Αναζήτηση προυπηρεσίας.

Ψάχνετε για δουλειά; Καταχωρήστε το βιογραφικό σας εδώ.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
alkoun

Αναζήτηση προυπηρεσίας.

Δημοσίευση από alkoun » 22 Νοέμ 2012 00:36

Είμαι απόφοιτος Πληροφορικής με μεταπτυχιακό σε εξέλιξη και παλεύω απελπισμένα εδώ και 3-4 χρόνια να μπω στον χώρο του web design-development με το οποίο θα ήθελα να ασχοληθώ. Ενώ λοιπόν είχα πάντα ενασχόληση προσωπική με το αντικείμενο , κυρίως γύρω από html, css, javascript, κάποια cms (joomla κτλ), δεν μπόρεσα να ενταχθώ ως τώρα σε κάποιο εργασιακό περιβάλλον λόγω του οτι δεν είχα δυνατό portfolio όπως μου τόνιζαν. Και αναρωτιέμαι πως θα μπορούσε αυτό να γίνει αφού ο,τι σελίδα είχα σχεδιάσει ήταν σε ερασιτεχνικό επίπεδο , αξιπρεπής μεν , αλλά όχι πλήρως δυναμική και με όλα τα "καλούδια" που την εφοδιάζουν οι επαγγελματίες. Θεωρείτε οτι κάπου φταίω εγώ; Και αν μπορώ να σώσω την παρτίδα τι μπορώ να κάνω είτε μόνος μου (με διάβασμα) είτε προσφέροντας πχ εθελοντική εργασία ώστε να αποκτήσω εμπειρία για να θεωρηθώ επαγγελματίας developer-designer?

Born3dd

Αναζήτηση προυπηρεσίας.

Δημοσίευση από Born3dd » 22 Νοέμ 2012 01:37

Και εγω στην ιδια κατασταση βρισκομαι αφου τελειωσα Σχολη πληροφορικης. (20 ετων)
Ασχοληθηκα με τον χωρο και γνωριζω αρκετα καλα οτι εχει να κανει με Front End οπως html, css, photoshop. Στα υπολοιπα απλα γνωριζω καποια πραγματα οπως σε CMS, Php, Mysql
Ουτε εγω εχω portfolio και γιαυτο πιστευω ειναι αρκετα μεγαλο μειονεκτημα στον χωρο επειδη κανεις δεν εμπιστευεται καποιον απειρο. Ισως παλιοτερα εποχες 2000-2004 ηταν πολυτελεια να ηξερες web τεχνολογιες και σε επερναν σαν Junior και σου προσφεραν εκπαιδευση η μαθαινες μεσα απο την εργασια.
Εδω στην Ελλαδα ψαχνω καιρο αγγελιες σαν αυτες αλλα δυσκολα βρισκεις. Ειχα διαβασει σε μια εφημεριδα που ειχε αφιερωμα πως να ξεκινησεις μια εταιρεια κατασκευης ιστοσελιδων ενας web designer ειχε πει οτι εμαθε πανω στην δουλεια του πραγμα που θα ηθελα να κανω και εγω καποια στιγμη αν βρεθει. Εχω δει αγγελιες να ζητανε ατομα μικρα σε ηλικια πχ εως 25 να εχουν παει στρατο και να ξερουν αριστα αρκετες γλωσες web, 3d γραφικα και να εχουν προυπηρεσια.

Θα βοηθουσε οι παλιοι να ελεγαν πως ξεκινησαν...

ALR
Honorary Member

Αναζήτηση προυπηρεσίας.

Δημοσίευση από ALR » 22 Νοέμ 2012 03:11

Γεια σας παιδιά.

Μερικές ερωτήσεις:

Site έχετε; Που λέτε ποιοι είστε, τι κάνετε, τι προσφέρετε κτλ. Κάτι σαν προσωπικό portfolio site χωρίς τις δουλειές (που δεν έχετε) δηλαδή.

@alkoun

πρώτα διαβάζω "κυρίως html/css/javascript/css"

και μετά διαβάζω
αφού ο,τι σελίδα είχα σχεδιάσει ήταν σε ερασιτεχνικό επίπεδο
Εσύ σχεδιάζεις τις σελίδες; Και τα γραφικά δηλαδή; Αν ναι, γιατί;

--

Προσωπικά τουλάχιστον, ξεκίνησα ως εξής. Αρχικά το έπαιξα εταιρία. Είχα διαβάσει κι εγώ μερικά πράγματα κυρίως από τα πράγματα που ανέφερες. Είπα μετά, είμαι η kloudesign. Hosting / Development / Front end / design όλα εγώ. Και υποστήριξη. Και φυσικά είμαστε εμείς, δεν είμαι 1 άτομο στην εταιρία. Είμαστε πάρα πολλοί. Εταιρία ολόκληρη.

Βρήκα 2-3 φίλους, 1-2 μαγαζιά τοπικά, αγόρασα και ένα hosting, ούτε λόγος για ατομική επιχείρηση φυσικά.

Σε 2 μήνες βρέθηκα ξαφνικά με ενοχλητικά τηλεφωνήματα, ελάχιστα χρήματα και κατάλαβα πόσο βλάκας μπορεί να ήμουν και ότι έπρεπε να αφαιρέσω πράγματα από πάνω μου. Αυτό με οδήγησε σε μια απόφαση σχετικά με το τι ακριβώς μου αρέσει να κάνω μέσα στη διαδικασία κατασκευής μιας ιστοσελίδας.
Η απόφαση πάρθηκε και άρχισα να αφαιρώ πράγματα.
Πρώτα έφυγε το hosting με την υποστήριξη, μετά το development, μετά το front end όσο μπόρεσα anyway και έμεινα μόνο με το design.

Και μετά μπήκε η άνοιξη. Διάβαζα μόνο για ένα πράγμα, έκανα μόνο ένα πράγμα και αφιέρωσα όλες τις ώρες σε ένα πράγμα.
Ε δηλαδή, πρέπει να είσαι εντελώς καθυστερημένος για να μη μπορέσεις να γίνεις τουλάχιστον μέτριος σε ένα μόνο πράγμα που αφιερώνεις αμέτρητες ώρες καθημερινά. Δε γίνεται δηλαδή να πεις "θα κάνω μόνο front end, css/html/javascript, τίποτα άλλο, και να μην ξέρεις να κόβεις μια σελίδα σε 6 μήνες. Απλά δε γίνεται.

---

Και διαβάζοντας το τι γράφετε καταλαβαίνω ότι ξεκινάτε με τελείως λάθος νοοτροπία. Ποια ακριβώς εταιρία ψάχνετε; Έχετε καταλάβει ότι η Ελλάδα και οι εταιρίες της καταστρέφονται; Ότι ο κόσμος χάνει τη δουλειά του;

Μετά το portfolio είναι ερασιτεχνικό. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί καν έπρεπε να έχετε δικό σας portfolio ως front end or back end developers.
Όταν τα design skills σου είναι κακά, αυτό παίρνει και τα υπόλοιπα μαζί. Δεν είναι κρίμα να προσπαθείτε να μαρκετάρετε τον εαυτό σας και να βρείτε μια δουλειά ως front end developer ενώ ταυτόχρονα υπονομεύετε τον εαυτό σας σχεδιάζοντας κακές ιστοσελίδες;

Αν ξεκινούσα τώρα ως front end developer, θα μάθαινα να κόβω pixel perfect μακέτες PSD, responsive. Μετά θα μάθαινα τέλεια WordPress development και ίσως μάθαινα να βρίσκω το δρόμο μου μέσα στο Drupal.

Τα ξέρετε αυτά; Μπορείτε να σας δώσω μια μακέτα PSD και να μου την κόψετε τέλεια σε html/css/javascript και να παίζει responsive σε 3-4 break points; Μετά μπορείτε να στήσετε ένα WordPress site με αυτόν τον κώδικα που θα κάνετε με βασικές λειτουργίες, χωρίς να του μαμήσετε τα πρίκια με plugins και addons και έξτρα κώδικα;

Αν δε τα ξέρετε αυτά, τότε μην κάνετε καν τον κόπο να ψάξετε για δουλειά.
Πως να ξεκινήσετε; Βιβλία - video tutorials - pick your style και κάντε dummy projects τοπικά.
Γίνονται πραγματάκια

alkoun

Αναζήτηση προυπηρεσίας.

Δημοσίευση από alkoun » 22 Νοέμ 2012 08:17

@ALR
Σε ευχαριστώ πρώτα απόλα που έκανες τον κόπο να απαντήσεις. Έπιασες ακριβώς το point του θέματος πιστεύω (ως επαγγελματίας που είσαι). Στην ερώτησή σου, ναι τα γραφικά τα κατασκεύαζα μόνος μου, γιαυτό εξάλλου (δεν είμαι γραφίστας), το αποτέλεσμα δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο. Αν δεν κάνω λάθος δεν μπορείς να κάνεις και πολλά με μια ταπεινή css. Αυτό που δεν μππορώ να αντιληφθώ πλήρως είναι αν όντως υπάρχει επαγγελματίας στο χώρο που παίρνει στην πλάτη την κατασκευή ενός site (που σήμερα σε πολυπλοκότητα αγγίζει ένα μικρό πληροφοριακό σύστημα), και κάνει τα πάντα μόνος του. Ποιός ο ρόλος ενός γραφίστα σε όλη αυτή τη διαδικασία;Ποιός κατασκευάζει τη μακέτα και ποιός αναλαμβάνει το slicing? Και εμένα ποιός ο ρόλος μου ως υποτιθέμενου developer μέσα σε όλο αυτό;
Εσύ θα πρότεινες εκμάθηση εργαλείων με ποιά σειρά ; Επίσης υπάρχουν tutorial που εξηγούν κατα βάση τι είναι το slicing και μετά το πως γίνεται;
Σε ευχαριστούμε για την ανταπόκριση που έδειξες.

Born3dd

Αναζήτηση προυπηρεσίας.

Δημοσίευση από Born3dd » 22 Νοέμ 2012 12:25

Αν δεν εχεις ξαναδουλεψει σε εταιρεια δεν ειναι τοσο ευκολο να μαθεις πολλα.
Σε αλλες δουλειες "μαθενεις την δουλεια".
Ετσι και εδω αφου εισαι σχετικος με το αντικειμενο ασχοληθηκες 2 χρονια μονος σου με web τεχνολογιες προσπαθεις να βρεις μια δουλεια σαν Junior με ελαχιστα χρηματα χωρις να ξερεις αρκετα αλλα να προσπαθησεις να μαθεις μεσα απο την δουλεια.

Το θεμα ειναι να σε βοηθησει καποιος να χρησιμοποιησεις τις γνωσεις που εχεις.
Οι περισσοτεροι νεοι αποφοιτοι συνηθως γνωριζουν λιγο απο ολα. Απο γραφικα μεχρι SEO.

alkoun

Αναζήτηση προυπηρεσίας.

Δημοσίευση από alkoun » 22 Νοέμ 2012 13:27

Αυτό ακριβώς είναι το θέμα οτι στις μέρες μας κανείς δεν σιυ δίνει την ευκαιρία ακόμα και με ελάχιστα χρήματα να μάθεις πρωτίστως. Απορώ που "πουλάνε" την περιβότητη αυτή προυπηρεσία

Άβαταρ μέλους
canopus

Αναζήτηση προυπηρεσίας.

Δημοσίευση από canopus » 22 Νοέμ 2012 15:00

Βρες έναν γνωστό σου/ξάδερφο/φίλο/μπαμπά/μαμά/αδερφό/ οτιδήποτε τέλος πάντων που να έχει μια επιχείρηση.

Πες του, ότι θα του κάνεις δωρεάν την ιστοσελίδα και ότι θα την κάνεις να πουλάει με το πέρασμα του χρόνου. Φρόντισε να τον κάνεις να έχει υπομονή μαζί σου και να του ξεκαθαρίσεις ότι θέλεις να μάθεις για να μην έχεις προβλήματα.

Ξεκίνα με τον σχεδιασμό της ιστοσελίδας παίρνοντας ένα free template από κάποιο site( εφόσον δεν είσαι γραφίστας ).

Υπάρχουν άπειρα στο ιντερνέτ. Άλλαξε του τα φώτα μέχρι να μάθεις να κόβεις και να ράβεις με την Html/css, προσάρμοσε το template που θα πάρεις πάνω στα μέτρα του φίλου/ξαδέρφου/μπαμπά. κλπ… κλείσε ένα πακέτο φιλοξενίας από μια εταιρία. Τα χρήματα είναι πολύ λίγα για να γίνει κάτι τέτοιο. (Πρέπει να πειραματιστείς πάνω σε αυτά που σου λέω. ) Αν δεν ξέρεις ρώτα εδώ μέσα να σου πουν/προτείνουν/πουλήσουν. Φρόντισε αυτός που θα σου πουλήσει να έχει όρεξη να σου μάθει και 5 πράγματα στην αρχή. Στα καπάκια ξεκίνα μα μαθαίνεις για το πώς πρέπει να είναι μια ιστοσελίδα στημένη για να βγαίνει στο Google/bing/yahoo κτλ.

Όταν μάθεις να στήνεις ένα html site σωστά προχώρα παρακάτω κάνοντας τo ίδιο site δυναμικό ( βρες ένα CMS, υπάρχουν άπειρα CMS γνωστά και μη.. Ελληνικά και μη ) και απλά γυρνάς την ιστοσελίδα σε δυναμική.
Όλα αυτά δεν γίνονται από την μια μέρα στην άλλη. Δυστυχώς ή ευτυχώς για κάποιους , αυτή η υπόθεση θέλει διάβασμα. Πολύ διάβασμα.

Το σημαντικό είναι να ολοκληρώσεις ΣΩΣΤΑ το έργο που ανέλαβες, από την αρχή μέχρι το τέλος, να το παραλάβει ο άνθρωπος που το ανέθεσε και να είναι ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ . Αν το καταφέρεις αυτό τότε όλα τα είναι κουραφέξαλα.
Γιατί;

Γιατί πρώτον θα έχεις φύγει από το επίπεδο που είσαι τώρα.

Θα έχεις μάθει τι είναι το hosting και πως δημιουργείς ένα νέο domain σε ένα cpanel/plesk .
Θα έχεις μάθει πως ανοίγεις μια βάση δεδομένων με ένα χρήστη, μέσα στο cpanel/plesk.
Θα ξέρεις πως ανοίγεις ένα πακέτο φιλοξενίας για ένα νέο site που θα σου έρθει στο μέλλον.
Θα έχεις μάθει πως φτιάχνεις ένα νέο mail πάνω σε ένα domain.
Θα έχεις μπει στον κόσμο του ότι, φιλοξενώ ένα site σε ένα πακέτο φιλοξενίας που έχω αγοράσει, έχω κάνει ένα site στατικό μόνος μου και το κάνω και δυναμικό άμα λάχει να πούμε (με όποιο CMS και αν το υλοποιήσεις)

Αυτός ο τρόπος είναι ποιο ευχάριστος από το να πάρεις ένα βιβλίο και να ξεκινήσεις να διαβάζεις από το 0 html πχ… και για να ολοκληρωθεί ένα site, θέλει να διαβάσεις άλλο ένα βιβλίο για css. Γιατί συνέχεια μαθαίνεις. Και αυτό να ξέρεις ότι δεν θα σταματήσει ποτέ. Η δουλεία σου είναι να μαθαίνεις και να δημιουργείς καινούρια πράγματα συνέχεια.

Και όπως έχω ξανά πει.. το σημαντικότερο είναι να μπεις σε μια κοινότητα και να κάνεις γνωριμίες οι οποίες μπορούν να σε βοηθήσουν στην αρχή και εσύ με την σειρά σου να βοηθήσεις κάποιους άλλους. ( :kaloe: !!! Freestuff !! :kaloe: )

Κατάλαβες τι θέλω να σου πω? Οι εταιρίες ζητάνε προϋπηρεσία για να είναι σίγουρες ότι δεν θα σου μάθουν τα παραπάνω, τα οποία είναι το 0. Γατί είναι είδη σίγουρες, ότι δεν τα έμαθες στην σχολή σου…. Και επειδή δεν μπορούν να πληρώνουν, έναν για desing, έναν developer ,έναν για τα ftp, και έναν για να πηγαίνει για τυρόπιτες.... (παιδί για όλες τις δουλειές.) Δυστυχώς είναι λίγες οι εταιρίες στην Ελλάδα που θα σου προσφέρουν ένα σωστό περιβάλλον εργασίας… και ακόμα ποιο λίγες αυτές που θα σε πληρώσουν σωστά για την δουλειά σου!

ΑΑΑ και κάτι τελευταίο : Αν μάθεις την δουλεία σου ΣΩΣΤΑ , είσαι ΗΛΙΚΡΗΝΗΣ απέναντι στους πελάτες σου και ΞΕΚΑΘΑΡΟΣ για τις δυνατότητες σου, τότε να είσαι σίγουρος ότι είσαι ποιο επαγγελματίας από κάποιους οι οποίοι φαίνονται να είναι Επαγγελματίες.

:pint:

alkoun

Αναζήτηση προυπηρεσίας.

Δημοσίευση από alkoun » 22 Νοέμ 2012 15:17

canopus :
Ευχαριστώ πολύ για τις κατατοπιστικότατες οδηγίες, απλά το ζήτημα είναι οτι είναι τόσος μεγάλος ο όγκος της πληροφορίας και των πραγμάτων που πρέπει να κάνεις (developer, γραφίστας, designer, backend developer) που στο τέλος πελαγώνω. Άρα προτείνεις να ξεκινήσω από κάποιο έτοιμο template γιατί τον τελευταίο καιρό έχω ξεκινήσει και ασχολούμαι με το πως μπορείς να σχεδιάσεις το layout σε photoshop και μετά θα ψάξω να βρω πως να κάνω το slicing, λάθος πορεία μάλλον ε?

Άβαταρ μέλους
canopus

Αναζήτηση προυπηρεσίας.

Δημοσίευση από canopus » 22 Νοέμ 2012 15:19

ναι τα γραφικά τα κατασκεύαζα μόνος μου, γιαυτό εξάλλου (δεν είμαι γραφίστας), το αποτέλεσμα δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο.
......

όλα τα παραπάνω στα είπα γιατί είπες ότι δεν είσαι γραφίστας. αν είναι να γίνεις γραφίστας είναι όλα άχρηστα.

edit
Ο στόχος είναι να φτιάξεις από το 0 ένα ολοκληρωμένο site. Αν βλέπεις αυτό σαν στόχο τότε θα πελαγώσεις και είναι λογικό. Αν σπάσεις τον στόχο σου σε μικρότερα κομμάτια θα δεις ότι είναι ποιο εύκολο να καταφέρεις να φτάσεις στον μεγάλο στόχο.

Όταν θέλεις να ανέβεις μια σκάλα, θα ανεβαίνεις ένα ένα τα σκαλιά.. δεν πας στο τέλος με την μια. ( και για τους έξυπνους με την λύση του ασανσέρ : έναν έναν περνάς τους ορόφους :P)

ALR
Honorary Member

Αναζήτηση προυπηρεσίας.

Δημοσίευση από ALR » 22 Νοέμ 2012 16:20

alkoun έγραψε:@ALR
Σε ευχαριστώ πρώτα απόλα που έκανες τον κόπο να απαντήσεις. Έπιασες ακριβώς το point του θέματος πιστεύω (ως επαγγελματίας που είσαι). Στην ερώτησή σου, ναι τα γραφικά τα κατασκεύαζα μόνος μου, γιαυτό εξάλλου (δεν είμαι γραφίστας), το αποτέλεσμα δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο. Αν δεν κάνω λάθος δεν μπορείς να κάνεις και πολλά με μια ταπεινή css. Αυτό που δεν μππορώ να αντιληφθώ πλήρως είναι αν όντως υπάρχει επαγγελματίας στο χώρο που παίρνει στην πλάτη την κατασκευή ενός site (που σήμερα σε πολυπλοκότητα αγγίζει ένα μικρό πληροφοριακό σύστημα), και κάνει τα πάντα μόνος του. Ποιός ο ρόλος ενός γραφίστα σε όλη αυτή τη διαδικασία;Ποιός κατασκευάζει τη μακέτα και ποιός αναλαμβάνει το slicing? Και εμένα ποιός ο ρόλος μου ως υποτιθέμενου developer μέσα σε όλο αυτό;
Εσύ θα πρότεινες εκμάθηση εργαλείων με ποιά σειρά ; Επίσης υπάρχουν tutorial που εξηγούν κατα βάση τι είναι το slicing και μετά το πως γίνεται;
Σε ευχαριστούμε για την ανταπόκριση που έδειξες.
1. Ο γραφίστας δεν έχει κανένα ρόλο. Ο web designer σχεδιάζει το User Interface στο εργαλείο της επιλογής του. Fireworks or Photoshop κατά προτίμηση.

2. Υπάρχει επαγγελματίας που το παίρνει όλο πάνω του και το κάνει σωστά, ναι. Στην Ελλάδα είναι ελάχιστοι, βγάζουν 10.000+ ευρώ το μήνα και είναι πάνω από 30 χρονών.
Όλοι οι υπόλοιποι το κάνουν τσαπατσούλικα και δεν θα αποτελούσαν σε καμία περίπτωση αξιόπιστη επιλογή για κανένα σοβαρό project.
Άρα εσένα δε σε ενδιαφέρει αυτό εκτός κι αν είσαι από τους ελάχιστους ή πιστεύεις ότι μπορείς να γίνεις. Αν το πιστεύεις και το θέλεις go for it. Αλλά...

3. Τη μακέτα την κατασκευάζει ο Web designer. Την κόβει(slicing) ο web designer ή ο front end developer. Ο ρόλος του developer είναι να κατασκευάσει ή να στήσει το σύστημα διαχείρισης περιεχομένου και προσαρμόσει την html/css που θα έχει μέσα του και όλα να παίζουν άψογα. Με άλλα λόγια, είναι να μάθει τέλεια το WordPress, το Drupal ή το Joomla! Με άλλα λόγια πρέπει να ξέρει να γράφει μόνος του PHP & mySQL. Αν είναι hardcore, πρέπει να ξέρει τέλεια php/mySQL και ίσως να προχωρήσει σε Ruby.

4. Ο ρόλος σου ποιος θέλεις να είναι; Έχεις βάσεις στον προγραμματισμό; Θα μπορούσες να μάθεις μια γλώσσα, όποια και να είναι αυτή γιατί θεωρείς τον εαυτό σου ότι ο προγραμματισμός είναι ο ίδιος και απλά αλλάζει το συντακτικό σε κάθε γλώσσα; Αν δεν είσαι hardcore και απλά θέλεις να βγάλεις λεφτά στο web υπάρχει και ευκολότερος τρόπος.
Μπορείς να παίξεις το ρόλο του Front End Developer. Μπορείς να μάθεις λίγη PHP/MYsql και τέλεια WordPress και να κόβεις μακέτες όπως σου έιπα πιο πάνω.

Εγώ προτείνω να μάθεις πρώτα html5. Μετά CSS. Μετά τι είναι το responsive design. Μετά τα βασικά της Javascript. Μετά τα βασικά του jQuery. Μετά να χρησιμοποιήσεις τις γνώσεις σου και να κόψεις 50 μακέτες. Και μετά από αυτά, WordPress.

Ελπίζω να ξέρεις αγγλικά.

html5 -> http://www.abookapart.com/products/html ... -designers

CSS --> http://handcraftedcss.com/ - http://www.abookapart.com/products/css3 ... -designers

Responsive design --> http://www.abookapart.com/products/resp ... web-design

Javascript & jQuery --> http://jqfundamentals.com/

Μετά από αυτά πληρώνεις εγγραφή στο tuts plus network http://webdesign.tutsplus.com/ και έχεις access σε πολλά και ποιοτικά tuts.
Μετά πληρώνεις εγγραφή στο treehouse http://teamtreehouse.com/ και έχεις access σε πολλά και ποιοτικά videos για projects αλλά και για ότι έμαθες μέχρι τώρα.

Πολύ πράμα.

Edit: Αν προσπεράσεις τα books και πας κατευθείαν στα tutorials, το έχασες το παιχνίδι. Ναι, χαίρω πολύ ότι είναι ο εύκολος τρόπος. Αλλά trust me, δεν είναι ο τρόπος για να γίνεις επαγγελματίας.
Γίνονται πραγματάκια

Born3dd

Αναζήτηση προυπηρεσίας.

Δημοσίευση από Born3dd » 22 Νοέμ 2012 19:36

canopus έγραψε:
Θα έχεις μάθει τι είναι το hosting και πως δημιουργείς ένα νέο domain σε ένα cpanel/plesk .
Θα έχεις μάθει πως ανοίγεις μια βάση δεδομένων με ένα χρήστη, μέσα στο cpanel/plesk.
Θα ξέρεις πως ανοίγεις ένα πακέτο φιλοξενίας για ένα νέο site που θα σου έρθει στο μέλλον.
Θα έχεις μάθει πως φτιάχνεις ένα νέο mail πάνω σε ένα domain.
Θα έχεις μπει στον κόσμο του ότι, φιλοξενώ ένα site σε ένα πακέτο φιλοξενίας που έχω αγοράσει, έχω κάνει ένα site στατικό μόνος μου και το κάνω και δυναμικό άμα λάχει να πούμε (με όποιο CMS και αν το υλοποιήσεις)

:pint:

Ολα αυτα πιστευω δεν ειναι τιποτα να τα μαθεις αφου σου ερθει καποια δουλεια και πρεπει να αναλαβεις αυτα. Ακομη και αν δεν ξερεις web programming και γνωριζεις απλα πληροφορικη μπορεις να ανεβασεις ενα site στον σερβερ. Εξαλλου υπαρχει μεγαλο support απο τις εταιριες hosting και βρισκεις οτι θες αμεσα.

Το θεμα ειναι πες οτι καθεσαι ενα παραπανω τριμηνο/εξαμηνο και ασχολεισαι να μαθεις κατι και να εμβαθυνεις εκει ειτε ειναι flash ειτε καποιο CMS.
Θα σε εμπιστευτει καποιος για δουλεια; Αφου παλι μηδενικη προυπηρεσια θα εχεις.
Τα μονα παραδειγμα/scripts που θα εχεις να δειξεις θα ειναι αυτα του βιβλιου οπου απλα θα τα εχεις δουλεψει και θα τα εχεις ξαναφτιαξει μονος σου.

Ας πουμε οτι καθεσαι ενα παραπανω τριμηνο/εξαμηνο και ασχολεισαι να μαθεις κατι και να εμβαθυνεις εκει ειτε ειναι flash ειτε καποιο CMS.
Θα σε εμπιστευτει καποιος για δουλεια; Αφου παλι μηδενικη προυπηρεσια θα εχεις.
Τα μονα παραδειγμα/scripts που θα εχεις να δειξεις θα ειναι αυτα του βιβλιου οπου απλα θα τα εχεις δουλεψει και θα τα εχεις ξαναφτιαξει μονος σου.

@ALR οσο για τα βιβλια πιστευω ειναι απαραιτητα να μαθεις στην αρχη εντολες και κωδικα αλλα αν δεν κατσεις και γραψεις σε καποιον editor δεν θα μαθεις ποτε.

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Αναζήτηση προυπηρεσίας.

Δημοσίευση από korgr » 22 Νοέμ 2012 20:20

Και μην ξεχνάς ποτέ πως σε οτιδήποτε έχει να κάνει με σύνταξη εντολών (html, css, js, php, mysql κλπ) ισχύει πάντα ο κανόνας:

Με το 10% των εντολών, επιτυγχάνεις το 90% αυτών που συνήθως θα χρειάζεσαι!

Webmate
Επικοινωνία:

Αναζήτηση προυπηρεσίας.

Δημοσίευση από Webmate » 22 Νοέμ 2012 22:17

Αυτό που θέλω να πω είναι οτι το καλύτερο είναι οτι πρέπει να πληρώσεις για να μάθεις . Με αυτό ενοώ πάνε και κάνε σε γνωστούς σου δωρεάν ιστοσελίδες αλλα προσπάθησε να είναι το καλυτερο δυνατό αποτέλεσμα και με νέες τεχνολογίες όχι πίνακες. Πρωσοπικά εγώ έχω θέσεις εργασίας και στην δική μου επιχείρηση αλλά και σε συνεργάτες αλλά δεν πρόκειτε να προσλάβω κανένα που δεν ξέρει πράγματα. Δε θα πληρώσω ΠΟΤΕ εγώ για να μάθει κάποιος. Πριν με κατακρίνετε να ξέρετε πως το έχω κάνει και όποτε το έχω κάνει δεν έχει βγει σε καλό γιατί οταν ξετσουτσούνιζε αυτός που εγώ του έμαθα ότι τελοσπάντον ήξερε και γινότανε απλά ένα κανονικός developer ή designer νόμιζε οτι ήτανε ο guru και ζητούσε εξωπραγματικά πράγματα (2000 μισθό , μπόνους, κ.α τονίζω κανονικός όχι τπτ τρελό) . Με συνέπεια να μην τα βρίσκουμε και να υπάρχει απόλυση αποζημίωση κτλ κτλ.....
Απο εδώ και πέρα γι αυτό καλύτερα ψάχνω συνεργάτες παρά υπαλλήλους. Δείξε τι αξίζεις γίνε καλός και όλοι θα θέλουν να συνεργαστούν μαζί σου δεν χρειάζεσε κάποια εταιρεία για να πάρεις προυπηρεσία. Χρειάζετε απλά θέληση. Και εγώ αυτά που έμαθα δεν τα έμαθα ούτε στο πανεπηστήμιο , ούτε σε σεμηνάρια αλλά φτιάχνωντας δωρεάν στην αρχή site (άσχημα και κακογραμένα).
Γίνε καλός και θα σε θέλουν όλοι

alkoun

Αναζήτηση προυπηρεσίας.

Δημοσίευση από alkoun » 22 Νοέμ 2012 23:29

alkoun έγραψε:Εγώ προτείνω να μάθεις πρώτα html5. Μετά CSS. Μετά τι είναι το responsive design. Μετά τα βασικά της Javascript. Μετά τα βασικά του jQuery. Μετά να χρησιμοποιήσεις τις γνώσεις σου και να κόψεις 50 μακέτες. Και μετά από αυτά, WordPress.
Σε ευχαριστώ ακόμα μια φορά για τις πολύτιμες συμβουλές. Θα προσπαθήσω να τις ακολουθήσω. Τις μακέτες που προτείνεις να κόψω θα τις βρώ από έτοιμα templates πχ, δηλαδή βρίσκω έτοιμα web layouts σε photoshop, και προσπαθώ να τα κάνω λειτουργικά με html και css έτσι;

Sorry αν γίνομαι κουραστικός αλλά προσπαθώ να βρω μια άκρη και θεωρώ τον χώρο εδώ τον πλέον κατάλληλο.

ALR
Honorary Member

Αναζήτηση προυπηρεσίας.

Δημοσίευση από ALR » 22 Νοέμ 2012 23:56

alkoun έγραψε:
alkoun έγραψε:Εγώ προτείνω να μάθεις πρώτα html5. Μετά CSS. Μετά τι είναι το responsive design. Μετά τα βασικά της Javascript. Μετά τα βασικά του jQuery. Μετά να χρησιμοποιήσεις τις γνώσεις σου και να κόψεις 50 μακέτες. Και μετά από αυτά, WordPress.
Σε ευχαριστώ ακόμα μια φορά για τις πολύτιμες συμβουλές. Θα προσπαθήσω να τις ακολουθήσω. Τις μακέτες που προτείνεις να κόψω θα τις βρώ από έτοιμα templates πχ, δηλαδή βρίσκω έτοιμα web layouts σε photoshop, και προσπαθώ να τα κάνω λειτουργικά με html και css έτσι;

Sorry αν γίνομαι κουραστικός αλλά προσπαθώ να βρω μια άκρη και θεωρώ τον χώρο εδώ τον πλέον κατάλληλο.
Ναι ακριβώς, αλλά δεν θα αγχωνόμουν για αυτό ακόμα στη θέση σου. Το συζητάμε ξανά σε κανα 2μηνο 3μηνο όταν θα μπορείς να κόψεις μακέτες :)

Και εννοείται ότι όταν διαβάζεις ένα βιβλίο, δεν το διαβάζεις μόνος σου. Το διαβάζεις με ανοιχτό το pc και τον editor της επιλογής σου, γράφωντας κώδικα και κρατώντας σημειώσεις.

Και 2: Μην πελαγώνεις επειδή τα βλέπεις πολλά. 1-1.
Γίνονται πραγματάκια

Απάντηση

Επιστροφή στο “Αναζήτηση Εργασίας”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης