Αξίζει κανείς να κάνει έναρξη επιχείρησης στην Ελλάδα τώρα;

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 17 Δεκ 2012 16:53

Για να δηλώσεις τα εισοδήματα του εξωτερικού δεν χρειάζεσαι επιχείρηση στην Ελλάδα ρε. Απλά πας και τα δηλώνεις ως ιδιώτης.

Τουλάχιστον έτσι ξέρω από 5-6 φίλους που το κάνουν αυτό νόμιμα με δικηγόρους και λογιστές και σια και δεν έχουν κανένα πρόβλημα.
Όλα γίνονται με καθαρούς, διάφανους και νόμιμους τρόπους. Ότι βγάζεις το δηλώνεις στην Ελλάδα και αφαιρούνται τα ποσά για τα οποία έχεις ήδη φορολογηθεί.
Ξαναλέω, δεν χρειάζεσαι εταιρία στην Ελλάδα για να φορολογηθείς.
Γίνονται πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 17 Δεκ 2012 17:08

ALR έγραψε:Για να δηλώσεις τα εισοδήματα του εξωτερικού δεν χρειάζεσαι επιχείρηση στην Ελλάδα ρε. Απλά πας και τα δηλώνεις ως ιδιώτης.

Τουλάχιστον έτσι ξέρω από 5-6 φίλους που το κάνουν αυτό νόμιμα με δικηγόρους και λογιστές και σια και δεν έχουν κανένα πρόβλημα.
Όλα γίνονται με καθαρούς, διάφανους και νόμιμους τρόπους. Ότι βγάζεις το δηλώνεις στην Ελλάδα και αφαιρούνται τα ποσά για τα οποία έχεις ήδη φορολογηθεί.
Ξαναλέω, δεν χρειάζεσαι εταιρία στην Ελλάδα για να φορολογηθείς.
Me poia idiothta ta dhlonoun? merismata dinoun mono oe,ae,epe klp... oi atomikes epixeirhseis oxi.. me thn idia logikh h paypal den tha zhtage thn mana ths kai ton patera ths gia na se afhnei na kaneis synallages pano apo ena XXXX poso alla tha elege peraste kosme..
An ta dhlonoun ston kodika pou leei "eisodhmata apo to exoteriko" prepei kai na ta dikaologhsoun (enoikia? merismata? maura?).
Οι πάνες και οι πολιτικοί πρέπει να αλλάζονται συχνά για τον ίδιο λόγο...

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Νίκος » 17 Δεκ 2012 17:39

Μερίσματα είναι γιατι στην Κύπρο, Βουλγαρία και παντού η μορφή εταιρίας είναι η αντίστοιχη της Ελληνικής ΑΕ.

Όπως είπε ο Κλού απλώς δηλώνεις τα έσοδα και φορολογείσαι την διαφορά. Έτσι γλυτώνεις το ΤΕΒΕ και ένα μεγάλο μέρος της Ελληνικής αβεβαιότητας (+οτι γλυτώνεις άπειρο χρόνο)

my 0.02 :)

Άβαταρ μέλους
Banavas
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Banavas » 17 Δεκ 2012 18:09

Νίκος έγραψε:Μερίσματα είναι γιατι στην Κύπρο, Βουλγαρία και παντού η μορφή εταιρίας είναι η αντίστοιχη της Ελληνικής ΑΕ.

Όπως είπε ο Κλού απλώς δηλώνεις τα έσοδα και φορολογείσαι την διαφορά. Έτσι γλυτώνεις το ΤΕΒΕ και ένα μεγάλο μέρος της Ελληνικής αβεβαιότητας (+οτι γλυτώνεις άπειρο χρόνο)

Στην Κύπρο δεν πληρώνεις (αντίστοιχο)ΤΕΒΕ;
Στην Βουλγαρία πληρώνεις ασφάλιση υποχρεωτικά, φυσικά πολύ λιγότερα γύρο στα 150 ευρώ. Αλλά επειδή και αυτά τα πληρώνεις για το τίποτα πολλά έιναι.
Happy coding....
Μάρκος
http://lasernet.gr

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 17 Δεκ 2012 18:14

Νίκος έγραψε:Μερίσματα είναι γιατι στην Κύπρο, Βουλγαρία και παντού η μορφή εταιρίας είναι η αντίστοιχη της Ελληνικής ΑΕ.

A nai? gnorizeis oti to ellhniko kratos anagnorizei ta timologia mias etaireias (oxi atomikh) apo to exoteriko me orismenes proypotheseis? mia apo autes einai na exeis dika sou grafeia (oxi me systegash) sthn Kypro kai oi perisoteroi dieuthintes na einai Kyprioi?
To mono pou mporeite na glytosete einai o OAEE (mega lathos kai tha to katalavete otan ftasete sthn hlikia mou h otan xreiasteite perithalpsi gia kati sovaro - me thn asfalish Boulgarias mhn perimenete na zhsete ektos kai an metakomisete ekei) kai ena kommati forou pou mporei sta epomena na sas to apaithsei h xora drasthriothtas (h Germania hdh zhtaei exhghseis apo thn Kypro gia ta pronomoia pou dinei stis ekei etaireies)..

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 17 Δεκ 2012 21:58

fafos έγραψε:

A nai? gnorizeis oti to ellhniko kratos anagnorizei ta timologia mias etaireias (oxi atomikh) apo to exoteriko me orismenes proypotheseis? mia apo autes einai na exeis dika sou grafeia (oxi me systegash) sthn Kypro kai oi perisoteroi dieuthintes na einai Kyprioi?
To mono pou mporeite na glytosete einai o OAEE (mega lathos kai tha to katalavete otan ftasete sthn hlikia mou h otan xreiasteite perithalpsi gia kati sovaro - me thn asfalish Boulgarias mhn perimenete na zhsete ektos kai an metakomisete ekei) kai ena kommati forou pou mporei sta epomena na sas to apaithsei h xora drasthriothtas (h Germania hdh zhtaei exhghseis apo thn Kypro gia ta pronomoia pou dinei stis ekei etaireies)..
- Εγώ πάντως δε μίλησα για Κύπρο. Επίσης ναι, ότι είπε ο Νίκος θα έλεγα, αναφερόμουν για εταιρίες llc. Η εταιρία μπορεί να είναι Αγγλία, μπορεί να είναι delaware, μπορεί να είναι Μάλτα, μπορεί να είναι Κύπρο. Όπου και να είναι, εννοείται ότι έχεις δικό σου γραφείο, δικό σου λογιστή, δικό σου δικηγόρο. Διαφορετικά πας στα τυφλά και θα φας τα μούτρα σου.

- Παντού και πάντα υπάρχουν ορισμένες προϋποθέσεις και παντού και πάντα μπορείς να είσαι νόμιμος.

- Το θέμα με την περίθαλψη καλύπτεται με μια δυνατή ιδιωτική ασφάλεια υγείας με 50-60 ευρώ το μήνα.

- Το θέμα με τον ΟΑΕΕ είναι αστείο. Εγώ που είμαι 30 τώρα, δεν υπάρχει ούτε μια στο εκατομμύριο να πάρω σύνταξη από τον ΟΑΕΕ στα 67, κι αν πάρω σίγουρα δεν θα είναι αυτό που έχω πληρώσει και μου αξίζει. Βασικά, δεν ξέρω τι θα γίνει, κατάλαβες; Αυτό που ξέρω τώρα είναι ότι μπορώ να σκεφτώ καλύτερους τρόπους αποταμίευσης για να έχω μια βασική σύνταξη στα 67 και το ότι ο ΟΑΕΕ μου στερεί βασικούς πόρους - δηλαδή χρόνο - που θα μπορούσα να επενδύσω τώρα, αυτή τη στιγμή που είμαι σε αυτή την ηλικία - ώστε να γίνω πιο δημιουργικός.

- Η πραγματικότητα είναι μια. Η Ελλάδα είναι πλέον εχθρικό περιβάλλον για τον ελεύθερο επαγγελματία και πρέπει ο καθένας να πάρει τα μέτρα του. Σαν ελεύθερος επαγγελματίας, θέλω σταθερότητα, θέλω σεβασμό και θέλω εμπιστοσύνη από τη χώρα μου στο ότι είμαι εντάξει στις υποχρεώσεις μου. Θέλω αυστηρούς ελέγχους και διαδικασίες και θέλω ένα ευνοϊκό περιβάλλον για τα πρώτα μου χρόνια τα οποία δεν ορίζονται από πραγματικά χρόνια, αλλά από το τζίρο της εταιρίας μου, ώστε να μπορέσω να αναπτυχθώ ευκολότερα και πιο γρήγορα.

Οπότε μέχρι να γίνει κάτι τέτοιο, άντε γεια και του χρόνου. Πάλι στο συμπέρασμα του πρώτου μου post φτάσαμε :P
Γίνονται πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 17 Δεκ 2012 22:19

-Anafero thn Kypro giati einai isos h pio eunoikh.. an pas nomima isos sou kostisei perissotero ap'oti sthn Ellada... 35 xronia asxoloumai me to thema...

-Gia ton OAEE (tote TEBE) ta akouo apo thn dekaetia tou 70.. olo dyalyetai kai olo edo einai..

-H Ellada panta htan exthrikh gia OLOUS tous forologoumenous.. aplos eixame mathei se "greek ways" kai den mas kakofenotan.. tora pou zoristhkan ta pragmata "edesan kai ta galata" anagkastika... to problhma thns Ellados den einai h akrivh forologia alla to kostos zohs... Stis voreies xores gia paradeigma exoun forologies apo 40-70% kai den paraponietai kanenas afou to kostos zohs gia autous erxetai poly fthinotera apo oti se emas kai exoun paroxes pou den tha tis doume oute se 100 xronia..

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 17 Δεκ 2012 23:33

fafos έγραψε:-Anafero thn Kypro giati einai isos h pio eunoikh.. an pas nomima isos sou kostisei perissotero ap'oti sthn Ellada... 35 xronia asxoloumai me to thema...

-Gia ton OAEE (tote TEBE) ta akouo apo thn dekaetia tou 70.. olo dyalyetai kai olo edo einai..

-H Ellada panta htan exthrikh gia OLOUS tous forologoumenous.. aplos eixame mathei se "greek ways" kai den mas kakofenotan.. tora pou zoristhkan ta pragmata "edesan kai ta galata" anagkastika... to problhma thns Ellados den einai h akrivh forologia alla to kostos zohs... Stis voreies xores gia paradeigma exoun forologies apo 40-70% kai den paraponietai kanenas afou to kostos zohs gia autous erxetai poly fthinotera apo oti se emas kai exoun paroxes pou den tha tis doume oute se 100 xronia..
- Μιλάμε για τζίρο μιας ατομικής επιχείρησης έτσι; Για freelancer. Δεν βγάζω 50-100 χιλιάδες ευρώ το χρόνο π.χ. Μέχρι στιγμής από την έρευνα που κάνω για delaware & UK δεν κοστίζει περισσότερο για τους δικούς μου τζίρους. Κοστίζει αρκετά λιγότερο.

- Μπορεί να το ακούς από το 70, αλλά πρώτη φορά φέτος οι συντάξεις πήγαν στο μισό και το εφάπαξ στο 1/3. Τόσα χρόνια τα λόγια ήταν λόγια. Αυτή τη φορά έγινε πράξη. Δε μπορείς απλά να αγνοήσεις κάτι τέτοιο όταν το βλέπεις στην πράξη παντού γύρω σου.

- Για μένα, όταν ξεκίνησα εταιρικά πριν από μερικά χρόνια, η Ελλάδα ήταν και γαμώ. Είχα απαλλαγή από το ΤΕΒΕ λόγω έναρξης σε μικρό χωριό της περιφέριας και ένταξη στον ΟΓΑ. Ακόμα και χωρίς αυτό όμως, είχα 10% φόρο και 10k αφορολόγητο όριο. Γαμώ τις φάσεις δηλαδή.

- Δυστυχώς δεν γίνεται να γίνουμε βόρεια χώρα και η τοπική αγορά θα πεθάνει. Όσοι όμως είμαστε στο χώρο αυτό των υπηρεσιών, είμαστε τυχεροί. Μπορούμε να συνεχίσουμε να μένουμε σε αυτή την όμορφη χώρα, χωρίς να είμαστε υποχρεωμένοι να δεχόμαστε το εχθρικό επιχειρηματικό της περιβάλλον.
Γίνονται πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
fatsouls32

Δημοσίευση από fatsouls32 » 18 Δεκ 2012 10:30

αν δεν ανακάμψει η οικονομία μας, ότι και να λέμε είναι περιττό. Ο ΟΑΕΕ και οι φορολογικές εισφορές δεν ήταν και τόσο μεγάλες όσο η αγορά είχε χρήμα για κατανάλωση, το είδαμε τα προηγούμενα χρόνια. Η λύση είναι η ανάπτυξη και μόνο!!! Αλλιώς όλα τα άλλα είναι ημίμετρα. Η εικόνα των επιχειρήσεων αυτή τη στιγμή είναι ακριβώς ίδια με αυτή των νοικοκυριών που προσπαθούν να μειώσουν τα έξοδα όσο το δυνατόν περισσότερο και στο τέλος πάλι βιώνουν ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με τα νέα υφεσιακά μέτρα που ακολουθούν. Τώρα για το αν αξίζει να ανοίξει κάποιος επιχείρηση με έδρα χώρα του εξωτερικού μου μοιάζει περισσότερο με παυσίπονο.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 18 Δεκ 2012 14:25

Ξέρω αρκετούς που τολμούν να το κάνουν.

Ξέρω πολλούς που δεν σκέφτονται να αλλάξουν την έδρα της Ελλάδας.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
x-origin

Δημοσίευση από x-origin » 18 Δεκ 2012 14:58

Συμφωνώ με τον ALR! παρόλο που εγώ δραστηριοποιούμε σε Α.Ε μορφή επιχείρηση είναι εξίσου εχθρικό το φορολογικό σύστημα για κάθε μορφής επιχείρηση στην Ελλάδα. Αυτό που με τρομάζει όμως για έναν νέο επιχειρηματία ανοίγοντας μια επιχείρηση είναι τα οτι από την πρώτη στιγμή, με το καλημέρα θα έχει να αντιμετωπίσει πάγια έξοδα, θα τα βγάζει?. Δεν ξέρω εάν έχει νόημα να κάνει κάποιος νέος έναρξη αυτή την χρονική στιγμή. δύσκολοι καιροί για υγιή επιχειρηματικότητα και το συνολικό κλίμα δεν βοηθάει.
Θαυμάζω πολύ το αμερικάνικο μοντέλο επιχειρηματικότητας, επίσης θαυμάζω διάφορα ελληνικά team (start up) που σηκώνονται και φεύγουν από την Ελλάδα πετυχαίνοντας τους στόχους τους (γιατί άραγε?).
Εικόνα

eimaiotinanai

Δημοσίευση από eimaiotinanai » 12 Απρ 2013 07:43

Καλησπέρα σε όλους.Διάβασα με αρκετό ενδιαφέρον το θέμα και θέλω να πω κάποια ενημερωτικά πράγματα.
Έχω ιδρύσει εταιρία Ε.Π.Ε πάνω από ένα χρόνο πλεόν στην Βουλγαρία.Πριν την ανοίξω είχα επιχείρηση 4 χρόνια στην Ελλάδα.
Το σύστημα της Ελλάδας με βούλιαξε κυριολεκτικά και έφτασα να χρωστάω και μερικά χιλιάρικα στο ΤΕΒΕ.Προφανώς και κάπου θα φταίω και εγώ αλλά την έκλεισα και ησύχασα.
Δουλεύω νομιμότατα και εκδίδω παραστατικά επίσης νομιμότατα κάτι που σημαίνει ότι πληρώνω εφορία επάνω.Τα κέρδη μου τα δηλώνω κανονικά στην εφορία μας και ότι μου αντιστοιχεί θα το πληρώσω επίσης νομιμότατα στο ελληνικό κράτος.Δεν καταλαβαίνω γιατί είναι παράνομο αυτό.Αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι πλέον δουλεύω σε σαφώς ευνοικότερο κλίμα,πληρώνω τις υποχρεώσεις μου (αυτές που μου είχαν απομείνει από την παλιά εταιρία καθώς και τις νέες),μπορώ να ζήσω σαν άνθρωπος και να έχω και ιδιωτική ασφάλιση που είναι σίγουρα προτιμότερη από την δημόσια.
Το σύστημα στην Ελλάδα είναι το λιγότερο εχθρικό και απεχθές στον μικρομεσαίο πολίτη και κατα τη γνώμη μου πάντα εντέχνως σε ωθεί σε αυτές τις λύσεις.
Προσωπική μου γνώμη λοιπόν κυρίως αν είστε στον κλάδο των υπηρεσιών είναι να δημιουργήσετε εταιρία σε Ευρωπαική Χώρα και όταν σταθείτε στα πόδια σας βλέπετε τι κάνετε.
Και κάτι τελευταίο.Επειδή έξω δεν είναι Ελλάδα και οι νόμοι εφαρμόζονται καλό θα είναι ότι και να κάνετε να το κάνετε για να εργαστείτε και όχι να ακολουθήσετε τον δρόμο του μπιζνεσμαν Ελληνάρα.Εγγυημένα κάποια στιγμή θα φάτε τα μούτρα σας και υπάρχουν πολλοί τυχοδιώκτες που τα έφαγαν.

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 12 Απρ 2013 23:10

Σε άλλο θέμα λες ότι "καλό είναι να βγάλεις ταυτότητα".
Εσύ έβγαλες ταυτότητα; Αν έβγαλες ταυτότητα πως πληρώνεις ότι σου αναλογεί στην Ελλάδα, αφού ουσιαστικά φαίνεσαι μόνιμος κάτοικος Βουλγαρίας;
Γίνονται πραγματάκια

eimaiotinanai

Δημοσίευση από eimaiotinanai » 16 Οκτ 2013 18:44

Άργησα λίγο να απαντήσω αλλά τα κατάφερα. Αντιμετωπίζεται ως ταυτότητα το έγγραφο που πήρα αλλά δεν είναι κι όλας. Εννοώ ότι δεν σε αντιμετωπίζουν και ως Βούλγαρο πολίτη ούτε άλλαξα υπηκοότητα. Λόγω της φύσης της δουλειάς βρίσκομαι το μισό χρόνο στην Ελλάδα οπότε την περίοδο τον δηλώσεων έκανα αυτό που έπρεπε. Δήλωσα τα έξοδα μου και δήλωσα και τα έσοδα μου από επιχείρηση εξωτερικού. Απλά, νόμιμα και ορθά.
Πάντα πίστευα πως η χώρα μας πρέπει να εκσυγχρονιστεί στον τομέα των επιχειρήσεων αλλά δεν το θέλει. Προσωπικά με θίγει όταν χώρες τρίτου κόσμου όπως η Ινδία ή άλλες να έχουν εκσυγχρονισμένο επιχειρηματικό επίπεδο και η δική μας χώρα να φέρεται ως ανεπτυγμένη μόνο σε συγκεκριμένους (βλέπε την κινέζα επιχειρηματία που το καλοκαίρι κάμπτοντας το νόμο έβγαλε άδεια παραμονής σε μερικές μερούλες.. πως; ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΧΡΗΣΗ του ΕΠΕΝΔΥΤΙΚΟΥ ΝΟΜΟΥ) αλλά τι να κάνουμε.. Ακόμα τάσσομαι υπέρ του όποιου θέλει να ανοίξει την έδρα του στο εξωτερικό αρκεί να φερθεί σαν κύριος. Αυτά που οφείλει να πληρώσει, να τα πληρώσει.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 23 Οκτ 2013 10:57

στην χώρα μας δυστυχώς η λέξη "επιχειρηματίας" είναι σας να λες "δαίμονας", οπότε μη περιμένει κανείς να αλλάξουν και πολύ τα πράγματα.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης