Δυαδικη αναζητηση

Γενικά θέματα για τις γλώσσες προγραμματισμού που δεν καλύπτονται από τις άλλες περιοχές της κατηγορίας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
pokitoulis

Δυαδικη αναζητηση

Δημοσίευση από pokitoulis » 03 Ιαν 2013 13:29

Καλησπερα και καλως σας βρηκα
Ειμαι καινουργιος στο φορουμ σας γραφτηκα γιατι ισως μπορειτε να με βοηθεισετε με την εργασια μου
Η εργασια εχει ως εξης... Δυαδικη αναζητηση... Τι γνωριζετε , σε ποιο προβλημα αναφερετε και τι επιλυει, και τελος σε ποια κατηγορια αλγοριθμων τον κατατασουμε... Θα ηθελα αν εχετε κανενα καλο βιβλιο να μου προτεινετε ή και να μου απαντησετε εφοσον ξερετε στα θεματα αυτα.
Ευχαριστω εκ των προτερων.

Υ.Γ. Εχο φαει μια εβδομαδα googlaρωντας και τιποτα...
Υ.Γ. Οι info απο wikipedia δεν ειναι δεκτες

Άβαταρ μέλους
Pavel
Honorary Member

Δυαδικη αναζητηση

Δημοσίευση από Pavel » 03 Ιαν 2013 13:41

pokitoulis έγραψε:Υ.Γ. Εχο φαει μια εβδομαδα googlaρωντας και τιποτα...
Έχω διαβάσει δικαιολογίες και δικαιολογίες (ψέματα και ψέματα) αλλά αυτό μου έφτιαξε την χρονιά.

κατάστημαααααααααα ένα "θέλω-να-μου-κάνετε-την-εργασία" στο τραπέζι 1.
Εσύ είσαι τρελός.

pokitoulis

Δυαδικη αναζητηση

Δημοσίευση από pokitoulis » 03 Ιαν 2013 13:46

Αμα googlαρεις δυαδικη αναζητηση και τα σχετικα θα βρεις 90% δυαδικα δεντρα. Βιβλιο δεν προλαβα να παρω απο την σχολη και γι`αυτο ζητησα να μου προτεινετε καποιο. Επισης απο το να το παιζεις "εξυνακιας" spammαρωντας στην ουσια σε ενα topic το οποιο εχει ιδιαιτερη σημασια για μενα , προτεινε κανενα βιβλιο.
Φιλικα, καλη χρονια

Άβαταρ μέλους
Pavel
Honorary Member

Δυαδικη αναζητηση

Δημοσίευση από Pavel » 03 Ιαν 2013 13:52

Εγώ πάλι με δυαδική αναζήτηση βρίσκω αυτό ακριβώς που ψάχνω. Ψάξε "binary search" και may google be with you.
Εσύ είσαι τρελός.

pokitoulis

Δυαδικη αναζητηση

Δημοσίευση από pokitoulis » 03 Ιαν 2013 13:59

Pavel έγραψε: may google be with you.
I did it already αλλα ¨θελω το google να ειναι μαζι μου" στα ελληνικα για τον ορισμο της δυαδικης αναζητης και τα σχετικα. Παραδειγματα και πινακες εχω βρει η μιιση εργασια ειναι ετοιμη απλα δεν βρισκω κανενα βιβλιο/site για τους ακριβεις ορισμους και τον ρολο του συγκεκριμενου αλγοριθμου .

GReaper
Επικοινωνία:

Δυαδικη αναζητηση

Δημοσίευση από GReaper » 05 Ιαν 2013 19:56

Let me google that for you

Δόξα τον παντοδύναμο Γούγλη!

Άβαταρ μέλους
Hermeia
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δυαδικη αναζητηση

Δημοσίευση από Hermeia » 05 Ιαν 2013 23:50

Ρε φιλαράκι, στη θεά που πιστεύεις δηλαδή,
στη γυναίκα που αγαπάς,
και σε ότι άλλο έχεις ιερό..

εκανα 2 αναζητήσεις, διάβασα δηλαδή 2 πρώτες σελίδες αποτελεσμάτων
κι οι απαντήσεις σου είναι ήδη φανερές,
και δεν είχα ξανακούσει τον όρο ποτέ μου,

κι τί θα πει δηλαδή "δεν μετρά η wikipedia - δεν μπορεί μήπως να σε ξεξστραβώσει και να δουλέψει σαν λυσάρι ?

τεσπά.. αφού θές βιβλία [η 2η αναζήτησή μου ήταν για βιλία

πάρε μερικά

http://informatics.fme.aegean.gr/upload ... zhthsh.pdf

http://www.teilar.gr/dbData/ProfAnn/pro ... 82b2bb.pdf

.. αν τα μάθεις επέξω και δεν εχεις βρει τις απαντήσεις σου, πες να σου πούμε και σε ποιες παραγραφους να κοιτάξεις..

cheat: η κατηγορία είναι αυτή που μέσα της 'παρουσιάζεται' το συγκεκριμένο είδος αναζήτησης στα σχετικά βιβλία/παρουσιάσεις/σημειώσεις/επεξηγήσεις
cheat2. ΔΕΝ είναι 'απλοί ' αλγόριθμοι, ούτε σειριακοί.

"Παραδειγματα και πινακες εχω βρει η μιση εργασια ειναι ετοιμη απλα δεν βρισκω κανενα βιβλιο/site για τους ακριβεις ορισμους και τον ρολο του συγκεκριμενου αλγοριθμου ."

ξέχασες να προσθέσεις..
' αλλά δεν μπορώ να πώ τι κάνει, ούτε πώς, ούτε σε τί αναφέρετΑΙ, ούτε σε ποιες περιπτώσεις εφαρμόζεται, ούτε τι κερδίζουμε χρησιμοποιώντας το συγκεκριμένο αλγόριθμο'..

cheat3 : χρήμα δεν κερδίζουμε, (όχι τόσο άμεσα), μήπως -λέω τώρα- κερδίζουμε χρόνο ?

υ.γ.
εγώ το λέω στην κολητή μου καθημερινά, ότι έτσι που λύνει πάντα εκείνη όλες τις εργασίες του καμαριού της, τη μέρα που δεν θα μπορεί πλέον η ίδια, εκείνος θα βγεί στα φόρουμ και θα αναζητά εναλακτική μαμά να του τα λύνει ..

pokitoulis

Δυαδικη αναζητηση

Δημοσίευση από pokitoulis » 06 Ιαν 2013 11:51

ειπαμε wikipedia οχι ! τωρα το γιατι θα σας το πει ο υπευθινος καθηγητης. Hermeia σε ευχαριστω για τα βιβλια που μου εδωσες , αλλα τα εχω κοιταξει ηδη και δεν μου ειναι χρησιμα. Δεν βρισκω αυτο που ψαχνω.
ΥΓ. Σας ελεγα οτι στο google δεν τα εχει ολα γιαυτο ψαχνω καποιο βιβλιο.
YΓ2. Απο το να κραζετε προτεινετε τιποτα ή μην απαντατε καν, μονο οσοι μπορουν να βοηθησουν να postαρουν.
Καλη σας ημερα

Άβαταρ μέλους
mrpc
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δυαδικη αναζητηση

Δημοσίευση από mrpc » 06 Ιαν 2013 18:39

Αν δεν επιτρέπεται η χρήση της wikipedia απ' ευθείας (πολλά πανεπιστήμια από όσο γνωρίζω έχουν σχετικό policy), μπορείς να δεις κατ' ευθείαν τις πηγές της από τα references/other sources/external links στην Αγγλική έκδοση. Δίνει και κάποια isbn.

btw και εγώ με μια σύντομη αναζήτηση στο google βρήκα πάρα πολλά πράγματα που ταιριάζουν στις ερωτήσεις σου.

Απάντηση

Επιστροφή στο “γλώσσες προγραμματισμού - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης