Κάρτα γραφικών & 4 οθόνες

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 28 Νοέμ 2012 12:32

Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει κάποια κάρτα γραφικών όπου να μπορώ να συνδέσω 4 οθόνες;

Δεν με βολεύει να παίξω με 2 κάρτες γραφικών προς το παρόν οπότε κοιτάω μήπως υπάρχει κάτι σε single card που να με καλύπτει.

Άβαταρ μέλους
Jimaek
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Jimaek » 28 Νοέμ 2012 12:37

Αποσο ξέρω όλες οι AMD κάρτες με Eyefinity μπορούν να το κάνουν αυτό.

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 28 Νοέμ 2012 13:00

Ναι έχω μπερδευτεί με το Eyefinity.

Βλέπω διάφορα σε forums κλπ ότι για 6 οθόνες πχ πρέπει να παιξεις μ 2 κάρτες & crossfire

Δηλαδη η κάθε κάρτα υποστηρίζει 3 οθόνες.

Με μία πρόχειρη αναζήτηση είδα ότι οι περισσότερες κάρτες έχουν πράγματι 3 εξόδους για οθόνες.

Γιαυτό έλεγα μήπως παίζει κάρτα που να υποστηρίζει από μόνη της 4 οθόνες.

Η μητρική μου δεν παίρνει 2 κάρτες γραφικών οπότε δεν με βολεύει η προσέγγιση των 2 καρτών.

Άβαταρ μέλους
Jimaek
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Jimaek » 28 Νοέμ 2012 13:02

Δες εδώ http://www.amd.com/US/PRODUCTS/TECHNOLO ... m-monitors

Χρειάζεσαι μια AMD 6000 κάρτα.

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 28 Νοέμ 2012 14:08

Πολλή Καλησπέρα σας!:D:D
Cha0s έγραψε:Μπλά, μπλά, μπλά....
Βλέπω διάφορα σε forums:o κλπ, ότι μπλά, μπλά, μπλά........:lol:
Αυτά παθαίνει όποιος δεν ψάχνει πρώτα, κατά Freestuff μεριά!:wink::wink:
Ορίστε τ' αποτέλεσμα μιάς απλής-πρώτης προσπάθειας στο σωστό μέρος:
Jimaek έγραψε:Δες εδώ http://www.amd.com/US/PRODUCTS/TECHNOLO ... m-monitors

Χρειάζεσαι μια AMD 6000 κάρτα.
Τσ Τσ Τσ Τσ! Δεν ξέρεις πλέον τι να κάνεις μ' αυτά τα "καινούργια" μέλη :think::think: Σου βγάζουν την ψυχή, μέχρι ν' αρχίσουν να εμπιστεύονται το forum τους :naughty::naughty::lol::lol::lol:
Αλήθεια και btw, αυτό το 'χαριτωμένο' "Θέλω να τους δω να τρέχουν!!!" σε ποιούς απευθύνεται :question::think::P

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 29 Νοέμ 2012 20:30

DGeorge έγραψε:Αυτά παθαίνει όποιος δεν ψάχνει πρώτα, κατά Freestuff μεριά!:wink::wink:
:lol: :lol:

Δεν το διατύπωσα σωστά. Δεν ρώτησα αλλού :P
Εννοώ είδα σε forums από τα αποτελέσματα του google με μία πρόχειρη αναζήτηση που έκανα.
Αφού είδα ότι δεν βρίσκω κάτι, ρώτησα εδώ (πρώτα!) :D
DGeorge έγραψε:Αλήθεια και btw, αυτό το 'χαριτωμένο' "Θέλω να τους δω να τρέχουν!!!" σε ποιούς απευθύνεται :question::think::P
Από εδώ είναι :)
https://www.youtube.com/watch?v=j2CwbM65Fv8

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 29 Νοέμ 2012 23:02

Λοιπόν, σκέφτομαι να χτυπήσω μία τέτοια:
http://www.skroutz.gr/s/2375347/Sapphir ... ual-X.html

Η μητρική μου είναι αυτή:
http://www.gigabyte.com/products/produc ... id=3487#sp

Απόσο το googlαρα δεν νομίζω να έχω κανένα θέμα συμβατότητας σωστά;

Τώρα με τα ports και τις οθόνες έχω μερικές απορίες.

Οι οθόνες μου έχουν τα εξής ports/max res διαθέσιμα:

2x 21.5" (max res 1980*1080) με D-Sub port
1x 17" (max res 1280*1024) με DVI & D-Sub port
1x 22" (max res 1680*1050) με DVI & D-Sub port

Η κάρτα έχει 1x HDMI, 1x DVI-I, 1x DVI-D, 1x DisplayPort

Πως μπορώ να συνδέσω και τις 4 οθόνες καλύτερα;

Σκέφτομαι να πάρω 2 DVI to VGA Adapters όπου θα συνδέσω τα 2 DVI ports της κάρτας με τις 2 21.5"άρες
Ένα DisplayPort to DVI Adapter όπου θα συνδεσω το DisplayPort της κάρτας με την 22"αρα
Και ένα HDMI to DVI Adapter όπου θα συνδέσω το HDMI port της κάρτας με την 17"αρα

Σωστά το σκέφτομαι;
Θα πρέπει να προσέξω κάτι στους adapters ή οι κοινοί που βρίσκω στο ebay κάνουν;
Παίζουν τίποτα versions ή ασυμβατότητες;
Γενικά είναι κάποιο άλλο spec που πρέπει να προσέξω πριν προβώ σε αγορά;

Η χρήση θα είναι καθαρά για δουλειά. Σε Windows 7 x64. Μία οθόνη θα δείχνει μόνιμα monitor διάφορων servers κλπ και οι 3 θα είναι για εργασία.
Παιχνίδια δεν με νοιάζουν ιδιαίτερα.
Ωστόσο δεν με χαλάει να έχω γρήγορη GPU. (πχ για WPA2 Cracking, Bitcoin mining :P )

Επίσης κάπου πήρε το μάτι μου ότι το eyefinity παίζει σε multiple οθόνες μόνο όταν έχουν όλες την ίδια ανάλυση.
Ισχύει κάτι τέτοιο;

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 01 Δεκ 2012 14:09

Anyone? :)

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 01 Δεκ 2012 18:42

Η κάρτα γραφικών που βρήκες υποστηρίζει μέχρι τρία μόνιτορ.

http://www.sapphiretech.com/presentatio ... &psn&lid=1

Παίδεμα είναι αυτό που θες :p Δύο κάρτες γραφικών του κιλού ίσως είναι καλύτερη επιλογή.

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 01 Δεκ 2012 20:33

Δεν είναι επιλογή αυτό καθώς θα πρέπει να αλλάξω μητρική και δεν θέλω σε αυτή την φάση να αλλάξω.
Έχω στο νου μου να αλλάξω γενικά PC σε μερικούς μήνες αλλά τώρα με επείγει να παίξουν και τα 4 monitors.

Μπερδεύτηκα εντελώς τώρα με το κωλο-eyfinity.
Πρώτα σου πετάνε το λουκουμάκι των 6 οθονών και στα ψιλά γράμματα ψάχνεσαι να βρεις πως διάολο παίζει αυτή η μπούρδα...

Πως γίνεται να παίξουν 4 οθόνες με μία κάρτα;
Απλά θέλω να καταφέρω αυτό. Δεν με νοιάζει τίποτα άλλο σε αυτή την φάση (ξενέρωσα :P ).

Και τελικά ισχύει αυτό για τις αναλύσεις και το eyefinity;

Και στην περίπτωση που ισχύει τι εναλλακτική υπάρχει για να παίξουν τα 4 monitors με μία κάρτα;

Πάντως η 7850 λέει ότι υποστηρίζει πάνω από 3 monitors σίγουρα (απλά όχι με τον τρόπο που το σκεφτόμουν - αυτά παθαίνεις άμα δεν ξέρεις :P )
DisplayPort 1.2

Doubling the effective bandwidth of previous DisplayPort implementations, DisplayPort 1.2 now includes support for Multi-Stream, allowing you to drive up to four separate monitors from a single DisplayPort 1.2 connector (requires DP1.2 monitors or Multi-Stream compatible hub), Stereoscopic 3D monitor support and adds support for high quality, lossless, 7.1 channel audio formats.

Μήπως σώνεται η φάση χρησιμοποιώντας κανένα Display Port Hub σε DVI πχ;
Αν και το κόστος του Hub παίζει να με βγάζει εκτός budget...

Ή αν τελικά το κάνω με 2 κάρτες και νέα μητρική, θα παίξει οκ ή θα μου βγει τίποτα άλλο πάλι και θα ψάχνομαι; :P

Κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη! :)

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 01 Δεκ 2012 20:47

Μητρική με crossfire και socket 775 με μία πρόχειρη αναζήτηση στο skroutz βλέπω δεν παίζει :(

Οπότε να αλλάξω μητρική δύσκολο σε αυτή την φάση γιατί θα χρειαστώ και επεξεργαστή.

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 02 Δεκ 2012 16:52

Απότι βλέπω υπάρχουν κάρτες γραφικών και για PCI-Express 1.

Γίνεται απλά να του ρίξω μία 2η κάρτα πάνω και να παίξουν και οι 4 οθόνες ή θέλει κάποιο συγκεκριμένο setup; (Crossfire/SLI κλπ)

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 02 Δεκ 2012 20:05

Cha0s έγραψε:Επίσης κάπου πήρε το μάτι μου ότι το eyefinity παίζει σε multiple οθόνες μόνο όταν έχουν όλες την ίδια ανάλυση.
Ισχύει κάτι τέτοιο;
Οκ, αυτό δεν ισχύει τελικά για την περίπτωση μου.

Ισχύει στην περίπτωση που θέλει κάποιος όλα τα monitors να συμπεριφέρονται ως ένα ενιαίο όσον αφορά τα windows/applications.

Εγώ θέλω το απλό κλασσικό extend που κάνουν τα windows από μόνα τους όταν έχουν πάνω από ένα monitor.

Έριξα λίγο research ακόμα για να επιλέξω κάρτα και επανέρχομαι σε αυτή που ανέφερα πριν.

deninho γιατί λες ότι η 7850 υποστηρίζει μέχρι 3 monitors; Που το είδες αυτό;
Σύμφωνα και με το site της Saphire και της AMD υποστηρίζει τουλάχιστον 4 Monitors.

Μου διαφεύγει κάτι;

Απόσο καταλαβαινω θα κανει την δουλειά που θέλω δεδομένου ότι δεν θέλω Eyefinity αλλά απλά extend του desktop.

Στέκει ο συλλογισμός μου ή θα κλαίω τα λεφτά μου; :lol:

Πάντως ότι άλλο κοίταξα (μητρική με CF/SLI support, PCI-Ex1 κάρτες κλπ) δεν με σύμφαιρε καμία εναλλακτική.
Είτε θα έπρεπε να υποβιβάσω τις συνολικές αποδόσεις του PC μου για να βάλω μητρική που να υποστηρίζει SLI/CF με socket 775 είτε θα έπρεπε να δώσω αρκετά χρήματα για νέο mobo που να υποστηρίζει το υπάρχων hardware μου, είτε θα έπρεπε να αλλάξω μητρική+CPU όπου έβγαινα τραγικά εκτός budget είτε να ρισκάρω να πάρω μία PCI-e x1 κάρτα γραφικών όπου στην προκειμένη περιπτωση δεν βρήκα αρκετές πληροφορίες αν παιζει οκ χωρίς SLI/CF με 2 κάρτες.

Ουφ! Ούτε σπίτι να αγόραζα :lol:

Άβαταρ μέλους
panxer
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από panxer » 02 Δεκ 2012 21:27

Στο macbook pro χρησιμοποιώ για τρίτη οθόνη έναν USB to DVI adapter από την DisplayLink.

Είμαι ικανοποιημένος και θα στο πρότεινα ως μια φθηνή λύση.
Οδηγεί μια lcd σε 1920x1080, δεν μπορεί να τρέξει video fullscreen (δεν χωράει το buffer της ή μπορεί να φταίει ότι το usb dock μου δεν είναι usb3), αλλά για οτιδήποτε πλην video είναι μια χαρά.

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 02 Δεκ 2012 21:59

Χμμ δεν ξέρω, δεν το συμπαθώ ιδιαίτερα το USB γενικά.

Σε διάφορα forums που χαζεύω βλέπω ότι απλά βάζοντας 2η κάρτα στο μηχάνημα (ιδανικά με ίδιο chipset ή chipset ίδιου κατασκευαστή - κάτι με τους drivers παίζει) μπορώ να έχω 4 desktops (όπως το θέλω) χωρίς χρήση Eyefinity, nView, SLI,Crossfire.

Απόσο το ψάχνω βλέπω πως το Eyefinity κάνει τα windows να νομίζουν ότι τρέχουν σε 1 τεράστια οθόνη και η κάρτα αναλαμβάνει να μοιράσει το σήμα στις οθόνες.
Εγώ δεν θέλω κάτι τέτοιο. Κάθε desktop θέλω να είναι αυτόνομο (με την έννοια κάνω fullscreen ένα παράθυρο στο desktop αυτό και γίνεται μόνο εκεί όχι σε όλες τις οθόνες).

Και με το UltraMon έχω taskbar σε κάθε οθόνη ξεχωριστά.

Ότι κάνω δηλαδή τώρα με τις 2 που έχω.

Οπότε μάλλον σκέφτομαι να πάρω κάτι τέτοιο:
http://www.ebay.com/itm/PNY-Nvidia-Quad ... 4d0664c154

Να μπει σε μία από τις pci-e x1 που έχω free και να κάνω παιχνίδι.

Τις 2 κύριες οθόνες θα τις έχω στην GT240 που έχω τώρα και τις 2 δευτερεύουσες (κυρίως για monitoring θα είναι) τις ρίχνω στην PNY.

Τι λέτε στέκει αυτό το σενάριο;

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες