Usb σε rca

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
devilfw

Usb σε rca

Δημοσίευση από devilfw » 09 Ιαν 2013 21:07

καλη χρονια παιδια :D
θελω να κανω την εξεις καφριλα.
το σπιτι μου ειναι τριοροφο.
τα πισια μου ειναι ολα στο υπογειο.
το δωματιο μου και συνεπως η κρεββαταρα μου ειναι στον τελευταιο οροφο.
και ωρες ωρες λογω τεμπελιας και οχι μονο,εχω την απεραντη λαχταρα να μπορουσα να χειριζομαι το πισι μου απο το δωματιο μου, ξαπλα στην κρεββαταρα αντι να καθομαι στην υπογα με την καρεκλα γραφειου... με ενοατε... :hammer:
το ερωτημα μου ειναι πως θα μπορεσω να διαχειριστω το πισι απο αποσταση χωρις να αγορασω ενα πανακριβο, κοντα στα 200 ευρω, ασυρματο ανταπτορα .
εχω τοποθετησει απο παλια δυο μεγαλα καλωδια rca...απο οροφο σε οροφο. ετσι μπορω με εναν ανταπτορα vga σε rca να ''παρω'' την εικονα του πισι αλλα τον χειρισμο πληκτρολογιου και ποντικιου δε βρισκω λυση.
εκτος αν υπαρχει τροπος να βρω rca σε usb!
εχω βρει αλλα νομιζω ειναι για capture βιντεο.εγω θελω εναν ανταπτορα μαλλον που μεσω rca να χειριζομαι πληκτρολογιο και mouse...
αν εχετε κατι στην αντιληψη σας και να κανω το ονειρο μου πραγματικοτητα... :kaloe:

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Usb σε rca

Δημοσίευση από giannis17 » 10 Ιαν 2013 01:07

Αυτό που θες γίνεται πολύ εύκολα με VNC. Τρέχεις μια εφαρμογή server στο PC στο υπόγειο και μια εφαρμογή client σε ένα υπολογιστή/tablet ή ακόμα και κάτι τέτοιο ή κάτι τέτοιο. Τέλος συνδέεις στο τέτοιο ένα ασύρματο πληκτρολόγιο/ποντίκι ή ιδανικά ένα bluetooth dongle των 5 ευρώ και χρησιμοποιείς το χειριστήριο ή ,ακόμα καλύτερα για τις ταινίες, τηλεκοντρόλ του PS3 που πιθανότατα ήδη έχεις και είσαι άρχοντας.

Προσωπικά αυτό που έχω κάνει είναι ότι έχω βάλει ένα Rpi πίσω από την τηλεόραση και εκεί έχω ενώσει 2ΤΒ σκληρούς τους οποίους μοιράζει όλη τη μέρα (δε το κλείνω ποτέ) στους υπολογιστές όπου είναι mapped σαν δικτυακοί δίσκοι. Τέλος για το χειρισμό του χρησιμοποιώ ένα Logitech Dinovo Mini ενώ αποκλειστικά για την παρακολούθηση ταινιών έχω μετατρέψει ένα δέκτη IR Remote από το XBOX 1 σε usb (απλά αλλάζεις το βύσμα) και χρησιμοποιώ το τηλεκοντρόλ του XBOX που είχα για πέταμα σαν MCE Remote.

Δυστυχώς το Rpi δεν έχει πολλούς πόρους για κάποια χρήση παραπάνω από Media Center ή small server.

Τέλος μια άλλη λύση είναι κάποιο KVM extender όπου με ένα καλώδιο δικτύου μεταφέρεις οθόνη/πληκτρολόγιο/ποντίκι σε μεγάλη απόσταση (μέχρι 300μ) αλλά δεν μεταφέρει ήχο, είναι πιο ακριβό από ένα dummy pc ή tablet και χρειάζεται εγκατάσταση με καλώδιο.
"There is only one problem with common sense; it’s not very common."
– Milt Bryce

Άβαταρ μέλους
devilfw

Usb σε rca

Δημοσίευση από devilfw » 11 Ιαν 2013 03:42

βασικα ετρεξα το teamviewer αλλα δεν γινεται με αυτο... κολλαει αρκετα και τα παιχνιδια δε τα βλεπει...δε βλεπει τα run τους.

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Usb σε rca

Δημοσίευση από giannis17 » 11 Ιαν 2013 03:50

το teamviewer δεν κάνει γιατί παίζει μέσω internet και αναγκαστικά κόβει τα γραφικά. Δοκίμασε το tightvnc

http://www.tightvnc.com/download.php
"There is only one problem with common sense; it’s not very common."
– Milt Bryce

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες