κατασκευή ενός παρατηρητηρίου τιμών προιόντων στο ιντερνετ!

Joomla! forum. Joomla! Questions and Answers.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
sotiris_25

Δημοσίευση από sotiris_25 » 20 Νοέμ 2012 17:18

καλησπέρα σε όλους.έχω αναλάβει μια διπλωματική εργασία και μου έχει ανατεθεί η κατασκευή ενός παρατηρητηρίου τιμών προιόντων στο ιντερνετ.θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιο έτοιμο template σε joomla ή σε κάποια άλλη τεχνολογία.

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 21 Νοέμ 2012 02:34

Παρατηρητηρίου τιμών προϊόντων στο ιντερνετ; Πόσων προϊόντων; Ποιων προϊόντων; Αυτόματα θα ενημερώνεται με τις αλλαγές των τιμών;
Γράψε κι άλλα σχετικά με το πως θα λειτουργεί και ποιο είναι το concept.

Σε ποια σχολή είσαι;
Γίνονται πραγματάκια

sotiris_25

Δημοσίευση από sotiris_25 » 23 Νοέμ 2012 17:52

είμαι στο τεί Ναυπάκτου(τηλεπικοινωνιακών συστημάτων και δικτύων η/υ).τα προϊόντα που θα περιέχει το παρατηρητήριο θα είναι προϊόντα σουπερμαρκετ.οι τιμές θα ενημερώνονται αυτόματα.θα λειτουργεί περίπου όπως το e-prices.αρχικά που ζητήθηκε να ετοιμάσω μία λίστα με τις απαιτήσεις του συστήματος.
Έφτιαξα την εξής λίστα:
• Αρχικά ζητείται από τον καταναλωτή να συμπληρώσει τα στοιχεία του. Τα απαραίτητα στοιχεία είναι τα εξής : Ονοματεπώνυμο, ψευδώνυμο,, πόλη, Τ.Κ, τηλέφωνο, e-mail.
• Τα στοιχεία θα ελέγχονται για την εγκυρότητα τους και θα εμφανίζεται ανάλογο μήνυμα σε περίπτωση λάθους.
• Στην βάση δεδομένων υπάρχουν κάθε φορά αποθηκευμένα προϊόντα ενημερωμένα με της τελευταίες ισχύουσες τιμές.
• Ο καταναλωτής ακολουθεί τον σύνδεσμο «το καλάθι μου» και φτιάχνει μία λίστα με τα ψώνια που θέλει να πραγματοποιήσει.
• Η λίστα των προϊόντων στέλνεται σε έναν κεντρικό εξυπηρετητή ο οποίος επιστρέφει το οικονομικότερο καλάθι ανάμεσα σε ένα σύνολο από super market(ο αριθμός των super market εξαρτάται από την γεωγραφική θέση του καταναλωτή).
• Ο εξυπηρετητής στέλνει στον χρήστη το τελικό ποσό από κάθε super market.
• Αν ένα προϊόν που επέλεξε ο καταναλωτής δεν υπάρχει σε ένα από τα super market τότε υπολογίζεται ο Μ.Ο τιμής από τα υπόλοιπα και τοποθετείται αυτόματα στο συγκεκριμένο super market.
• Η αναγνώριση της θέσης του χρήστη διαπιστώνεται από τα στοιχεία που συμπληρώνει για να εισαχθεί στο σύστημα.
• Ο χρήστης έχει την δυνατότητα να καταχωρήσει ένα προϊόν που βρήκε σε ένα super market.
• Ο χρήστης έχει την δυνατότητα να καταχωρήσει μια τιμή που βρήκε σε ένα super market.
• Οι καταχωρήσεις των χρηστών θα ελέγχονται για την εγκυρότητα τους και μετά θα ανεβαίνουν στην ιστοσελίδα.
• Οι καταχωρήσεις των χρηστών μπορούν να πραγματοποιηθούν είτε από κινητό είτε από τον υπολογιστή.

Έχεις να μου προτείνεις κάποια λύση;

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 26 Νοέμ 2012 15:58

Τι έτοιμο ρε φίλε εδώ έχουμε φάει τη ζωή μας να το φτιάξουμε το shopnsave.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 26 Νοέμ 2012 16:01

cdhyper έγραψε:Τι έτοιμο ρε φίλε εδώ έχουμε φάει τη ζωή μας να το φτιάξουμε το shopnsave.
ase auta pou xereis filosofe kai dose ton kodika sto palikari... :lol:
Οι πάνες και οι πολιτικοί πρέπει να αλλάζονται συχνά για τον ίδιο λόγο...

mazoulini
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mazoulini » 26 Νοέμ 2012 16:24

Φίλε μου καλησπέρα,

Δυστυχώς αυτό που ζητάς είναι ενα τεράστιο project. Δεν νομίζω να βρείς κάτι έτοιμο.

Φιλικά,
test

sotiris_25

Δημοσίευση από sotiris_25 » 26 Νοέμ 2012 16:35

γεια σας.δεν θέλω να μου δώσετε έτοιμο κώδικα.πληροφορίες θα ήθελα σχετικά με το αν υπάρχει κάποιο έτοιμο template σε joomla ή σε κάποια άλλη τεχνολογία το οποίο να το χρησιμοποιήσω σαν βάση και από κει και έπειτα να το επεκτείνω.

mazoulini
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mazoulini » 26 Νοέμ 2012 16:50

Μιας και το project είναι τεράστιο, δεν νομίζω να υπάρχει template joomla που να σε ικανοποιεί. Εγώ θα το έκανα απο την αρχή custom... έτσι όπως μου ακούγεται, μπορείς να δείς ΑΝ σου κάνει κάποιο open source e-shop όπως open cart ή magento ή κάτι τέτοιο...

Sorry εγώ δεν ξέρω κάτι άλλο - μακάρι να μπορούσα να βοηθήσω!
test

roman1989

Δημοσίευση από roman1989 » 28 Νοέμ 2012 00:58

Δεν γίνεται να θες να κάνεις αυτό το project και να κολλάς στο template. Αυτό που θα ήθελα εγώ από την εφαρμογή σου είναι να την ανοίγω με το κινητό μου να περνάω απο την κάμερα το barcode να εντοπίζει το προιόν αν όχι να μου δίνει δυνατότητα να το δημιουργήσω, αφού γίνει εντοπισμός να εμφανιστούν τιμές σε μια μέγιστη απόσταση που ορίζω εγώ. Ενα μικρό ιστορικό τιμών θα ήταν επίσης χρήσιμο. Πρέπει να δώσεις δυνατότητα για πολύ εύκολο feedback από χρήστες και ευχρηστία σε κινητά.

Άβαταρ μέλους
Pesoner

Δημοσίευση από Pesoner » 28 Νοέμ 2012 02:08

Μάλλον ο καθηγητής θέλει να πάρει την εφαρμογή και να γίνει ανταγωνιστής του φιλόσοφου
:lol: :lol:

Εγώ από την μεριά μου, με τον λίγο καιρό που διαβάζω προγραμματισμό, κατανοώ ότι πρόκειται για τεράστια εργασία..

Έχει ζητήσει συγκεκριμένες τεχνολογίες για την υλοποίηση;
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Joomla! γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες