Αναζήτηση σε database

Μια περιοχή για το WordPress, αυτή την δημοφιλή δωρεάν πλατφόρμα για blogging

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
sakver

Αναζήτηση σε database

Δημοσίευση από sakver » 17 Δεκ 2012 23:34

Καλησπέρα.
Ερώτηση: Τα στοιχεία όσων κάνουν εγγραφή στο newsletter αποθηκεύονται σε μια database.
Όταν δημοσιεύω ένα post που περιέχει κάποιο ονοματεπώνυμο ή email, υπάρχει τρόπος να γίνεται αυτόματα αναζήτηση στην database και αν αυτό είναι αποθηκευμένο να με ειδοποιεί;

Άβαταρ μέλους
viktoras
Επικοινωνία:

Αναζήτηση σε database

Δημοσίευση από viktoras » 18 Δεκ 2012 15:43

Δυσκολεύομαι να καταλάβω όλες τις παραμέτρους για να σε βοηθήσω.

Το newsletter από ποια εφαρμογή τρέχει; Ή για να είμαι πιο σωστός στην διατύπωση μου, είναι κάποιο newsletter plugin του Wordpress που κάνει την συλλογή/διαχείριση της λίστας;

Όταν λες δημοσίευση post τι εννοείς; Email campaign; Wordpress post; Γιατί να περιέχει email ή ονοματεπώνυμο κάποιου που έχει εγγραφεί στην λίστα;

Ποιος είναι ο στόχος;
<?="Hello Freestuff";?>
Quality hosting by Cityhost

sakver

Αναζήτηση σε database

Δημοσίευση από sakver » 18 Δεκ 2012 23:18

Καταρχήν να σε ευχαριστήσω για την άμεση απόκριση.
Έχω φτάξει ένα blog σε wordpress. Όταν ανοίξεις το site έχεις τη δυνατότητα να γραφτείς στο newslletter (έχω βάλει ένα pluggin το G-Lock Double Opt-in Manager), οπότε τα στοιχεία που μου δίνεις (email,ονοματεπώνυμο, facebook) αποθηκεύονται σε μια database του host server. To pluggin το επέλεξα γιατί δεν βρήκα καλύτερο τρόπο να παίρνω τα παραπάνω στοιχεία όπως π.χ. μια squeeze page!
Τα άρθρα που θέλω να αναρτήσω είναι αποτελέσματα διαγωνισμών. Επομένως , όταν κάνω μια ανάρτηση που περιέχει όνομα, θέλω να γίνεται μια αναζήτηση στην database αν υπάρχει το όνομα ή το facebook καταχωρημένο και να σου στέλνω ένα ενημερωτικό email.

Άβαταρ μέλους
viktoras
Επικοινωνία:

Αναζήτηση σε database

Δημοσίευση από viktoras » 19 Δεκ 2012 17:36

Δεν γνωρίζω το plugin αλλά θα προσπαθήσω να το δω από πλευράς λογικής το πρόβλημα σου.

Θα μπορούσες να φτιάξεις το function της αναζήτησης χρησιμοποιώντας ένα action που κάνει hook στο "publish_post" αλλά θα είναι πολύ generic.

Βασικά, θεωρώ ότι η προσέγγιση σου είναι λανθασμένη και δύσκολα θα μπορούσε να υλοποιηθεί σωστά.
<?="Hello Freestuff";?>
Quality hosting by Cityhost

Απάντηση

Επιστροφή στο “WordPress γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες