Πρόταση για ελληνικο hosting

Από που να ξεκινήσω; Που θα βρω; κ.α. γενικές ερωτήσεις για την δημιουργία μιας ιστοσελίδας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
idynamic

Δημοσίευση από idynamic » 02 Ιαν 2013 20:05

Καλησπέρα παιδια και χρόνια πολλά σε όλους.

Θα ήθελα να μου προτείνετε μια εταιρεία hosting με ελληνικούς servers.
Δεν έχω πολλές απαιτήσεις θα ανεβάσω 2-3 δυναμικά sites και να έχει cpanel.
Έχω ένα πακέτο με την tophost απο το οποίο είμαι πολύ ευχαριστημένος (αν και δεν έχει cpanel) αλλά θέλω άλλο ένα πακέτο για διαφορετική ip.

Έχω δει cretaforce και Ip.gr αλλά θα ήθελα να ακούσω και τις γνώμες σας.

Ευχαριστω πολύ.

Άβαταρ μέλους
artemioskas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από artemioskas » 03 Ιαν 2013 01:55

Χρειάζεσαι απαραίτητα ελληνικούς servers;
Εάν δεν κάνω λάθος, οι servers της cretaforce δεν είναι στην Ελλάδα.
-- Η φωτογραφία είναι μια αυστηρή και εκθαμβωτική ποίηση του πραγματικού... Άνσελ Άνταμς --
Ψάχνεις ανδρικά και γυναικεία παπούτσια; | Personal Blog

Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvard » 03 Ιαν 2013 11:47

Καλημέρα και Καλή Χρονιά,

Αν θέλεις server με Ελληνική IP για καλύτερο SEO, τότε μπορείς να δεις και τα πακέτα που παρέχουμε εμείς σε Ελληνικούς servers.
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος
Φιλοξενία ιστοσελίδων - Cloud Servers στην Ελλάδα

Άβαταρ μέλους
alexisitsios

Δημοσίευση από alexisitsios » 03 Ιαν 2013 13:33

Η ip παίζει καθόλου ή απειροελάχιστο ρόλο στο seo.

Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvard » 03 Ιαν 2013 14:05

http://googlewebmastercentral.blogspot. ... d-web.html
Does location of server matter? I use a .com domain but my content is for customers in the UK.

In our understanding of web content, Google considers both the IP address and the top-level domain (e.g. .com, .co.uk). Because we attempt to serve geographically relevant content, we factor domains that have a regional significance. For example, ".co.uk " domains are likely very relevant for user queries originating from the UK. In the absence of a significant top-level domain, we often use the web server's IP address as an added hint in our understanding of content.
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος

Άβαταρ μέλους
alexisitsios

Δημοσίευση από alexisitsios » 03 Ιαν 2013 14:43

Εδώ και 5 χρόνια έχει αλλάξει ο αλγόριθμος 50 φορές. :P Από εκεί και πέρα τότε η Google κατανοούσε πως σε περίπτωση δεν έχεις τοπικό domain (π.χ. gr), κοιτούσε την ip. Και πάλι το πρόβλημα ήταν σε περίπτωση που είχες domains τύπου .com κλπ. Εδώ και χρόνια καταλαβαίνει (συνήθως) μόνο από το περιεχόμενο σε ποια χώρα πρέπει να κάνει geolocation. Από εκεί και πέρα, μέσα από τα webmaster tools καθορίζεις το geolocation για Ελλάδα ή όποια άλλη χώρα θέλεις, επομένως ο ρόλος της ip υποβαθμίστηκε εντελώς. Και ελληνική ip να έχεις, πάλι δεν σημαίνει ότι θα κατανοήσει ότι απευθύνεται σε Ελλάδα αν το περιεχόμενο είναι πχ αγγλικό.

Τα παραπάνω απλά ως αποφυγή παρεξηγήσεων ή παρερμηνειών. Δεν έχω πρόθεση να έρθω σε κάποια αντιπαράθεση. Για εμένα (και αυτό είναι γενική αποδοχή) αυτό που μετράει είναι να έχεις τον server όσο πιο κοντά γίνεται στη χώρα σου για να φορτώνει πιο γρήγορα το site.

Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvard » 03 Ιαν 2013 14:50

Σαφώς και η ύπαρξη του server στη χώρα οπου βρίσκεσαι σημαίνει οτι θα εμφανίζεται το site πιο γρήγορα, από εκεί και πέρα έχεις κάποιο άρθρο από Google που να αναφέρει οτι το geolocation έχει εκφυλιστεί; Ρωτάω γιατί βλέπω πάαααρα πολλά αιτήματα στο WHT για IPs σε συγκεκριμένη χώρα οπου θέλει κάποιος να κάνει SEO.
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος

Άβαταρ μέλους
alexisitsios

Δημοσίευση από alexisitsios » 03 Ιαν 2013 15:02

Δεν αναφέρω ότι το geolocation έχει εκφυλιστεί. Απλά αντικαταστάθηκε από τα webmaster tools, μιας και εκεί μπορείς να καθορίσεις ακριβώς την τοποθεσία της ιστοσελίδας σου. Τα webmaster tools επίσης ήρθαν λίγο αργότερα αν θυμάμαι καλά από το συγκεκριμένο άρθρο στο webmaster central. Επίσης επειδή το κύριο αντικείμενο μου είναι seo, στα seo forums που συμμετέχω, ποτέ κανέναν δεν απασχόλησε η ip. Ακόμη όμως και το συγκεκριμένο άρθρο, απλά αναφέρουν ότι σε περίπτωση που δεν είχες τοπικό tld, το επόμενο πράγμα που θα κοιτούσε ήταν η ip του server, ώστε απλά να καθορίσουν το geolocation. Σε καμία περίπτωση όμως δεν θα αναφέρει και δεν έχει σχέση το geolocation με το καλύτερο seo.

ploupas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ploupas » 03 Ιαν 2013 15:36

Μα ζήτησε ξεκάθαρα μια δεύτερη IP, απ' ό,τι καταλαβαίνω σε άλλη εταιρία από αυτήν που ήδη συνεργάζεται και είναι ευχαριστημένος. Μπορεί να θέλει 2ο DNS, backup MX, οτιδήποτε, αν ήθελε seo θα ζητούσε αρθρογράφους, no?
Pretending to be an LNMP administrator on various nodes

idynamic

Δημοσίευση από idynamic » 03 Ιαν 2013 16:58

Καλησπέρα, ευχαριστώ για τις απαντήσεις..
Δεν ζήτησα ελληνική ip για seo... Απλώς θέλω μια 2η ip για να μην έχω όλα τα sites μου στην ίδια..
Ελληνικούς servers ζητάω για να φορτώνουν τα sites πιο γρήγορα..

Αλλες προτάσεις;

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές ερωτήσεις κατασκευής ιστοσελίδων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης