Χρήση usb σε modem

Πληροφορίες σχετικές με τα τοπικά δίκτυα, WiFi, τον εξοπλισμό, τις εφαρμογές τους και σχετικό λογισμικό.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
ms_soulchic

Χρήση usb σε modem

Δημοσίευση από ms_soulchic » 29 Δεκ 2012 23:02

Καλησπέρα παιδιά! Έχω 2 προβλήματα....Καταρχήν έχω μόντεμ ΖΤΦ του ΟΤΕ εδώ και καιρό συνδεδεμένο με 2 υπολογιστές.Χθες έπεσε ένας κεραυνός και το μόντεμ κάηκε. Πήγα πήρα άλλο. Μετά από κάποιες ρυθμίσεις και βοήθεια από έναν τεχνικό του ΟΤΕ ο ένας(λάπτοπ) ξανασυνδέθηκε στο ιντερνετ ενώ ο άλλος συνεχίζει να μην μου βγάζει τα εικονίδια της τοπικής και ασύρματης στην κάτω δεξιά γωνία και όταν μπήκα στον πίνακα ελέγχου να τσεκάρω το μενού των τοπικών συνδέσεων δεν μου εμφανίζει τίποτα, με λίγα λόγια μάλλον σα να μην μου αναγνωρίζει το μόντεμ! Κοίταξα την βοήθεια των Windows και το μόνο που ταιριάζει στην περίπτωση είναι να κάηκε το καλώδιο ή η θύρα COM(να σημειώσω εδώ ότι ο υπολογιστής σαν κουτί είναι παλιός και έχει μόνο μια τέτοια θύρα), όταν όμως πάω να κάνω "Αντιμετώπιση προβλημάτων" μου βγάζει ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα ούτε στο μόντεμ ούτε στην θύρα και έχω αλλάξει και το καλώδιο το (πιθανόν) καμμένο...Τι άλλο μπορώ να κάνω? Υπάρχει περίπτωση να μπορώ να το πάω για τροποποίηση τον υπολογιστή και να μου "βάλουν" και άλλη τέτοια θύρα?Επίσης θέλω(σε περίπτωση που δεν πιάσει το οτιδήποτε άλλο) να βρω τρόπο να χρησιμοποιήσω την θύρα usb που έχει το μόντεμ μόνο που δεν ξέρω πώς γίνεται αυτό,δηλαδή αν χρειάζεται κάποιο ειδικό usb ή απλά διαμόρφωση αυτού που χρησιμοποιώ κλπ. Αυτό είναι το δεύτερο πρόβλημά μου. Αυτά παιδιά ευχαριστώ πολύ και σόρρυ για τον όγκο του μηνύματος :)

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Χρήση usb σε modem

Δημοσίευση από hitca » 30 Δεκ 2012 15:35

Δεν το εξηγείς ικανοποιητικά το πρόβλημά σου, δεν μπορεί να συνδέεσαι με θύρα com, εννοείς θύρα usb ή θύρα ethernet (δικτύου);
Αυτή τη συσκευή έχεις; >>> http://www.otenet.gr/hd/HTML/adsl/zte.htm --- καλύτερα να γράψεις το σωστό link--
Εικόνα

Για να χρησιμοποιήσεις την θύρα usb θα χρειαστείς driver (πρόγραμμα οδήγησης), καλύτερα να το αποφύγεις. Η καλύτερη και πλέον αξιόπιστη λύση είναι μέσω καλωδίου ethernet αρκεί να έχει σχετική κάρτα και ο υπολογιστής σου. Φυσικά εναλλακτική λύση είναι και μέσω wifi (ασύρματη σύνδεση) όπου και πάλι θα χρειαστείς αντίστοιχη κάρτα, υπάρχουν πολλά φθηνά μοντέλα είτε εσωτερικά είτε εξωτερικά (συνήθως μέσω usb).

Το ότι ο υπολογιστής δεν βλέπει τίποτα μπορεί να σημαίνει ότι η συσκευή σου ότι κάηκε επίσης και δεν λειτουργεί πλέον. Τα καλώδια συνήθως δεν παθαίνουν τίποτα, οι συσκευές χαλάνε από υπερφόρτωση.
«Μάθε από τα λάθη των άλλων γιατί δε θα προλάβεις να τα κάνεις όλα μόνος σου»
Οι Έλληνες είμαστε «θεατές των λόγων και ακροατές των έργων» (.... ο Θουκυδίδης το είπε !)
«Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Αυτοί που κερδίζουν, αυτοί που χάνουν και αυτοί που καθορίζουν ποιοι κερδίζουν και ποιοι χάνουν! »

ms_soulchic

Χρήση usb σε modem

Δημοσίευση από ms_soulchic » 30 Δεκ 2012 21:47

Ναι όντως θύρα ethernet είναι με συγχωρείς! Τη συσκευή που μου δείχνεις έχω....Τη συσκευή που κάηκε την έβγαλα και έβαλα άλλη καινούρια, σ'αυτήν την καινούρια είναι που δεν μου αναγνωρίζει το μόντεμ ο ένας υπολογιστής, γι'αυτό λέω μήπως κάηκε η θύρα του υπολογιστή ή τέλος πάντων ότι έγινε μέσα σ'αυτόν. Αυτήν την κάρτα που μου λες την εξωτερική για wifi (το usb δηλαδή) πρέπει να 'ναι ειδικό usb για αυτήν την περίπτωση πχ μπορώ να το προμηθευτώ από τον ΟΤΕ ή μπορώ και γώ να φορτώσω ένα λογισμικό που να δέχεται wifi σε ένα δικό μου στικάκι?Γιατί μιας και ο υπολογιστής δεν έχει άλλη θύρα ethernet για καλώδιο δεν βλέπω άλλη λύση από το ασύρματο.

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Χρήση usb σε modem

Δημοσίευση από hitca » 31 Δεκ 2012 02:08

Δεν χρειάζεται να αναγνωρίσει τίποτα ο υπολογιστής.... ούτε να κάνει γνωριμίες !

Όταν αναφερόμαστε σε σύνδεση δικτύου (είτε ενσύρματη είτε ασύρματη) τα πράγματα είναι λίγο διαφορετικά. Για να μήν σε κουράζω καλύτερα να ακολουθήσεις τις οδηγίες πού έχει στο site τουλάχιστον (έριξες καμμιά ματιά εκεί;) >>> http://www.otenet.gr/hd/HTML/adsl/dsl_z ... s_7.htm#b1

Εάν δεν επιτύχεις σύνδεση δικτύου (και πρόσβαση στο internet) και θέλεις άλλη συσκευή δικτύου πχ. wifi, τότε θα πρέπει απλώς να αγοράσει μία πχ. εξωτερική με σύνδεση usb όπως σου είχα προτείνει. Υπάρχουν δεκάδες μοντέλα για όλα τα βαλάντια και δεν είναι καθόλου ανάγκη να πάς στον ΟΤΕ για να προμηθευτείς κάποια.
Οποιοδήποτε κατάστημα υπολογιστών θα έχει οπωσδήποτε.
Για να έχεις μία εικόνα κάποιων κοίτα πχ. εδώ >>> http://www.e-shop.gr/search_per.phtml?& ... ter-2112=1

Για την εγκατάστασή της θα χρειαστείς πρόγραμμα οδήγησης που συμπεριλαμβάνεται σε κάποιο συνοδευτικό cd στην συσκευασία της.

Φυσικά θα πρέπει ο router (και όχι μόντεμ) πού έχεις να εκπέμπει κανονικά. Αφού όλα είναι εντάξει τότε θα πρέπει να έχεις μία ενεργή πχ. ασύρματη κάρτα δικτύου κάτω δεξιά στην μπάρα σου και στις συνδέσεις δικτύου. Βρίσκεις το ασύρματο δίκτυο, πατάς σύνδεση, βάζεις τον κωδικό που πρέπει να ξέρεις και είναι γραμμένος στην κάτω πλευρά του router σου και συνδέεσαι.

Πλέον έχεις πρόσβαση στο Internet.... Voila !
«Μάθε από τα λάθη των άλλων γιατί δε θα προλάβεις να τα κάνεις όλα μόνος σου»
Οι Έλληνες είμαστε «θεατές των λόγων και ακροατές των έργων» (.... ο Θουκυδίδης το είπε !)
«Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Αυτοί που κερδίζουν, αυτοί που χάνουν και αυτοί που καθορίζουν ποιοι κερδίζουν και ποιοι χάνουν! »

ms_soulchic

Χρήση usb σε modem

Δημοσίευση από ms_soulchic » 04 Ιαν 2013 03:28

Ναι όντως έκανα ότι μου είπες και πέτυχε η συνταγή χαχα Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια σου ήταν ανεκτίμητη! :lol: :D

Απάντηση

Επιστροφή στο “Δίκτυα, WiFi και εφαρμογές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες