Ερώτηση σχετικά με navicat και τοπικό δίκτυο

Γενικές συζητήσεις για SQL και SQL Servers (RDBMS)

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
dynoroad

Δημοσίευση από dynoroad » 10 Ιαν 2013 09:24

Καλημέρα σε όλη την παρέα και καλή χρονιά να έχουμε.

Θέλω να ρωτήσω σχετικά με navicat και τοπικό δίκτυο.
Έχω φτιάξει ένα πρόγραμμα σε php και το έχω αποθηκεύσει σε shared φάκελο που φαίνεται στο τοπικό μου δίκτυο ώστε να μπορούν να το εκτεολούν όλοι.

Θέλω όμως οι πίνακες του navicat που χρησιμοποιώ να φαίνονται και στα navicat που υπάρχουν εγκατεστημένα στους υπόλοιπους υπολογιστές του τοπικού μου δικτύου.

Μήπως γνωρίζεται πως μπορώ να το καταφέρω αυτό??

Και αν γνωρίζεται επίσης που αποθηκεύονται τα δεδομένα του navicat που τοποθετώ στο navicat του server του δικτύου αυτού.

Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων..

Άβαταρ μέλους
giannis17
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από giannis17 » 11 Ιαν 2013 04:08

To navicat ειναι πρόγραμμα που διαχειρίζεται βάσεις δεδομένων, δεν σώνει τα δεδομένα μέσα στο πρόγραμμα τα σώνει στη βάση. Η βάση συνήθως τρέχει εκεί που τρέχει και η ιστοσελίδα php που την χρησιμοποιεί δηλαδή στο server. Αν ρυθμίσεις την βάση σου να δέχετεαι απομακρυσμένες συνδέσεις και όχι μόνο από το localhost (βλ http://dev.mysql.com/doc/refman/5.1/en/ ... files.html), έπειτα ρυθμίζεις τα υπόλοιπα navicat να συνδέονται στην IP του server και όχι στο localhost και voila.

Η ερώτηση είναι ποιός ο λόγος να χρησιμοποιείς το navicat σε άλλα PC αφού έχεις φτιάξει "πρόγραμμα php"? (Σημείωση η σωστή λέξη είναι "εφαρμογή" καθώς η PHP δεν είναι γλώσσα προγραμματισμού αλλά γλώσσα scripting βλ en.wikipedia.org/wiki/PHP) Ο σκοπός είναι να γίνονται όλα από το web interface όχι κάθε φορά να ανήγεις πρόγραμμα και να μπαίνεις σε όλη τη βάση για να δουλέψεις. Τι ακριβώς έχεις φτιάξει;
"There is only one problem with common sense; it’s not very common."
– Milt Bryce

Απάντηση

Επιστροφή στο “Βάσεις Δεδομένων και SQL - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες