Τώρα τι κάνουμε...?

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
kostaspel

Τώρα τι κάνουμε...?

Δημοσίευση από kostaspel » 23 Νοέμ 2012 09:53

Καλημέρα σας,

Θα ήθελα τη γνώμη και τη γνώση σας σε ένα θέμα που έχει προκύψει με έναν πελάτη μου.
Πριν κάνα 6μηνο μου ζητήθηκε από έναν πελάτη μου να του κατασκευάσω ένα σύστημα το οποίο θα μετράει την απόδοση των διαφημιστικών banner που τρέχει σε διάφορα site.

Η προσφορά που έχει υπογραφεί και από της δύο πλευρές, αναφέρει σαν τίτλο:
Κατασκευή συστήματος καταγραφής επισκέψεων διαφημιστικών banner που προβάλλονται σε τρίτους διαδικτυακούς τόπους για λογαριασμό του {πελάτη} που περιλαμβάνει...

Αυτό που παρατήρησα χτες κοιτάζοντας το σύστημα καταγραφής, είναι ότι έχουν χρησιμοποιήσει το sript από τις 12/11/2012 για την καταμέτρηση της απόδοσης ενός banner που τρέχει στο site άλλης εταιρείας και διαφημίζει το λογαριασμό σε social media της άλλης εταιρείας. "καμία σχέση με τον πελάτη μου"

Εγώ προσωπικά αντιλαμβάνομαι ότι έχουν παραβεί το όρο της προσφοράς.
Εσείς?

Τι μου προτείνεται να κάνω? μπορώ να κινηθώ νομικά? αν όχι τι μπορώ να κάνω για να διασφαλίσω τα δικαιώματα μου?

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

andreaslll

Τώρα τι κάνουμε...?

Δημοσίευση από andreaslll » 23 Νοέμ 2012 19:29

Επειδή ο όρος είναι ασαφής μπορεί κάλλιστα να υποστηρίξει ότι η εταιρεία του διαχειρίζεται το συγκεκριμένο λογαριασμό social media και άρα εμπίπτει στους όρους της προσφοράς σου. Τρέχα γύρευε δηλαδή.

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να τον κάνεις να αισθανθεί πολύ υποχρεωμένος ώστε την επόμενη φορά να μη ζητήσει μεγάλη έκπτωση...

kostaspel

Τώρα τι κάνουμε...?

Δημοσίευση από kostaspel » 23 Νοέμ 2012 20:14

andreaslll έγραψε:ότι η εταιρεία του διαχειρίζεται το συγκεκριμένο λογαριασμό social media
Εταιρεία που εμπορεύεται και παράγει χ προϊόντα διαχειρίζεται social media λογαριασμό εταιρείας που ασχολείται με την άθληση?

*Τα χ προϊόντα είναι τελείως διαφορετικά με το αντικείμενο της 2ης εταιρείας

andreaslll

Τώρα τι κάνουμε...?

Δημοσίευση από andreaslll » 23 Νοέμ 2012 21:22

Μπορεί η υπεύθυνος της εν λόγω εταιρείας να δηλώσει υπεύθυνα ότι ισχύει αυτή η συνεργασία, δε μπορεί;

kostaspel

Τώρα τι κάνουμε...?

Δημοσίευση από kostaspel » 23 Νοέμ 2012 21:42

Η υπεύθυνη της χ εταιρείας πρέπει να μπορεί να αποδείξει ότι υπάρχει συνεργασία. το στυλ μου είπε αν.. και εγώ.. είπα εντάξει κ.α. δεν μπορεί να γίνει δεκτό από μία εταιρεία μεγάλου μεγέθους. Πρέπει να υπάρχει κάποιο συμφωνητικό και η δραστηριότητα της εταιρείας (πελάτης μου) να υποστηρίζει την παροχή υπηρεσιών μέσω internet.

Και κάτι ακόμα, το ότι η εταιρεία ζήτησε την κατασκευή μιας εφαρμογής, της δίνει αυτομάτως και το δικαίωμα να το παραχωρεί, επινοικιάζει ή πουλά σε τρίτους?

platongr
Επικοινωνία:

Τώρα τι κάνουμε...?

Δημοσίευση από platongr » 23 Νοέμ 2012 21:48

kostaspel έγραψε: Και κάτι ακόμα, το ότι η εταιρεία ζήτησε την κατασκευή μιας εφαρμογής, της δίνει αυτομάτως και το δικαίωμα να το παραχωρεί, επινοικιάζει ή πουλά σε τρίτους?
Θεωρώ πως ναι.
Έρχομαι εγώ και σου λέω ότι θέλω μία εφαρμογή με σκοπό να την δώσω στους πελάτες μου. Το αν θα την πουλήσω ή θα τους την δώσω, είναι δικό μου πρόβλημα.

Στην περίπτωσή σου, είναι κάτι αντίστοιχο. Η τρίτη εταιρεία πήρε την εφαρμογή από τον πελάτη σου. Δεν μπορείς να αποδείξεις ότι δεν έχουν σχέση μεταξύ τους ή ότι έγινε με δόλο.
Την πήρε ο πελάτης σου, για τους x λόγους αποφάσισε να την δώσει σε κάποιον τρίτο.
Εσένα δεν θίγονται τα συμφέροντά σου...

kostaspel

Τώρα τι κάνουμε...?

Δημοσίευση από kostaspel » 24 Νοέμ 2012 08:50

platongr έγραψε:Θεωρώ πως ναι.
Έρχομαι εγώ και σου λέω ότι θέλω μία εφαρμογή με σκοπό να την δώσω στους πελάτες μου.
Έρχεσαι και μου λες ότι αυτή δεν θα είναι μόνο δικιά σου, θα τη εμπορευτείς, παραχωρήσεις κ.α.
Η κοστολόγηση είναι τελείως διαφορετική αν πρόκειται για ιδία χρήση ή για εμπορεύσιμη.

platongr
Επικοινωνία:

Τώρα τι κάνουμε...?

Δημοσίευση από platongr » 24 Νοέμ 2012 09:53

Κατάλαβα τι λες, εγώ το σκέφτομαι διαφορετικά...
"πάρε την εφαρμογή, κάνε ότι θέλεις και εγώ έχω την υποστήριξη"

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Τώρα τι κάνουμε...?

Δημοσίευση από korgr » 24 Νοέμ 2012 10:09

Έχει συμφωνηθεί εγγράφως κάτι;
Και δεν εννοώ την προσφορά (αυτή μόνο με το οικονομικό έχει να κάνει)
Μιλάω για κατατεθειμένη σε ΔΟΥ, σύμβαση έργου

kostaspel

Τώρα τι κάνουμε...?

Δημοσίευση από kostaspel » 24 Νοέμ 2012 10:24

korgr έγραψε:Έχει συμφωνηθεί εγγράφως κάτι;
Όχι δεν υπάρχει κάποιο πιο επίσημο έγγραφο.

kostaspel

Τώρα τι κάνουμε...?

Δημοσίευση από kostaspel » 24 Νοέμ 2012 10:39

Λοιπόν, επειδή το θέμα είναι πιο περίπλοκο από όσο φαίνεται, υπάρχουν κάποιες επιπλέον πληροφορίες.

Πριν από περίπου ένα χρόνο, ένα άτομο με έφερε σε επαφή με τον ιδιοκτήτη της τρίτης επιχείρησης για να αναλάβω την κατασκευή της εταιρικής του ιστοσελίδας. Η δουλειά δεν έκατσε λόγο υψηλής τιμής (το άτομο που με έφερε σε επαφή, ζήτησε να πάρει μίζα). Τελικά ο μεσολαβητής το έδωσε σε άλλη εταιρεία με μικρότερη μίζα (συνεπώς και χαμηλότερη τιμή).

Ο μεσολαβητής, είναι στέλεχος της εταιρείας του πελάτη μου και αυτός έχει κάνει την παραχώρηση στην τρίτη εταιρεία. Και ΕΙΜΑΙ ΒΕΒΑΙΟΣ, ΕΝ ΑΓΝΟΙΑ ΤΟΥ ΠΕΛΑΤΗ ΜΟΥ.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kostaspel την 24 Νοέμ 2012 13:36, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Τώρα τι κάνουμε...?

Δημοσίευση από dva_dev » 24 Νοέμ 2012 10:59

Με τον πελάτη σου μίλησες;

kostaspel

Τώρα τι κάνουμε...?

Δημοσίευση από kostaspel » 24 Νοέμ 2012 11:12

Έχω σκοπό να πάω τη δευτέρα στο γραφείο του και να του μιλήσω ιδιαιτέρως για να μην προλάβουν να κατεβάσουν την καμπάνια και δεν μπορώ να αποδείξω ότι γίνετε χρήση της υπηρεσίας που τους παρέχω.

Άβαταρ μέλους
ideal

Τώρα τι κάνουμε...?

Δημοσίευση από ideal » 24 Νοέμ 2012 13:25

Εγω οπως το βλεπω θα πω το εξης: μου φαινεται λιγο παραξενο να κανεις διαφορετικες κοστολογησεις για το ιδιο προϊον. Εμενα προσωπικα δε μου αρεσει αυτη η ιδεα. Για τη δουλεια που εχεις κανει πληρωθηκες ετσι δεν ειναι; Ειχες συμφωνησει να παρεις περισσοτερα και δεν τα πηρες;
Τωρα ο καθενας εχει δικαιωμα να χρησιμοποιει "το προϊον του" (εφοσον το εχει αγορασει και ειναι στα χερια του) οπως θελει εκτος αν υπαρχει ειδικη συμφωνια. Αν ειχες ορισει εξαρχης οτι για τη ΧΡΗΣΗ Α θα πληρωσεις τοσα για τη ΧΡΗΣΗ Β τοσα κλπ ενταξει δικαιο. Στην περιπτωση σου ομως δεν ισχυει κατι τετοιο οπως καταλαβαινω.

Ειναι διαφορετικο να παραχωρεις ενα προϊον εξαρχης με προϋποθεσεις και διαφορετικο απλως να πουλας ενα προϊον. Ειναι σα να αγοραζεις απο το σουπερ μαρκετ ενα προϊον και να σου λεει οτι αν δεν το καταναλωσεις ο ιδιος αλλα το μοιραστεις με αλλον θα πρεπει να πληρωσεις περισσοτερα για το ιδιο προϊον... Ετσι το καταλαβαινω οπως το λες (μην παρεξηγηθω για τη συγκριση).

Οταν για παραδειγμα παρεχεις το script σου αφιλοκερδως σε συγκεκριμενη κατηγορια ιστοσελιδων (π.χ. προσωπικες) αλλα επι πληρωμη σε εμπορικες σελιδες και καποιος χρησιμοποιει για εμπορικους σκοπους τη δωρεαν εκδοση εκει ΝΑΙ να ζητησεις χρηματα.

Αναλογισου το εξης: αν σου ελεγε στην πορεια λιγο πριν του παραδωσεις το προϊον οτι αυτος εχει σκοπο να το χρησιμοποιησει και σε σελιδα τριτου δε θα του το πουλουσες; Αν εσυ του ελεγες οτι θελεις περισσοτερα και εκεινος σου ελεγε οτι δε δεχεται και θα ακυρωσει τη συναλλαγη δε θα επεστρεφες στην αρχικη σου συμφωνια; Θα προτιμουσες να μην παρεις αυτα τα χρηματα; Δεν αναφερομαι σε μια εκβιαστικη προταση απλως σε μια συνδιαλλαγη.

Πιστευω οτι απλως κατι σε απασχολει εξαρχης στη συγκεκριμενη συναλλαγη και το ψαχνεις λιγο παραπανω. Ισως δεν εμεινες ικανοποιημενος απο τη σχεση αυτη ή δεν πηρες τα χρηματα τα οποια περιμενες ή οπως ειπες ξερεις καποια πραγματα περισσοτερα και αυτο δε σε αφηνει να σκεφτεις καθαρα. Δεν πειραζει φιλε μου! Σκεψου οτι ειχες και μια οχι τοσο καλη συναλλαγη... Και τι εγινε; Μην τα πολυ-σκαλιζεις τα πραγματα γιατι συνηθως σε αυτες τις περιπτωσεις οχι απλως δεν κερδιζεις αλλα ισως χασεις και μετεπειτα δουλειες και μαλωσεις με τους ανθρωπους που δεν ειναι ευχαριστο. Νομιζω οτι απλως να το αφησεις και στην επομενη συμφωνια σου να εισαι πιο ξεκαθαρος.
Η νομικη λυση ειναι δυσκολος δρομος και νομιζω πρεπει να ειναι η τελευταια σκεψη και μονο σε δυσκολες καταστασεις. Ειδικα για τετοια θεματα δεν αξιζει...

Φιλικα.
Δεν μπορούμε να λύσουμε τα προβλήματά μας χρησιμοποιώντας τον ίδιο τρόπο σκέψης που χρησιμοποιήσαμε όταν τα δημιουργήσαμε. -Α. Einstein

Rent a Car

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες