ξενο site και seo

Search Engine Optimization, Search Engine Positioning, Τρόποι προώθησης των σελίδων μας

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, SEM Moderators

Απάντηση
madman_89

ξενο site και seo

Δημοσίευση από madman_89 » 10 Δεκ 2012 19:52

γεια σε ολους.
δεν εχω εμπειρια απο seo και οτιδηποτε περιλαμβανει αυτο οποτε συγχωρεστε με για την αμαθεια μου :P
προσφατα εφτιαξα ενα site σε .com και με αγγλικο περιεχομενο και εψαχνα τροπους για να το προωθησω.
αρχισα να ψαχνω για ξενα φορουμς ωστε να βρω ανταλλαγες η εστω αγορα λινκ η status σε social media.
κατεληξα στο οτι η αγορα status στο φβ πχ δεν θα με βοηθησει απο οτι καταλαβα τοσο στο pagerank οποτε εβαλα αγγελια για αγορα link η ανταλλαγη.
μου απαντησαν αρκετοι με σχετικα λογικες τιμες και μεγαλα pagerank.
κατα πρωτον, ειναι παρανομη η αγορα λινκ? και αν ειναι υπαρχουν πιθανοτητες να σε banarei η google?
τα site που μου εστειλαν εχουν μεν μεγαλο pageranκ αλλα μου εμοιαζαν αν οχι προχειροφτιαγμενα τοτε με οχι μεγαλη απηχηση. πχ ενα site με pagerank 5 που μου εστειλε ειχε στη σελιδα στο facebook 55 fans μονο.
υπαρχει site για καταχωρηση της σελιδας?
ποιες μεθοδους πρεπει να ακολουθησω για την προωθηση του site?

Άβαταρ μέλους
alexisitsios

ξενο site και seo

Δημοσίευση από alexisitsios » 10 Δεκ 2012 20:51

madman_89 καλησπέρα
Αρχικά να τονίσω ότι η αγορά link δεν είναι παράνομη, αλλά ενάντια στους όρους χρήσης της Google. Με λίγα λόγια δεν αποδέχονται τα πληρωμένα links ως μέθοδο seo. Τώρα αν καταφέρεις να πάρεις links με καταπληκτικό περιεχόμενο, θα πρέπει να έχεις πραγματικά κάτι τρομερό και να ρίξεις πολύ χρήμα.

Από εκεί και πέρα σε .com θα βρεις αμέτρητες υπηρεσίες από 5$ και τον κάθε ένα να σου τάζει λαγούς με πετραχήλια. Αρκετά αποτελεσματική μέθοδος είναι η δημιουργία άρθρων σε άλλες ιστοσελίδες. π.χ. παίρνεις έναν αρθρογράφο, σου φτιάχνει 50 άρθρα πχ και μετά εσύ έρχεσαι σε επικοινωνία με webmasters και τους λες ότι θα τους δώσεις το άρθρο δωρεάν (και το οποίο είναι μοναδικό) με αντάλλαγμα ένα link μέσα. Αρκετοί δέχονται. Κάποιοι άλλοι θέλουν να τους πληρώσεις κιόλας.

Από εκεί και πέρα πάνω στο ερώτημα σου για το pr 5 που βρήκες, συνήθως κάποιος αγοράζει ένα domain που έχει λήξει με pr5 και το χρησιμοποιεί για link building.

madman_89

ξενο site και seo

Δημοσίευση από madman_89 » 11 Δεκ 2012 19:23

ευχαριστω για την απαντηση. αρα εγω τι κανω τωρα? ανταλλαγη λινκ δεν γινεται γιατι καμια ιστοσελιδα δεν μοιαζει να εχει ουτε εξαιρετικο περιεχομενο ουτε τιποτα. αρα στελνω ακυρο σε οσους μου εστειλαν.
στα αρθρα ολοι μου ζητησαν λεφτα. συγκεκριμενα οι τιμες ηταν περιπου 10-14 Ε αν το γραψω εγω 16-20 αν το γραψουν αυτοι το αρθρο. βρηκα μερικες ιστοσελιδες και ανταλλαξα 2 λινκ για αρχη.

Άβαταρ μέλους
alexisitsios

ξενο site και seo

Δημοσίευση από alexisitsios » 12 Δεκ 2012 11:51

Φθηνοί είναι. Εγώ παίρνω 25€ μαζί με τη συγγραφή του άρθρου να σου δώσω να καταλάβεις και πάλι θεωρείται χαμηλή τιμή. Μην περιμένεις φθηνότερα. Άλλη λύση που σου προτείνω και είναι η πιο budget, είναι να βρεις αρθρογράφο, να του πληρώνεις το άρθρο 7 - 8$ και από εκεί και πέρα να βρεις και εσύ blogs που δέχονται guest posts.

Thoughtless
Επικοινωνία:

ξενο site και seo

Δημοσίευση από Thoughtless » 12 Δεκ 2012 12:05

Μπορείς να βρεις blogs και website που δέχονται guest post μέσα από communities όπως το http://myblogguest.com
it's all about contribution ...

madman_89

ξενο site και seo

Δημοσίευση από madman_89 » 12 Δεκ 2012 16:15

μπορει να μου εξηγησει καποιος πως λειτουργουν τα guest posts? μπηκα σε αυτο το site που μου εδωσε ο φιλος απο πανω αλλα δεν καταλαβα και πολλα

angelwitch83
Επικοινωνία:

ξενο site και seo

Δημοσίευση από angelwitch83 » 13 Δεκ 2012 10:58

@alexitsios

Οταν ομως εχεις να προωθησεις ελληνικο site, παλι βρισκεις ξενα blogs για guest posts? Και το anchor text που χρησηιμοποιεις ειναι στα αγγλικα η σε greeklish? (συγνωμη αν ειμαι εκτος θεματος αλλα μιας και πιασαμε τα του guest blogging)

madman_89

ξενο site και seo

Δημοσίευση από madman_89 » 13 Δεκ 2012 16:28

να πω κατι περιεργο που μου συμβαινει. αγορασα traffic απο μια ιστοσελιδα. ο λογος που το εκανα ειναι η τιμη ( 70 λεπτα-1000 επισκεπτες) και για να δω αν θα φερει καμια αλλαγη. επισης καταχωρησα τη σελιδα στο reddit.com.
απο χθες εχω παρατηρησει οτι αυξηθηκε κατακορυφα το traffic μου και οχι λογω της αγορας που εκανα. απο την αγορα εχω βαλει να μπαινουν 100 τη μερα και σημερα εχω μεχρι στιγμης και
1. reddit.com / referral 88
2. (direct) / (none) 60

Άβαταρ μέλους
alexisitsios

ξενο site και seo

Δημοσίευση από alexisitsios » 13 Δεκ 2012 17:25

@angelwitch
για ελλάδα βρίσκεις ελληνικά directories. π.χ. όπως το thread που ανοίξαμε στο w24.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Μηχανές αναζήτησης & SEO”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες