Γραφιστρια

Ψάχνετε για δουλειά; Καταχωρήστε το βιογραφικό σας εδώ.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
nancy_ch

Γραφιστρια

Δημοσίευση από nancy_ch » 23 Νοέμ 2012 12:51

Γεια σε ολους!
Βγηκα κι εγω στην αγορα εργασιας, αφου μαζεψα οσα εφοδια μπορουσα απο ενα ΤΕΕ γραφιστικης και ενα...ε, χμ, δημοσιο ΙΕΚ γραφιστικης αφου λογω προβληματων (βλεπε κριση) το να κατεβω Αθηνα για να κανω το ονειρο μου πραγματικοτητα και να παω ΤΕΙ γραφιστικης ηταν πρακτικα αδυνατον. Ειμαι κατω των 24 και δεν εχω 5 χρονια προυπηρεσια. Δεν ειμαι γραφιστας που τα-κανει-ολα-και-συμφερει και μπορει να κανω καποια λαθη στην αρχη αλλα καποτε θα μαθω.
Ξεκινησα να δουλευω απο τα 13 μου σαν εποχιακη υπαλληλος σε μια επιχειρηση οπου εργαζομαι μεχρι σημερα και δυστυχως δεν εχει καμια σχεση με το αντικειμενο μου. Μαντεψε, χωρις ενσημα. 10 χρονια. Κι αμα μου αρεσει, αλλιως υπαρχουν και αλλοι που περιμενουν στην ουρα και παρακαλανε.

Ξερω να δουλευω πολυ καλα Corel
Ξερω να δουλευω πολυ καλα Photoshop
Στο δημοσιο ΙΕΚ γραφιστικης δεν σου μαθαινουν illustrator. (Αρχισα να μαθαινω μονη μου παρακολουθωντας μαθηματα online)
Επισης στο δημοσιο ΙΕΚ σου μαθαινουν τα βασικα απο Quark και InDesign. Τα βασικα. Τα πολυ βασικα. (παρακολουθω μαθηματα online και για αυτα.)
Επισης, ξερω να δουλευω Dreamweaver. Εχω φτασει σε ικανοποιητικο επιπεδο, που ομως μπορει να βελτιωθει κατα πολυ.

Η εμπειρια μου:

Για ενα μικρο χρονικο διαστημα δουλεψα σε μια επιχειρηση σαν σχεδιαστρια, κυριως με Corel και vectors, αντικαθιστωντας την μονιμη υπαλληλο η οποια ηταν σε αδεια μητροτητας.
Επισης, εχω δουλεψει στα Jumbo σαν εποχιακη ταμιας.
Τον τελευταιο χρονο δουλευω με πελατες απο το εξωτερικο (ναι, εχω Lower, αν και σημερα δεν μετραει και πολυ. Ξερω πολυ καλα Αγγλικα, να ειναι καλα οι πελατες του εξωτερικου, στην προφορα ομως εχουμε προβλημα) μεσω internet απο το σπιτι σχεδιαζοντας κυριως banners, logos, headers κλπ για webmasters.

Εχω βαλει καποια δειγματα της δουλειας μου εδω https://www.facebook.com/nancysdesignsamples

Αν χρειαζεσαι banner για να διαφημισεις το site σου, η θελεις να ανανεωσεις τηα γραφικα της σελιδας σου στειλε μου pm.

Ευχαριστω!

andreaslll

Γραφιστρια

Δημοσίευση από andreaslll » 23 Νοέμ 2012 19:22

Μια ερώτηση: Μήπως δεν έχεις καλιμπραρισμένο μόνιτορ; Βλέπω κάποιες καμμένες περιοχές στις πειραγμένες φωτός.

Αν θέλεις μια συμβουλή από μένα, δες το ενδεχόμενο συνεργασίας με freelancers πχ από freelancer.com που θα σου επιτρέψουν να χτυπήσεις πολύ χαμηλές τιμές και να επεκτείνεις τις υπηρεσίες που προσφέρεις ώστε να είσαι ανταγωνιστική. Αν βρεις και κάποιον για μόνιμη συνεργασία δεν θα σε χαλάσει νομίζω να έχεις μια καβάτζα αν πλακώσει πελατεία.

Άβαταρ μέλους
DimitriosX

Γραφιστρια

Δημοσίευση από DimitriosX » 23 Νοέμ 2012 23:20

Ωραία τα retouch :) συνέχισε
"The word impossible is not in my dictionary."
Napoleon Bonaparte

nancy_ch

Γραφιστρια

Δημοσίευση από nancy_ch » 24 Νοέμ 2012 11:16

andreaslll έγραψε:Μια ερώτηση: Μήπως δεν έχεις καλιμπραρισμένο μόνιτορ; Βλέπω κάποιες καμμένες περιοχές στις πειραγμένες φωτός.
Το καταλαβες ε? :)
Δεν εχω και το καλυτερο μονιτορ αυτη τη στιγμη, ειναι λιγο 'παραξενο' σε σε σχεση με το προηγουμενο που ειχα. Εψαξα για το καλιμπραρισμα αλλα δεν βρηκα ακρη...

DimitriosX έγραψε:Ωραία τα retouch :) συνέχισε
Ευχαριστω! Πρεπει να βελτιωσω πολλα ομως, ακομα μαθαινω. :)

andreaslll

Γραφιστρια

Δημοσίευση από andreaslll » 24 Νοέμ 2012 11:27

Βρες κάποιον να έχει hardware καλιμπραριστήρι, όλοι οι σοβαροί φωτογράφοι έχουν.

Δημιουργείς τις φωτιστικές συνθήκες που έχεις όταν δουλεύεις και το εργαλείο σου φτιάχνει ένα προφίλ για την οθόνη σου και τις συγκεκριμένες φωτιστικές συνθήκες, που θα φορτώνεις πάντα στην εκκίνηση ή στα συγκεκριμένα προγράμματα που χρησιμοποιείς.

Μην ξεκινήσεις καμία δουλειά πριν κάνεις αυτό το βήμα. Γενικά ψάξου λίγο με τα safe internet colors κλπ αν δεν το έχεις ήδη κάνει αφού θέλεις να ασχοληθείς με banner για ίντερνετ.

nancy_ch

Γραφιστρια

Δημοσίευση από nancy_ch » 24 Νοέμ 2012 11:45

Σ'ευχαριστω πολυ, θα ψαξω να βρω καποιον. Βρηκα καποιους που πουλανε μεταχειρισμενα, σε τιμες 130-150€, μπορεις να μου προτεινεις κατι?

andreaslll

Γραφιστρια

Δημοσίευση από andreaslll » 24 Νοέμ 2012 12:27

Δεν έχω εμπειρία επί του θέματος. Εμένα έτυχε ο κουμπάρος μου να έχει μια καλή έκδοση του spyder 3 και το δανείστηκα. Αν επρόκειτο να αγοράσω μάλλον θα έβρισκα φθηνότερη έκδοση μεταχειρισμένη από ebay.

Πάντως το spyder 3 άψογο, ο κουμπάρος μου υποστηρίζει ότι θέλει τουλάχιστον κάθε 6 μήνες για να πιάνει το "πάλιωμα" της οθόνης. Εγώ το έκανα μια φορά και ύστερα από 3 χρόνια δεν έχει αλλάξει σχεδόν τίποτε. Πιστεύω καλύτερα να δανειστείς ένα, έστω να δώσεις 20 ευρώ για να το χρησιμοποιήσεις για μια μέρα. Είναι πεταμένα λεφτά.

Έχω φτιάξει 2 προφίλ, ένα για όταν μπαίνει φυσικό φως μέσα στο δωμάτιο και ένα για όταν έχω μόνο τεχνητό. Αν έχεις λάμπες μπορείς να τις αντικαταστήσεις με άλλες που φωτίζουν περίπου στα 6000Κ πριν κάνεις το καλιμπράρισμα. Εγώ δεν τις έχω αλλάξει εις γνώσιν μου γιατί δεν είμαι επαγγελματίας (φωτογράφος), και έχω κάποια θεματάκια.

Άβαταρ μέλους
unik

Γραφιστρια

Δημοσίευση από unik » 24 Νοέμ 2012 16:11

Θα σου πρότεινα να κάνεις ένα λογαριασμό στο www.deviantart.com/ αν δεν έχεις ήδη. Τόσο για την διατήρηση portoflio όσο και την ανταλλαγή απόψεων με άλλους καλλιτέχνες.

Η επαγγελματική επεξεργασία φωτογραφίας είναι λίγο πιο δύσκολη από ότι αρχικά φαίνεται και ίσως για αρχή να θέλεις να εστιάσεις στο σχέδιο. Από την άλλη αν έιναι κάτι που σου αρέσει έχει αρκετές προοπτικές εργασίας ιδίως αν το συνδυάσεις με φωτογράφιση προϊόντων (ένα τομέας που έχει ζήτηση λόγο των αυξανόμενων εταιρικών ιστοσελίδων).

Καλή τύχη
8)

nancy_ch

Γραφιστρια

Δημοσίευση από nancy_ch » 25 Νοέμ 2012 01:26

andreaslll έγραψε:Βρες κάποιον να έχει hardware καλιμπραριστήρι, όλοι οι σοβαροί φωτογράφοι έχουν.

Δημιουργείς τις φωτιστικές συνθήκες που έχεις όταν δουλεύεις και το εργαλείο σου φτιάχνει ένα προφίλ για την οθόνη σου και τις συγκεκριμένες φωτιστικές συνθήκες, που θα φορτώνεις πάντα στην εκκίνηση ή στα συγκεκριμένα προγράμματα που χρησιμοποιείς.

Μην ξεκινήσεις καμία δουλειά πριν κάνεις αυτό το βήμα. Γενικά ψάξου λίγο με τα safe internet colors κλπ αν δεν το έχεις ήδη κάνει αφού θέλεις να ασχοληθείς με banner για ίντερνετ.
Ρωτησα στην επιχειρηση που εκανα την πρακτικη μου, δεν ηξεραν καν οτι υπαρχει τετοιο πραγμα... :)

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Γραφιστρια

Δημοσίευση από cordis » 26 Νοέμ 2012 02:35

σιγά μην έχουν όλοι οι φωτογράφοι και όλοι οι γραφίστες hardware monitor calibration... ειδικά για τις οθόνες που έχουμε σπίτι μας... super αμόλυβδη θα βάλεις στο turbo ή στο V8, δε θα βάλεις στο 1000ριάκι...

αν θες να εκτυπώσεις σε επαγγελματικό μηχάνημα και θες να ξέρεις ακριβώς τι χρώμα θα βγει θα πρέπει να χρησιμοποιείς τους καταλόγους PANTONE, ότι calibration και να κάνεις αυτούς δεν τους αντικαθιστά κάτι.

αν θες στον εκτυπωτή σου, τύπωσε μια φορά και δες τι βγαίνει.

στο monitor στο 98% των περιπτώσεων ένα auto calibration αρκεί.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Γραφιστρια

Δημοσίευση από cdhyper » 26 Νοέμ 2012 04:01

Η πρωτότυπη (custom) εργασία στην Ελλάδα τείνει προς το μηδέν. Και αυτό δεν ισχύει μόνο στα εικαστικά και στην πληροφορική αλλά και σε όλους τους τομείς. Λόγω έλλειψης ρευστού ο καθένας κοιτάει να κλέβει/μπαλώνει για να κάνει όπως όπως τη δουλειά του. Ειδικά οι αεριτζήδες και οι απατεώνες στην πληροφορική τα τελευταία 2 χρόνια έχουν πολλαπλασιαστεί σαν τα ποντίκια. Γι αυτό όπως ξεκίνησες με δουλειές από εξωτερικό, έτσι να συνεχίσεις. Ξόδεψε χρόνο να βρεις κοινότητες και διόδους προβολής της δουλειάς σου και την Ελλάδα ξέχνα τη για τα επόμενα 5-6 χρόνια τουλάχιστον.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

andreaslll

Γραφιστρια

Δημοσίευση από andreaslll » 26 Νοέμ 2012 08:48

cordis έγραψε:σιγά μην έχουν όλοι οι φωτογράφοι και όλοι οι γραφίστες hardware monitor calibration... ειδικά για τις οθόνες που έχουμε σπίτι μας... super αμόλυβδη θα βάλεις στο turbo ή στο V8, δε θα βάλεις στο 1000ριάκι...

αν θες να εκτυπώσεις σε επαγγελματικό μηχάνημα και θες να ξέρεις ακριβώς τι χρώμα θα βγει θα πρέπει να χρησιμοποιείς τους καταλόγους PANTONE, ότι calibration και να κάνεις αυτούς δεν τους αντικαθιστά κάτι.

αν θες στον εκτυπωτή σου, τύπωσε μια φορά και δες τι βγαίνει.

στο monitor στο 98% των περιπτώσεων ένα auto calibration αρκεί.
Δεν ξέρω τι ισχύει στις υπόλοιπες περιπτώσεις γιατί δεν έχω ασχοληθεί. Στον τομέα της φωτογραφίας (retouch, δημιουργική κλπ) είναι αυτοκτονία να βάλεις χέρι στη φωτό σε προβληματικό μόνιτορ γιατί θα το καταλάβεις στο τέλος, αφού θα έχεις δουλέψει μερικές εργατοώρες. Το τύπωμα είναι μόνο η κορυφή του παγόβουνου, αν θέλεις να ετοιμάσεις κάτι για web, πως θα ξέρεις ότι είναι η φωτό οκ; Δεν είναι όπως στο σχέδιο που ξέρεις ότι το χ χρώμα είναι safe. Εδώ δεν έχεις συγκεκριμένα χρώματα.

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Γραφιστρια

Δημοσίευση από korgr » 26 Νοέμ 2012 09:40

Το καλιμπράρισμα έχει νόημα μόνο για print
Για το web έτσι κι αλλιώς απευθύνεσαι σε unsafe περιβάλλον (ότι μόνιτορ φανταστείς θα κληθεί να δείξει την δουλειά σου).
Συμφωνώ με τον cordis πως ένα κλασσικό καλιμπράρισμα είναι αρκετό όταν δουλεύεις για web

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Γραφιστρια

Δημοσίευση από cordis » 26 Νοέμ 2012 14:59

andreaslll έγραψε:είναι αυτοκτονία να βάλεις χέρι στη φωτό σε προβληματικό μόνιτορ
ότι και να κάνεις σε ένα προβληματικό monitor είναι σα να μη το έχεις κάνει ποτέ, προβληματικό θα μείνει.

πας δηλαδή και αγοράζεις ένα monitor στα 100ε και το calibration στα 300ε και περιμένεις ότι θα τα δεις όπως πρέπει;

Πήγαινε πρώτα να αγοράσεις ένα Monitor LaCie στα 2000ε και μετά μιλάμε για το μηχανάκι των 300ε... αν και τα ακριβά LaCie έχουν ενσωματωμένο τέτοιο...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

nancy_ch

Γραφιστρια

Δημοσίευση από nancy_ch » 27 Νοέμ 2012 19:43

cordis έγραψε: ότι και να κάνεις σε ένα προβληματικό monitor είναι σα να μη το έχεις κάνει ποτέ, προβληματικό θα μείνει.

πας δηλαδή και αγοράζεις ένα monitor στα 100ε και το calibration στα 300ε και περιμένεις ότι θα τα δεις όπως πρέπει;

Πήγαινε πρώτα να αγοράσεις ένα Monitor LaCie στα 2000ε και μετά μιλάμε για το μηχανάκι των 300ε... αν και τα ακριβά LaCie έχουν ενσωματωμένο τέτοιο...
Το μονιτορ το πηρα 400€, πριν 4-5 μηνες :)
Μια καλη οθονη ειναι απιαστο ονειρο προς το παρον, οποτε βολευομαι με οτι εχω.
korgr έγραψε:Το καλιμπράρισμα έχει νόημα μόνο για print
Για το web έτσι κι αλλιώς απευθύνεσαι σε unsafe περιβάλλον (ότι μόνιτορ φανταστείς θα κληθεί να δείξει την δουλειά σου).
Μεσα επεσες! 8)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Αναζήτηση Εργασίας”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες