Η Microsoft πούλησε 40 εκατομμύρια άδειες Windows 8 σε έναν μήνα.

Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις. Θέματα προς συζήτηση.

Συντονιστές: Super-Moderators, Reporters

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 29 Νοέμ 2012 01:09

τα Windows Vista έκαναν 20 εκατομμύρια σε έναν μήνα.
τα Windows XP το 2002 έκαναν 17 εκατομμύρια πωλήσεις σε 2 μήνες.
τα Windows 7 από τον Οκτώβριο του 2009 έως τον Μάρτιο του 2010 έκαναν 90 εκατομμύρια πωλήσεις.

Τα Windows 8, που μας ήρθαν φέτος, έφτασαν τις 40 εκατομμύρια άδειες σε έναν μήνα. Λίγο η προσφορά με την χαμηλή τιμή, λίγο η νέα αισθητική, λίγο η περιέργεια, έκαναν όλο αυτόν τον κόσμο να τα αγοράσει και να γυρίσει από την προηγούμενη έκδοση που είχε στα Windows 8.

Εδώ και καιρό λέμε ότι τα Windows 8 με το Windows Store αποτελεί μια μεγάλη ευκαιρία για τους Developers που ασχολούνται όχι μόνο με το κλασικό Visual Studio, αλλά και όλους αυτούς που γράφουν σε HTML5/Javascript.

Εάν φτιάξεις αυτή την στιγμή μια εφαρμογή έχεις ήδη 40 εκατομμύρια πιθανούς πελάτες και αυτός είναι μόνο ο πρώτος μήνας!

* Διαβάστε περισσότερα για την δημιουργία εφαρμογών σε Windows 8 στο DevApp.gr

* δες και την προσφορά για δωρεάν Azure που θα σε βοηθήσει να φτιάξεις την εφαρμογή σου στο cloud.

περισσότερα για τις πωλήσεις των Windows 8: http://www.pcmag.com/article2/0,2817,2412590,00.asp
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

LightForce
WebDev Moderator

Δημοσίευση από LightForce » 29 Νοέμ 2012 09:35

Εντύπωση μου κάνει πως την προηγούμενη εβδομάδα κυκλοφορούσε σε διάφορα portals η μάλλον αντίθετη είδηση.

Ενδεικτικά σημειώνω...

Απογοητευτικές οι πωλήσεις των Windows 8
Windows 8 τι φταίει για τις κακές πωλήσεις;

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 29 Νοέμ 2012 11:35

Κι εγώ αυτό που λέει ο Lightforce είχα διαβάσει...

Πάντως για τον μέσο χρήστη με υπολογιστή 5ετίας και βάλε, σαν τα windows 7 δεν έχει...

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 29 Νοέμ 2012 15:40

αυτά που γράφει το Zougla και άλλα είναι εκτιμήσεις κάποιου αναλυτή.

αυτά που γράφει το pcmag.com είναι βασισμένα στις ανακοινώσεις της Microsoft.

διαβάστε εδώ
http://mashable.com/2012/11/29/windows- ... 1-percent/ τον σκεπτικισμό της αγοράς για τις ανακοινώσεις, που όμως δεν μπορούν να τις απορρίψουν.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
alexandra sch
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alexandra sch » 17 Δεκ 2012 13:56

Ωραία τα Windows 8 με πανομοιότυπο λογισμικό apple αλλά σαν τα 7 δεν έχει... 8)

Kinhthra
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Kinhthra » 18 Δεκ 2012 17:19

Τι να πιστεύεις τώρα;
Μα αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι όσα λένε για το Windows 9 !

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 19 Δεκ 2012 00:04

αν θες να πεις κάτι να το γράφεις εδώ.

δεν είμαστε ο aggregator του site σου...
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
stewas
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από stewas » 24 Δεκ 2012 12:38

εγω επιμενω supporter των XP..δεν τα μπορω τα πολλα εφε. Και δεν μ αρεσει που στα 8 η εναρξη ειναι τοσο "χυμα" οταν κανεις εγκατασταση ενος νεου προγραμματος

LightForce
WebDev Moderator

Δημοσίευση από LightForce » 01 Ιαν 2013 21:13

EneMe έγραψε:Πάντως για τον μέσο χρήστη με υπολογιστή 5ετίας και βάλε, σαν τα windows 7 δεν έχει...
Δεν έχω προσωπική άποψη για τα 8, πέραν μιας μικρής επαφής και επίδειξης που έχω παρακολουθήσει δεν τα έχω δουλέψει, νιώθω όμως ότι αρκετοί χρήστες XP βλέπουν τα 7 ως το επόμενο Windows λειτουργικό τους.

Ένα ενδιαφέρον άρθρο των N.Y Times για τις πωλήσεις των 8 και γενικότερα της αγοράς.

No Sales Pop for a New Version of Windows

seeder

Δημοσίευση από seeder » 06 Ιαν 2013 03:28

Εγώ έχω να σημειώσω δυο πράματα.
Πρώτων πάντα, όταν βγαίνει μια κακιά ή τέλος πάντων μια αρνητική κριτική, για οποιοδήποτε προϊόν της Microsoft μετά από λίγο θα δεις στο ΙντερΝετ πολλά άρθρα που θα λένε το αντίθετο.
Προφανώς ως κυρίαρχος του χώρου και διαθέτοντας άπειρα κεφάλαια για promotion στα προϊόντα της θα ΄χωνει' αρκετά φράγκα προκειμένου να κρατήσει τα σκήπτρα της ψιλά.

Δεύτερων επικρατεί και το 'νταβατζιλίκι' της καθώς αγοράζοντας έναν υπολογιστή σήμερα από το εμπόριο είναι τρομερά δύσκολο να τον βρεις χωρίς ένα λειτουργικό της.
Αυτό μου θυμίζει τις Ελληνικές δισκογραφικές εταιρίες που από την πρώτη μέρα που κυκλοφορεί ένας δίσκος γίνεται ήδη χρυσός , πράμα που συμβαίνει λόγο της υποχρεωτικής προώθησης των εταιριών προς τα καταστήματα.
Επίσης η κυκλοφορία των Windows 8 λίγο πριν τις γιορτές έπαιξε το ρόλο της .. καθώς και το γεγονός ότι τα 'οχτάρια φοριούνται' όχι μόνο σε PC αλλά σε Tablets και Smart Phones πράμα που δεν συνέβαινε στα προηγούμενα λειτουργικά τα οποία συγκρίθηκαν.

Παράδειγμα και για τις δύο προηγούμενες περιπτώσεις είναι o Interneτ Explorer που ενώ θεωρείτε από τους περισσότερους ως μια μη καλή επιλογή, πάντα θα βρείς στο νετ πολλά άρθρα που τον αναφέρουν ως τον νούμερο ένα σε χρήση browser. Πράμα που δεν υσχύει κατά την γνώμη μου και το επαληθεύω απλά βλέποντας στις στατιστικές των site μου τα ποσοστά του κάθε ενός φυλλομετρητή.

Όπως να ΄χει μου αρέσουν και θα μείνω στα Windows 7 που είναι ένα καλό , όμορφο και σταθερό λειτουργικό σύστημα και πιστεύω ότι θα επικρατήσουν τα επόμενα χρόνια έναντι των νεότερων Windows 8 . Λαμβάνοντας επίσης υπ όψιν ότι πλέον τα open source *nix λειτουργικά έχουν ωριμάσει αρκετά και έχουν γίνει πολύ user friendly θα γυρίσει πολύς κόσμος τα επόμενα χρόνια προς αυτα.

htsopelas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από htsopelas » 07 Ιαν 2013 18:40

μετα τα windows 7 θα περιμενω πολυ καιρο για να αλλαξω
με εχει βολεψει πολυ

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 08 Ιαν 2013 23:09

ανακοίνωσαν και τα 60 εκατομμύρια απ' ότι λέει το zdnet.

http://www.zdnet.com/microsoft-60-milli ... 000009549/

update:

και το the next web μόλις το έγραψε.

http://thenextweb.com/microsoft/2013/01 ... -november/
- follow me @twitter

LightForce
WebDev Moderator

Δημοσίευση από LightForce » 09 Ιαν 2013 16:27

Είναι πιθανόν, εάν μιλάμε για τις OEM άδειες που η ms έχει προ-πωλήσει στους κατασκευαστές. Έτσι και με τα Vista δεν έγινε, πόσες άδειες πουλήθηκαν και πόσα στην πραγματικότητα μηχανήματα με Vista εγκατεστημένα πουλήθηκαν. Εικάζω, χωρίς να γνωρίζω, πως για μεγάλους κατασκευαστές/dealers/αγοραστές χιλιάδων αδειών, θα μπορούσε μέρος της συμφωνίας να είναι και αναβάθμιση με χαμηλό κόστος στο επόμενο λειτουργικό.

Το έχω γράψει σε ποστ, πολύ πριν κυκλοφορήσουν τα 8, δεν θυμάμαι εάν ήταν στο fs η σε άλλο forum, πως οι ενδείξεις δείχνουν υβριδικά laptop/tablets pc, που σημαίνει κατά την ταπεινή γνώμη μου πως τα 8 δεν μπορούν να αποτύχουν στην ουσία, ανεξαρτήτως πωλήσεων. Όσοι δεν ακολουθήσουν σε λίγο καιρό θα μπουν στο χρονοντούλαπο της ιστορίας. Άποψη μου, η ms καινοτομεί, τολμά, όχι πλέον εκ του ασφαλούς αλλά εν μέσω ανταγωνισμού και εναλλακτικών προτάσεων.

Είμαι ms fan, δεν το κρύβω, δεν ήμουν όμως ποτέ κολλημένος. Δοκιμάζω Linux από την δεκαετία του 90 και τώρα έχω puppy στο παλιό μου laptop, και είχα Apple μηχάνημα όταν είχα melodica (την πράσινη).

Απάντηση

Επιστροφή στο “Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης