Count email sent / recieve server / certain email

Σε αυτή την περιοχή μπορείτε να βρείτε ή να αναζητήσετε πληροφορίες σχετικές με την PHP

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 13 Δεκ 2012 00:15

Καλησπέρα,

Ψάχνω να βρώ κάποιον τρόπο να " μετρήσω " πόσα email φεύγουν / έχουν φύγει από ένα συγκεκριμένο email ή από πολλά email ή από όλο το server... Υπάρχει κάποιος τρόπος για αυτό;

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 13 Δεκ 2012 02:23

An thymamai kala.. to WHM exei emails report teleutaion 3 mhnon..
Οι πάνες και οι πολιτικοί πρέπει να αλλάζονται συχνά για τον ίδιο λόγο...

Άβαταρ μέλους
mrpc
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mrpc » 13 Δεκ 2012 02:33

Όντως, το whm έχει διάφορα τέτοια stats. Αλλά, μια και έβαλες το θέμα στην PHP, μήπως εννοείς κάτι άλλο;

alou
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alou » 13 Δεκ 2012 07:49

Κάτι τέτοιο ίσως

Κώδικας: Επιλογή όλων

$response = imap_search($inbox,"FROM vasilakis@freestuff.gr");
όπου $inbox ο φάκελος που θες.

και αν θες απλά να ξέρεις νούμερο, $oVasilakisEsteile = count($response) ή κάπως έτσι :D
http://php.net/manual/en/function.imap-search.php

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 13 Δεκ 2012 11:10

Βρήκα και κάτι ακόμη...

Κώδικας: Επιλογή όλων

function email_folder_count($mbox, $folder)
{
//$status = imap_status($mbox, "{imap.example.com}$folder", SA_ALL);
$status = imap_status($mbox, "{imap.example.com}$folder", SA_ALL);
if ($status)
{
echo '('.$status->messages.' Messages, '.$status->unseen.' New)';
}
else
{
echo "imap_status failed: " . imap_last_error() . "\n";
}
return $status;
// EXAMPLE
//email_folder_count($mbox, 'INBOX.Trash');
}

Άβαταρ μέλους
jpk

Δημοσίευση από jpk » 13 Δεκ 2012 16:18

Η απάντηση φυσικά έχει να κάνει ανάλογα με το τι σύστημα χρησιμοποιείς οπότε αυτό που θα σου πω κράτα το σαν ιδέα και έλεγξε το και σε εσένα.
Αν υποθέσουμε ότι έχεις WHM τότε μπες στην βάση με δικαιώματα root (SQL Services > phpMyAdmin ).

Είσαι τώρα κανονικά στο phpMyAdmin μόνο που βλέπεις όλες τις βάσεις που κρέμονται στον server σου (ή λογαριασμό σου για VPS νομίζω… ) .

Πλοηγήσου στις βάσεις και βρες την βάση eximstats εκεί θα βρεις ότι έχει αποσταλεί με e-mail και … πολύ ενδιαφέρον και χρήσιμο (για εμένα τουλάχιστον) στον πίνακα smtp μπορείς να δεις ακόμα και ότι έχει αποσταλεί με σύνδεση σε εξωτερικό mail server.

Από την PHP χρησιμοποιείς την βάση κανονικά ως root αφού έχεις ορίσει MySQL Root Password στο ίδιο μενού.

Δεν έχει το περιεχόμενο του μηνύματος για παράδειγμα ο πίνακας smtp και για πόσο κρατάει τα μηνύματα έχει να κάνει με το πόσο έχει οριστεί (δεν έχω ψάξει από πού) , συνήθως είναι για ένα χρόνο αλλά και αν μήνα να είναι κάνεις ένα cron και τα αντιγράφεις σε μια βάση ώσπου να τα χρησιμοποιήσεις.

Φυσικά δεν χρειάζεται να το πω εννοείτε ότι αν συνδέεσαι ως root από PHP σημαίνει ότι έχεις κάνει όλα τα απαραίτητα για την ασφάλεια και ότι δεν πειράζεις τίποτα που δεν ξέρεις … selects κάνε βασικά.

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 13 Δεκ 2012 16:28

Τα παραδείγματα που έδωσα παραπάνω, το είδες;

Δεν νομίζω πως ο μόνος τρόπος είναι αυτός, γιατί το WHM dεν το έχουν και όλοι

Άβαταρ μέλους
mrpc
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mrpc » 13 Δεκ 2012 16:38

Το πρόβλημα με το παράδειγμα σου και γενικά με τη λογική του imap είναι ότι δεν κάνει αυτό που ρώτησες. Με το imap μπορείς να μετρήσεις πόσα email είναι σε ένα φάκελο π.χ. sent mail. Όμως αν ο χρήστης διαγράφει κάθε τόσο τα sent mail... πάει η πληροφορία σου. Και αν θες να μετρήσεις από όλο το server τα εξερχόμενα, εκεί το πράγμα μπερδεύει περισσότερο.
Το imap ουσιαστικά είναι ένα πρωτόκολλο για να συνδέεσαι με ένα mailbox και να το διαχειρίζεσαι, όχι για να βλέπεις στατιστικά και logs, τουλάχιστον από όσο γνωρίζω.
Το να κρατάς με ακρίβεια logs για το τι έχει φύγει, είναι θέμα του κάθε mailserver και πρέπει να λυθεί από εκεί κατ' αρχήν, ασχέτως αν εσύ μετά θα τραβήξεις αυτά τα data με php.

Άβαταρ μέλους
jpk

Δημοσίευση από jpk » 13 Δεκ 2012 16:41

Δεν έχω να πω τίποτα παραπάνω … αν με αυτό που έγραψες κάνεις την δουλειά σου καλώς και κάνε την έτσι … (παρ’ όλα αυτά και χωρίς WHM σε ένα Apache Linux περιβάλλον αυτά κρατούνται στο /var/logs/exim_ αρχεία ) . Πάντως αν έχεις λύσει το θέμα και δεν θες άλλες απόψεις πες το …

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 13 Δεκ 2012 16:45

jpk έγραψε:Δεν έχω να πω τίποτα παραπάνω … αν με αυτό που έγραψες κάνεις την δουλειά σου καλώς και κάνε την έτσι … (παρ’ όλα αυτά και χωρίς WHM σε ένα Apache Linux περιβάλλον αυτά κρατούνται στο /var/logs/exim_ αρχεία ) . Πάντως αν έχεις λύσει το θέμα και δεν θες άλλες απόψεις πες το …
για κάτι τέτοιεσ εξυπνάδες σταμάτησα να γράφω.

Ρωτάμε για να πάρουμε απάντηση. Δες τι ωραία που απάντησε ο Γιάννης ( που θα μπορούσα να σηκώσω το κίν να του πώ να μου πει μια λύση αντί να γράφω εδώ ).

Μάθετε να μιλάτε. Όταν λοιπόν λες πως υπάρχουν εδώ

/var/logs/exim_

τι υπάρχει, πως ακριβώς και με τη μορφή και πως διαβάζετε;

Άβαταρ μέλους
jpk

Δημοσίευση από jpk » 13 Δεκ 2012 16:51

Basilakis έγραψε:κάτι τέτοιεσ εξυπνάδες
Όρεξη για καβγά έχεις και εγώ δεν έχω σήμερα … αν έχεις διάθεση να χρησιμοποιήσεις τις απαντήσεις μου ως αφορμή για να μάθεις τίποτα νέο η πρώτη είναι με MySQL και η PHP και στην δεύτερη σου εξηγώ που βρίσκονται τα αρχεία αυτά στον server. Δεν ξέρω αν σε εσένα θα λειτουργούν όλα έτσι καθώς δεν ξέρω σε τι περιβάλλον και με τι ρυθμίσεις είσαι , παρόλα αυτά στο ευχαριστώ σου απαντάω με το … να είσαι καλά.

(τώρα το είδα όχι var/logs αλλά var/log ... και φυσικά αν είναι να χρησιμοποιείσεις αυτή την ιδέα καλύτερα είναι με MySQL και PHP και όχι να κάνεις parsing ένα τέτοιο αρχείο)

Απάντηση

Επιστροφή στο “PHP Προγραμματισμός”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες