Διαύγεια API

Σε αυτή την περιοχή μπορείτε να βρείτε ή να αναζητήσετε πληροφορίες σχετικές με την PHP

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
sofivsofi

Διαύγεια API

Δημοσίευση από sofivsofi » 29 Νοέμ 2012 14:09

Καλησπέρα σας,

θα ήθελα να ρωτήσω αν έχετε ασχοληθεί με το API της Διαύγεια και αν γενικά έχετε αντιμετωπίσει προβλήματα με τις ταχύτητες που επιστρέφει αποτελέσματα και γενικά με την όλη λειτουργία του API.

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Διαύγεια API

Δημοσίευση από dva_dev » 29 Νοέμ 2012 16:42

Ναι (σε όλα).
Αυτό είναι όμως που θέλεις να ρωτήσεις;

Άβαταρ μέλους
sofivsofi

Διαύγεια API

Δημοσίευση από sofivsofi » 29 Νοέμ 2012 17:38

Όχι αυτό ήταν μόνο για να τραβήξω την προσοχή σας!!!(:-))

Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι αν αντιμετωπίζεις συχνά 504 errors και αν με βάση την εμπειρία σου έχεις καταλήξει τι λειτουργεί πιο σωστά η xml μορφή ή json;

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Διαύγεια API

Δημοσίευση από dva_dev » 29 Νοέμ 2012 19:26

Αν θέλεις να τραβήξεις την προσοχή μας θα πρέπει να βάλεις κάτι ελαφρύ και να ανεβάσεις φωτογραφία σου... (δεν αναφέρω φύλο γιατί θεωρώ ότι θα τραβήξει, επί το πλείστον, το ενδιαφέρον του αντίθετου φύλου)

...διαφορετικά, ο καλύτερος τρόπος είναι να ρωτήσεις αυτό που θέλεις να μάθεις, αναφέροντας το πρόβλημα που έχεις, τι έχεις δοκιμάσει και δεν λειτούργησε, μαζί με όποιες άλλες πληροφορίες θα μπορούσαν να μας κατατοπίσουν..

Και στις δύο περιπτώσεις αυτός που ξέρει και έχει χρόνο θα σου απαντήσει.

Στην ερώτηση σου τώρα, τουλάχιστον η εμπειρία μου έχει δείξει ότι δεν παίζει σπουδαίο ρόλο. Ισως το json να τα πηγαίνει λίγο καλύτερα όταν λειτουργεί ο server επειδή το response που παίρνεις έχει μικρότερο μέγεθος, οπότε ξεμπερδεύει μαζί σου ο server πιο γρήγορα και πάει στον επόμενο. Σιγά τη διαφορά θα μου πεις αλλά αν θεωρήσεις ότι κάποια στιγμή μπορεί να γίνονται εκατοντάδες requests/sec κάθε byte μετράει.
(Κάποιος - τεχνικός ίσως - που να έχει ασχοληθεί με web hosting θα μπορεί πιθανώς να δώσει κάποια πιο αξιόπιστη απάντηση. Αυτό είναι η δική μου εικασία).

Από την άλλη, είναι και η διαύγεια αναλόγως τα κέφια της. Άλλες φορές δουλεύουν τα πάντα ρολόι για εβδομάδες ολόκληρες χωρίς πρόβλημα, άλλες φορές για μέρες δεν μπορείς να σταυρώσεις ένα response...
(Οπότε και πάλι ψυλλιάζομαι ότι είναι θέμα φόρτου ή του δικτύου ή της εφαρμογής. Όπως και νά 'χει δεν νομίζω πως είναι δυνατή η επικοινωνία με κάποιον που α) να ξέρει τι συμβαίνει και α) να μπορεί να μας πει).

Εχοντας δοκιμάσει να παίξω και με xml και με json, δεν μπόρεσα να βρω κάτι που να παίζει πάντα. Οταν δουλεύει η διαύγεια παίζουν και τα δύο. Οταν κολλάει δεν παίζει τίποτα. Ούτε το xml,ούτε το json, ούτε το site. Οπότε αυτό που έχω να προτείνω είναι χρησιμοποίησε όποιο σε βολεύει καλύτερα.

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Διαύγεια API

Δημοσίευση από EneMe » 30 Νοέμ 2012 10:08

Εγώ που επισκέπτομαι την Διαύγεια ως χρήστης (μέσω web ή/και rss), έχω παρατηρήσει ότι ειδικά τον τελευταίο μήνα 9 στις 10 μέρες δεν ανοίγει (επισκέπτομαι 3-4 συγκεκριμένους φορείς).

Το API έχει αντίστοιχη συμπεριφορά;

Άβαταρ μέλους
sofivsofi

Διαύγεια API

Δημοσίευση από sofivsofi » 30 Νοέμ 2012 11:28

Η εφαρμογή που έχω φτιάξει είναι σε php.
Αρχικά δοκίμασα με xml αλλά ήταν πολύ αργό.
Τώρα έχω φτιάξει την εφαρμογή από την αρχή πάλι με php αλλά με χρήση json αυτή την φορά.

Το θέμα είναι οτι το API είναι εντελώς αναξιόπιστο, για την ίδια αναζήτηση μπορεί να σου επιστρέψει διαφορετικά αποτελέσματα:

Για παράδειγμα την πρώτη φορά να επιστρέψει 2000 αποτελέσματα και την δεύτερη 800.
Επίσης μπορεί να λέει οτι υπάρχουν 1000 αποτελέσματα και στην σελίδα αντί για τα 500 που ισχυρίζεται οτι επιστρέφει ανα σελίδα να φέρει 300.

Το API γενικά έχει ένα πρόβλημα για κάθε μου λύση.

Στην αρχή νόμιζα οτι εγώ κάνω λάθος κάτι προγραμματιστικά αλλά βλέπω οτι είναι γενικό το κακό.

Στις αναζητήσεις που έχω κάνει στο google σχετικά με το θέμα δεν βλέπω να αναφέρεται βέβαια τίποτα εκτός από το γεγονός οτι μπορεί να μην δουλεύει για μέρες η Διαύγεια.

Eγραψα στο forum μήπως κάποιος είχε λύσει το μυστήριο της συμπεριφοράς αυτής του API αλλά βλέπω μάλλον δεν γίνεται τίποτα.

Εν τω μεταξύ όπως είπες και εσυ dva_dev όταν λειτουργεί η Διαύγεια λειτουργούν όλα τέλεια!γρήγορα και αποτελεσματικά!

Μου κάνει εντύπωση που δεν έχει γίνει θέμα αφού είναι ένα πολύ σημαντικό εργαλείο....

Εσύ EneMe πρίν από την συμπεριφορά αυτή που παρατηρείς τον τελευταίο καιρό ήσουν ευχαριστημένος από την απόδοση της αναζήτησης ή του rss?

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Διαύγεια API

Δημοσίευση από EneMe » 30 Νοέμ 2012 13:08

Είχα παρατηρήσει ότι το rss είχε καλύτερη "απόδοση" από την απλή web σελιδα.

Δηλαδή μια νέα καταχώρηση εμφανιζόταν ΑΜΕΣΩΣ στο rss, ενώ στην σελίδα ήθελε κάποιο χρόνο, από λίγα λεπτά μέχρι και και 1 μέρα.

Αναφέρομαι στην διαφορά των:
1) http ://et.diavgeia.gov.gr/f/onomaforea
2) http ://et.diavgeia.gov.gr/f/onomaforea/rss

Απάντηση

Επιστροφή στο “PHP Προγραμματισμός”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης