Encanto Cafe Website

Θέλετε την γνώμη των άλλων για την σελίδα σας; Τότε βρίσκεστε στο σωστό μέρος.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
kapadokis

Encanto Cafe Website

Δημοσίευση από kapadokis » 23 Νοέμ 2012 20:32

Καλησπέρα σε όλους,

Θα ήθελα την κριτική σας για την καινούργια σελίδα που έφτιαξα σε drupal για το Encanto Cafe στο περιστέρι Encanto Cafe

Να είστε αυστηροί πολύ, ευχαριστώ!

ALR
Honorary Member

Encanto Cafe Website

Δημοσίευση από ALR » 23 Νοέμ 2012 21:06

Γεια σου φίλε,

δε μου αρέσει το design αλλά το βλέπω να λειτουργεί μια χαρά, οπότε δε μας ενδιαφέρει τι μου αρέσει :P

Εδώ προσοχή λίγο http://d.pr/i/70QS γιατί το fb μπαίνει πάνω από το search, το οποίο είναι τελικά zoom φακός.
Βάλε καλύτερα κάτι τέτοιο http://d.pr/i/8dWA

Το άλλο που ήθελα να σου πω είναι ότι έχεις 4 μενού items τα οποία έχουν μια μικρή περιγραφή και τίποτα άλλο. Είναι waste of time να πατάς απλά στον καφέ και αντί να βλέπεις μια λίστα, ένα τιμοκατάλογο κάτι, να βλέπεις μια περιγραφή για το τι καφέ θα πιω στο μαγαζί και πόσο ωραίος είναι.

Αφού είναι έτσι, νομίζω ότι και τα 4 αυτά μενού θα μπορούσαν να είναι σε μια σελίδα με τίτλο+περιγραφή. Έτσι θα είχε νόημα αυτή η σελίδα και θα βελτίωνε την συνολική εμπειρία πλοήγησης μέσα στη σελίδα.
Γίνονται πραγματάκια

andreaslll

Encanto Cafe Website

Δημοσίευση από andreaslll » 23 Νοέμ 2012 21:19

Καλησπέρα.

Η φωτογραφία που έχεις για φόντο χαλάει και αδικεί την πολύ καλή δουλειά που έχεις κάνει στο εικαστικό κομμάτι.

Το υλικό είναι απειροελάχιστο. Γράφεις για καφέδες, πού'ναι; Γράφεις για κοκτέιλς, δεν βλέπω κανένα...

Το link για φωτο gallery δεν ξέρω αν έπρεπε να είναι σε τόσο επιδεικτικό σημείο. Αν ο στόχος είναι να δείξετε τις φωτός ίσως πρέπει να φτιάξεις ένα καρουζέλ με τις 4 καλύτερες ώστε να τις βλέπουν "όλοι με το ζόρι".

Το πρώτο φόρτωμα χρειάζεται αρκετά δευτερόλεπτα. Καθόλου παράλογο αφού φορτώνει ένα εκατομμύριο script και css, πιθανώς από plugins κλπ. Πιθανώς να αξίζει να αφαιρέσεις κάποια μπλιμπλίκια προς χάριν της ταχύτητας. Σίγουρα παίρνει κι άλλη βελτιστοποίηση.

Κατά τα άλλα μια χαρά είναι το site.

kapadokis

Encanto Cafe Website

Δημοσίευση από kapadokis » 23 Νοέμ 2012 22:00

Ευχαριστώ πολύ κύριοι,

Η αλήθεια είναι ότι είχα πολύ λίγο υλικό από τον επαγγελματία και δεν ήξερα πως να γεμίσω την ιστοσελίδα.

ALR -> Θα επεκτείνω τις 4 κατηγορίες με περισσότερες επιλογές σε κάθε μία γιατί είναι όντως πολύ waste of time

andreasIII -> εννοείς την εικόνα της αρχικής σελίδας? Οι υπόλοιπες σ αρέσουν?

andreaslll

Encanto Cafe Website

Δημοσίευση από andreaslll » 23 Νοέμ 2012 22:12

Νομίζω ότι καμία από τις εικόνες δεν είναι αρκετά καλή ή αρκετά επεξεργασμένη για να αποτελέσει κύριο συστατικό της σελίδας.

Άβαταρ μέλους
takis1985
Επικοινωνία:

Encanto Cafe Website

Δημοσίευση από takis1985 » 26 Νοέμ 2012 15:04

Ωραία ιστοσελίδα-δουλειά. Θα προτιμούσα ως πρώτη φωτογραφία στην κεντρική σελίδα μια άλλη από τις φωτογραφίες που έχεις στη gallery.
Καλή συνέχεια.

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Encanto Cafe Website

Δημοσίευση από mechpanos » 27 Νοέμ 2012 11:45

Εμένα ξέρεις τι δεν μου αρέσει;
Αυτή η μανία που έχουν όλοι οι ιδιοκτήτες καφέ - bars, να τα έχουν όλα στα αγγλικά!
Ειδικά το να ακούς διαφήμιση μπαρ στο ράδιο, όλη η διαφήμιση στα αγγλικά με "ελληνική" προφορά, είναι τουλάχιστον αστεία!!!
πχ φανταστείτε να ακούτε "Μπιτ Κλαμπ...Ντανς το δε μιουζικ...Ντρινκς κοκτεηλς εντ σπίριτς...γιορ αντίκσιον μπλα μπλα μπλα... και στο τέλος Θεόδωρου Κολοκοτρώνη 5 Μπουρνάζι....

Γιατί δεν μπορούσες λοιπόν το Home να το πεις Αρχική, το Photo Gallery Συλλογή Φωτογραφιών, το Location Τοποθεσία, κλπ...

Τι είδους "χαζή" μόδα είναι αυτή...

Κατά τα άλλα εμένα σαν επισκέπτη αισθητικά, με καλύπτει!
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

kapadokis

Encanto Cafe Website

Δημοσίευση από kapadokis » 27 Νοέμ 2012 17:30

mechpanos έγραψε:Εμένα ξέρεις τι δεν μου αρέσει;
Αυτή η μανία που έχουν όλοι οι ιδιοκτήτες καφέ - bars, να τα έχουν όλα στα αγγλικά!
Ειδικά το να ακούς διαφήμιση μπαρ στο ράδιο, όλη η διαφήμιση στα αγγλικά με "ελληνική" προφορά, είναι τουλάχιστον αστεία!!!
πχ φανταστείτε να ακούτε "Μπιτ Κλαμπ...Ντανς το δε μιουζικ...Ντρινκς κοκτεηλς εντ σπίριτς...γιορ αντίκσιον μπλα μπλα μπλα... και στο τέλος Θεόδωρου Κολοκοτρώνη 5 Μπουρνάζι....

Γιατί δεν μπορούσες λοιπόν το Home να το πεις Αρχική, το Photo Gallery Συλλογή Φωτογραφιών, το Location Τοποθεσία, κλπ...

Xaaxaxa δεν εχεις αδικο αλλα το "λάθος" είναι για λόγους ευκολίας δικιάς μου. Βλέπεις κάθε τίτλος της σελίδας δίνει όνομα στην κλάση css κάθε σελίδας ώστε το background να αλλάζει σε κάθε σελίδας οπότε αναγκάστηκα να τα βάλω αγγλικά!! Μπακαλίστικο το ξέρω!!!

andreaslll

Encanto Cafe Website

Δημοσίευση από andreaslll » 27 Νοέμ 2012 17:44

"Μπακαλίστικο" ή "quick 'n dirty" θα ονομάζαμε κάτι που το κάναμε μεν πρόχειρα, αλλά δουλεύει κανονικά.

Στην περίπτωση σου θα το ονομάζαμε "έλλειψη βασικών γνώσεων που έχει αντίκτυπο στην ποιότητα της ιστοσελίδας".

Ψάξτο περισσότερο...

Άβαταρ μέλους
Khronos

Encanto Cafe Website

Δημοσίευση από Khronos » 27 Νοέμ 2012 18:08

kapadokis έγραψε:
mechpanos έγραψε:Εμένα ξέρεις τι δεν μου αρέσει;

Xaaxaxa δεν εχεις αδικο αλλα το "λάθος" είναι για λόγους ευκολίας δικιάς μου. Βλέπεις κάθε τίτλος της σελίδας δίνει όνομα στην κλάση css κάθε σελίδας ώστε το background να αλλάζει σε κάθε σελίδας οπότε αναγκάστηκα να τα βάλω αγγλικά!! Μπακαλίστικο το ξέρω!!!
Βάλε ενα extra πεδίο για αυτή τη δουλειά και καθάρισες.

alou
Script Master
Επικοινωνία:

Encanto Cafe Website

Δημοσίευση από alou » 27 Νοέμ 2012 18:30

Sorry για το ψιλοofftopic αλλά είναι ένα κλασικό παράδειγμα του κυνηγάω κουνούπια με τανκς.

Το συγκεκριμένο site, με 4 απλές html σελίδες και λίγο js (άντε και 2-3 include) θα είχει πολύ λιγότερες απαιτήεις από τον server, θα ήταν τραγικά πιο γρήγορο και θα μπορούσε σταδιακά να αποκτήσει πολύ καλύτερες θέσεις στα keywords που ενδιαφέρουν.

Για ποιό λόγο να φορτώσεις το σύμπαν που λέει και ο fafos για να δείξεις 3 σελίδες?

Μήπως η καφετέρια μπορεί να εξελιχτεί σε hard rock franchise και θέλει τέτοιες υποδομές? Είναι σωστή / υπεύθυνη αντιμετώπιση στη συγκεκριμένη περίπτωση να κάνεις κάτι τέτοιο?

Sorry και πάλι για το offtopic, αλλά είναι μια καλή ευκαιρία να ακούσω μια γνώμη παραπάνω στο θέμα.

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Encanto Cafe Website

Δημοσίευση από korgr » 27 Νοέμ 2012 19:08

Για το θέμα του τανκ, πιστεύω πως εξαρτάται από το επίπεδο πρόσβασης που χρειάζεται να έχει ο ιδιοκτήτης του cafe στο site του. Αν πρέπει να μπορεί να αλλάζει μόνος του τις λιγοστές πληροφορίες που παρέχει, τότε η χρήση κάποιου συστήματος διαχείρισης περιεχομένου είναι μονόδρομος. Το αν πρέπει αυτό το CMS να είναι ένα τανκ όπως το Drupal ή αν έπρεπε να επιλεχθεί κάποιο πολύ πιο light, είναι ένα θέμα συζήτησης. Το μόνο σίγουρο είοναι πως η καθαρή λύση του στατικού site, θα ήταν λάθος επιλογή. Αν έχουμε εμείς την συντήρηση και όχι ο πελάτης, αυτόματα το στατικό site γίνεται η βέλτιστη επιλογή.

Ως κριτική θα συμφωνήσω πως η αισθητική είναι σε πολύ καλό επίπεδο, αλλά το navigation έχει θέμα.
Για παράδειγμα πατάω Cuisine, και μετά Location.
Από το Location έχασα την επαφή μου με το Cuisine. Χρειάζομαι ένα επιπλέον κλικ, το Home...

alou
Script Master
Επικοινωνία:

Encanto Cafe Website

Δημοσίευση από alou » 27 Νοέμ 2012 20:08

korgr έγραψε:Για το θέμα του τανκ, πιστεύω πως εξαρτάται από το επίπεδο πρόσβασης που χρειάζεται να έχει ο ιδιοκτήτης του cafe στο site του. Αν πρέπει να μπορεί να αλλάζει μόνος του τις λιγοστές πληροφορίες που παρέχει, τότε η χρήση κάποιου συστήματος διαχείρισης περιεχομένου είναι μονόδρομος. Το αν πρέπει αυτό το CMS να είναι ένα τανκ όπως το Drupal ή αν έπρεπε να επιλεχθεί κάποιο πολύ πιο light, είναι ένα θέμα συζήτησης. Το μόνο σίγουρο είοναι πως η καθαρή λύση του στατικού site, θα ήταν λάθος επιλογή. Αν έχουμε εμείς την συντήρηση και όχι ο πελάτης, αυτόματα το στατικό site γίνεται η βέλτιστη επιλογή.
korgr έγραψε: Ναι συμφωνώ πως δεν χρειάζεται CMS για about & contact us
Μιλάμε για τις περιπτώσεις που απαιτείται ένα cms
Τελικά; :D

Πάντως λόγω αυτής της κουβέντας έκανα και το παραπάνω σχόλιο. Ένα τέτοιο CMS θα πρέπει να σηκώνει και διαστημόπλοιο ή όχι;

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Encanto Cafe Website

Δημοσίευση από korgr » 27 Νοέμ 2012 21:13

χαχαχα δεν αφήνεις τίποτα να πέσει κάτω ε? :D
Καλά κάνεις.

Πάντως το ξεκαθάρισα:
Αν έχουμε εμείς την συντήρηση και όχι ο πελάτης, αυτόματα το στατικό site γίνεται η βέλτιστη επιλογή

alou
Script Master
Επικοινωνία:

Encanto Cafe Website

Δημοσίευση από alou » 27 Νοέμ 2012 23:22

korgr έγραψε:χαχαχα δεν αφήνεις τίποτα να πέσει κάτω ε? :D
Καλά κάνεις.

Πάντως το ξεκαθάρισα:
Αν έχουμε εμείς την συντήρηση και όχι ο πελάτης, αυτόματα το στατικό site γίνεται η βέλτιστη επιλογή
Ναι το ξέρω :D αλλά ήταν μια καλή ευκαιρία να πω αυτό που ήθελα και ίσως να ακούσω μια γνώμη παραπάνω. Ξανά, kapadokis, sorry που ξέφυγα από το ζητούμενό σου.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θέλω την γνώμη σας για την Σελίδα μου...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες