά!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες