Πολλές 404 σελίδες

Η μηχανή αναζήτησης Google.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, SEM Moderators

Απάντηση
epipitis

Πολλές 404 σελίδες

Δημοσίευση από epipitis » 26 Νοέμ 2012 15:57

Καλησπέρα παιδία,
Καταρχάς θέλω να ακούσω απόψεις σχετικά με τα friendly url αν είναι καλό να είναι γραμμένα στα ελληνικά.Επίσης θέλω να ρωτήσω ενώ έχω κάνει αρκετές αλλαγές στον ιστότοπο και έχω καταθέσει άλλο sitemap στα web master tools πρόσφατα μου στέλνου email και μου λένε ότι έχω υπερβολικά liks που καταλήγουν σε error 404!!!Όταν πάω να δώ ποιά είναι αυτά τα links παρατηρώ πως το url των links είναι από το παλιό sitemap.
Τί συμβαίνει;

Άβαταρ μέλους
webdevgr
Επικοινωνία:

Πολλές 404 σελίδες

Δημοσίευση από webdevgr » 27 Νοέμ 2012 09:55

λογικό είναι σε κάθε αλλαγή να σου βγάζει 404

Η λύση είναι οι ανακατευθύνσεις. Δηλαδή κάθε παλιό link να σε στέλνει στο αντίστοιχο νέο.

Αν είναι πολλές οι σελίδες είναι ένα θέμα... ανάλογα με τι δομή που είχαν τα παλιά url και τη δομή που έχουν τα νέα url μπορείς να το κάνεις με λίγες γραμμές κώδικα στο htaccess

epipitis

Πολλές 404 σελίδες

Δημοσίευση από epipitis » 27 Νοέμ 2012 11:22

Καλημέρα,
πρέπει να σου πώ ότι έκανα όλα τα url της σελιδας σε ελληνικά (με τόνους)
κάτι ποθ νομίζω ότι πρέπει να τα γυρίσω σε greeklish.
Από τότε που κατέθεσα στο master tool το καινούργιο sitemap τότε άρχισε να ανεβαίνει ο αριθμός των σφαλμάτων.Μήπως πρέπει να περιμένω την google να ανανεώσει τις εγγραφές της για το site μου;

Άβαταρ μέλους
webdevgr
Επικοινωνία:

Πολλές 404 σελίδες

Δημοσίευση από webdevgr » 27 Νοέμ 2012 17:15

Από τη στιγμή που άλλαξες όλα τα url λογικό είναι η google να βγάζει error στα παλιά.

Η google για αρκετό καιρό θα ψάχνει τα παλιά link ώσπου ή να βαρεθεί ή να της δηλώσεις ότι πλέον δεν υπάρχουν.

Ο πιο σωστός τρόπος όταν αλλάζεις url είναι να βάζεις και τα αντίστοιχα redirections

Απάντηση

Επιστροφή στο “Google”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες