Κέρδοι απο Dealsite

Affiliate marketing, προγράμματα συνεργατών. Όσα θέλετε να μάθετε για τον τρόπο επιλογής και χρήσης τους.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
chris83gr
Επικοινωνία:

Κέρδοι απο Dealsite

Δημοσίευση από chris83gr » 27 Δεκ 2012 21:14

Καλησπέρα :)

είμαι νέο μέλος στο forum και ομολογώ να πω ότι έχω βρει ήδη πολύ χρήσιμα άρθρα σχετικά με τα delasite με τα οποία θέλω να ασχοληθώ.
Αυτό που ακόμα δεν έχω καταλάβει είναι το ακριβές ποσό κέρδους που έχει ένα dealsite από μια αγορά που έχει πραγματοποιηθεί, ερχόμενος ο πελάτης από κάποιο affiliate network.
ας μιλήσω με αριθμούς και παρακαλώ διορθώστε με αν κάνω κάποιο λάθος :)

ας υποθέσουμε ότι το dealsite έχει βρει κάποια εταιρία για να να προωθήσει την υπηρεσία της, π.χ. ένα ταξίδι το οποίο κοστίζει 123 ευρώ και έχουν έρθει σε μεταξύ τους για ποσοστό του dealsite στο 20%. έχει γίνει μια αγορά του ταξιδιού από κάποιον χρήστη ο οποίος οδηγήθηκε στο dealsite από διαφημιστικό banner άρα το dealsite θα πρέπει να δώσει και συνολική προμήθεια 10% (8+2).

με τα νούμερα του παραδείγματος, είναι μήπως εύκολο να μου εξηγήσετε τα κέρδη του dealsite;

θα είναι όντως:
123 -23 φπα = 100 ευρω
20% της αγοράς = 20 ευρώ από 100 για το dealsite
από τα οποία θα πρέπει να πληρώσει και 10 ευρώ στο affiliate network 10% απο την καθαρή αξία της αγοράς
10 ευρώ κέρδος δηλαδή καθαρά για κάθε 123 ευρω αξία πώλησης υπηρεσίας;

θα εκτιμούσα πολύ την βοήθεια σας, αν μου το εξηγούσατε όσο πιο αναλυτικά γίνεται και συγνώμη αν το παράδειγμα μου ήταν τελειως λάθος :P
τουλάχιστον θα σας έκανε να χαμογελασετε :P
ευχαριστω πολύ
καλεσ γιορτές σε όλους και καλή υπομονη :D

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Κέρδοι απο Dealsite

Δημοσίευση από cordis » 27 Δεκ 2012 22:22

νομίζω ότι το παράδειγμά σου είναι σωστό.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

chris83gr
Επικοινωνία:

Κέρδοι απο Dealsite

Δημοσίευση από chris83gr » 02 Ιαν 2013 01:24

ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση:)
μολις ειναι ετοιμη η ιστοσελιδα θα ενημερωσω για να μου πειτε γνωμες και τυχον λαθη :)
εχω την εντυπωση πως εχω αργησει λιγο, και ο ανταγωνισμος ειναι πλεον πολυ μεγαλός, αλλα πιστευω πως ακομα και ετσι υπαρχει η ευκαιρια για ενα καλο κερδος, απο την στιγμη που γινεται προσεγμενη δουλεια.
ευχαριστω και παλι
Online περιοδικό για γυναίκες: www.princessdiary.gr

facebookad

Κέρδοι απο Dealsite

Δημοσίευση από facebookad » 11 Ιαν 2013 14:37

Το 20% σε λίγο ίσως είναι δύσκολο. Ξερω οτι πολλοι περιμένουν οι ογορες να μη γινουν με affiliate για να παρουν ολο το 20% και να ανεβει το συνολικό ποσοστό κέρδους.
Εκανα και ερώτηση σε νεο θεμα αν βγαζουν κέρδη οι aggregators.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Affiliate marketing - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες