Έλεγχος δικτύου - Network monitoring

Τεχνικές και μόνο Συζητήσεις για WEB hosting servers, Mail servers, DNS servers. Όχι αναζήτηση υπηρεσιών εδώ!

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
leop_23

Δημοσίευση από leop_23 » 08 Δεκ 2012 15:41

Καλησπέρα! Έχω ένα windows server 2003 και έχω κάποιες απορίες για το πως μπορώ να βελτιώσω τον έλεγχο του δικτύου μου.
Θέλω να μπορώ να ρυθμίζω το bandwidth του κάθε client σε συγκεκριμένα όρια, να μην επιτρέπω την πρόσβαση σε ορισμένες ιστοσελίδες στο Internet και να ελέγχω αν κατεβαίνουν αρχεία (torrents κτλ).
Τι θα χρειαστώ για να τα ρυθμίσω αυτά? Υπάρχει κάποιο καλό software για να μπορώ να κάνω αυτούς τους ελέγχους?
Ευχαριστώ.

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 08 Δεκ 2012 16:45

Ρίξε μια ματιά στο www.ipcop.org

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 08 Δεκ 2012 18:46

leop_23 έγραψε:Καλησπέρα! Έχω ένα windows server 2003 και έχω κάποιες απορίες για το πως μπορώ να βελτιώσω τον έλεγχο του δικτύου μου.
Θέλω να μπορώ να ρυθμίζω το bandwidth του κάθε client σε συγκεκριμένα όρια, να μην επιτρέπω την πρόσβαση σε ορισμένες ιστοσελίδες στο Internet και να ελέγχω αν κατεβαίνουν αρχεία (torrents κτλ).
Τι θα χρειαστώ για να τα ρυθμίσω αυτά? Υπάρχει κάποιο καλό software για να μπορώ να κάνω αυτούς τους ελέγχους?
Ευχαριστώ.
Προσωπικά θα το έκανα με ένα Mikrotik Router.
Αν δεν έχεις υψηλές απαιτήσεις (πολλά mbit, χιλιάδες πακέτα ανά δευτερόλεπτο, περίπλοκα firewall rules κλπ) τότε με ένα routerboard μπορείς να κάνεις την δουλειά σου.
Υπάρχουν και ακριβά routerboards που καλύπτουν datacenter ανάγκες αλλά το κόστος μάλλον είναι απαγορευτικό υποθέτω. Διαφορετικά μπορείς να κάνεις ένα παλιό P4 PC με το πολύ 1GB Ram και 1GB SD Card έναν Mikrotik Router όπου θα έχει αρκετή ισχύ να σηκώσεις δεκάδες mbit κίνηση.

Αν δεν μπορούσα να παίξω με Mikrotik θα έβαζα κάποιον άλλον Linux/BSD Based Router.

Από τα windows δεν ξέρω πως και αν γίνεται αυτό που θες. (Σίγουρα κάτι θα υπάρχει αλλά μάλλον δεν θα είναι το ίδιο ευελικτό με linux based λύσεις)

Άβαταρ μέλους
Giannis78
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Giannis78 » 09 Δεκ 2012 23:01

αν είναι domain controller μπορείς να κάνεις πολλά και με το group policy.
WebHosting Services
http://www.intechs.gr

platongr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από platongr » 10 Δεκ 2012 09:36

Πόσο μεγάλο είναι το δίκτυό σου ?

Αν είναι παραπάνω από 10-15 υπολογιστές και θέλεις να κρατήσεις τον 2003, βάλε τον ISA ( http://technet.microsoft.com/en-us/fore ... 58895.aspx )

Καλό θα ήταν πάντως να ανέβεις και να πας σε 2008r2

WriteHow

Δημοσίευση από WriteHow » 19 Δεκ 2012 16:12

Με ένα απλό router το κανεις σε δυο λεπτά το ρύθμισες από θέμα (blacklist, traffic )
There is no real web host for 1.50euro/month . There is nothing UNLIMITED and there is no 100% uptime! And because it says 24/7 support it dosn't means you will receive answer in 10min!

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 19 Δεκ 2012 16:50

WriteHow έγραψε:Με ένα απλό router το κανεις σε δυο λεπτά το ρύθμισες από θέμα (blacklist, traffic )
Τα απλά Router δεν κάνουν ούτε QoS της προκοπής ούτε έχουν advanced firewall.
Είναι όπως το είπες. Απλά :P

leop_23

Δημοσίευση από leop_23 » 04 Φεβ 2013 22:53

Giannis78 έγραψε:αν είναι domain controller μπορείς να κάνεις πολλά και με το group policy.
Καλησπέρα και πάλι!
Είναι domain controller. Πως μπορώ να ρυθμίσω το bandwidth στο group policy?Θα με εξυπηρετούσε πολύ να μπορώ να περιορίζω τις ταχύτητες συγκεκριμένων group.

Επίσης router έχω το ZTE ZXDSL 931 VII. Μπορώ μέσα από τις ρυθμίσεις του (π.χ. QOS) να ελέγξω το bandwidth?

Ton ISA μπορώ να τον κατεβάσω και να τον χρησιμοποιήσω δωρεάν σε windows server 2003?

Επίσης έχω 15 licences στον winows server 2003. Υπάρχει τρόπος να αυξήσω τον αριθμό των υπολογιστώ που μπορούν να συνδεθούν στο δίκτυο χωρίς να πάρω επιπλέον άδειες??

Απάντηση

Επιστροφή στο “Apache, IIS, DNS Servers”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης