επηρέασε το επίπεδο των web devs το open source;

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 24 Νοέμ 2012 16:41

unik έγραψε: Αυτό που γνωρίζω εγώ είναι ότι αν δεν υπήρχε open source το επίπεδο των developers γενικότερα θα ήταν πολύ διαφορετικό.
plaka kaneis.. right?
Οι πάνες και οι πολιτικοί πρέπει να αλλάζονται συχνά για τον ίδιο λόγο...

Άβαταρ μέλους
alexisitsios

Δημοσίευση από alexisitsios » 24 Νοέμ 2012 20:33

korgr έγραψε:
Η αλήθεια είναι πως ο όρος custom είναι λίγο αδιευκρίνιστος. Ο καθένας το εννοεί όπως θέλει. Δηλαδή αν εγώ κρατούσα το Odyssey μόνο για μένα θα ήταν ένα custom CMS ενώ τώρα που το δίνω για download και υπάρχει site υποστήριξης δεν είναι;
οπότε το wordpress και το joomla είναι custom cms και αυτά; :roll:

Προσωπικά θεωρώ ένα cms custom με την έννοια του tailor made, δηλαδή κάνει ακριβώς αυτό που χρειάζεται χωρίς περισσότερα ή λιγότερα πράγματα για έναν συγκεκριμένο πελάτη.

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 24 Νοέμ 2012 21:39

alexisitsios έγραψε: Προσωπικά θεωρώ ένα cms custom με την έννοια του tailor made, δηλαδή κάνει ακριβώς αυτό που χρειάζεται χωρίς περισσότερα ή λιγότερα πράγματα για έναν συγκεκριμένο πελάτη.
Αυτό ακριβώς είπα!
Στην ουσία δεν υπάρχει ο όρος custom cms αλλά μόνο custom site.
Όταν ένα σοβαρό σύστημα διαχείρισης περιεχομένου, έχει:
  • Συγκεκριμένο τρόπο εγκατάστασης
    Συγκεκριμένη αρχιτεκτονική φιλοσοφία
    Συγκεκριμένο τρόπο με τον οποίο το επεκτείνεις
    Συγκεκριμένο τρόπο με τον οποίο χειρίζεται το templating system
και μπορεί να καλύψει πολλές διαφορετικές περιπτώσεις πελατών (διατηρώντας σταθερό τον πυρήνα του), τότε ονομάζεται CMS (πως το βλέπω εγώ δηλαδή τον όρο)

Από την άλλη αυτό δεν σημαίνει πως για τα πάντα πρέπει να χρησιμοποιούμε ένα CMS. Υπάρχουν περιπτώσεις, που για να καλυφθούν περιπτώσεις, πρέπει να καταφύγεις σε custom site (δηλαδή περιπτώσεις που θα καλύψουν μόνο μια συγκεκριμένη και εξειδικευμένη ανάγκη)

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 25 Νοέμ 2012 12:21

unik έγραψε:Αυτό που γνωρίζω εγώ είναι ότι αν δεν υπήρχε open source το επίπεδο των developers γενικότερα θα ήταν πολύ διαφορετικό.
Επειδή προφανώς εννοείς πως με το open source το επίπεδο ανέβηκε, διαφωνώ κάθετα!

Αντίθετα το open source έριξε το επίπεδο των web developers, αφού με την καραμέλα "θα ανακαλύψετε ξανά τον τροχό;" όλοι απομακρύνθηκαν από την ουσία του αθλήματος και στην καλύτερη μετετράπησαν σε developers εντός των ορίων της πλατφόρμας που επέλεξαν.

Web developers ως όρος είναι αυτοί που χωρίς κανένα CMS, framework κλπ, με μόνα όπλα την php&mysql (ή αντίστοιχες άλλες server side τεχνολογίες), μπορούν να ξεκινήσουν από το μηδέν και να παραδώσουν ολοκληρωμένο και λειτουργικό αποτέλεσμα. Αυτοί όλο και εκλείπουν από την αγορά...

Άβαταρ μέλους
panxer
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από panxer » 25 Νοέμ 2012 19:45

korgr έγραψε:
unik έγραψε:Αυτό που γνωρίζω εγώ είναι ότι αν δεν υπήρχε open source το επίπεδο των developers γενικότερα θα ήταν πολύ διαφορετικό.
Επειδή προφανώς εννοείς πως με το open source το επίπεδο ανέβηκε, διαφωνώ κάθετα!

Αντίθετα το open source έριξε το επίπεδο των web developers, αφού με την καραμέλα "θα ανακαλύψετε ξανά τον τροχό;" όλοι απομακρύνθηκαν από την ουσία του αθλήματος και στην καλύτερη μετετράπησαν σε developers εντός των ορίων της πλατφόρμας που επέλεξαν.

Web developers ως όρος είναι αυτοί που χωρίς κανένα CMS, framework κλπ, με μόνα όπλα την php&mysql (ή αντίστοιχες άλλες server side τεχνολογίες), μπορούν να ξεκινήσουν από το μηδέν και να παραδώσουν ολοκληρωμένο και λειτουργικό αποτέλεσμα. Αυτοί όλο και εκλείπουν από την αγορά...
Θα διαφωνήσω σε δύο σημεία:
α. Ο ορισμός που δίνεις για τον Web Developer είναι στενός και αυθαίρετος. Οποιοσδήποτε παραδίδει ένα application ή service πάνω στο HTTP είναι ουσιαστικά web developer.
β. Το open source ανέβασε συνολικά το συλλογικό επίπεδο των developers. Ποτέ άλλοτε δεν υπήρχε τόσος 'πλούτος' διαθέσιμος στην (πολύ μικρή) ιστορία αυτού που λέμε προγραμματισμός. Και όσο και αν έχει χρησιμοποιηθεί ως άλλοθι το "να μην ξανακαλύπτω τον τροχό" για άσχημες υλοποιήσεις, η ουσία της φράσης είναι πραγματικά σημαντική.

Επίσης, είναι λογικό να εκλείπουν από την αγορά όσοι μπορούν να ξεκινήσουν από το 0 για να παραδώσουν ένα έργο. Αν όχι να εκλείπουν, τουλάχιστον είναι λογικό να μην λειτουργούν όπως περιγράφεις. Παράδειγμα:

Έμπειρος developer σε senior επίπεδο μπορεί να φτιάξει απαιτητικό cms με συνοδευόμενο REST API, με χρήση APC / Memcache από το 0. Χρόνος: (τυχαίο νούμερο) 6 μήνες.
Ο ίδιος εμπειρος developer σε senior επίπεδο μπορεί να φτιάξει απαιτητικό cms με συνοδευόμενο REST API, με χρήση APC / Memcache με Yii/Zend/CI/Cake/Δικό_του framework και τα αντίστοιχα opensource -ή όχι- libraries. Χρόνος: (τυχαίο -πάλι- νούμερο) 1 μήνας.

Το παραπάνω το λέω ανέβασμα επιπέδου, εξετάζοντας το από άποψη παραγωγικότητας.

Θεωρώ ότι είναι λάθος το να μην χρησιμοποιούμε γνώση και εκατομμύρια εργατοώρες. Πόσο μάλλον όταν όλο αυτό το έργο στο οποίο μπορείς να πατήσεις είναι πάντα σε peer review και έχεις και τις περισσότερες φορές και δωρεάν υποστήριξη από μια 'κοινότητα' συναδέλφων.

Η ίδια η PHP είναι σε ανοικτό κώδικα και έχει 1000+ commiters. Το επίπεδο της που ανεβαίνει, ανεβάζει αντίστοιχα και το δικό σου/μας επίπεδο. Μπορούσες πριν από 5 χρόνια να γράφεις OOP στην PHP?

Για να κλείσω με μια ερώτηση: Διαβάζω εδώ ότι έχεις γράψει ένα framework το οποίο το χρησιμοποιείς και σε production level δίχως να δίνεις το core opensource αλλά παρέχοντας ένα API για extension. Αν έπρεπε να το παραδώσεις με όλα τα δικαιώματα σε έναν πελάτη, πόσο (ή καλύτερα πώς) θα το κοστολογούσες; Με ενδιαφέρει η απάντηση για να επανέλθω.

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 25 Νοέμ 2012 21:49

@panxer

α. Web developer είναι αυτός που μπορεί να υλοποιήσει οτιδήποτε του ζητηθεί με κώδικα από το μηδέν, χρησιμοποιώντας τα εργαλεία της επιλογής του. Αυτή είναι η άποψη μου και δεν αλλάζει!
Αναφέρομαι στο επίπεδο γνώσης ενός web developer. Ξέρε να το κάνεις από το μηδέν και χρησιμοποίησε framework ή οποιοδήποτε άλλο εργαλείο για να είσαι παραγωγικός. Έχε την γνώση του "από το μηδέν" και ας μην χρειάζεται συνήθως να το εφαρμόζεις. Διαφορετικά θα έρθει η ώρα να σηκώσεις τα χέρια ψηλά σε κάτι που θα σου ζητήσουν...

β. Το open source έριξε σε δημιουργικό λήθαργο τους περισσότερους web developers. Για να το πάω και λίγο πιο μακρυά κράτησε και αρκετούς που σε άλλες περιπτώσεις θα κατέληγαν web developers, σε ένα επίπεδο είτε πολύ narrow σε γνώσεις είτε ακόμα και απλούς χρήστες έτοιμων πλατφορμών. Ξέρω πως εσύ μιλάς για τις εξαιρέσεις, αυτούς που συμμετέχουν ομαδικά και βελτιώνουν τα συστήματα αυτά κλπ. Μόνο που αποτελούν μια ελάχιστη μειοψηφία σε σύγκριση με όλους όσους θέλουν να λέγονται web developers.

Επίσης όταν αναφέρεστε σε παραδείγματα όπως η php, η jquery κλπ, πραγματικά με διασκεδάζετε! Για να χρησιμοποιήσεις php & jquery απαιτείται γνώση, δεν επιτυγχάνεις αποτέλεσμα πατώντας κουμπάκια και συμπληρώνοντας form elements! Οπότε τελείως άτοπες αυτές οι αναφορές...

To Odyssey το έχω δώσει open source χωρίς κάποια επιπλέον χρέωση και μάλιστα και σε άτομα του freestuff. Απλά επιλέγω εγώ που θα το δώσω και τα κριτήρια αφορούν καθαρά εμένα. Αν κάποιος μου ζητούσε open source την δουλειά μου προτείνοντας συγκεκριμένα οικονομικά ανταλλάγματα, απλά δεν θα το έδινα. Ελπίζω αυτό να απαντά στην ερώτησή σου.

Άβαταρ μέλους
panxer
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από panxer » 25 Νοέμ 2012 22:01

Αφήνω τα δύο πρώτα, ας σχολιάσει κάποιος τρίτος.

Έρχομαι στο τελευταίο: όχι δεν απαντάς στην ερώτηση μου. Θα ήθελα να μου πεις πώς ακριβώς θα προσέγγιζες την κοστολόγηση του. Δεν κρίνω το αν το διαθέτεις τώρα opensource ή όχι, και δεν έχει σχέση με το αυτό που προσπαθώ να καταδείξω.

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 26 Νοέμ 2012 08:33

Κοστολογώ το site που δημιουργώ (στηριζόμενος στο Odyssey). Το ίδιο το Odyssey το παραχωρώ εντελώς δωρεάν και μάλιστα με όλα τα πρόσθετα που έχω δημιουργήσει γι' αυτό.

Εκτός αν εννοείς υποθετικά, να πουλούσα το ίδιο το project του Odyssey και να παραχωρούσα τα δικαιώματα ιδιοκτησίας σε τρίτο. Σε αυτό δεν μπορώ να απαντήσω, δεν υπάρχει τέτοια πιθανότητα οπότε δεν με απασχολεί καν σαν ενδεχόμενο.

Άβαταρ μέλους
mrpc
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mrpc » 26 Νοέμ 2012 13:23

Νομίζω ότι η απάντηση είναι κάπου στη μέση.
Πολλοί προγραμματιστές τελικά βολεύτηκαν με τα έτοιμα και έτσι ο πολύς κόσμος έμεινε σε ένα πολύ βασικό επίπεδο γνώσεων.
Από την άλλη όμως, οι λίγοι που το έψαξαν λίγο παραπάνω, μάθανε πολλά περισσότερα, καθώς έχουν τη δυνατότητα να βλέπουν νέες ή απλά διαφορετικές τεχνικές μελετώντας τα διάφορα frameworks που κυκλοφορούν, και "κλέβοντας" ιδέες. Ο ανταγωνισμός που υπάρχει σε επίπεδο καθαρού προγραμματισμού, ανεβάζει το επίπεδο, καθώς όλοι θέλουν να γράφουν καθαρό και έξυπνο κώδικα, ο οποίος να είναι τουλάχιστον στο ίδιο επίπεδο με αυτόν που υπάρχει σε άλλα frameworks.

Οπότε σίγουρα το επίπεδο επηρεάστηκε. Το αν είναι προς το καλύτερο ή το χειρότερο δεν είναι εύκολο να απαντηθεί, νομίζω ότι πάντα αυτοί που γράφουν custom λύσεις ήταν ένα διαφορετικό κομμάτι από αυτούς που χρησιμοποιούν κάτι έτοιμο. Γιατί και πριν τη μεγάλη έξαρση των open source CMS, υπήρχαν εμπορικά CMS που πάλι ήταν έτοιμα. Αυτοί που τα επέλεγαν και κάνανε site με αυτά, πάλι δεν ήταν χρήστες ενός CMS αντί για developers; Και πάλι, όταν υπήρχε μια ιδιαίτερη ανάγκη, δεν χρειάζονταν κάποιος με μεγαλύτερη γνώση για να την καλύψει;
Το ίδιο ισχύει και τώρα. Κάποιος θα επιλέξει π.χ. ένα wordpress και θα φτιάξει κάτι στα γρήγορα. Και όλα θα είναι καλά, μέχρι ο πελάτης να ζητήσει το x feature το οποίο δεν καλύπτεται από κανένα plugin ή ούτε καν από το functionality που προσφέρει το wordpress σαν framework. Και εκεί, αν ο άνθρωπος που το έχει στήσει δεν ξέρει τι να κάνει, θα χρειαστεί ο developer με τη βαθύτερη γνώση.

Άβαταρ μέλους
Croc
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Croc » 26 Νοέμ 2012 13:45

Τα openSource βοήθησαν πολλούς Devs αλλά όχι όλους.

Πολλοί εκεί έξω αυτοονομάζονται "devs" επειδή ξέρουν να στήνουν το Joomla, να εγκαθιστούν 5-6 extensions ΑΛΛΑ πληρώνουν πραγματικούς Devs όταν τα βρουν σκούρα! Οπότε κάπου στην μέση είναι η απάντηση. Άλλοι ψαχτήκαν και μάθανε πράγματα και άλλοι τεμπέλιασαν με τις έτοιμες λύσεις

Άβαταρ μέλους
viktoras
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από viktoras » 26 Νοέμ 2012 14:48

Έχουμε ξανακάνει παρόμοια συζήτηση.

Για μένα εννοείται ότι τα open-source projects βοήθησαν. Με παραπάνω από έναν τρόπους....

Μόνο και μόνο απ' την διοχέτευση της γνώσης πίσω στην κοινότητα να το πάρει κάποιος, το web δεν θα ήταν στα επίπεδα που είναι τώρα.

Δεν θα κάτσω να κρίνω τι εργαλεία υπάρχουν και πως τα χρησιμοποιεί ο καθένας, αυτό είναι ένα άλλο μεγάλο θέμα - που έχει αναλυθεί επίσης -.

Το γεγονός ότι υπάρχουν τόσες λύσεις εκεί έξω κάνει καλό σε όλους. Το ότι υπάρχουν developers που γνωρίζουν αυτές τις λύσεις, μπορούν να κρίνουν πως μπορούν να χρησιμοποιηθούν σωστά και να γεφυρώσουν αν χρειαστεί κάποιες εξ αυτών με σκοπό να εξυπηρετήσουν 100% τον σκοπό του κάθε project είναι ακόμα πιο θετικό.

Εάν για κάθε τι, κάθε developer ξεκινούσε από το *μηδέν* θα πηγαίναμε πολύ αργά.
<?="Hello Freestuff";?>
Quality hosting by Cityhost

Άβαταρ μέλους
unik

Δημοσίευση από unik » 26 Νοέμ 2012 16:42

Διευκρίνηση.
Όταν είπα ότι το open source βοήθησε του developers εννοούσα τους προγραμματιστές (και δεν αναφέρομαι μόνο σε cms). Κι αυτό γιατί οι πρακτικές που χρησιμοποιούνται και κατ επέκταση δόθηκαν ελύθερα σε όλους ήταν, για τους περισσότερους, επιστημονική φαντασία.
Αυτοί που μάθανε να στήνουν site χρησιμοποιώντας μόνο το admin interface θα κάναν το ίδιο και με κάποιο εταιρικό cms/site builder ή άλλο πρόγραμμα.
Αναφορικά να πω ότι πριν την εξάπλοση των open source CMSs ο πιο δημοφιλής τρόπος να στίνει κάποιος site ήταν το dreamweaver και πολλοί από τους χρήστες του δεν ξέρανε καλά καλά html.
by the way, τα open source cms είναι μηδαμινή υπόθεση σχετικά με την όλη ιδέα του Ελεύθερου Λογισμικού.
Tο "μην ξανα-ανακαλύπτεις τον τροχό" δεν είναι καραμέλα κι αν μοιάζει για τέτοια είναι μόνο και μόνο επειδή είναι 100% εύστοχο.
Στην τελική ο "custom" developer δεν ξαναχρησιμοποιεί των κώδικα που ο ίδιος έγραψε;
Η σπιτική φροντίδα παίζει μεγάλο ρόλο στο μουσακά άλλα όταν μιλάμε για κώδικα τα πράγματα αλλάζουν λίγο.
Αν σας αρέσει μπορεί να υπερηφανεύεστε στους πελάτες σας όσο θέλετε για την "αυθεντικότητα" του κώδικα σας άλλα δε πιστεύω ότι ένας-δύο προγραμματιστές μπορούν να γράψουν καλύτερο κώδικα για το κάθε κομμάτι ενός cms, όταν εκεί έξω υπάρχουν ομάδες προγραμματιστών και αμέτρητα update για το κάθε κομμάτι ξεχωριστά και, το σημαντικότερο, feedback από user base που μετριέται σε χιλιάδες.
Τώρα αν κάποιος μπορεί όντος να τα καταφέρει καλύτερα, τότε η άποψη μου είναι ότι άδικα χαραμίζεται στην κατασκευή εταιρικών ιστοσελίδων και σίγουρα θα έπρεπε να ψαχτεί για μια καλύτερη καριέρα στον προγραμματισμό.

@croc Hail 8)

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 26 Νοέμ 2012 20:49

Για όσους αναρωτιέστε, γιατί μερικοί βαδίζουμε σ' άλλο δρόμο (παρ' ότι μας δίνονται και σε μας δωρεάν όλα τα εφόδια τα οποία ευαγγελίζεστε), η απάντηση είναι απλή:
Επειδή μπορούμε! 8)

Άβαταρ μέλους
unik

Δημοσίευση από unik » 26 Νοέμ 2012 21:20

korgr έγραψε:Για όσους αναρωτιέστε, γιατί μερικοί βαδίζουμε σ' άλλο δρόμο (παρ' ότι μας δίνονται και σε μας δωρεάν όλα τα εφόδια τα οποία ευαγγελίζεστε), η απάντηση είναι απλή:
Επειδή μπορούμε! 8)
Αυτό είναι τόσο σεβαστό όσο και αξιέπαινο (ειλικρινά)
Το να προσπαθείς να υποβιβάζεις ότι είναι εκτός αυτού του δρόμου όμως, δεν είναι καθόλου.

Ελπίζω να μας δοθεί ξανά η ευκαιρία, να μιλήσουμε για τις χαρές του ανοιχτού κώδικα, σε πιο σχετικό thread 8)

edti:
τώρα είδα ότι το θέμα μεταφέρθηκε. thnx fafos
Όχι δεν κάνω πλάκα. Εξαρτάται από το τί εννοείς βέβαια :D

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 26 Νοέμ 2012 21:37

Εγώ υποβιβάζω;
Μα σε τόσα posts στο θέμα αυτό, έχω βαρεθεί τις νύξεις υποβιβασμού που υποβόσκουν σε τοποθετήσεις που θεωρούν κορόιδα όσους επιχειρούν να ανακαλύψουν (βελτιώσουν λέω εγώ) τον τροχό, για το επίπεδο κώδικα που παράγουν όσοι δεν είναι στο τραίνο του open source κλπ

Το ότι είμαι οπαδός του close source δεν σημαίνει πως υποβιβάζει το επίπεδο της δουλειάς μου. Και από την αρχή έδωσα τα εύσημα σε όσους ασχολούνται "σοβαρά" με τα open source.
Το να προσπαθούμε απλά να λέμε πως η πλατφόρμα Α είναι καλύτερη από την Β, χωρίς αυτό να το συσχετίζουμε με το ποιος είναι πίσω από το κάθε τιμόνι, είναι σαν να προσπαθούμε να συγκρίνουμε μονοθέσια της F1 χωρίς να λαμβάνουμε υπ' όψη τους πιλότους τους.

Θέλω να καταλήξω, πως το Wordpress πχ και το Odyssey μπορούν να κάνουν θαύματα και αντίστοιχα να καταλήξουν σε καταστροφικά αποτελέσματα, αν πέσουν σε καλά ή κακά χέρια.

Το θέμα είναι (και εκεί είναι η μεγάλη ένστασή μου) πως υπάρχει τεράστια έλειψη από καλούς πιλότους των open source. Αντίθετα οι περισσότερες custom λύσεις, έχουν πολύ έμπειρους πιλότους από πίσω τους...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης