Πιο είναι το ποσοστό φορολογικής επιβάρυνσης υπηρεσιών Hosting (Πρόταση Συνεργασίας)

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Πιο είναι το ποσοστό φορολογικής επιβάρυνσης υπηρεσιών Hosting (Πρόταση Συνεργασίας)

Δημοσίευση από fiskilis » 28 Νοέμ 2012 21:46

Ποιο είναι το ποσοστό που βάζετε πάνω στο προϊόν σας σαν μελλοντική φορολόγηση;

Εδώ να πω ότι δεν αναφέρομαι στον ΦΠΑ αλλά στο τι βάζετε επιπλέον για να καλύψετε το ποσοστό που σας επιβαρύνει η εφορία σαν παροχή υπηρεσιών;

Αυτό το λέω επειδή κάτι σχεδιάζω σχετικά και θέλω να κάνω μια συγκεκριμένη πρόταση για ενδεχομένη συνεργασία με freestuffιτες που παρέχουν υπηρεσίες φιλοξενίας και σχεδιασμού ιστοσελίδων που θα τους απαλλάσσει από Εφορία και Τεβε.

όποιος ενδιαφέρεται για την πρόταση μου ας στείλει pm

Αφορά ΚΑΔ 62011104 ΚΑΙ 63111200

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 29 Νοέμ 2012 11:15

platongr έγραψε:Το πόσο εφορία πληρώνουμε δεν ρωτάς ? 20%
σιγουρα ειναι μονο τοσο;
και το τεβε;
και το χαρατσι ανα ετος;

συνολικα ποια ειναι η επιβαρυνση απο ολα αυτα σε ποσοστο επι του τελικου ποσου;

platongr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από platongr » 29 Νοέμ 2012 12:22

Δεν μπορώ να σου πω χωριστά, αλλά χαράτσια, περαιώσεις, ασφάλεις κτλ μπαίνουν στα γενικά έξοδα μαζί με τα ενοίκια, ρεύματα κτλ.

Χοντρικά, μπορώ να πω, μαζί με τον φόρο εισοδήματος, ένα 40%

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 29 Νοέμ 2012 16:54

χονδρικά ένα 40% σου παίρνει... αυτό παίρνει αρχικά και από τους μισθωτούς και τους βάζει έξτρα εάν έχουν μεγάλο εισόδημα. εκεί φτάνει το 45% από το σύνολο με τάση προς το 50% εάν έχεις αυτοκίνητο και σπίτι.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 30 Νοέμ 2012 10:03

Τα ποσοστά που λέτε είναι χωρίς ΦΠΑ;

Γιατί εγώ (αν και μιλάω ως μηχανικός) από κάθε είσπραξη αφήνω στην άκρη τα 2/3 (66%) για ΦΠΑ και κάθε είδους φόρους και πάλι δεν φτάνουν!

platongr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από platongr » 30 Νοέμ 2012 11:20

Εγώ το ΦΠΑ δεν το υπολογίζω. Μπαίνει κατευθείαν σε άλλο λογαριασμό και πληρώνω από εκεί. Όποια διαφορά + - μένει εκεί μέχρι το επόμενο 3μήνο.

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 30 Νοέμ 2012 12:42

platongr έγραψε:Εγώ το ΦΠΑ δεν το υπολογίζω. Μπαίνει κατευθείαν σε άλλο λογαριασμό και πληρώνω από εκεί. Όποια διαφορά + - μένει εκεί μέχρι το επόμενο 3μήνο.
+1
Αυτό ακριβώς!

asteriosg

Δημοσίευση από asteriosg » 17 Ιαν 2013 22:46

Κάποτε ήταν 18% το ΦΠΑ... γιατί δεν το ρίχνει η Τρόικα ; Ελεύθερη αγορά με τόσο υψηλό ΦΠΑ πως γίνεται ; Ας το κάνουν ένα 20% τουλάχιστον αλλά μάλλον κι αυτοί δεν ξέρουν τι κάνουν αλλιώς αν ξέρουν μάλλον μιλάμε για σκόπιμο παραλογισμό.

Το να πηγαίνει το 40% σε φόρους στη Ελλάδα είναι τρομαχτικό, κάτι σαν ταινία Θρίλερ χωρίς τέλος ! :ashame:

akisk555

Δημοσίευση από akisk555 » 20 Ιαν 2013 21:06

Το 40% που λετε τι ακριβως ειναι;
δεν φορολογουντε 26% πλεον;

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες