Βοήθεια εισαγωγής ελληνικών χαρακτήρων σε αρχείο .swf

Λύσεις προβλημάτων για το δημοφιλές πρόγραμμα κατασκευής παρουσιάσεων στο διαδίκτυο.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Zorotoryu

Δημοσίευση από Zorotoryu » 26 Νοέμ 2012 18:34

Καλησπέρα σε όλους,
Ζητάω βοήθεια από κάποιον έμπειρο στη χρήση και επεξεργασία αρχείων .swf . Αρχικά να πω ότι δεν είμαι κανένας έμπειρος του είδους, ούτε και θέλω να ασχοληθώ περαιτέρω με το αντικείμενο. Ο λόγος που ζητάω βοήθεια είναι επειδή χρειάζομαι οπωσδήποτε την κατασκευή ενός αρχείου ώστε να μπορώ να ξεκινήσω μια μετάφραση και τίποτα παραπάνω.

Το πρόβλημα είναι λοιπόν το εξής. Θέλω να κάνω μετάφραση σε ένα βιντεοπαιχνίδι, το οποίο δυστυχώς δεν έχει υποστήριξη ελληνικών χαρακτήρων. Ύστερα από αρκετό ψάξιμο, ανακάλυψα πως θα μπορούσα τελικά να αναγκάσω το παιχνίδι να δεχτεί ελληνικούς χαρακτήρες. Υπάρχει λοιπόν ένα αρχείο .gfx του παιχνιδιού, το οποίο περιέχει μέσα τους λατινικούς χαρακτήρες και έτσι το παιχνίδι τους φορτώνει. Δυστυχώς όμως, δεν περιέχει καθόλου ελληνικούς χαρακτήρες, και έτσι όταν γράψω κάτι στα ελληνικά, στο παιχνίδι εμφανίζονται απλώς ως κάτι τετραγωνάκια. Ψάχνοντας λοιπόν βρήκα ότι αυτό το αρχείο .gfx δεν είναι τίποτα άλλο παρά ένα .swf αρχείο, το οποίο αρκεί μόνο να το ανοίξεις με ένα σημειωματάριο και να αλλάξεις τα πρώτα 3 γράμματα του από CFX σε CWS και κατόπιν να το αποθηκεύσεις με την κατάληξη .swf . Έτσι θα έχεις ένα .swf έτοιμο για επεξεργασία. Το πραγματικό πρόβλημα ξεκινάει λοιπόν τώρα. Είμαι από τα άτομα που σπανίως ζητάω βοήθεια αν πρώτα δεν έχω ψάξει και δεν έχω κάνει ότι περνάει από το χέρι μου. Όμως όσο και αν έχω προσπαθήσει, ότι και αν έχω κάνει, όσο και αν έχω ψάξει, δεν έχω βρει κανένα τρόπο να του εισάγω ελληνικούς χαρακτήρες χωρίς το αρχείο να μην γίνει corrupt. Πραγματικά παιδιά, δεν έχω ιδέα τι πρέπει να κάνω, αν και φαντάζομαι ότι δεν πρέπει να είναι και κάτι το τόσο δύσκολο

Παρακαλώ, οποιοσδήποτε θέλει να διαθέσει λίγο από το χρόνο του για να με βοηθήσει, θα το εκτιμούσα πραγματικά πολύ.

Υ.Σ.: Παραθέτω το αρχείο παρακάτω.
Συνημμένα
Fonts.rar
(143.28 KiB) Μεταφορτώθηκε 243 φορές

nkast
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nkast » 27 Νοέμ 2012 13:25

Θα ελεγα να κοιτάξεις το swfmill.

Μια ιδέα. Στην αρχη με το swf2xml μετέτρεψε το αρχείο σε xml. Εκει βρες το σημείο που ορίζει την γραμματοσειρά αντικατεστησε τα data με δικά σου.
Φτίαξε ενα swf την δικιά σου γραμματοσειρά, τρέξε το swf2xml και αντέγραψε οτι χρειάζεται απο το ενα αρχείο στο αλλο.

Τελος με το xml2swf φτίαξε το νεο swf και δοκίμασε το.

Zorotoryu

Δημοσίευση από Zorotoryu » 27 Νοέμ 2012 21:44

nkast έγραψε:Θα ελεγα να κοιτάξεις το swfmill.

Μια ιδέα. Στην αρχη με το swf2xml μετέτρεψε το αρχείο σε xml. Εκει βρες το σημείο που ορίζει την γραμματοσειρά αντικατεστησε τα data με δικά σου.
Φτίαξε ενα swf την δικιά σου γραμματοσειρά, τρέξε το swf2xml και αντέγραψε οτι χρειάζεται απο το ενα αρχείο στο αλλο.

Τελος με το xml2swf φτίαξε το νεο swf και δοκίμασε το.
Φίλε μου, τι να πω.... Είσαι απλά θεός... :D Φίλε το παλεύω δεν ξέρεις πόσο καιρό δίχως αποτέλεσμα! Χίλια ευχαριστώ, και λίγα σου είναι! Αν ποτέ κατέβεις ηράκλειο κρήτης pm me να κεράσω καφέ :D Και πάλι ευχαριστώ!

Zorotoryu

Δημοσίευση από Zorotoryu » 28 Νοέμ 2012 18:21

Ναι! Μια χαρά τρέχει! Με το να το μετατρέψω σε .xml συνειδητοποίησα ότι έμπαιναν διάφορα άκυρα πράγματα μέσα στο αρχείο, και αυτός ήταν και ο λόγος που δεν μπορούσε το παιχνίδι να το φορτώσει σωστά. Κάνοντας όμως αντιγραφή-επικόλληση από το δικό μου στο πρωτότυπο τα glyphs και τίποτα άλλο, δούλεψε μια χαρά, και οι γραμματοσειρές εμφανίζονται άψογα μέσα στο παιχνίδι. Πολλά ευχαριστώ για την ιδέα σου! :D

nkast
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nkast » 28 Νοέμ 2012 18:24

Τελεια!
Να πω την αληθεια δεν ειναι κατι που ειχα κανει ποτε, οποτε δεν ημουν απολυτα σιγουρος αν θα δουλέψει κατι τοσο τραβηγμένο.
Να σε καλα!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Flash γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες