Συνεταιρισμός στον κλάδο της πληροφορικής

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
diktiogr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από diktiogr » 22 Νοέμ 2012 12:12

Αγαπητοί συνάδελφοι θα ήθελα να σας κοινοποιήσω μία ιδέα - ανησυχία που έχω και θα ήθελα να μου πείτε την άποψη σας. Ορμώμενος από κινήσεις που παρατήρησα για παράδειγμα στο χώρο των media με τη δημιουργία συνεταιρισμών όπως της "εφημερίδας των συντακτών" http://www.efsyn.gr/?p=78, οραματίστηκα κάτι αντίστοιχο στο χώρο της πληροφορικής. Συγκεκριμένα στο χώρο του διαδικτύου πιστεύω ότι μια τέτοια κίνηση θα μπορούσε κατά τη γνώμη μου να δημιουργήσει μια πολύ δυνατή γραμμή πυρός με δυνατότητες επέκτασης με αξιώσεις και στο εξωτερικό. Ο συνεταιρισμός αυτός θεωρώ ότι θα μπορεί να καλύψει κατά ένα πολύ μεγάλο ποσοστό τις απαιτήσεις των πελατών και να παραδώσει προϊόντα υψηλών προδιαγραφών. Μικρές εταιρίες, freelancers, απολυμένοι, εργαζόμενοι στο χώρο της πληροφορικής μπορούν να συντελέσουν με τις ικανότητες τους και την εμπειρία τους σε αυτό το εγχείρημα. Είμαστε στην εποχή που η αλληλεγγύη αποτελεί το βασικό όπλο μας. Ας ενωθούμε λοιπόν για κάτι καλύτερο, τι λέτε;

Άβαταρ μέλους
michaeldim
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από michaeldim » 22 Νοέμ 2012 16:16

επιδοτήσεις θα έχει????????? :P
Business: mdimitriou.com
Personal: dimitriou.sexy
Video CV: michail.dimitriou.gr

Άβαταρ μέλους
webdevgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από webdevgr » 22 Νοέμ 2012 19:15

Δεν είναι καθόλου κακή ιδέα και με τη νέα μορφή εταιρειών (ΙΚΕ) όπου μόνο ο διαχειριστής είναι υποχρεωμένος να πληρώνει OAEE μπορεί να είναι μια κάποια λύση αυτή την εποχή.

PanosPss

Δημοσίευση από PanosPss » 23 Νοέμ 2012 01:02

Εγω σαν φοιτητης που τελειώνω σε ενα εξάμηνο μπορω να συμμετεχω;

Άβαταρ μέλους
x-origin

Δημοσίευση από x-origin » 23 Νοέμ 2012 13:23

Όμορφες ιδέες αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφαρμόσιμο το όραμα σου στην Ελλάδα.. δεν προ καταδικάζω, απλά εκφράζω μια σκέψη-ανησυχία. Αν θέλεις ανέπτυξε λίγο την σκέψη σου, προσωπικά θα ήθελα το επιχειρηματικό οικοσύστημα της Ελλάδας (ακόμα και σε αντίξοες συνθήκες όπως οι σημερινές..) να αλλάξει.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 23 Νοέμ 2012 16:36

x-origin έγραψε:Όμορφες ιδέες αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφαρμόσιμο το όραμα σου στην Ελλάδα.. δεν προ καταδικάζω, απλά εκφράζω μια σκέψη-ανησυχία. Αν θέλεις ανέπτυξε λίγο την σκέψη σου, προσωπικά θα ήθελα το επιχειρηματικό οικοσύστημα της Ελλάδας (ακόμα και σε αντίξοες συνθήκες όπως οι σημερινές..) να αλλάξει.
Μια πραγματικά ώριμη τοποθέτηση!
+1

Άβαταρ μέλους
diktiogr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από diktiogr » 23 Νοέμ 2012 22:10

x-origin έγραψε:Όμορφες ιδέες αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφαρμόσιμο το όραμα σου στην Ελλάδα.. δεν προ καταδικάζω, απλά εκφράζω μια σκέψη-ανησυχία. Αν θέλεις ανέπτυξε λίγο την σκέψη σου, προσωπικά θα ήθελα το επιχειρηματικό οικοσύστημα της Ελλάδας (ακόμα και σε αντίξοες συνθήκες όπως οι σημερινές..) να αλλάξει.
κι εγώ την ίδια ανησυχία έχω, γι αυτό ζητώ και την άποψη σας. Βέβαια, όπως έγραψα αρχικά έχει δουλέψει στην Ελλάδα σε άλλο κλάδο και διερωτώμαι γιατί όχι και στον δικό μας.

Οπωσδήποτε χρειάζεται πολύ δουλειά στην οργάνωση του συνεταιρισμού και συνεργάτες-εταίρους με διαφορετικές γνώσεις απο αυτές της πληροφορικής όπως πχ δικηγόροι, λογιστές για τη νομική μορφή της και άνθρωποι απο το χώρο των πωλήσεων και του μάρκετινγκ. Όλοι μαζί με ένα κοινό όραμα την οικονομική ανάπτυξη του συνεταιρισμού σε οριζόντια δομή, χωρίς manager κτλ. Οριζόντια δομή εταιρίας μπορείτε να δείτε εδώ: http://www.valvesoftware.com/jobs/. Οι άνθρωποι έχουν ξεφύγει τελείως...

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 04 Δεκ 2012 22:34

http://media.steampowered.com/apps/valv ... ndbook.pdf

Amazing :D
Valve is self-funded. We haven’t ever brought in outside
financing. Since our earliest days this has been incredibly
important in providing freedom to shape the company
and its business practices.
Δύσκολα βρίσκεις τόσο μεγάλες/γνωστές εταιρίες σήμερα και να μην τους κρατάνε από τα @@ κάποιοι επενδυτές/τραπεζίτες :P

Ανέβηκε αρκετά στην εκτίμηση μου μετά από αυτό! :D

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης