Κοστολόγηση Υπηρεσιών για e-shop

ζητάτε υπηρεσίες σχετικά με την κατασκευή σελίδων; (design, web hosting, graphics, web programming).

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
rowarowa

Δημοσίευση από rowarowa » 04 Ιαν 2013 13:08

Καλησπέρα

Ένας γνωστός μου μου ζήτησε βοήθεια για ένα e-shop που έφτιαξε για την εταιρεία του

Συγκεκριμένα:

Να του περάσω γύρω στα 300 προϊόντα

Να εντοπίσω τυχόν προβλήματα/δυσλειτουργίες του e-shop ούτως ώστε να τα αναφέρω σε αυτόν που του το κατασκεύασε για να τα διορθώσει

Να περάσω/ανεβασω γύρω στα 300 προϊόντα με τις φωτογραφίες τους (αρκετές από τις φωτογραφίες χρειάζονται επεξεργασία πριν μπουν στην ιστοσελίδα), καθώς και τις τιμές/περιγραφή τους (η περιγραφή είναι σύντομη, 5-10 λέξεις και στα μισά περίπου είναι έτοιμη)

Να δημιουργήσω νέες κατηγορίες όπου χρειάζεται

Να διορθώσω/αλλάξω τις τιμές για τα υπάρχοντα προϊόντα (περί τα 250)

Να κάνω γενικό έλεγχο της ιστοσελίδας (τιμές, περιγραφή κτλ)

Υπολόγισα ότι θα μου πάρει μεταξύ 40 και 50 ώρες, αφού για το ανέβασμα κάθε προϊόντος χρειάζονται 5-10 λεπτά.

Πόσα θα πρέπει να του ζητήσω;

Ευχαριστώ

ΥΓ: Μου ζήτησε, επίσης, αν μπορώ να αλλάζω τις τιμές των προϊόντων κάθε 1-2 μήνες, ανάλογα με τις προσφορές που θα έχει η εταιρεία

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 04 Ιαν 2013 23:40

5 μέρες δηλαδή. 60 ευρώ την ημέρα νομίζω είναι καλά λεφτά για αυτό το πράγμα.
Γίνονται πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
canopus

Δημοσίευση από canopus » 05 Ιαν 2013 00:12

Το λιγότερο είναι 60 ευρώ. ίσως και λίγο παραπάνω, αν οι φωτογραφίες θέλουν πολύ δουλειά.

πάντα να παίρνεις κάτι παραπάνω, γιατί δεν ξέρεις ποτέ τι θα σου σκάσει μπροστά σου.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 05 Ιαν 2013 14:00

πάντως στην οικοδομή το μεροκάματο έχει πέσει και στα 30 την ημέρα.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 05 Ιαν 2013 14:38

Οι υπηρεσίες που θα προσφέρει δεν είναι εξειδικευμένες. Δεν μιλάμε για κάτι το οποίο μπορέι να χρεωθεί ωριαία με βάση την ειδικότητα κάποιου.

Τα 60 ευρώ/day είναι ένα ποσό που πιστεύω ότι θα τα έδινε ένας ιδιοκτήτης e-shop για αυτή τη δουλειά.
Δεν τα δίνει γιατί δεν ξέρει να το κάνει προφανώς, αλλά γιατί θέλει να αξιοποιήσει το χρόνο του διαφορετικά.
Γίνονται πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 05 Ιαν 2013 15:51

ακριβώς γιατί οι υπηρεσίες δεν είναι εξειδικευμένες πιστεύω ότι το 60/day θα φανούν πολλά στον ιδιοκτήτη του e-shop.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 05 Ιαν 2013 16:25

cordis έγραψε:ακριβώς γιατί οι υπηρεσίες δεν είναι εξειδικευμένες πιστεύω ότι το 60/day θα φανούν πολλά στον ιδιοκτήτη του e-shop.
Ναι, να του φανούν πολλά παίζει.
Γίνονται πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 05 Ιαν 2013 17:06

Να εντοπίσω τυχόν προβλήματα/δυσλειτουργίες του e-shop ούτως ώστε να τα αναφέρω σε αυτόν που του το κατασκεύασε για να τα διορθώσει ...
...
Να κάνω γενικό έλεγχο της ιστοσελίδας...
Αυτά δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς σημαίνουν. Θα κάνεις acceptance test?

rowarowa

Δημοσίευση από rowarowa » 07 Ιαν 2013 14:09

Σας ευχαριστώ όλους για την ανταπόκριση
ALR έγραψε:Οι υπηρεσίες που θα προσφέρει δεν είναι εξειδικευμένες. Δεν μιλάμε για κάτι το οποίο μπορέι να χρεωθεί ωριαία με βάση την ειδικότητα κάποιου.

Τα 60 ευρώ/day είναι ένα ποσό που πιστεύω ότι θα τα έδινε ένας ιδιοκτήτης e-shop για αυτή τη δουλειά.
Δεν τα δίνει γιατί δεν ξέρει να το κάνει προφανώς, αλλά γιατί θέλει να αξιοποιήσει το χρόνο του διαφορετικά.
έτσι ακριβώς. Αν όμως επέλεγε να το κάνει μόνος του, θα ήθελε σίγουρα περισσότερο χρόνο (λόγω εμπειρίας σε παρόμοιες εργασίες, θα μου πάρει 15-20 ώρες πιο λίγες απ' όσες θα χρειαζόταν ο ίδιος).

Το ότι θα του κάνω τη δουλειά απογεύματα ή/και νύχτα, δεν παιζει ρόλο στην τιμή; Δεν θα εργαστώ πχ 5 με 6 8ωρα αλλά όσες ώρες μπορώ κάθε μέρα όταν επιστρέφω σπίτι από τη δουλειά και θα στερούμαι, παράλληλα, χρόνο που θα μπορούσα να αξιοποιήσω με την οικογένειά μου ή/και διαφορετικά.

dva_dev έγραψε:
Να εντοπίσω τυχόν προβλήματα/δυσλειτουργίες του e-shop ούτως ώστε να τα αναφέρω σε αυτόν που του το κατασκεύασε για να τα διορθώσει ...
...
Να κάνω γενικό έλεγχο της ιστοσελίδας...
Αυτά δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς σημαίνουν. Θα κάνεις acceptance test?

ναι, acceptance test

ΥΓ: Απ' ότι έχω δει, άλλες εξειδικευμένες ιστοσελίδες χρεώνουν μέχρι και 3-4 ευρώ (χωρίς ΦΠΑ) ανά προϊόν για να περάσουν 300 προϊόντα σε ενα e-shop ή 30-50 ευρώ (χωρίς ΦΠΑ) ανά ώρα για τη συντήρηση του (στη συντήρηση περιλαμβάνονται και η προσθήκη νέων προϊόντων και η αναβάθμιση του περιεχομένου, που δεν χρειάζονται εξειδικευμένες γνώσεις).

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 07 Ιαν 2013 14:47

Το τι θα στερηθείς και πότε θα κάνεις τη δουλειά δεν αφορά κανέναν δυστυχώς. Το μόνο που παίζει ρόλο στην τιμή που θα δώσεις είναι αν έχεις να κάνεις εσύ καλύτερα πράγματα να κάνεις.
Αν έχεις, τότε μπορείς να πεις μια τιμή που θα σε ευχαριστήσει κι αν πει ναι, καλώς.
Αν δεν έχεις και χρειάζεσαι τη δουλειά, κοίτα να είσαι ανταγωνιστικός, που για αυτό νομίζω κάνουμε αυτή τη συζήτηση.
Γίνονται πραγματάκια

ipnotistis

Δημοσίευση από ipnotistis » 14 Φεβ 2013 18:33

σόρι για το άσχετο, τι είναι acceptance test?

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 27 Φεβ 2013 16:17

είναι το test που κάνεις για να επιβεβαιώσεις πως η εφαρμογή/ προϊών είναι όντως κατασκευασμένη με τις απαιτήσεις και τις προδιαγραφές που είχαν δοθεί.
- follow me @twitter

Απάντηση

Επιστροφή στο “Αναζήτηση Υπηρεσιών διαδικτύου”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες