Δουλεια στο εξωτερικο

Ψάχνετε για δουλειά; Καταχωρήστε το βιογραφικό σας εδώ.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Apostolis_38

Δουλεια στο εξωτερικο

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 28 Δεκ 2012 11:46

Δεν ξέρω αν έχουν και links για Η.Π.Α./Καναδά.
Στο linkedin πάντως γίνεται πανικός για δουλειές πληροφορικής στις Η.Π.Α.

- Για τις Η.Π.Α. δεν γνωρίζω πολλά πράγματα. Απ' όσο ξέρω όμως πάντα είχαν σκληρή πολιτική σε ότι έχει σχέση με την μετανάστευση.
Οσον αφορά τους Ευρωπαίους τουλάχιστον...

- Για Καναδά, λίγο που είχα ψάξει, είναι δύσκολο να μπεις αν δεν έχεις συγεγνείς/φίλους ή κάποιον να σε προσκαλέσει. Γενικώς ο πιο σίγουρος τρόπος για να πας είναι να πας ως φοιτητής ή να έχεις ήδη κλήσει δουλειά.
Στο site που κάνεις αίτηση για visa περνάς από "ερωτηματολόγιο" στο οποίο δεν υπάρχει καν επιλογή για δουλειές πληροφορικής.
Επίσης η αίτηση για visa αργεί πολύ, γύρω στο 6μηνο αν θυμάμαι καλά γιατί στέλνονται όλες στην Ιταλία, η Ελλάδα δεν έχει πρεσβεία ή προξενείο (δεν θυμάμαι τι από τα δύο) κι αν για κάποιο λόγο σε απορρίψουν πρέπει να περάσει κάποιο χρονικό διάστημα για να μπορέσεις να ξανακάνεις αίτηση. Βάλε και την καθυστέρηση μέχρι να σε ενημερώσουν, με λίγα λόγια περνάει περίπου ένας χρόνος μέχρι να μπορέσεις να ξαναρχίσεις τη διαδικασία.

- Το τελευταίο ισχύει και για Αυστραλία.
Για Καναδά και Αυστραλία πρέπει να είσαι πολύ εντάξει σε όλα τα γραφειοκρατικά ζητήματα γιατί μπορεί να σε απορρίψουν για το κάθε απίθανο χαρτί/διατύπωση κ.λ.π.
Φυσικά εκεί το "δεν βαριέσαι περασέ τον" δεν ισχύει χρόνια τώρα. Πόσο μάλλον τώρα που δέχονται χιλιάδες (κυριολεκτικά) αιτήσεις κάθε μέρα από όλο τον πλανήτη.
Επίσης στην Αυστραλία τα πτυχία που παίρνουμε εδώ στην Ελλάδα δεν πολυμετράνε.
Κάτι proficiency, master κ.λπ. εκεί δεν πιάνουν μία.

Κάτι που πρέπει να σκεφτείτε όλοι πολύ σοβαρά είναι και η κουλτούρα και οι διαφορές στην ζωή που έχουμε με τις χώρες.
Το αν θα μπορέσετε να τις αποδεχτείτε ή όχι θα παίξει πολύ μεγάλο ρόλο στο αν θα καταφέρεται να στεριώσετε σε μια χώρα.
Υπάρχουν διαφορές στην κουλτούρα και την κοινωνική ζωή που είναι θεμελιώδεις και δεν πρέπει να τις πάρει κανείς αψήφιστα.

Ορισμένα παραδείγματα:
- Τα σπίτια τους συνήθως δεν έχουν καμμία σχέση με αυτά που έχουμε εδώ.
Πιο στενά, με ξύλο ή γυψοσανίδα ή τοίχο της πλάκας για χωρίσματα, χαμηλότατη ηχομόνωση, χωρίς μπαλκόνια πολλές φορές κ.λ.π.
- Το να πείς "θα περάσω σε καμμιά ώρα να πάμε για μπύρα" σε μερικές χώρες δεν παίζει. Θα σου πουν πρέπει να κανονίσουμε από τώρα για την επόμενη εβδομάδα, κι ας μην έχουν τίποτα απολύτως να κάνουν τις επόμενς μέρες.
- Σε Αγγλία, Ολλανδία, Γερμανία κ.λ.π. για να πλύνουν τα πιάτα ή να ξυριστούν χρησιμοποιούν το ίδιο νερό και απλώς σκουπίζουν τα σκεύη χωρίς να τα ξεπλύνουν με τρεχούμενο νερό. :o :o
- Ενας Ολλανδός δεν το έχει σε τίποτα να σε καλέσει σπίτι του και το βραδάκι να σου πει "φύγε τώρα γιατί θέλω να φάω με την οικογενειά μου" και να μη σου βγάλει ούτε φουντούνια για να φάτε. :o :o :o
- Σε πολλές πόλεις όταν λέμε οτι δεν έχει ζωή το εννούμε. Μετά τις 8-9 το βράδυ δεν υπάρχει ΤΙΠΟΤΑ. Και δε μιλάμε για πόλεις των 2 χιλιάδων ανθρώπων.
- Η γκετοποίηση και η "εμπόλεμη" κατάσταση που βιώνει τον τελευταίο καιρό η Αθήνα είναι ένα τίποτα. Υπάρχουν περιοχές σε πόλεις όπου απλά ισχύει το "enter at your own risk". Νέτα σκέτα.
Η όποιος νομίζει οτι οι χρυσαυγάδες το παρατράβανε ας πάνε στην Αγγλία, τη Γερμανία και τη Σουηδία να δουν τι συμβαίνει εκεί.

Ολα αυτά είναι λίγο πολύ πράγματα "δυσκολοχώνευτα" για μας και τα οποία μπορεί να παίξουν μεγάλο ρόλο.
Γι αυτό καλό είναι να μάθετε τα πάντα για την χώρα που θα πάτε κι όχι μόνο ότι έχει σχέση με τη δουλειά και τα λεφτά.

stevemc276

Δουλεια στο εξωτερικο

Δημοσίευση από stevemc276 » 29 Ιαν 2013 22:44

Γεια χαρά κ από μένα! Έπεσα τυχαία στο φόρουμ κ διάβασα με ενδιαφέρον τα σχόλια σας. Να καταθέσω κ τη δική μου προσωπική άποψη λοιπόν.
Εργάζομαι εδώ και μερικούς μήνες Σλοβακία σε μεγάλη πολυεθνική (δεν θέλω ν' αναφέρω όνομα). Πριν έρθω εδώ είχα κ εγώ κάποιες από τις παραπάνω σκέψεις και επιφυλάξεις που αναφέρατε (θα είναι λίγα τα λεφτά, θα είναι η χώρα δύσκολη κτλ)
Πιστεύω πως ήταν η καλύτερη απόφαση που έχω πάρει ποτέ. Παίρνω γύρω στα 900-1000 καθαρά (σαν νέος εργαζόμενος χωρίς ιδιαίτερη εργασιακή προυπηρεσία) και το σημαντικότερο, φτιάχνω το βιογραφικό μου για κάτι ακόμα καλύτερο αργότερα. Η ζωή εδώ είναι πολύ φθηνότερη από την Ελλάδα (ο μέσος μισθός εδώ είναι γύρω στα 600 κ ο βασικός 300).
Στην Ελλάδα έψαχνα δουλειά τον τελευταίο ένα χρόνο πριν φύγω, χωρίς επιτυχία. Για να έπαιρνα τα ίδια λεφτά εκεί σαν νέος εργαζόμενος και με ανθρώπινα ωράρια, το βρισκω από δύσκολο έως απίθανο με τις υπάρχουσες συνθήκες.
Το καλό είναι πως έχει πολλές δουλειές εδώ παιδιά, τόσο στην εταιρία που εργάζομαι όσο κ σε άλλες πολυεθνικές. Άτομα με πτυχίο κ ακόμα καλύτερα με μεταπτυχιακό σε οικονομικά, finance, accounting ή πληροφορική έχουν πραγματικά πολύ καλές πιθανότητες, ενώ απο γλώσσες είναι αρκετά τα αγγλικά.
Όποιον θα τον ενδιέφερε μια τέτοια προοπτική, για περισσότερες λεπτομέρειες μπορεί να μ στείλει μήνυμα έιτε εδώ είτε στο mail που φαίνεται στο προφίλ μου.

Άβαταρ μέλους
Lykos22

Δουλεια στο εξωτερικο

Δημοσίευση από Lykos22 » 22 Οκτ 2013 19:07

Apostolis_38 έγραψε:http://www.monster.com/geo/siteselection
http://www.totaljobs.com/
http://www.thelocal.se/jobs/
http://www.reed.co.uk
http://www.technojobs.co.uk/
http://www.s1jobs.com/
http://austria.xpatjobs.com/
http://www.linkedin.com

Μερικές ειδικές πληροφορίες:
- Ολλανδία, μεγάλη ζήτηση στην πληροφορική (πολύ μεγάλη όμως), ικανοποιητικότατοι μισθοί, πολλές φορές extra παροχές, οι Ολλανδοί ασχολούνται και ανταποκρίνονται, κοινωνικές παροχές, αρκετά έξοδα, υψηλότατη φορολογία, χωρίς γνώση της γλώσσας το παλεύεις αλλά όσο πάει και δυσκολεύει.

- Ηνωμένο Βασίλειο, μεγάλη ζήτηση, μικρή ανταπόκριση, μισθοί απλώς για να ζεις με αξιοπρέπεια, κοινωνικό κράτος με προβλήματα.

- Σκανδιναβία, μέτρια ζήτηση (καλύπτουν εκ των έσω τις ανάγκες μιας και πολλοί ζουν σε άλλη χώρα και δουλεύουν σε άλλη), μισθοί απίστευτοι, κοινωνικές παροχές απίστευτες, χωρίς γνώση της γλώσσας χλωμότατο, ρυθμοί απίστευτα αργοί (μπορεί να σου απαντήσουν μετά από 6μηνο και βάλε).

- Γερμανία/Αυστρία, μέτρια ζήτηση και ανταπόκριση, χωρίς γνώση της γλώσσας πολύ δύσκολο.

- Ελβετία/Βέλγιο/Λουξεμβούργο μικρή ζήτηση, δεν πολυασχολούνται, δουλεύουν εκεί πολλοί από άλλες χώρες (κυρίως Γερμανοί), χωρίς γνώση της γλώσσας πολύ δύσκολο (και ποιά να πρωτομάθεις, Αγγλικά; Γαλλικά; Γερμανικά;).
@Apostolis_38: Για τις χώρες που ανέφερες (Ολλανδία, Δανία, Νορβηγία κλπ) υπάρχει ζήτηση στον τομέα του web-development ή php development??? έχεις βρει ή γνωρίζεις κάποια sites, εκτός του linkedin και αυτών που ανέφερες (www.monster.co.uk κλπ κλπ), από αυτές τις χώρες που να έχουν αγγελίες εργασίας??

p.s. Συγνώμη που το ξεθάβω πάλι το θέμα

solset
Επικοινωνία:

Δουλεια στο εξωτερικο

Δημοσίευση από solset » 23 Μαρ 2014 12:34

Apostolis_38 έγραψε:-Σε όλες.
Θα τριφτείς λίγο με τη γλώσσα. Οπως και να 'χει κάτι θα μάθεις και θα το πετάξεις όταν χρειαστεί. Αν μη τι άλλο δείχνει οτι προσπαθείς να εγκλιματιστείς στη χώρα που πήγες (κάτι για το οποίο εσύ είσαι υποχεωμένος να κάνεις, όχι το αντίστροφο).
Συμφωνώ, ακόμη και με το Ich Sprachen Nicht Deutch, ο κόσμος δείχνει κατανόηση και ορισμένοι και διάθεση να βοηθήσουν.

Καλό είναι αν δεν ξέρεις Γαλλικά και Γερμανικά (όπως εγώ) να προσπαθήσεις να μάθεις 20-30 βασικά πράγματα στη γλώσσα, όπως

-πως να παρουσιαστείς

-να δηλώσεις τι ψάχνεις

-αρίθμηση και αριθμητικά (για τα χρήματα και για διευθύνσεις)

-ίσως και να έχεις ετοιμάσει κάποια κειμενάκια σε Γερμανικά/Γαλλικά που να ξέρεις τι λένε, σε στυλ στήλης της Ροζέτα (διπλό κείμενο Ελληνικά/Αγγλικά και Γερμανικά/Γαλλικά).

Σε ορισμένες χώρες π.χ. Δανία δεν υπάρχει απαίτηση να ξέρεις Δανέζικα ντε και καλά.

Το ίδιο και Φινλανδικά.
-GM

Άβαταρ μέλους
Lykos22

Δουλεια στο εξωτερικο

Δημοσίευση από Lykos22 » 18 Νοέμ 2014 21:59

Για να έχουμε μία εικόνα στο περίπου. Οι μισθοί για web developers που κυμαίνονται σε Αγγλία, Ολλάνδία, Σκανδηναβία (Νορβηγία - Σουηδία - Δανία), Γερμανία αντίστοιχα (αναφέρομαι σε αυτές που έχει επικεντρωθεί η συζήτηση, ωστόσο αν γνωρίζει κανείς και για άλλες χώρες τις Ευρώπης ας αναφέρει)? Θέλω να πω, πόσο μπορεί αμοίβεται κάποιος χωρίς (αρκετή) προϋπηρεσία, πόσο ένας junior developer, πόσο ένας mid και πόσο ένας senior?

Να υποθέσω πως μπορούν να καλύψουν ανάγκες-έξοδα όπως ενοίκιο (είτε με συγκατοίκηση είτε όχι), φαγητό, μεταφορικά μέσα, διασκέδαση κλπ κλπ?

Άβαταρ μέλους
nirvana

Δουλεια στο εξωτερικο

Δημοσίευση από nirvana » 20 Νοέμ 2014 11:19

Για Λονδίνο που έχω μια ιδέα (φαντάζομαι και οι μισθοί αλλά και τα έξοδα είναι λιγότερα στην υπόλοιπη Αγγλία) δεν νομίζω ότι μπορείς να πάρεις λιγότερα από 1400-1500 λίρες το μήνα σαν developer χωρίς προυπηρεσία. Από εκεί και πέρα σαν mid-level/senior developer ο μισθός παίζει περίπου στις 2000-3000 λίρες.

Φυσικά έχω ακούσει και για κάτι τρελά ποσά, αλλά νομίζω ότι δεν είναι ο κανόνας.

Γενικά είναι πολύ εύκολο να ζήσεις με όλα τα παραπάνω ποσά στο Λονδίνο (προς το παρόν τουλάχιστον, τα ενοικια ανεβαίνουν γοργά :)), απλά πρέπει να ξεχάσεις οτι θα έχεις δικό σου αμάξι, δικό σου σπίτι κ.λ.π. και λοιπά λούσα. Μία νορμάλ ζωή συγκατοικόντας με άλλους, παίρνοντας το μετρό/λεωφορείο, και να βγαίνεις εξω για κανα 2 μπύρες που και που.

PHPαδες έχουν πολύ μεγάλη ζήτηση στο Λονδίνο, αλλά δεν ξερω αν είναι εύκολο να βρει κάποιος δουλειά από την Ελλάδα. Πρέπει να είσαι στην χώρα για να μην φύγει το βιογραφικό κατευθείαν στα σκουπίδια. Για λοιπούς προγραμματιστές/admin κ.λ.π δεν ξερώ. Σίγουρα καλύτερα από Ελλάδα πάντως.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Αναζήτηση Εργασίας”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες