Εμφάνιση ελληνικών χαρακτήρων σε php και mysql

Σε αυτή την περιοχή μπορείτε να βρείτε ή να αναζητήσετε πληροφορίες σχετικές με την PHP

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
ksavvas10

Εμφάνιση ελληνικών χαρακτήρων σε php και mysql

Δημοσίευση από ksavvas10 » 25 Νοέμ 2012 18:17

Καλησπέρα σας,
Έχω ένα site φτιαγμένο σε php και την βάση του σε mysql. Πέρα από τις διάφορες λειτουργίες , έχω και έναν πίνακα με users. Όταν εμφανίζω τον πίνακα σε php σελίδα, στην άκρη του πίνακα εμφανίζεται και μία επιλογή edit για να κάνει ο χρήστης επεξεργασία στην επαφή. Όταν πατήσει το edit στο νέο παράθυρο που θα ανοίξει, εμφανίζει τα στοιχεία της επαφής (που είναι προς επεξεργασία) με χαρακτήρες σαν αυτούς: &#207;&#65533;&#206;± και μου λέει η σελίδα να μεταφρασθεί στα ελληνικά, αν και στο header (το οποίο κάνω include στο υποσέλιδο ) έχει την ετικέτα <META http-equiv=Content-Type content="text/html; charset=UTF-8">, αλλά και το php αρχείο έχει την ετικέτα header('Content-Type: text/html;charset=UTF-8 without BOM');. Τέλος, όταν εισάγω δεδομένα στην βάση (στην περίπτωσή μας νέους χρήστες), τα δεδομένα εισάγωνται και εμφανίζονται κανονικά με ελληνικούς και λατινούς χαρακτήρες. Το πρόβλημα δηλ. δεν είναι σίγουρα στην εισαγωγή/αποθήκευση στοιχείων στην βάση όπως επίσης δεν είναι και στο αρχείο .php το οποίο έχω αποθηκεύσει με notepad++ και κωδικοποίηση utf-8 without BOM.
Έχω αρκετές μέρες που το ψάχνω και δεν μπορώ με τίποτα να βρώ λύση&#8230;..
Ξέρει κανείς τι μπορεί να φταίει;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων..
Να σας δείξω και με κώδικα την function που κάνει edit.

Κώδικας: Επιλογή όλων

function DisplayRecordForEdit&#40;$item,$insert=false&#41;
&#123;
  $GLOBALS&#91;'html'&#93;&#91;'title'&#93;=&#40;$insert?"Add New"&#58;"Edit"&#41;." Staff";
  $GLOBALS&#91;'html'&#93;&#91;'crumb'&#93;="
  <a href='admin.php?op=$_REQUEST&#91;op&#93;'>Staff List</a> &#58;&#58; &#123;$GLOBALS&#91;'html'&#93;&#91;'title'&#93;&#125;
  ";
  $reqop=$insert?'_new'&#58;'_edit';
  include "aheader.inc.php";
  echo "<table width=100% border=0 align=left style='border-collapse&#58;separate'> ";
  echo "<form action=admin.php method=post><input type=hidden name=op value='$_REQUEST&#91;op&#93;'><input type=hidden name=$reqop value=1><input type=hidden name=_isfinal value=1>\n";
  if &#40;!$insert&#41; echo "<input type=hidden name=id value='$_REQUEST&#91;id&#93;'>";
  $i=0;
  foreach &#40;$item&#91;'fields'&#93; as $f=>$v&#41;
  &#123;
    echo "<tr class=alt$i><td>&#123;$v&#91;'label'&#93;&#125;</td><td>".&#40;function_exists&#40;$v&#91;'edit'&#93;&#41;?$v&#91;'edit'&#93;&#40;'display',$item&#91;'extended'&#93;?$item&#91;'extended'&#93;&#58;$item&#91;'initial'&#93;,$f,$v&#41;&#58;$v&#91;'edit'&#93;&#41;."</td></tr>";
    $i=&#40;$i+1&#41;%2;
  &#125;

echo "<tr><td colspan=2 align=center><input type=submit value=Save accesskey=S><input type=reset value=Reset></td></tr></form>";
  echo "</table>";
  include "afooter.inc.php";
&#125;
Η function αυτή συμπληρώνει τον table και τα fields (που είναι προς edit) καλώντας functions από το αρχείο που επισυνάπτω!!
Κάθε βοήθεια δεκτή!!!!!!!!
Συνημμένα
fun.inc.php.txt
(32.31 KiB) Μεταφορτώθηκε 71 φορές

Απάντηση

Επιστροφή στο “PHP Προγραμματισμός”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες