επηρέασε το επίπεδο των web devs το open source;

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
unik

Δημοσίευση από unik » 26 Νοέμ 2012 21:51

korgr έγραψε:Εγώ υποβιβάζω;
korgr έγραψε:Το open source έριξε σε δημιουργικό λήθαργο τους περισσότερους webdevelopers.
korgr έγραψε:Θέλω να καταλήξω, πως το Wordpress πχ και το Odyssey μπορούν να κάνουν θαύματα και αντίστοιχα να καταλήξουν σε καταστροφικά αποτελέσματα, αν πέσουν σε καλά ή κακά χέρια..
Εδώ συμφωνώ απόλυτα.
korgr έγραψε:Το θέμα είναι (και εκεί είναι η μεγάλη ένστασή μου) πως υπάρχει τεράστια έλειψη από καλούς πιλότους των open source. Αντίθετα οι περισσότερες custom λύσεις, έχουν πολύ έμπειρους πιλότους από πίσω τους...
Θα είχαμε περισσότερους καλούς πιλότους αν υπήρχε μία καλύτερη αντιμετώπιση από τους 'σωστούς' προγραμματιστές. Επίσης η μυστικοπάθεια και ο φόβος να μη δεί ο ένας τον κώδικα του άλλου δεν βοηθάνε καθόλου (εκεί είναι που ξεκίνησε η συζήτηση έτσι κι αλλιώς στο προηγούμενο thread http://www.freestuff.gr/forums/viewtopi ... 37&start=0 )

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 27 Νοέμ 2012 11:23

Να κάνω κι εγώ με τη σειρά μου μια ερώτηση και όποιος θέλει απαντάει:

Πιστεύετε πως όταν κάποιος επιλέγει μια open source πλατφόρμα, με σκοπό να παραδώσει έναντι αμοιβής κάποιο έργο, είναι αρκετό να γνωρίζει μόνο να το κατεβάσει, να βρει ένα έτοιμο template και κάποια plugins?

Με λίγα λόγια θεωρείτε προαιρετικό το να γνωρίζει να στήσει ένα template από το μηδέν, και αν χρειαστεί να είναι σε θέση να δημιουργήσει ένα plugin (που χρειάζεται απεγνωσμένα αλλά δεν το βρίσκει κάπου διαθέσιμο);

Πριν απαντήσετε να γνωρίζετε πως ο εκάστοτε πελάτης που θα σας δώσει (τα όσα) ωραία του λεφτά, σας θεωρεί επαγγελματίες που γνωρίζετε καλά το αντικείμενό σας (όλα αυτά που γι' αυτόν είναι "κινέζικα").

Τέλος όσο σεβαστό είναι το να υπάρχουν άτομα που συνεισφέρουν δωρεάν κώδικα, άλλο τόσο σεβαστό είναι το να υπάρχουν κάποιοι που δεν το κάνουν.
Προσωπικά προτιμώ να συνεισφέρω τρόπο σκέψης που θα οδηγήσει σε σωστό κώδικα, και αυτό το έχω αποδείξει και στα fora που συμμετέχω, αλλά και μέσω των δικών μου sites.

Και επειδή δεν ξύπνησα ένα πρωί και χωρίς λόγο είπα θα αγνοήσω το Joomla, το Drupal, το Wordpress και αντ' αυτών θα δημιουργήσω το Odyssey, θα σας πω μια μικρή ιστοριούλα:

Πράγματι κάποια στιγμή κατάλαβα πως δεν γίνεται να συνεχίσω να κάνω custom sites, ήμουν πλέον μη ανταγωνιστικός και ταυτόχρονα σιχάθηκα να ζω σαν Deja Vu το να δημιουργώ από το μηδέν νέο κώδικα που κάνει ό,τι περίπου έκανε και ο προηγούμενος.

Την εποχή εκείνη η πιο διαδεδομένη λύση (με διαφορά) ήταν το Joomla (σήμερα θεωρώ πως είναι το WP αλλά και το Drupal έπαψε να είναι ο φτωχός συγγενής).
Οπότε λέω να του δώσω μια ευκαιρία (σε βάθος). Ασχολήθηκα εντατικά κάποιους μήνες, σε βαθμό να αρχίσω να γράφω και βοηθήματα

Ξαφνικά είδα μετά από ένα major update του Joomla, να ακυρώνονται αρκετά από αυτά που είχα μάθει και να πρέπει να αρχίσω να διαβάζω από την αρχή για τη νέα τάξη πραγμάτων.
Εκεί συνειδητοποίησα πως χόρευα ακολουθώντας τους ρυθμούς που υπαγόρευαν κάποιοι άλλοι και πως αυτοί οι άλλοι δεν θα είχαν κανένα ενδοιασμό να αγνοήσουν τον χρόνο που εγώ διέθετα για να εκπαιδευτώ, δημιουργώντας πάλι στο μέλλον κάτι τελείως νέο.
Είναι το σημείο που αντιλαμβάνομαι πως θέλω να έχω τον έλεγχο και αυτό δεν θα το πετύχαινα ποτέ ακολουθώντας το συγκεκριμένο CMS.

Μετά από ένα σύντομο πέρασμα να δω τι παίζει και με το Drupal, όπου η αρχιτεκτονική του φιλοσοφία όσον αφορά την στριφνότητα του και το unfriendly περιβάλλον του σε επίπεδο κώδικα, κατέληξα πως η καλύτερη λύση για μένα είναι να ξεκινήσω κάτι που θα μου πρόσφερε όσα τα υπάρχοντα cms αδυνατούσαν να μου παρέχουν (για τα δικά μου standards).

Στο σημείο αυτό να τονίσω πως τα open source cms δεν με έκαναν καλύτερο developer σε επίπεδο κώδικα, αλλά μου άνοιξαν τους ορίζοντες όσον αφορά την σχεδιαστική φιλοσοφία τους όπου αφού μελέτησα σε αυτό το επίπεδο και το Wordpess αλλά και το Expression Engine (στο οποίο χρωστώ τα περισσότερα).

Έτσι δανείστηκα από το κάθε ένα μόνο αυτά στα οποία συμφωνούσα και κάλυπταν τις δικές μου ανάγκες, πρόσθεσα και κάποια πράγματα που έλειπαν από όλα και ξεκίνησα στην αρχή το framework με την δυνατότητα ενός UI Backend, και στην συνέχεια βλέποντας πως είμαι σε καλό δρόμο και πως τα projects μου έβγαιναν πλέον καλύτερα και ταχύτερα, το μετεξέλιξα σε ένα ολοκληρωμένο CMS.

Σίγουρα έχω μπροστά μου αρκετό δρόμο ακόμα, αλλά για μένα είναι ένα δημιουργικό ταξίδι που σαν μια εικονική Οδύσσεια (εξ ου και η ονομασία) με φέρνει όλο και πιο κοντά στον προορισμό μου.

Να κλείσω λέγοντας πως το μόνο open source CMS που γνωρίζω σε βάθος, αν και δεν το χρησιμοποιώ σε production, είναι το Wordpress το οποίο αν κάποια στιγμή καταφέρει σε επίπεδο πυρήνα να έχει πολυγλωσσική υποστήριξη και UI δυνατότητα δημιουργίας custom post types (χωρίς plugins επαναλαμβάνω), θα του δώσω μια ευκαιρία παράλληλα με το Odyssey. Δυστυχώς στο τελευταίο τεστ (με τα δύο ίδια sites που δημιούργησα ώστε να δω τις διαφορές σε χρόνο και ευελιξία), έχασε κατά κράτος από το Odyssey. Παρ' όλα αυτά δεν έχει φάει το οριστικό Χ που έχει φάει από τη ζωή μου το Joomla και το Drupal :)

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 27 Νοέμ 2012 11:37

Μάλιστα... Μπράβο korgr. Ωστόσο δεν βλέπω πού το open source επηρέασε αρνητικά το επίπεδο των web devs. Αντίθετα από την δικιά σου ιστορία korgr βλέπω, ότι ένας ικανός dev πήρε ιδέες από το ανοικτό λογισμικό για να δημιουργήσει κάτι δικό του, που τον κάλυπτε. Αυτό το βλέπω θετικά και δείχνει την χρησιμότητα του ανοικτού λογισμικού. Επίσης, το ανοικτό λογισμικό είναι που δίνει την δυνατότητα στους devs να αναπτύξουν επενδύοντας χρόνο και χρήμα στο να αναπτύξουν τις ικανότητές τους και να παράγουν λογισμικό, και όχι να αγοράζουν licences και να ψάχνουν να βρουν αν το τάδε licence τους καλύπτει για επαγγελματική χρήση. (βλ. apache, linux, php, mysql κλπ λογισμικό που έχει γίνει standard στην ανάπτυξη ιστοσελίδων)...

Τώρα για το αν υπάρχουν κάποιοι που χρησιμοποιούν ανοικτό λογισμικό και παίρνουν δουλειές, ναι υπάρχουν αλλά αυτό δεν έχει να κάνει τόσο με το ανοικτό λογισμικό όσο με την κουλτούρα που έχουμε ως κοινωνία και ως επαγγελματίες (πχ ο άλλος θεωρεί υπερβολικό ένα 500ρικο για την εταιρική ιστοσελίδα, αφού βρίσκει έναν που του την φτιάχνει με ένα 100ρικο...).
Αλλά και προ των open source cms πάλι υπήρχε το ίδιο, έβρισκε ο άλλος έναν που είχε σπασμένο το Dreamweaver, κατέβαζε και ένα template και του έφτιαχνε το site και άντε εσύ να ανταγωνιστείς το κόστος του.
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

andreaslll

Δημοσίευση από andreaslll » 27 Νοέμ 2012 11:40

Κάτσε λίγο και σκέψου πόσα πράγματα έχεις βάλει στο δικό σου CMS επειδή τα είχαν όλα τα open source και πλέον θεωρούνται δεδομένα.

Δεν λέω ότι δεν τα έφτιαξες μόνος σου, όμως αν δεν τα είχες δει στο drupal ίσως να μην τα είχες ποτέ σκεφτεί μόνος σου.

Edit: Με κάλυψες

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 27 Νοέμ 2012 12:10

Όσον αφορά το Joomla και το WP, νομίζω πως έδωσα και αποδείξεις για το ότι ασχολήθηκα σοβαρά μαζί τους. Αυτό μου δίνει το δικαίωμα να λέω κάποια πράγματα με διαφορετική βαρύτητα από τα λεγόμενα κάποιου που έχει δει μόνο την μία όψη του νομίσματος.

Αν αυτό που καταλάβατε, είναι πως το Odyssey υπάρχει επειδή του έδειξαν τα άλλα CMS κάθε σπιθαμή μονοπατιού που έπρεπε να βαδίσει, μπορώ να σας διαβεβαιώσω πως ούτε το 10% δεν τους χρωστάει. Αντίθετα το υπόλοιπο 90% θα έπρεπε να το δανειστούν τα άλλα CMS σαν φιλοσοφία.

Σημασία έχει πως για να έχει αξία μια τοποθέτηση σε αυτή την συζήτηση, θα πρέπει αυτός που συγκρίνει καταστάσεις να είναι σε θέση να γνωρίζει και το Odyssey. Πράγμα που δεν είναι εφικτό. Οπότε κάπου εδώ ας κλείσω λέγοντας πως εγώ δεν έχω παρωπίδες. Ελπίζω να πάψετε να τις έχετε και εσείς και ο μόνος τρόπος είναι είτε να αφιερώσετε χρόνο και στην άλλη πλευρά του νομίσματος, είτε να καταλάβετε πως τίποτα δεν δίνει αξία σε κάτι με μοναδικό γνώμονα μόνο το ότι το ακολουθούν πολλοί...

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 27 Νοέμ 2012 12:20

Όχι ρε 'συ δεν λέω εγώ αυτό. Απλά απαντώ στην θεματολογία του topic ότι αν δηλαδή το open source ρίχνει το επίπεδο των devs.
Και λέω πιστεύω ότι δεν το ρίχνει, αντίθετα δίνει την δυνατότητα σε ικανούς devs να ασχοληθούν με κάποια projects, να δουν τμήματα κώδικα και την φιλοσοφία τους και αν μπορούν να την πάνε και ένα βήμα παραπέρα προχορώντας δημιουργικά.

Αυτό λέω που ίσως χαλάει μερικούς είναι ότι χάνουν δουλειές αλλά λέω αυτό δεν οφείλεται στην ύπαρξη open source αλλά θα υπήρχε ούτως ή άλλως.

Και ότι γενικά το open source είναι πολύτιμο εργαλείο στα χέρια των devs. Φαντάσου να έπρεπε να πληρώνεις licence για την κάθε χρήση της php και της mysql... χαμός!

Από την άλλη τα οφέλη του custom (κλειστού κώδικα θα το έλεγα καλύτερα) είναι προφανή και για αυτό υπάρχει και θα υπάρχει.
(βλ. PhpBB VS vBulletin κλπ)
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 27 Νοέμ 2012 14:15

Posoi apo esas pou grafete se auto to thema eiste pragmatikoi programmatistes?
Οι πάνες και οι πολιτικοί πρέπει να αλλάζονται συχνά για τον ίδιο λόγο...

Άβαταρ μέλους
viktoras
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από viktoras » 27 Νοέμ 2012 14:26

korgr έγραψε:Σημασία έχει πως για να έχει αξία μια τοποθέτηση σε αυτή την συζήτηση, θα πρέπει αυτός που συγκρίνει καταστάσεις να είναι σε θέση να γνωρίζει και το Odyssey. Πράγμα που δεν είναι εφικτό. Οπότε κάπου εδώ ας κλείσω λέγοντας πως εγώ δεν έχω παρωπίδες. Ελπίζω να πάψετε να τις έχετε και εσείς και ο μόνος τρόπος είναι είτε να αφιερώσετε χρόνο και στην άλλη πλευρά του νομίσματος, είτε να καταλάβετε πως τίποτα δεν δίνει αξία σε κάτι με μοναδικό γνώμονα μόνο το ότι το ακολουθούν πολλοί...
Θα διαφωνήσω κάπως με την τελευταία σου πρόταση. Όταν ένα project στο github ( ή οπουδήποτε κι αν είναι o κώδικας του ) λαμβάνει προσοχής μεγάλου αριθμού developers και κάποιοι εξ' αυτών είναι κορυφαίοι στο χώρο τους τότε όχι μόνο έχει αξία σαν project αλλά οφείλεις να εξερευνήσεις γιατί γίνεται αυτό, ακόμα κι αν δεν είναι για να εξυπηρετήσεις κάποιο δικό σου end project.

Έχω περάσει κι απ' τον κόσμο του "custom" ( με την έννοια της δημιουργίας προϊόντος: CMS/E-shop ) θεωρώ ότι ακόμα κι αν δεν έχει κάποιος παρωπίδες πάντα θα είναι λίγο προκατειλημμένος έναντι άλλων λύσεων έστω κι αν αυτό γίνεται υποσυνείδητα. ( γενικά )
<?="Hello Freestuff";?>
Quality hosting by Cityhost

Άβαταρ μέλους
unik

Δημοσίευση από unik » 27 Νοέμ 2012 14:30

fafos έγραψε:Posoi apo esas pou grafete se auto to thema eiste pragmatikoi programmatistes?
Εγώ δεν είμαι.
Γιατί όμως δε λές κι εσύ καμιά άποψη που έχεις και τον τίτλο του script master;

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 27 Νοέμ 2012 14:59

unik έγραψε: Εγώ δεν είμαι.
Γιατί όμως δε λές κι εσύ καμιά άποψη που έχεις και τον τίτλο του script master;
Afou den eisai programmatgisths giati xtypiesai kai yperaspizesai pragmata pou den gnorizeis?
osoi einai palioi sto athlima gnorizoun oti ta open source cms prohlthan apo epi merous efarmoges kai tutorials pou kykloforousan sto net xronia tora...

Mporei oi dhmiourgoi tou joomla kai toy WP na evalan tis pinelies tous stis efarmoges tous alla den ekanan kammia spoudaia kainotomia ston tropo pou programmatizoume... kai autoi doulepsan pano se functions pou proyphrxan skorpismenes sto diadyktio..

Alimono an otan protoxekinhsa kathomoun na vasisto sto phpnuke gia paradeigma!

Prosopika hmoun kai eimai enantion ths xrhshs tou oiandhpote prokat CMS gia epaggelmatikh xrhsh... isos plhsiazei ligo to Drupal alla kai auto exei ta provlhmata tou.. kathe sovarh efarmogh prepei na vasizetai se auta pou einai anagkaia ston pelath, me eukolh dynatothta epektashs-diamorfoshs..

Den mporo na katalavo giati prepei na dhmioyrghso mia efarmogh pou tha kalei to sympan gia na deixnei mia aplh selida! Oso gia thn taxythta ylopoihshs ola einai thema taxhs.. an exeis tis functions,classes, scripts klp omorfa taktopoihmena, se ena SK shkoneis eukola ena site gia xenodoxeio gia paradeigma...

ola auta otan eisai programmatisths kai oxi topothetiths...

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 27 Νοέμ 2012 15:04

viktoras έγραψε:
Έχω περάσει κι απ' τον κόσμο του "custom" ( με την έννοια της δημιουργίας προϊόντος: CMS/E-shop ) θεωρώ ότι ακόμα κι αν δεν έχει κάποιος παρωπίδες πάντα θα είναι λίγο προκατειλημμένος έναντι άλλων λύσεων έστω κι αν αυτό γίνεται υποσυνείδητα. ( γενικά )
Πιθανά ναι, αλλά το ίδιο ισχύει και αντίστροφα. Ειδικά όταν αδυνατείς να ακολουθήσεις την άλλη πλευρά.

Διευκρίνηση:
Όταν λέω πολλούς δεν εννοώ τους developers αλλά τους "είδα το φως και μπήκα".
Αν τα γνωστά cms δεν συνοδεύονταν με σωρεία δωρεάν plugins & templates, πόσοι θα τα ακολουθούσαν ώστε να χαρακτηριστούν δημοφιλή;

Κάποτε για να πετύχεις κάποιο καλό δυναμικό αποτέλεσμα, ακόμα και με DW, χρειαζόταν να ψαχτείς λίγο, να διαβάσεις κλπ. Όταν μετά τους παραδόθηκαν πολλά ως μασημένη τροφή, δεν υπήρχε λόγος και διάθεση για να μάθεις how to.

Και ειλικρινά, απορώ γιατί δεν παραδέχεστε πως η συντριπτική πλειοψηφία όσων ασχολούνται επαγγελματικά με τα open source (οι αλεξιπτωτιστές δλδ), δεν ξέρουν που παν τα τέσσερα!
Όλοι αυτοί σε κάτι καλύτερο θα είχαν εξελιχθεί αν δεν τους δίνονταν τα πάντα απλόχερα και free. Και έλεος δεν μιλάω (όπως ακούστηκε) για τις δουλειές που άδικα παίρνουν από άλλους, αλλά από την πλευρά του ότι πιάνουν τον πελάτη κορόιδο εν αγνοία του!

Γενικά σταματήστε να αντιδράτε οι σοβαροί ειδήμονες των open source. Δεν απευθύνομαι σε εσάς, ίσα ίσα που σας απέδωσα τα εύσημα!

Apostolis_38

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 27 Νοέμ 2012 15:19

Και βάσει λογικής να το δει κανείς, όσο ένα προϊόν "ανοίγεται" σε περισσότερο κόσμο τόσο αυτό πρέπει να χάσει κάποια χαρακτηριστικά του. Και σίγουρα θα πρέπει να γίνει πιο κατανοητό και ευκολόχρηστο στον οποιονδήποτε.
Μοιραία λοιπόν ακολουθεί αντιστρόφως ανάλογη πορεία.
Από κάτι εξειδικευμένο που απαιτεί καλή γνώση για να χρησιμοποιηθεί μετατρέπεται σε κάτι που μπορεί να το κάνει ο καθένας (ή "καθένας").
Αφού λοιπόν δεν υπάρχει η ανάγκη για γνώση αναπόφευκτα δεν υπάρχει και η αντίστοιχη εξέλιξη και το αντίστοιχο επίπεδο.
Τουλάχιστον όχι στο σημείο που θα έπρεπε.
Βάλτε μέσα και την ανάγκη/ιδιότητα να κερδίζεις λεφτά οπότε η βάση αυτών που ασχολούνται με τέτοια προγράμματα μεγαλώνει ακόμα περισσότερο όπως και οι επιπτώσεις που ακολουθούν αυτό το άνοιγμα.

Υ.Γ. ο τίτλος βέβαια είναι παραπλανητικός. Θα έπρεπε να είναι αν "επηρέασαν το επίπεδο των web devs τα έτοιμα προγράμματα".
Τα open source προγράμματα/εφαρμογές κ.λ.π. είναι κάτι με πολύ πιο ευρεία έννοια και τα οποία, ναι έχουν βοηθήσει τους προγραμματιστές (και πάλι όχι όλους βέβαια) και έχουν αναδείξει σημαντικότατους προγραμματιστές/τάσεις/ρεύματα/ιδέες.
Παραδείγματα πάμπολλα (linux kernel, openoffice, firefox, mysql, android, gimp, vlc player, open source codecs κ.λ.π.)

Άβαταρ μέλους
unik

Δημοσίευση από unik » 27 Νοέμ 2012 15:55

@fafos
Δεν είμαι προγραμματιστής γιατί μέχρι τώρα δεν έχω κάτσει να γράψω κάποιο cms ή άλλη μεγάλη εφαρμογή. Από την άλλη έχω κάνει custom sites με php, έχω δουλέψει με joomla και drupal (τελικά έμεινα στο drupal) και δεν εννοώ κάνοντας install modules και templates μια που όπως σωστά έχει προαναφερθεί πάντα χρειάζεται κάπου κάτι πείραγμα για να γίνει η δουλειά. Ακόμα έχω πειραματιστεί με άλλα frameworks (κυρίως django) και αμέτρητα μικρότερα/απλούστερα cms. Ακόμα λόγο δουλειάς χρειάστηκε πολλές φορες να δουλέψω πάνω σε κώδικα κάποιου custom cms/site τρίτου.
Πέρα από αυτά, όσον αφορά το Ελεύθερο Λογισμικό, το υπερασπίζομαι επειδή έχω δει την μεγαλύτερη εικόνα όσον αφορά την πληροφορική και το ιντερνετ (όχι δεν ειναι απλά ένα καινούργιο εργαλείο marketing) και τον ρόλο που αυτό (το free software) παίζει.

Οπότε σόρυ που το έκανα χωρίς να σου ζητήσω την άδεια, άλλα μία γνώμη νομίζω ότι μπορώ να την πω.

Τώρα όσον αφορά αυτά που γράφεις δεν βλέπω να έχουν να κάνουν με open source. Όπως παρατήρησε κι ο Apostolis_38 αφορούν τα έτοιμα προγράμματα γενικότερα.

Τώρα αν εσύ δεν θες να χρησιμοποιήσεις jquery και προτιμάς να έχεις τις δικές σου js functions όμορφα και συμμαζεμένα είναι δικαίωμα σου και μπράβο σου.

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 27 Νοέμ 2012 16:20

@unik.. den sou zhthsa na mou grapseis to viografiko sou... se rothsa an eisai programmatisths, mou apanthses oxi, sou edosa thn dikh mou apanthsh kai teleiosa...

To open source den einai apokleistikothta ton cms h ths jquery... einai paragoga tou open source... kai milas se kapoion pou dinei sto web open source apo to 1997 kai exei dosei maxes gia na to yperaspistei....

kai epanerxomai sto 1o post apo opou dhmiourghthike kai auto to thema gia na sou po oti an den yphrxe to epipedo kapoion programmatison den tha yphrxe to open source kai oxi to antitheto...
oi ypoloipoi apolamvanoume ta dhmiourghmata-idees kapoion allon kai kanoume mnhmosyna me xena kolyva...
o programmatisths den anevainei epipedo xrhsimopoiontas thn douleia allon... aplos ton kanei pio grhgoro kai stous programmatistes pou xekinoun tora tous dinei nees idees pou isos den mporoun (h variontai na psaxoun) na skeftoun gia na lysoun ena provlhma..

Άβαταρ μέλους
unik

Δημοσίευση από unik » 27 Νοέμ 2012 16:43

fafos έγραψε:@unik.. den sou zhthsa na mou grapseis to viografiko sou... se rothsa an eisai programmatisths, mou apanthses oxi, sou edosa thn dikh mou apanthsh kai teleiosa...
lol αν δεν έγραφες ότι ασχολείσαι από το 97 θα νόμιζα ότι είσαι κάνα 15χρονο.
Και ποιος σου είπε ότι με ενδιαφέρει αν τελείωσες ή όχι;
Και στην τελική εσύ συνέχισες να γράφεις μετά την απάντηση μου.
Ελπίζω μόνο η php σου να είναι καλύτερη από τα Ελληνικά σου :hammer:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες