Σύσταση: Εμφάνιση πόρων από μια σταθερή διεύθυνση URL

σχετικά με το Google AdSense

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
conan30

Δημοσίευση από conan30 » 08 Ιαν 2013 17:25

Καλησπερα και καλη χρονια σε όλους!!!Θα ήθελα τη βοήθεια απο οποιον/α μπορει να βοηθήσει...πρίν απο περίπου 1 ώρα έλαβα την σύσταση όπως φαίνεται απο το σκανάρισμα που έκανα με το όνομα "Σύσταση".Οταν ΄έκανα κλικ στην επιλογή "Μάθετε πώς μπορείτε να διορθώσετε αυτό το πρόβλημα" μου εμφάνισε αυτό που εμφανίζετε στο screenshot "Απόδοση.
Θέλω να ρωτήσω άν εχει συμβεί σε καποιον απο εσας κάτι παρόμοιο.
Επίσης διαβάζοντας και ξαναδιαβάζοντας αυτά που μου γραφει η google δέ μπορω να βγάλω σαφη συμπεράσματα...δλδ δεν εχω καταλάβει τι ακριβως πρέπει να κανω για να διορθώσω τα όσα μου λεεί.
Θα θελα να σας αναφέρω πως εχω κανει το εξης:
πηγαίνοντας π.χ στην ανάρτηση του blog http://nostimessyntagesthsgwgws.blogspo ... st_27.html
όπως θα δείτε άν κάποιος επισκέπτης κάνει κλικ στο κυκλάκι που λέει για να κατεβάσει το pdf της συνταγής,θα μεταφερθει σε αυτό το link:http://nsgpdfbooks.blogspot.gr/2013/01/pdf.html
οπου και εκεί εχω βάλει διαφημισεις με σκοπο να αποκομισω και απο κει οποιο κερδος μπορω...Μήπως είναι λάθος που το κάνω αυτο και ουσιαστικά θα πρέπει να ακυρωσω οποιο redirect κάνω για κατεβασμα συνταγής;;;
Επίσης διατηρώ ακόμα 1 blog,το http://symboyles.blogspot.gr/.
Πέραν ομως του http://nostimessyntagesthsgwgws.blogspot.gr δέν έχω προσθέσει τα αλλα 2 blog(http://nsgpdfbooks.blogspot.gr και http://symboyles.blogspot.gr/)στο adsense(δλδ δεν εχω προσθεσει τα λινκ τους στη διαχειριση ιστότοπου,ούτε και στο πεδίο που γραφει "Ιστότοποι εξουσιοδοτημένοι για την προβολή διαφημίσεων"

Γνωρίζει κάποιος απο σας τί θα πρέπει να κάνω;;;Οποιος ξερει ας μου πεί,ευχαριστώ εκ των προτέρων...αναμένω τις απαντησεις σας με αγωνια...

update:
Οπως θα δείτε κατα τη φόρτωση της σελίδας,εμφανίζει πρώτα τις διαφημίσεις και μετά απο καποια δευτερολεπτα καθυστερησης το περιεχόμενο των αναρτησεων...Μήπως εχει να κανει με το πρόβλημά μου??Πριν κανα 20ημερο περιπου διόρθωσα το πρόβλημα αλλα επειδη παραδόξως είδα χαμηλότερα ποσοστα σε ctr και κέρδη,το ξαναγύρισα στη μορφή που βλέπετε με την καθυστέρηση.Μήπως αυτό παιζει ρόλο???
Συνημμένα
systaseis.png
Σύσταση
(14.98 KiB) Μεταφορτώθηκε 110 φορές
apodosh.png
Απόδοση

Άβαταρ μέλους
trisstann

Δημοσίευση από trisstann » 08 Ιαν 2013 17:58

στειλτους mail και πες και σε μας τι ηθελαν να πουν...

conan30

Δημοσίευση από conan30 » 08 Ιαν 2013 18:01

μόλις το έκανα!!!Δέν έχω ούτε 1 λεπτο που τους έστειλα.Για να δούμε...εμένα παντως μου μοιάζει σάν προετοιμασία για ban και δε θελω καθόλου κατι τέτοιο....ούτε εσυ καταλαβες ε???

Άβαταρ μέλους
trisstann

Δημοσίευση από trisstann » 08 Ιαν 2013 18:26

κοιτα εγω καταλαβα οτι εχεις μη optimized σελιδα που τραβαει πολλα http και θα πρεπει να τα μειωσεις. Αλλα αυτο ειναι ασχετο απο το adsense εχει να κανει με την ταχυτητα του site σου γενικοτερα.

Το σιγουρο ειναι οτι σε μυριστηκαν απο την αλλαγη που εκανες. Κατα πασα πιθανοτητα εχουν ενα scrtipt Που τους δινει τις αλλαγες καθε φορα. Εχεις καθε μερα ctr 5% και τις επομενες 3% ή 10% checkaroun το σιτε να δουν τι γινεται....
Για να δουμε ομως τι θα σου πουν...

Απο την αλλη αδερφε μου η σελιδα σου εκανε πανω απο 30sec για να φορτωσει... απορω πως σου στελνει κοσμο η google καν...

conan30

Δημοσίευση από conan30 » 08 Ιαν 2013 18:38

φιλε μου trissstannn οσον αφορα τη φορτωση της σελίδας εχεις απεραντο δικιο.Αν μεσα στο body του html βάλω να φορτώσει πρωτα το main warper(το κομματι με τις αναρτησεις)και μετα τα sidebar warper τοτε θα δεις οτι φορτωνει ποοοοοοοοοοοοολυ γρηγορα.Μαλιστα αν θελεις,το αλλαζω στο λεπτο και μου λες εντυπωσεις...
Το παραδοξο ειναι οτι μολις εκανα την αλλαγη και το blog φορτωνε σφαίρα,τοτε ολα στο adsense ηταν πολυ πιο χαμηλα.Μιλαμε για πτωση της ταξης του 400%(!!!) και ετσι το ξανααλλαξα και φορτωνει οπως φορτωνει τωρα!!!Το μονο που υποθετω ειναι πως ο επισκεπτης περιμενοντας να του βγει η συνταγη,παταει στις διαφημισεις.Δενν μπορω να το εξηγησω αλλιως...Το αλλο παραδοξο ειναι οτι ειναι πολυς καιρος που φορτωνει τοσο αργα,τωρα να τους πειραξε???Αν θελεις πες μου να κανω την αλλαγη να δεις ποσο γρηγορα θα φορτωνει...

Άβαταρ μέλους
trisstann

Δημοσίευση από trisstann » 08 Ιαν 2013 19:43

Ε αυτο ειναι το προβλημα σου και η συσταση. Ως γνωστος στο TOS της google εχει πει οτι απαγορευεται με οποιονδηποτε τροπο να βαζεις τον χρηστη να παταει πανω σε μια σου διαφημιση. αυτο μπορεις να το κανεις με πολλους τροπους ενας εκ των οποιων ειναι να μην σερβιρεις content μπαινει ο αλλος περιμενει μια ωρα και σου λεει αυτο ειναι το content να το πατησω. Φυσικα οταν βλεπει πρωτα αυτο που τον ενδιαφερει δεν παταει πανω στις διαφημισεις οπως εκανε πριν. Ομως η βασικη ιδεα του site αγαπητε μου ειναι ακριβως αυτη. Το πως θα ειναι ο αναγνωστης μας οσο το δυνατον πιο ευχαριστημενος. Οποτε σου λεει η google αυτος καποια @$@%$$ κανει και παει αργα το περιεχομενο (δεν το βρηκε) και σου κανει συσταση για να κανεις την εμπειρια του user σου καλυτερη. Αν εσυ δεν το κανεις η δεν το βρεις και να μην σε κοψει θα ξεκινησει να σου στελνει ολο και λιγοτερο κοσμο μεχρι να το φτιαξεις.
Αν θες τη γνωμη μου, κανε site με βαση τον χρηστη σου και οχι το adsense τα αλλα θα ερθουν, μπορει να αργησουν λιγο αλλα θα ερθουν ειναι σιγουρο!!
Ps Ξερω οτι ακουγεται καπως αυτο για το site για τον χρηστη, αλλα ελα στην θεση του user σου μπαινει στο site ή παταει διαφημιση ή φευγει, η google καταγραφει το bounce που πρεπει να ειναι μεγαλο και σταδιακα σου κοβει την κινηση, μακροσκοπικα ποιος κερδισε?
Ευχαριστω!

conan30

Δημοσίευση από conan30 » 08 Ιαν 2013 20:13

Φίλε μου trisstann θα με βρείς σύμφωνο σε όλα τα όσα γράφεις.Ηδη εχω κανει το blogακι πιο γρήγορο..Κάνε σε παρακαλώ πολύ ενα ακομα κόπο και ξαναμπές http://nostimessyntagesthsgwgws.blogspot.gr και πές μου σε παρακαλώ πολύ ποιά είναι η γνώμη σου αυτη τη φορά.Οσον αφορά το bounce rate παιζει στο 68-70%...Είναι πάρα πολυ ε???(Συγνώμη για την...αδαοσύνη μου,αλλα οσο ζω μαθαίνω και η αλήθεια είναι οτι διψάω για μάθηση)...Αρα άν κατάλαβα καλά απο τα όσα γράφεις,άν το αφησω να φορτώνει έτσι γρήγορα,μπορεί μεν να εχω αρχικά χαμηλότερα κέρδη,αλλα μακροπρόθεσμα θα ανέβουν ελκύοντας περισσότερο κόσμο,και παραμένοντας παραπάνω χρόνο στο site θα μου κατεβάσουν το bounce rate και ετσι κάνοντας λίγη υπομονή θα έχω τα ίδια κέρδη με τώρα και ισως ισως να τα ξεπεράσω....Ηδη απο την ώρα που έκανα τις αλλαγές παρατηρώ αύξηση της επισκεψιμότητας κατα 50% περίπου...Τσέκαρε ομως σε παρακαλω πολύ και πές μου τη γνώμη σου...
ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ για τη βοήθειά σου και το χρόνο που αφιερώνεις σε μένα!!!

Άβαταρ μέλους
trisstann

Δημοσίευση από trisstann » 08 Ιαν 2013 23:17

70% bounce παει να πει οτι εχεις ενα καταστημα σου βγαινει η πιστη να βαλεις προϊοντα (content) να το προωθησεις και να το κανεις γνωστο και στα 100 ατομα που περνανε την πορτα του καταστηματος σου οι 70 κανουν μεταβολη και φευγουν. Δεν ξερω αν ειχες ποτε μαγαζι ή αν δουλεψες ποτε αλλα πιστεψε με δεν υπαρχει τιποτα χειροτερο απο αυτο.... Ετσι ειναι και στα site Θα πρεπει να κανεις τα παντα για να μπει ο αλλος και να "ψωνισει" ειτε ειναι e-commerce είτε ειναι traffic site (adsene).
Τωρα οσον αφορα το site σου καλυτερο ειναι, εχω καποιες ενστανσεις ως προς τις θεσεις των διαφημισεων αλλα αν δεν στην "λεει" η google συνεχισε ετσι... (το να εχεις 2 διαφημισεις ψηλα και να πρεπει να scrollaro για να βρω το περιεχομενο δεν ειναι και το καλυτερο, παρολαυτα νομιζω οτι θα σου απεδειδε καλυτερα κατω απο το 728x90 ενα 336χ280). Το άλλο που δεν μου αρεσε ειναι οτι στο drop down menu οταν πατησεις σε μια συνταγη το οτι ανοιγει σε νεο παραθυρο... δεν βλεπω το λογο...
Αυτα!.

conan30

Δημοσίευση από conan30 » 08 Ιαν 2013 23:28

336 * 280 ειχα,αλλα προ 1 εβδομαδας μου στειλε η google προταση οτι αν εβαζα 300 επι 250 θα χα αυξηση στα εσοδα 15-25%,κατι που δεν εχω δει ακομα...η 728*90 αποδιδει πολυ καλα,και η 160*600 πεσμενη πολυ...
Σ ευχαριστω και παλι για το χρονο και τις υποδειξεις σου...

conan30

Δημοσίευση από conan30 » 23 Ιαν 2013 15:13

Τελικά αυτό που εννοούσανε,ηταν οτι υπήρχαν αφ ενός 2πλές φωτογραφίες που σπαταλούσανε πόρους(2 ιδιες φωτογραφίες που κατεβαίνανε απο διαφορετικές διευθύνσεις) και αφ ετέρου υπήρχαν ίδιες φωτογραφίες απο ίδιες διευθύνσεις που φορτώνανε 2 φορές συγχρόνως.Ελπίζω μέσα απο την περιπετειούλα μου να βοηθηθεί και κάποιος άλλος....Και πάλι να ευχαριστήσω τον trisstann που υπήρξε ο μοναδικός που ασχολήθηκε με το πρόβλημά μου!!!

Άβαταρ μέλους
trisstann

Δημοσίευση από trisstann » 23 Ιαν 2013 21:09

Μην το συζητας αφου ηταν μονο αυτο τοτε κανενα προβλημα!!!

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 24 Ιαν 2013 00:52

άντε να το καταλάβεις!
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Απάντηση

Επιστροφή στο “Google AdSense”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες