Πρόβμημα με ελληνικούς χαρακτήρες σε encoding greek_general_ci

Συζητήσεις για την βάση δεδομένων MySQL και το phpMyAdmin

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Skywalker

Δημοσίευση από Skywalker » 19 Δεκ 2012 10:13

Γεια σας.

Έχω ένα site πάνω σε PHP και mySQL. Το collation της βάσης μου είναι greek_general_ci. Σε κάθε σελίδα υπάρχει ο εξής κώδικας:

Κώδικας: Επιλογή όλων

mysql_query('set character set greek',$con);
mysql_query("SET NAMES 'greek'",$con);
συνήθως δεν υπάρχει πρόβλημα με την εμφάνιση των ελληνικών χαρακτήρων αλλά σε ορισμένους χαρακτήρες όπως το Ά (τονισμένο άλφα κεφαλαίο) και 2-3 άλλους που δε θυμάμαι τώρα, μου τους προβάλει περίεργα. π.χ. τη λέξη Άνετος μου την προβάλει έτσι: ¶νετος.

Πολύ περίεργο δεν είναι;

Πιο συγκεκριμένα. Όταν μέσα στο PHPmyAdmin η συγκεκριμένη λέξη αναγράφεται Άνετος στη σελίδα εμφανίζεται ¶νετος. Ενώ όταν το περνάω από φόρμα, στη σελίδα μου την προβάλει κανονικά ενώ στο PHPmyAdmin την προβάλει 'νετος. Δηλαδη έχει φάει το 'Α και βάζει κάτι σαν απόστροφο.

Το εχει δει κανεις αλλος αυτο; τι μπορω να κανω; δεν μπορω να αλλαξω encoding στη σελιδα και στη βαση για αλλους λογους. Μηπως υπαρχει καμια λυση με το υπαρχον encoding;

Ευχαριστω πολυ.

Άβαταρ μέλους
mrpc
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mrpc » 06 Ιαν 2013 17:16

Δεν ακούγεται σαν πρόβλημα της βάσης, αλλά σαν πρόβλημα στο charset της σελίδας. Μήπως π.χ. γράφεις σε iso8859-7 και διαβάζεις σε windows-1253 ή το αντίστροφο;
Παίξε λίγο στη σελίδα σου με τη ρύθμιση του charset στον browser σου για να καταλάβεις αν ισχύει κάτι τέτοιο.

Skywalker

Δημοσίευση από Skywalker » 11 Ιαν 2013 09:43

mrpc έγραψε:Δεν ακούγεται σαν πρόβλημα της βάσης, αλλά σαν πρόβλημα στο charset της σελίδας. Μήπως π.χ. γράφεις σε iso8859-7 και διαβάζεις σε windows-1253 ή το αντίστροφο;
Παίξε λίγο στη σελίδα σου με τη ρύθμιση του charset στον browser σου για να καταλάβεις αν ισχύει κάτι τέτοιο.
To charset της σελιδας ειναι windows-1253 (της βάσης greek_general_ci). δεν ειναι iso8859-7.

Άβαταρ μέλους
mrpc
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mrpc » 11 Ιαν 2013 13:25

Δοκίμασες να παίξεις λίγο με τον browser όπως σου είπα; Π.χ. να τον γυρίσεις χειροκίνητα σε iso ελληνικά;

Απάντηση

Επιστροφή στο “MySQL”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης