Χρειάζομαι βοήθεια στη μετατροπή excel σε PDF

Σε αυτή την περιοχή μπορείτε να βρείτε ή να αναζητήσετε πληροφορίες σχετικές με την PHP

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
argate7

Δημοσίευση από argate7 » 18 Δεκ 2012 13:40

Χρειάζομαι βοήθεια όπως λέει και ο τίτλος για να μετατρέπω αρχεία excel σε PDF κατα τη διάρκεια αποστολής mail. Μπορει κάποιος να με βοηθήσει να το λύσω; Έχει δοκιμάσει ένας φίλος κάτι αλλα μου είπε ότι χαλάνε τα κελιά και κατα συνέπεια και η μορφοποιηση.

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 18 Δεκ 2012 20:05

Κάποιες εκδόσεις του excel υποστηρίζουν δημιουργία pdf. Δεν σε βολεύει να κάνεις αποθήκευση ως pdf και να στέλνεις το pdf με email?

argate7

Δημοσίευση από argate7 » 18 Δεκ 2012 20:50

Αφενός δεν είναι για μένα και αφετέρου θέλει να το ανεβάσει σε server που τη φορμα θα τη χρησιμοποιούν πολλοί και θέλει όσα αρχεία του στέλνουν να είναι σε μορφή PDF. Για να μην τους βάζει στη διαδικασία αυτη θέλει να φτιάξει ένα αυτόματο μηχανισμό που θα του το κάνει.

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 18 Δεκ 2012 21:19

Στο server δηλαδή θα έχει μια φόρμα που ο καθένας θα ανεβάζει ότι excel αρχείο θέλει (όσο απλό ή σύνθετο μπορεί να είναι αυτό) και ο server θα του στέλνει ένα email με το αρχείο αυτό; (αλλά το αρχείο θέλει πλέον να είναι pdf)?

Αυτό πολύ γενικό μου φαίνεται για να υπάρχει κάποια εύκολη λύση. Σε windows server ίσως κάτι θα μπορούσε να γίνει αξιοποιώντας τα com objects του excel, αλλά προϋποθέτει α) Windows server (δύσκολο απ' ότι καταλαβαίνω) και β) εγκατεστημένο excel στον server (σχεδόν αδύνατο).

Νομίζω ο basilakis παλιότερα που χρειαζόμουν κάτι αντίστοιχο είχε προτείνει σε linux server το open office (σε windowless mode), για να ανοίγει τα xls και να δημιουργεί pdf, αλλά δεν με ικανοποιούσε η λύση που πρότεινε.

Αν αυτό που θέλεις είναι κάτι πιο εξειδικευμένο/συγκεκριμένο πες μας και ίσως να πέσουν κι άλλες προτάσεις στο τραπέζι.

[edit]
Δες και αυτό:
http://answers.google.com/answers/threa ... 77241.html

argate7

Δημοσίευση από argate7 » 19 Δεκ 2012 09:18

Το link που μου έδωσες το έχω ξαναδεί, αλλά δεν κάνει ακριβώς αυτό που θέλω.

Στην ουσία θέλω να δέχεται ένα .xls αρχείο και να το μετατρέπει σε pdf την ώρα που κάνει επισύναψη αρχείου στο mail που θέλει να στείλει. Από εκεί και πέρα θα στέλνεται ένα pdf και τίποτε άλλο.

Άβαταρ μέλους
jpk

Δημοσίευση από jpk » 19 Δεκ 2012 21:16

Φυσικά και δεν θα κάνει τίποτα ακριβώς αυτό που θες αν έχει ιδιαιτερότητα η δική σου υλοποίηση. Το δοκίμασες το παραπάνω ; δούλεψε ; Αν δούλεψε που εστιάζεται η ιδιαιτερότητα της εφαρμογής σου που δεν καταλαβαίνεις ή δεν κατέχεις και θέλεις βοήθεια ;

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 19 Δεκ 2012 23:45

Τελικά για σένα είναι ή για άλλον; Αν είναι για άλλον μην αρχίσουμε να παίζουμε το χαλασμένο τηλέφωνο, ας μπει ο ίδιος να γράψει τι είναι αυτό που θέλει, τι έχει δοκιμάσει, τι δεν είναι όπως το θέλει.

argate7

Δημοσίευση από argate7 » 20 Δεκ 2012 16:22

Για άλλον είναι. Δεν έχω λόγο να πω ψέμματα. Σιγά το πράγμα άλλωστε. Απλα δεν έχει Ίντερνετ αυτη την περίοδο και μου ζήτησε να βοηθήσω. Γι'αυτο και ζήτησα βοήθεια.

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 20 Δεκ 2012 17:37

Δεν είναι θέμα αν λες αλήθεια ή ψέμματα. Είναι θέμα κατανόησης.
Εικόνα

argate7

Δημοσίευση από argate7 » 20 Δεκ 2012 17:45

Νομίζω όμως ότι το εξήγησα σωστά.

Θέλω σε μία φόρμα επικοινωνίας να υπάρχει η επισύναψη αρχείων ως επιλογή. Από εκεί να ανοίγει μια νέα σελίδα όπου θα επιλέγουμε όσα αρχεία θέλουμε και αυτό θα τα μετατρέπει σε pdf. Αυτό θέλω. Μόνο που στην περίπτωση για την οποία μιλάμε πρέπει να μετατρέπει τα excel αρχεία σε pdf. Το νέο pdf θα σώζεται κάπου προσωρινά και στη συνέχεια ο χρήστης θα συμπληρώνει τη φόρμα επικοινωνίας και όταν θα στέλνει το mail, θα στέλνεται αυτόματα το pdf που μόλις δημιουργήθηκε.

Ελπίζω να το εξήγησα καλύτερα τώρα!

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 20 Δεκ 2012 18:31

Θέλω σε μία φόρμα επικοινωνίας να υπάρχει η επισύναψη αρχείων ως επιλογή. Από εκεί να ανοίγει μια νέα σελίδα όπου θα επιλέγουμε όσα αρχεία θέλουμε και αυτό θα τα μετατρέπει σε pdf. Αυτό θέλω.
Δηλαδή το πρόβλημα αν καταλαβαίνω καλά είναι στο πότε θα γίνει η μετατροπή των αρχείων σε pdf (μετά το ανέβασμά τους ή μετά την επιλογή). Όποτε και να θέλεις να το κάνεις η μόνη διαφορά που βλέπω είναι σε ποιό βήμα της όλης διαδικασίας θα εκτελέσεις τη μετατροπή.

Εχει κάνει κάτι από αυτά που θέλει ή είναι στο μηδέν. Αν είναι στο μηδέν ας το φτιάξει να λειτουργεί με τα xls αρχεία όπως ανεβαίνουν και όταν λειτουργήσουν ok, τότε μετά το ανέβασμα των xls ή μετά την επιλογή των αρχείων θα παρεμβάλει το κομμάτι που κάνει τη μετατροπή σε pdf.

argate7

Δημοσίευση από argate7 » 21 Δεκ 2012 00:47

Αυτό θέλει. Το κομμάτι της μετατροπής. Πως θα μπορεί να μετατρέψει ένα xls σε pdf? Έχεις κάποια ιδέα σε κώδικα που θα μπορούσε να το υλοποιήσει αυτό?

argate7

Δημοσίευση από argate7 » 21 Δεκ 2012 11:02

Μέχρι στιγμής έχω γράψει τον παρακάτω κώδικα και μου βγάζει ένα error...

Κώδικας: Επιλογή όλων

<?php

if &#40;$_POST&#91;'submit'&#93;&#41;
&#123;
	require_once'../PHPExcel/Classes/PHPExcel/IOFactory.php';
	//$onoma = $_FILES&#91;"file"&#93;&#91;"name"&#93;;
	$objPHPexcel = PHPExcel_IOFactory&#58;&#58;load&#40;'aaa.xlsx'&#41;;
	$objWriter = PHPExcel_IOFactory&#58;&#58;createWriter&#40;$objPHPexcel,'PDF'&#41;;
	$objWriter -> writeAllsheets&#40;&#41;;
	$objWriter -> save&#40;'aaa.pdf'&#41;;
&#125;

?>
<!DOCTYPE html PUBLIC "-//W3C//DTD XHTML 1.0 Transitional//EN" "http&#58;//www.w3.org/TR/xhtml1/DTD/xhtml1-transitional.dtd">
<html xmlns="http&#58;//www.w3.org/1999/xhtml">
<head>
<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=UTF-8" />
<title>Untitled Document</title>
</head>

<body>
<form id="form1" name="form1" method="post" action="" enctype="multipart/form-data">
<p>
  <label for="file">arxeio</label>
  <input type="file" name="file" id="file" />
</p>

submit
  <input type="submit" name="submit" id="submit" value="Submit" />
</form>
</body>
</html>
Λέει ότι δεν μπορεί να ανοίξει το aaa.pdf. Μάλλον είναι κάποια function που χρειάζεται για να δημιουργήσει το pdf. Δεν είμαι και σίγουρος. Υπόθεση κάνω γιατί εγώ πουθενά δε ζητάω να ανοίξει το aaa.pdf. Να το αποθηκεύσω θέλω μόνο.
Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει...

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 21 Δεκ 2012 11:17

Πρέπει να το δημιουργήσεις σε κάποιον φάκελο που έχει δικαίωμα ο web server να κάνει write. Είτε θα το βάλεις στο temp είτε θα φτιάξεις εσύ ένα φάκελο με δικαιώματα ugo+rwx

Διόρθωση, το openoffice το είχε προτείνει ο cherouvim, όχι ο basilakis.
http://www.freestuff.gr/forums/viewtopi ... 281#574301

argate7

Δημοσίευση από argate7 » 21 Δεκ 2012 12:32

Έχω πρόβλημα όταν το αρχείο που του δίνω δεν είναι στατικό, αλλά δυναμικό...

$onoma = $_FILES["file"]["name"];
$objPHPexcel = PHPExcel_IOFactory::load('$onoma');

Μου δίνει το παρακάτω error...

Fatal error: Uncaught exception 'Exception' with message 'Could not open $onoma for reading! File does not exist.'

Πως μπορώ να το ξεπεράσω αυτό??

Απάντηση

Επιστροφή στο “PHP Προγραμματισμός”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες