Οργάνωση άλμπουμ φωτογραφιών

Μια περιοχή για το WordPress, αυτή την δημοφιλή δωρεάν πλατφόρμα για blogging

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
jpal

Δημοσίευση από jpal » 22 Δεκ 2012 20:16

Καλησπέρα,
Θέλω να οργανώσω τις φωτογραφίες σε άλμπουμ. Ψάχνωντας, έχω καταλήξει σε παράδειγμα για κάτι τέτοιο : http://www.enagron.gr/photo-gallery-eco ... crete.aspx

Πιο συγκεκριμένα, έχω δημιουργήσει μενού με Φωτογραφίες (Page) > Προσωπικές (subpage) > Επαγγελματικές (subpage). Επίσης, έχω ενεργοποιήσει custom fields για επιπρόσθετες πληροφορίες σε κάθε άλμπουμ, όπως Τίτλος και αριθμός φωτογραφιών.
Θέλω :
Προσωπικές > Μία προεπισκόπηση του άλμπουμ με τα custom fields -> μπαίνωντας -> gallery σε κάτι τέτοιο : http://wordpress.org/extend/plugins/pho ... reenshots/ Ή http://photogallerycreator.com/grand-fl ... late-skin/

Ερωτήματα :
Όλο αυτο πως θα δημιουργηθεί/οργανωθεί;
Σωστή η λογική των Pages; ή πρέπει να προχωρήσω στην λογική των categories, με category.php?

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Άβαταρ μέλους
jpal

Δημοσίευση από jpal » 24 Δεκ 2012 11:43

Με Custom Post Types για κάθε subpage, μπορώ να δουλέψω; Κάθε subpage θα έχει το δικό της template.

Άβαταρ μέλους
jpal

Δημοσίευση από jpal » 03 Ιαν 2013 16:37

Καλησπερα και χρονια πολλα. Κάποια βοήθεια?

Άβαταρ μέλους
mrpc
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mrpc » 06 Ιαν 2013 16:12

Η λύση που λες με το pages->subpages είναι η πιο λογική και απλή, αν βασιστείς στην build-in functionality που έχει ήδη το wordpress.
Ακόμα και το gallery που κάνει embed το wp χωρίς κάποιο plugin, δείχνει ένα preview των φωτογραφιών. Από εκεί και πέρα, αν το συνδυάσεις και με ένα plugin που να ανοίγει κάποιο lightbox, μπορείς να έχεις πολύ εντυπωσιακά αποτελέσματα.

Γενικά πάντως δεν υπάρχει "σωστή" και "λάθος" λογική. Είναι τι σε βολεύει και τι σε καλύπτει.

Αν θες να κάνεις π.χ. custom post types για να έχεις και περισσότερα attributes στις φωτογραφίες, ανάλογα θα πρέπει να φροντίσεις (με φίλτρα ή με πείραγμα του theme σου) το πως θα εμφανίζονται όλα αυτά.

Άβαταρ μέλους
jpal

Δημοσίευση από jpal » 12 Ιαν 2013 16:33

mrpc αν και καθυστερημενα ευχαριστω για την απαντηση. Γενικά απ όσο διαβάζω υπάρχουν αρκέτες λύσεις. Νομίζω πως θα πάω στην λύση του custom post type.
Θελω να είναι όσο πιο απλό φαίνεται απ την άποψη του CMS. Μιας και θα γίνεται συχνα upload φωτογραφιών. Φυσικά θέλω και όσο τον δυνατόν λιγότερα Plugins για την αποφυγή των "updates" κοκ.

Κάθε άλλη πρόταση δεκτή.

Άβαταρ μέλους
jpal

Δημοσίευση από jpal » 26 Ιαν 2013 12:47

Καλησπέρα,

Για να σας δώσω μία παραπάνω πληροφορια. Θα μου άρεσε κάτι τέτοιο :
demo.icprojects.net/photolencha/galleries/countries
Χωίς tags ή κάτι άλλο. Απλά μία εικόνα και στην συνέχεια στο "redirect" να πηγαίνει στον slider του κάθε άλμπουμ. Προσπάθησα με Custom Post Types Manager και αυτό που έχω καταφέρει είναι να φτιάξει την μικρογραφία για κάθε άλμπουμ, μένει το "redirect" στο άλμπουμ, που δεν ξέρω με ποιον τρόπο μπορώ να το πετύχω.

Ευχαριστω.

Απάντηση

Επιστροφή στο “WordPress γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες