LinkWise νέα πλατφόρμα - Στατιστικά, Reports και Notifications

Παρουσίαση προγραμμάτων και σχόλια για το ελληνικό Linkwise Affiliate Network

Συντονιστής: Thalia - Linkwise

termi21

Δημοσίευση από termi21 » 13 Οκτ 2012 01:30

Πάντως επειδή και εμείς θα θέλαμε και το email feature, μέχρι στιγμής οι ψήφοι των affiliates εδώ αν δε κάνω λάθος είναι:

ΝΑΙ: 4
OXI: 0

:p

Πάντως σοβαρά τώρα, το email μπορείς να το τσεκάρεις από παντού, ακόμα και από απλό κινητό πχ. για κάτι που ίσως θελήσεις να δεις.

Ζήτω το EMAIL! :)

(δε περίμενα ποτέ ότι θα έλεγα τέτοιο πράγμα :p)

Και δε νομίζω ότι υπήρχε άτομο στην παλιά πλατφόρμα που ενημερωνόταν αποκλειστικά από τα emails και όχι από το interface, διότι πολύ απλά δεν υπήρχαν τα πάντα στα emails έτσι και αλλιώς.

Άβαταρ μέλους
bibisidis
Honorary Member

Δημοσίευση από bibisidis » 13 Οκτ 2012 02:47

Σ εμενα ελαχε να ειμαι ο Χαβανεζος... 5-0

Άβαταρ μέλους
George - Linkwise

Δημοσίευση από George - Linkwise » 13 Οκτ 2012 11:48

termi21 έγραψε:Πάντως σοβαρά τώρα, το email μπορείς να το τσεκάρεις από παντού, ακόμα και από απλό κινητό πχ. για κάτι που ίσως θελήσεις να δεις.
Ναι, η πρόσβαση απ'το κινητό είναι όντως σημαντική. Είναι στα πλάνα μας να δημιουργηθεί mobile version της πλατφόρμας (τουλάχιστον των reports) και ίσως αργότερα και applications ώστε να μπορεί εύκολα ο καθένας απ'το κινητό του να βλέπει τα στατιστικά του. Αυτή είναι πραγματικά μια ανάγκη που καλύπτουν τα email και δεν καλύπτεται τώρα. Αλλά όπως λέω, είναι στο σχέδιο να καλυφθεί και αυτή με το σωστό τρόπο.
Linkwise Affiliate Network

dealwoman

Δημοσίευση από dealwoman » 18 Οκτ 2012 13:04

αν δεν ψηφίσω κι εγώ..... θα σκάσω!!! 6-0 υπέρ των e-mails.

Και ΝΑΙ έχω ανάγκη (ψυχολογική) να χτυπάει ο ήχος μηνύματος στο κινητό μου τηλέφωνο,
να ακούω αυτό το χαρούμενο γκλιν-γκλιν οποιαδήποτε ώρα της ημέρας κι ό,τι κι αν κάνω
και να μου θυμίζει και να με "τραβάει" να ανοίξω τον υπολογιστή και να δουλέψω.

Κι όταν τα "κουδούνισματα" που ακούω δεν είναι όσα θα ήθελα, να βρώ το χρόνο και την όρεξη,
ακόμα κι αν δεν έχω καθόλου διάθεση ή κουράγιο, να δουλέψω στο fcbk ή κάνω ό,τι άλλο νομίζω
το οποίο άμεσα ίσως μου φέρει αποτελέσματα και "ενεργοποιήσει" τα κουδουνίσματα και πάλι.

Νομίζω ότι ειδικά για όσους δεν ασχολούμαστε ολημερίς με το ιντερνετ και το afflte,
αλλά πρόσθετα με τη βασική μας εργασία και αρκετοί από hobby ή από ευχαρίστηση (που φαίρνει και τα κέρδη)
τα μηνύματα πωλήσεων δίνουν ένα άλλο νόημα και ώθηση σε όλο αυτό.

Ο οποιοσδήποτε αν έχει το χρόνο ή τη διάθεση ή το λόγο να μπει ή να μη μπεί στην πλατφόρμα
θα το κάνει ή όχι ούτως ή άλλως. Όποιος ξέρει τι πρέπει να κάνει για να "δουλέψει",
τι ψάχνει - τι δεν ψάχνει και τι χρειάζεται από τα εργαλεία και τις δυνατότητες του afflte,
δεν χρειάζεται κάποιον να τον πάρει με το ζόρι από το χέρι και να τον οδηγήσει στο σωστό το δρόμο.

Κι ακόμα κι αν αυτό πρέπει να γίνει κάποιες φορές, αυτό δε σημαίνει ότι θα έχει αποτέλεσμα για όλους.

Και μια προσωπική κατάθεση:
Παραδοσιακά εργαζόμουν για τις σελίδες μου νωρίς το πρωί και αργά το βράδυ για κάποιες ώρες,
δεδομένου ότι το ενδιάμεσο της ημέρας είμαι εκτός ή... χρειάζομαι και ξεκούραση και αποτοξίνωση.
Τις λοιπές ώρες και αν δεν ήμουν ικανοποιημένη από τα "γκλιν-γκλιν" της ημέρας,
φρόντιζα να βρω τον τρόπο να "επέμβω".... όχι πυροσβεστικά αλλά αναφλεκτικά!
Εδώ και τουλάχιστον 15ημέρες όμως, έχω απλά αφήσει το ενδιάμεσο της ημέρας στην τύχη του
γιατί ούτε καν τα στατιστικά μου δεν μπορώ να δώ εύκολα στο android και μου βγαίνει η ψυχή
κάθε φορά που κάνω την προσπάθεια να συνδεθώ στην πλατφόρμα από το κινητό και να
"παλέψω" τα κουμπάκια επιλογών που δεν ανοίγουν.
Τώρα ποιός θα με οδηγήσει για το καλό όλων μας να δουλέψω? Από μένα μόνο δεν εξαρτάται?!

Κρίμα όμως και πραγματικά στενοχωριέμαι γιατί έχετε κάνει πολύ δουλειά και πολύ καλή δουλειά
με πολλές νέες δυνατότητες και πολλά "συν" στη νέα πλατφόρμα που όλη αυτή η "γκρίνια" που δέχεστε
δεν σας αξίζει και όμως δίνει τη δυνατότητα ακόμα κι αν κάποιος ψάχνει μόνο την ίντριγκα και το λόγο
για να σας "την πει" ή να μειώσει το έργο σας, να το κάνει.

Δε λέω να κάνετε κάτι που δε θεωρείται καλό, μόνο και μόνο για να αποφύγετε αυτό που γίνεται τώρα,
-που ίσως και να το θεωρείτε προσωρινό και ότι θα ξεσπάσει και θα ξεθωριάσει όταν συνηθίσουμε-
αλλά τουλάχιστον κάντε το απαραίτητο ξεκαθάρισμα στα όσα λέγονται, τη πρόθεση και την ουσία τους,
και δώστε και μια εναλλακτική στους συνεργάτες σας...

Άβαταρ μέλους
George - Linkwise

Δημοσίευση από George - Linkwise » 18 Οκτ 2012 14:43

Χείμαρρος όπως πάντα :D

Αυτό που λες για την ανάκη να μπορείς να παρακολουθείς εύκολα τις πωλήσεις σου από το κινητό, το έχουμε αναγνωρίσει και μετά από το δικό σου feedback (δεν εννοώ μόνο εδώ αλλά και από τα όσα έχεις πει με τη Θάλεια) αλλά και παραπάνω από τα όσα λέει ο termi21, στον οποίο όπως μπορείς να δεις κι εσύ απαντάω πως το θεωρούμε κι εμείς σημαντικό.

Αν μάλιστα στη mobile εφαρμογή υπήρχαν και push notifications (όπως είναι ο σκοπός μας) θα είχες εκτός από την εύκολη προβολή των στατιστικών και το "χαρούμενο γκλιν-γκλιν" που έχασες!

Οπότε να είσαι σίγουρη πως ακούμε με προσοχή όλο το feedback και το ξεκαθαρίζουμε όπως λες κι εσύ ώστε να αναγνωρίσουμε ποιές είναι οι πραγματικές ανάγκες των affiliates και να τις καλύψουμε.

Το μόνο "πρόβλημα" με τα παραπάνω είναι πως θα πρέπει να δω πιο συγκεκριμένα με την παραγωγή το χρονοδιάγραμμα για τις mobile εφαρμογές, καθώς καλώς ή κακώς δεν είναι κάτι που μπορεί να γίνει αύριο. Οπότε αυτό με βάζει σε δεύτερες σκέψεις όσον αφορά τα emails, ως μια μεταβατική λύση μέχρι να γίνει διαθέσιμη η λύση την οποία εμείς θεωρούμε καλύτερη.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 18 Οκτ 2012 21:54

μια γυναίκα τα αλλάζει όλα! ευχαριστούμε dealwoman! :D
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

dealwoman

Δημοσίευση από dealwoman » 18 Οκτ 2012 22:50

Χείμαρρος όπως πάντα :lol:
Εμ, αυτό είναι... όταν "χάνομαι" κάνω δυναμικά comeback μετά!
Αναμενόμενο νομίζω, αφού τόσες ημέρες τρέχει το θέμα στο frstff και δεν είχα κάνει "εμφάνιση".

Την Θάλεια άλλωστε την έχω κουράσει αρκετά σχετικά, δεν ήθελα άλλο:)

Ειλικρινά, και επειδή ξέρω ότι το θέμα έναρξης μιας τέτοιας εφαρμογής σαν αυτή που θέλετε να μας προσφέρετε,
δεν είναι εύκολη δουλειά για να γίνει σωστά και να συμβαδίζει και με τα όσα έχετε δώσει στη νέα πλατφόρμα,
χαίρομαι πάρα πολύ που ακούω(διαβάζω) ότι σκέφτεστε πλέον το ενδεχόμενο της "μεταβατικής" μας προσαρμογής και ικανοποίησης.

Θα το περιμένω εναγωνίως!!!
Οπότε αυτό με βάζει σε δεύτερες σκέψεις όσον αφορά τα emails, ως μια μεταβατική λύση
Και δεύτερη και τρίτη.... ε, μην το σκεφτόμαστε και πολύ όμως... στη βράση κολλάει το σίδερο,
που λέει και ο πάνσοφος κατά τα λοιπά ελληνικός λαός μας.

μια γυναίκα τα αλλάζει όλα! ευχαριστούμε dealwoman! :lol:
:kaloe: Παρακαλώ συνάδελφοι, τυχαίο ήταν μάλλον!
Τα δίκτυα και τα παιδιά της lnkws ξέρουν τι κάνουν πότε και γιατί.
Δεν θα περιαυτολογήσω δηλαδή... (παρόλο που πολύ θα το ήθελα :lol:)

Άβαταρ μέλους
greek_manager
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από greek_manager » 20 Οκτ 2012 11:01

Μάλλον έχει πάρει τον δρομο του αυτό που συζητήσατε τελευταία, αλλά να προσθέσω κι εγώ +1 σε όσους βρίσκουν τα email notifications πάρα πολύ χρήσιμα. Εγώ βρίσκω πάρα πολύ χρήσιμο και το ημερήσιο συγκεντρωτικό report σε csv στο email, που δεν ήταν βέβαια ενεργοποιημένο ούτε στην παλιά πλατφόρμα
aka thkouk
Football Manager - H ελληνική κοινότητα
παιχνιδια στρατηγικης - Παίξε Δωρεάν

termi21

Δημοσίευση από termi21 » 21 Οκτ 2012 04:48

Καλησπέρα!

Συμφωνώ με Dealwoman ότι η νέα πλατφόρμα είναι πάρα πολύ καλή, κλάσεις ανώτερη από την παλιά και έχει γίνει άψογη δουλειά. Όπως είπα και εγώ, αν κάποιος ασχολείται σοβαρά με τη δουλειά του, δε θα κοιτάει μόνο τα emails ούτως ή άλλως. Οτιδήποτε, προσθέτετε μόνο καλό μπορεί να είναι & είναι κρίμα να υποσκιάζεται η δουλειά που έχετε κάνει στη νέα πλατφόρμα για ένα τέτοιο θέμα.

Και τώρα μία ερώτηση, σχετικά με τις καμπάνιες που πληρώνουν και per click. Μήπως θα ήταν δυνατόν να προσθέσετε στο πινακάκι Per Transaction μία σειρά για κάθε τέτοια καμπάνια (ξεχωριστή από τα όποια sales/leads της) που να αναγράφει τα clicks και την προμήθεια; Θα ήταν εξαιρετικά χρήσιμο να φαίνεται κάτι τέτοιο με μία ματιά. Αν έχω καταλάβει καλά, αυτή τη στιγμή για να δεις αυτά τα stats πρέπει:

α) Να θυμάσαι απέξω ποιες per click καμπάνιες τρέχεις
β) Να τις ψάχνεις μία-μία στο "Ανά πρόγραμμα"
γ) Να κοιτάς στο date που σε ενδιαφέρει το σύνολο της Validated προμήθειας
δ) Να αφαιρείς από αυτά τυχών Validated sales/leads προμήθειες, και αυτό που μένει είναι η προμήθεια των clicks.

Πολύ "δουλειά" δηλαδή :p Εκτός αν δεν έχω ανακαλύψει κάτι πιο εύκολο.

Άβαταρ μέλους
George - Linkwise

Δημοσίευση από George - Linkwise » 22 Οκτ 2012 11:14

Καλημέρα

Δε νομίζω πως θα ήταν σωστό να εμφανίζεται στο transaction report (εκτός και αν υπήρχε μια γραμμή για κάθε κλικ αλλά αυτό δεν θα ήταν βολικό).

Αυτό που θα μπορούσε να γίνει είναι να μπουν νέες στήλες που θα διαχωρίζουν την προμήθεια (δηλαδή προμήθεια από clicks, προμήθεια από leads, προμήθεια από πωλήσεις) ώστε κατ'αρχήν να φαίνεται ποιά προγράμματα έχουν προμήθεια από clicks και επίσης να μπορεί ο affiliate να φτιάξει ένα custom report με φίλτρο να βλέπει μόνο όσα προγράμματα έχουν προμήθεια από clicks.

termi21

Δημοσίευση από termi21 » 22 Οκτ 2012 12:52

George - Linkwise έγραψε:Καλημέρα

Δε νομίζω πως θα ήταν σωστό να εμφανίζεται στο transaction report (εκτός και αν υπήρχε μια γραμμή για κάθε κλικ αλλά αυτό δεν θα ήταν βολικό).

Αυτό που θα μπορούσε να γίνει είναι να μπουν νέες στήλες που θα διαχωρίζουν την προμήθεια (δηλαδή προμήθεια από clicks, προμήθεια από leads, προμήθεια από πωλήσεις) ώστε κατ'αρχήν να φαίνεται ποιά προγράμματα έχουν προμήθεια από clicks και επίσης να μπορεί ο affiliate να φτιάξει ένα custom report με φίλτρο να βλέπει μόνο όσα προγράμματα έχουν προμήθεια από clicks.
Ναι κάτι τέτοιο θα ήταν πολύ χρήσιμο. Εάν το φτιάξετε παρακαλώ ενημερώστε εδώ :)

termi21

Δημοσίευση από termi21 » 26 Οκτ 2012 12:52

Καλησπέρα! Μια παρατήρηση ακόμα.

Στο "Η Εικόνα Μου" στην κίτρινη γραμμούλα "προμήθειες" αναγράφει το Validated+Pending ποσό. Πιστεύω ότι αυτό είναι λάθος και θα έπρεπε να λέει μόνο τα Pending, για 2 λόγους:

α) Όπως είναι τώρα το ίδιο ποσό "υπάρχει" σε 2 διαφορετικές μέρες (μία ως pending και μία ως Validated)

β) Στην μπλε γραμμούλα "Ποσό πωλήσεων" σωστά έχετε βάλει μόνο τις πωλήσεις της ημέρας, άρα το διάγραμμα δεν έχει και πολύ συγκριτικό νόημα αν η μία γραμμή έχει μόνο τα ποσά της ημέρας και η άλλη (κίτρινη) τις pending της ημέρας + validated από πωλήσεις παρελθόντος.

Ελπίζω να βγάζει νόημα αυτό που έγραψα :)

termi21

Δημοσίευση από termi21 » 26 Οκτ 2012 13:07

Η' πιο σωστά ακόμα η κίτρινη γραμμούλα πιστεύω θα έπρεπε να λέει το εξής άθροισμα προμηθειών:

Pending Sales + Leads + Clicks

Και ένα παράδειγμα:

Μέρα 1
Έχω κάνει 200 πωλήσεις -> 200€ προμήθειες
Αλλά έχει τύχει να μην υπάρχουν validated sales

Μέρα 2
Δεν έχω κάνει καμία πώληση -> 0€ προμήθειες
Αλλά έτυχε να γίνουν validated 1000€ προμήθειες

Σύμφωνα με το τωρινό διάγραμμα τη Μέρα 2, έσκισα... ενώ στην πραγματικότητα δεν έκανα απολύτως τίποτα.

Άβαταρ μέλους
George - Linkwise

Δημοσίευση από George - Linkwise » 26 Οκτ 2012 13:18

termi21 έγραψε:Καλησπέρα! Μια παρατήρηση ακόμα.

Στο "Η Εικόνα Μου" στην κίτρινη γραμμούλα "προμήθειες" αναγράφει το Validated+Pending ποσό. Πιστεύω ότι αυτό είναι λάθος και θα έπρεπε να λέει μόνο τα Pending, για 2 λόγους:

α) Όπως είναι τώρα το ίδιο ποσό "υπάρχει" σε 2 διαφορετικές μέρες (μία ως pending και μία ως Validated)

β) Στην μπλε γραμμούλα "Ποσό πωλήσεων" σωστά έχετε βάλει μόνο τις πωλήσεις της ημέρας, άρα το διάγραμμα δεν έχει και πολύ συγκριτικό νόημα αν η μία γραμμή έχει μόνο τα ποσά της ημέρας και η άλλη (κίτρινη) τις pending της ημέρας + validated από πωλήσεις παρελθόντος.

Καλησπέρα και ευχαριστούμε για το feedback.

Δε νομίζω πως ισχύουν τα προβλήματα που αναφέρετε όμως, καθώς το διάγραμμα δείχνει μεν pending + validated πωλήσεις, αλλά πάντα based on transaction date.

Δηλαδή, αν στις 20 του μήνα έγινε μια πώληση αξίας 30 ευρώ με προμήθεια 3 ευρώ, το διάγραμμα θα δείχνει πάντα 30 ευρώ και 3 ευρώ αντίστοιχα για τις 20 του μήνα ακόμα και αν η πώληση γίνει validated. Μόνο αν γίνει canceled, απλώς δεν θα τη δείχνει πια. Πάντως σε καμία περίπτωση δεν θα μεταπηδήσει ημερομηνία για να εμφανιστεί κάπου αλλού και σε καμία περίπτωση δεν θα φαίνεται σε 2 ημερομηνίες (και ως pending και ως validated).

Οπότε το διάγραμμα δείχνει για κάθε ημέρα πόσες πωλήσεις έγιναν (ποσό και προμήθεια) εκτός και αν ακυρωθούν οπότε αφαιρούνται.

(Τα παραπάνω με την επιφύλαξη ότι δεν υπάρχει κάποιο bug. Αν βλέπετε κάτι διαφορετικό από αυτά που γράφω ενημερώστε μας για να το διορθώσουμε, πάντως η λογική είναι αυτή και είναι σωστή).

termi21

Δημοσίευση από termi21 » 26 Οκτ 2012 13:24

George - Linkwise έγραψε:
termi21 έγραψε:Καλησπέρα! Μια παρατήρηση ακόμα.

Καλησπέρα και ευχαριστούμε για το feedback.

Δε νομίζω πως ισχύουν τα προβλήματα που αναφέρετε όμως, καθώς το διάγραμμα δείχνει μεν pending + validated πωλήσεις, αλλά πάντα based on transaction date.

Δηλαδή, αν στις 20 του μήνα έγινε μια πώληση αξίας 30 ευρώ με προμήθεια 3 ευρώ, το διάγραμμα θα δείχνει πάντα 30 ευρώ και 3 ευρώ αντίστοιχα για τις 20 του μήνα ακόμα και αν η πώληση γίνει validated. Μόνο αν γίνει canceled, απλώς δεν θα τη δείχνει πια. Πάντως σε καμία περίπτωση δεν θα μεταπηδήσει ημερομηνία για να εμφανιστεί κάπου αλλού και σε καμία περίπτωση δεν θα φαίνεται σε 2 ημερομηνίες (και ως pending και ως validated).

Οπότε το διάγραμμα δείχνει για κάθε ημέρα πόσες πωλήσεις έγιναν (ποσό και προμήθεια) εκτός και αν ακυρωθούν οπότε αφαιρούνται.

(Τα παραπάνω με την επιφύλαξη ότι δεν υπάρχει κάποιο bug. Αν βλέπετε κάτι διαφορετικό από αυτά που γράφω ενημερώστε μας για να το διορθώσουμε, πάντως η λογική είναι αυτή και είναι σωστή).
Έχετε απόλυτο δίκιο! Τις τελευταίες μέρες είχα πολύ αυξημένο όγκο από άμεσα validated leads (όχι sales) και με μπέρδεψε. Νόμιζα ότι ήταν από validated sales. One more thumbs up for the new platform λοιπόν :)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Linkwise”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες