Ερωτηση για Virtualization

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 02 Δεκ 2012 08:31

Σορρυ αλλα ειναι cross-platform και δεν ήξερα που να το βαλω. Αν πρεπει να μετακινηθεί, so be it.

Αν γνωριζει καποιςο το πως αν με πει:

Εχω dual boot #! Linux Και windows 7.
Μπορω μεσα απο το linux να κανω boot τα windows 7 σε virtual (Vmware Κατα προτίμηση, αλλα αν δε γινεται σε αυτο και γίνεται σε αλλο, ας ειναι) και το ανάποδο? (απο τα windows μεσα να boot-άρω το #!)

Ευχαριστώ.

ΥΓ. το δεύτερο το βλεπω λιγο δύσκολο μιας και τα windows δε βλεπουν unix partitions, αλλα καθε αποψη δεκτη :P
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 04 Δεκ 2012 20:27

Εφόσον είναι χωρισμένα τα installations σε partitions (προφανώς :P) μπορεις (τουλάχιστον με vmware workstation που το έχω κάνει) να του πεις να Bootάρει ένα VM από το X physical partition αντί για κάποιο virtual disk image στον δίσκο.

Οπότε δεν σε νοιάζουν τα filesystems κλπ καθώς το/τα partitions γίνονται raw map απευθείας πάνω στο VM.

Στο VMware αυτό λέγεται γενικά Raw Disk Mapping (ίσως και σε άλλες πλατφόρμες δεν ξέρω).

Δεν ξέρω κατά πόσο θα την παλέψουν τα Windows. Ίσως χρειαστεί λίγο σκάλισμα στους drivers για να μην σου πετάξει κανένα BSOD με error INACCESSIBLE_BOOT_DEVICE.

Στο linuxάκι δεν θα έχεις θέμα. Ίσως χρειαστεί λίγο σκάλισμα το networking. Ενδέχεται να σου αναγνωρίζει την virtual κάρτα δικτυου ως eth1 αντί για eth0 λόγω του ότι θα έχει άλλη MAC Address όταν θα το bootάρεις ως VM.

Μήπως να κάνουμε μία κατηγορία «Virtualization» τώρα που η τεχνολογία διεισδύει όλο και περισσότερο στα datacenters και τα PC μας; :)

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 04 Δεκ 2012 21:00

Cha0s έγραψε: Μήπως να κάνουμε μία κατηγορία «Virtualization» τώρα που η τεχνολογία διεισδύει όλο και περισσότερο στα datacenters και τα PC μας; :)
+1 yeah!!! :D

platongr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από platongr » 04 Δεκ 2012 23:05

Centos θα σηκώσει μια χαρά ο HyperV σε 2008R2

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες