Ο πελάτης φεύγει...το cms;

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
unik

Δημοσίευση από unik » 23 Νοέμ 2012 20:29

@korgr
Δεν κάθετε κανένας "χακερ" να ασχοληθεί με τυχαία sites στο ίντερνετ. Το 99% των περιπτώσεων είναι έτοιμα σκριπτάκια που ψάχνουν συγκεκριμένα κενά ασφάλειας σε δημοφιλή προγράμματα και server configuration. Και τις περισσότερες φορές είναι οι χρήστες που έχουν κάνει την πατάτα ή απλά αγνοούν το όρο update.
Φυσικά και έχω δει και εγώ αρκετές περιπτώσεις όπου οι developers κάνουν τον core κώδικα σαλάτα, άλλα και αυτές δε συγκρίνονται με τα "διαμάντια" που έχω δει σε custom cms.
Άσε που και ο ίδιος ο όρος custom είναι αρκετά αμφιλεγόμενος. Λες και ο "προγραμματιστής" δεν θα χρησιμοποιήσει έτοιμο (και συνήθως open source) κώδικα. (βλέπε: jquery, tinyMCE, κάποιο lightbox ή js gallery κλπ, κλπ, κλπ).

Από την άλλη, τα bug και τα κενά ασφάλειας των open source συνήθως εντοπίζοντε από τους ίδιους τους developers ή το community πριν ακόμα εμφανιστούν ζωντανά και διορθώνονται άμεσα είτε με patch είτε στο επόμενο update. Σε αντίθεση με τον κλειστό κώδικα όπου τα κενά εντοπίζονται όταν το inbox της εταιρίας μαζέψει αρκετά mail με περιπτώσεις χακεμένων site.
Ή μήπως εμπιστεύεσαι περισσότερο την ασφάλεια του IE από αυτήν του firefox; Την σιγουριά του windows server από αυτή του apache μήπως;

Σορρυ για το offtopic

kostaspel

Δημοσίευση από kostaspel » 23 Νοέμ 2012 20:38

Διαβάζω όλες τις απαντήσεις που μου προτείνουν να το παραχωρήσω open αφού ούτος ή άλλος υπάρχουν τόσα ελεύθερα, ένα παραπάνω θα πειράξει?

Θα θέσω το εξής. Αφού όντως υπάρχουν τόσα open source (joomla, droopal, wp) για ποιο λόγο θεωρείτε ότι κάποιος μπαίνει στη διαδικασία να κατασκευάσει από την αρχή κάποιο άλλο?

Αυτό που έχω κατασκευάσει, μπορεί να μην έχει τις δυνατότητες των υπολοίπων, είναι όμως κάτι που με εξυπηρετεί σε ότι θέλω να φτιάξω, μπορώ να το παραμετροποιήσω εύκολα και γρήγορα σε ότι μου ζητήσει ο πελάτης, μπλοκάρω ότι μπορεί να κάνει ο πελάτης και να αλλοιώσει το εικαστικό (αλλοιώνει τη γεύση) και γενικά το θεωρώ και εγώ όσοι το έχουν χρησιμοποιήσει (πελάτες) ότι είναι πολύ πιο εύκολα στη διαχείριση.

Και κάτι άλλο, για πιο λόγο να προσφέρω άλλο ένα εργαλείο για αυτούς τους
"site από 99 €" που έχουν γ@.... την αγορά.

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 23 Νοέμ 2012 20:46

kostaspel έγραψε:Διαβάζω όλες τις απαντήσεις που μου προτείνουν να το παραχωρήσω open αφού ούτος ή άλλος υπάρχουν τόσα ελεύθερα, ένα παραπάνω θα πειράξει?
Δεν νομίζω πως οι προτάσεις ήταν να το παραχωρήσεις open. Μάλλον ήταν, ότι αυτό που θα παραδώσεις πρέπει να είναι δυναμικό site. Αν δεν θέλεις να δώσεις τον κώδικα κλείδωσέ τον με κάποιον encoder (ίσως από αυτούς που αναφέρθηκαν).

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 23 Νοέμ 2012 21:23

unik έγραψε:@korgr
Δεν κάθετε κανένας "χακερ" να ασχοληθεί με τυχαία sites στο ίντερνετ. Το 99% των περιπτώσεων είναι έτοιμα σκριπτάκια που ψάχνουν συγκεκριμένα κενά ασφάλειας σε δημοφιλή προγράμματα και server configuration. Και τις περισσότερες φορές είναι οι χρήστες που έχουν κάνει την πατάτα ή απλά αγνοούν το όρο update.
Φυσικά και έχω δει και εγώ αρκετές περιπτώσεις όπου οι developers κάνουν τον core κώδικα σαλάτα, άλλα και αυτές δε συγκρίνονται με τα "διαμάντια" που έχω δει σε custom cms.
Άσε που και ο ίδιος ο όρος custom είναι αρκετά αμφιλεγόμενος. Λες και ο "προγραμματιστής" δεν θα χρησιμοποιήσει έτοιμο (και συνήθως open source) κώδικα. (βλέπε: jquery, tinyMCE, κάποιο lightbox ή js gallery κλπ, κλπ, κλπ).

Από την άλλη, τα bug και τα κενά ασφάλειας των open source συνήθως εντοπίζοντε από τους ίδιους τους developers ή το community πριν ακόμα εμφανιστούν ζωντανά και διορθώνονται άμεσα είτε με patch είτε στο επόμενο update. Σε αντίθεση με τον κλειστό κώδικα όπου τα κενά εντοπίζονται όταν το inbox της εταιρίας μαζέψει αρκετά mail με περιπτώσεις χακεμένων site.
Ή μήπως εμπιστεύεσαι περισσότερο την ασφάλεια του IE από αυτήν του firefox; Την σιγουριά του windows server από αυτή του apache μήπως;

Σορρυ για το offtopic
1. Τα scriptάκια των χάκερς δημιουργούνται μετά από μελέτη του open source κώδικά του CMS (δεν μιλώ για γενικά XSS, sql injections κλπ)
2. Δεν είπα εγώ πως οτιδήποτε custom είναι καλό! Μάλιστα τόνισα πως οποιαδήποτε custom πλατφόρμα δεν συνοδεύεται από σχετικό site υποστήριξης & documentation, εμπίπτει στην κατηγορία "δέσμιος του developer".
3. Δεν είπα πως δεν χρησιμοποιώ κανένα από τα open source (apache, php, jquery, tinyMCE κλπ). Αυτά είναι δομικά υλικά για να κτίσεις ένα κτίριο (τελικό αποτέλεσμα). Αυτά για τα οποία συζητάμε (δημοφιλή CMS) είναι κτίρια. Άλλο να κτίσεις αυτό που θες και άλλο να μείνεις στο έτοιμο κτίριο.

Καλά κάνετε και τα υπερασπίζεστε αφού αυτά σας παρέχουν την δυνατότητα να βγάλετε χρήματα. Καλώς ή κακώς κάποιοι βγάζουμε χρήματα και με αυτά και χωρίς αυτά. Και είμαστε σε θέση να κρίνουμε καλύτερα από όσους βλέπουν μόνο την μία πλευρά του νομίσματος!

Άβαταρ μέλους
unik

Δημοσίευση από unik » 23 Νοέμ 2012 22:26

Φίλε Κώστα, αν κάποιος σκοπεύει να κάνει site me 99euro, πίστεψε με ότι το τελευταίο πράγμα που θα κοιτάξει είναι ένα custom cms για το οποίο δεν έχει ιδέα.

korgr
Θεωρείς καλά τα custom cms μόνο όταν έχουν site υποστίρηξης και documenttion;
Τι τα κάνει custom τότε;
Εγώ κάνοντας λόγο για custom εννοώ αυτο που έχει κάνει μόνος του κάποιος developer με σκοπό να φτιάχνει με αυτό τα site του, όχι κάποιο που έχει φτιαχτεί για διανομή με πληρωμή ή χωρίς. Τι εννοείς εσύ;
Τι σχέση έχουν τα χρήματα; To κάνεις να ακούγετε σαν να είναι οι χρήστες του ελεύθερου λογισμικου πιο φιλάργυροι από τους χρήστες των εταιρικών προγραμμάτων. Δεν ξέρω αν βλέπεις το λάθος σε μία τέτοια δήλωση...
Ή μήπως οι χρήστες του ελεύθερου λογισμικου είναι πιο "ετοιματζήδες" από τους χρήστες των εταιρικών προγραμμάτων; (wrong again)
Όχι, δεν νομίζω να βλέπεις και τις 2 πλευρές πιο καθαρά.

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 24 Νοέμ 2012 09:05

Φίλε Κώστα, για να μην ξεφεύγουμε τελείως από το θέμα σου, και εγώ πιστεύω πως πρέπει να την παραδώσεις κλειδωμένη την πλατφόρμα σου. Εκτός αν εγγράφως έχεις συμφωνήσει το αντίθετο. Επίσης συγχαρητήρια που ακολουθείς τον δύσκολο δρόμο του να ξεφύγεις από τον δρόμο των πολλών και να σκέφτεσαι το πώς θα καλύψεις τον πελάτη σου σε ό,τι και αν ζητήσει μελλοντικά. Πίστεψε με το 99% (αναφέρω εν γνώσει μου τέτοιο ποσοστό) από αυτούς που χρησιμοποιούν "επιφανειακά" τα δημοφιλή CMS, δεν είναι σε θέση να παρέχουν αυτή την υποστήριξη (πάντα στηρίζονται μήπως κάποιος χριστιανός έχει δημιουργήσει κάποιο plugin).
unik έγραψε: korgr
Θεωρείς καλά τα custom cms μόνο όταν έχουν site υποστίρηξης και documenttion;
Τι τα κάνει custom τότε;
Εγώ κάνοντας λόγο για custom εννοώ αυτο που έχει κάνει μόνος του κάποιος developer με σκοπό να φτιάχνει με αυτό τα site του, όχι κάποιο που έχει φτιαχτεί για διανομή με πληρωμή ή χωρίς. Τι εννοείς εσύ;
Η αλήθεια είναι πως ο όρος custom είναι λίγο αδιευκρίνιστος. Ο καθένας το εννοεί όπως θέλει. Δηλαδή αν εγώ κρατούσα το Odyssey μόνο για μένα θα ήταν ένα custom CMS ενώ τώρα που το δίνω για download και υπάρχει site υποστήριξης δεν είναι;
Για μένα υπάρχουν custom δυναμικά sites και σοβαρές πλατφόρμες ανάπτυξης ιστότοπων ασχέτως της δημοφιλίας τους. Για μένα μια inhouse CRUD προσπάθεια δεν είναι πάντα και ένα σοβαρό CMS αντίστοιχα (μπορεί και να είναι). Έχω κάνει στο παρελθόν ασόβαρα sites που είχαν μια δυνατότητα διαχείρισης του περιεχομένου αλλά συγνώμη δεν μπορώ να τα θεωρήσω CMS (μην στέκεστε στα αρχικά του όρου αλλά στο τι αντιπροσωπεύει σήμερα πλέον ο όρος αυτός!)
Και για να θυμηθούμε και πως ξεκίνησε η δική μου προσπάθεια:
http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=52681
Μιλούσα για το Odyssey Framework που μετεξελίχθηκε σε CMS ένα χρόνο αργότερα.
unik έγραψε: Τι σχέση έχουν τα χρήματα;
Συγνώμη αλλά εγώ δημιουργώ ιστότοπους και πληρώνομαι για αυτό. Δεν κάνω την πλάκα μου. Σαφώς και έχουν σχέση τα χρήματα, και αυτός είναι ο λόγος που ασχολούνται και όλες οι πλευρές:
Οι ειδήμονες των open source (βλέπε Φ. Ευαγγέλου, Ν. Συλλιγαρδάκης, Β. Κανονίδης κλπ)
Οι αλεξιπτωτιστές των open source (άσχετοι στησιματάκηδες)
Οι δημιουργοί άλλων CMS
Οι δημιουργοί custom δυναμικών sites
Οι δημιουργοί στατικών sites
(για να μην αρχίσω με τους SEO & Social Media Experts)

unik έγραψε: To κάνεις να ακούγετε σαν να είναι οι χρήστες του ελεύθερου λογισμικου πιο φιλάργυροι από τους χρήστες των εταιρικών προγραμμάτων. Δεν ξέρω αν βλέπεις το λάθος σε μία τέτοια δήλωση...
Ή μήπως οι χρήστες του ελεύθερου λογισμικου είναι πιο "ετοιματζήδες" από τους χρήστες των εταιρικών προγραμμάτων; (wrong again)
Όχι, δεν νομίζω να βλέπεις και τις 2 πλευρές πιο καθαρά.
Το πώς νομίζεις πως ακούγεται είναι θέμα δικό σου. Δεν σημαίνει πως είπα κάτι τέτοιο εγώ. Η ανωτέρω τοποθέτηση είναι άσχετη και "άλλα αντ' άλλων"

Άβαταρ μέλους
unik

Δημοσίευση από unik » 24 Νοέμ 2012 15:39

Δηλαδή όταν λες custom cms εννοείς το Odyssey; Και είμαι εγώ που λέω "άλλα αντ' άλλων" μετά;
btw δεν ήξερα για τι σχέση σου με το Odyssey (για να είμαι ειλικρινής δεν ήξερα καν το Odyssey). Θερμά συγχαρητήρια για την δημιουργία και την εξέλιξη του.
Τώρα κατά πόσο στη συγκεκριμένη εξέλιξη βοηθήσανε τα άπειρα παραδείγματα από open source frameworks/CMSs είναι κάτι που εσύ γνωρίζεις καλύτερα. Αυτό που γνωρίζω εγώ είναι ότι αν δεν υπήρχε open source το επίπεδο των developers γενικότερα θα ήταν πολύ διαφορετικό.
Και όχι δεν υπερασπίζομαι το Ελεύθερο Λογισμικό επειδή μου δίνει χρήματα. Τα ίδα χρήματα θα μπορούσα να τα κερδίσω και με εταιρικά προγράμματα . Το γιατί το υποστηρίζω μπορεί κάποιος να το δεί στον παραπάνω σύνδεσμο.

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 11 Δεκ 2012 16:58

fotisevangelou έγραψε:Joomla! και ξερώ ψωμί κύριοι... Εδώ η Vignette αργοπεθαίνει από τα 3 μεγάλα (J, D, WP), είναι φανερό που πάει το πράγμα και ο κόσμος (=πελάτες) σταδιακά είτε ξυπνάνε είτε μαθαίνουν και ενδιαφέρονται...
Ναι Joomla και ξερό ψωμί! :lol:
Για να έχουν δουλειά και οι systems administrators :D

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 11 Δεκ 2012 17:17

Βαγγέλη γίνεσαι κακός :lol:

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 11 Δεκ 2012 17:35

Οκ το τραβάω λίγο αλλά παραμένει ως ένα βαθμό αλήθεια.

Δεν μπαίνω σε λεπτομέρειες, έχω αναλύσει την προσωπική μου άποψη για το Joomla γενικά (και για τα υπόλοιπα δηλαδή) οπότε απλά θα trollάρω δεν έχει νόημα :)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες