Αγορά Φωτογραφικής!

Ένας χώρος για την θεωρία της φωτογραφίας και για τις φωτογραφικές μηχανές

Συντονιστές: Super-Moderators, Graphics Moderators

Απάντηση
lex32

Αγορά Φωτογραφικής!

Δημοσίευση από lex32 » 17 Δεκ 2012 18:06

Λοιπόν με τα Χριστούγεννα να φτάνουν είναι καιρός να πάρω ένα δωράκι στον ευατό μου...

Λέω να πάρω μια Φωτογραφική Μηχανή.

Εμένα με ενδιαφέρει να είναι 2 σε 1 :Ρ δηλαδή να έχει καλή ποιότητα φωτογραφίας και καλη ποιοτητα βιντεο..

Τα λευτά που μπορώ να διαθέσω είναι πάνω κάτω 200 Ε.

Με αρκετό ψάξιμο έχω βρει κάποιες bridge φωτογραφικές που μου γυάλισαν μεταχειρισμένες..

Canon PowerShot SX40 HS:http://www.photographyblog.com/reviews/ ... hs_review/
Fujifilm FinePix HS30EXR :http://www.photographyblog.com/reviews/ ... xr_review/

κάνω παραγωγή βιντεο κλιπ για μικρες μπάντες... και έτσι.. και καμια φωτογράφιση.. και είμαι ανάμεσα σε εκείνες τις δύο....

Εσείς τι λέτε?

έχετε να προτείνεται και κάποια άλλη?

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Αγορά Φωτογραφικής!

Δημοσίευση από hitca » 24 Δεκ 2012 23:36

Αγόρασα πέρισυ σε προσφορά το προηγούμενο μοντέλο της FUJI (FINEPIX HS20EXR) και προσωπικά είμαι απόλυτα ευχαριστημένος (ώς ερασιτέχνης φυσικά), ακόμα και για λήψη βίντεο full HD (με κατάλληλη κάρτα μνήμης βεβαίως)

Τα όποια μειονεκτήματα έχω εντοπίσει:
- σχετικά ογκώδης
- απαιτείται και επιπλέον εξοπλισμός (κάρτες, μπαταρίες, θήκες, σακκίδιο μεταφοράς κλπ.)
- είναι σχετικά πολύπλοκη (όχι ότι δεν το περίμενα, ευτυχώς υπάρχει αναλυτικότατο εγχειρίδιο και στα Ελληνικά).

Τώρα από ποιότητες φωτό κλπ. υπάρχουν αρκετά reviews και καλή πληροφόρηση σε διάφορα φωτογραφικά sites.
«Μάθε από τα λάθη των άλλων γιατί δε θα προλάβεις να τα κάνεις όλα μόνος σου»
Οι Έλληνες είμαστε «θεατές των λόγων και ακροατές των έργων» (.... ο Θουκυδίδης το είπε !)
«Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Αυτοί που κερδίζουν, αυτοί που χάνουν και αυτοί που καθορίζουν ποιοι κερδίζουν και ποιοι χάνουν! »

Απάντηση

Επιστροφή στο “Φωτογραφία και Φωτογραφικές μηχανές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης