Aggregator κερδη

Affiliate marketing, προγράμματα συνεργατών. Όσα θέλετε να μάθετε για τον τρόπο επιλογής και χρήσης τους.

Συντονιστής: Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
bibisidis
Honorary Member

Aggregator κερδη

Δημοσίευση από bibisidis » 12 Ιαν 2013 00:23

Ένα deal aggregator ήταν μια καλη ιδεα το 2010. Από τότε όμως εχουν αλλαξει παρα πολλα. Οι aggregators, χωρις να εχω κανει καμια ερευνα, πρεπει να ειναι πανω απο 500 και τα deal sitess πρεπει να εχουν ξεπερασει τα 200. Σιγουρα υπαρχει χωρος και ο ηλιος το πρωι βγαινει για ολους, αλλα...
Αποψη μου ειναι πως αν ειναι να διοχετευσεις ενεργεια καπου, καλυτερα να κοιταξεις για κατι αλλο. Αν ομως επιμενεις ντε και καλα να κανεις deal aggregator τότε θα επρεπε να εξετασεις σοβαρα αυτο που λεει ο cordis για επιλογη των καλυτερων deals.

facebookad

Aggregator κερδη

Δημοσίευση από facebookad » 12 Ιαν 2013 00:37

ΑΠο τα 200 deal sites τα 185 δουλευουν μονο με deal aggregators!!!

Η σκέψη είναι ενας deal aggregator με ωραίο domain με επισκέπτες απο 3 Blogs που έχουν καθημερινα 35.000 μοναδικούς και πάνω. Οχι κατι παραπάνω από προώθηση για αρχή.

Έχουμε υπολογίσει οτι μπορει ανετα να στελνουμε 5 με 6 χιλιάδες κόσμο οπότε η όλη σκέψη της επένδυσης είναι καθαρα αν αξίζει και αν αποσβέσει και ποιο το μελλον των aggregators.

facebookad

Aggregator κερδη

Δημοσίευση από facebookad » 12 Ιαν 2013 00:42

Απλά είναι λίγο δύσκολο να υπολογίσεις αριθμό πωλήσεων γαιτι πολλά sites βαράνε ασύστολα ψεύτικες πωλήσεις

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Aggregator κερδη

Δημοσίευση από cordis » 12 Ιαν 2013 01:02

πόσα λεφτά θα επενδύσεις σε αυτό;
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

facebookad

Aggregator κερδη

Δημοσίευση από facebookad » 12 Ιαν 2013 01:10

2000 max
Απλά θα θελα ονομα για Branding και δεν ξερω αν θα πρεπε καταναγκη να εχει μεσα το deals. Oτιναναι αν βαλεις στο τελος το deals κατι θα σου ανοιξει

Γνωμες για αυτο;

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Aggregator κερδη

Δημοσίευση από cordis » 12 Ιαν 2013 09:19

Ποσα απο αυτα θα ειναι design/development και ποσα marketing;
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

facebookad

Aggregator κερδη

Δημοσίευση από facebookad » 12 Ιαν 2013 10:42

Καλημερα. Το marketing δε θα ειναι τίποτα που να κοστίσει στην αρχή. Με 30 40 σεντς το κλικ δεν εχει νόημα. Ειπα πιο πάνω από που θα έχει επισκέπτες

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Aggregator κερδη

Δημοσίευση από cordis » 12 Ιαν 2013 14:47

καλό ακούγετε... κανένα 800ρι -1000ρι σε έναν γραφίστα να φτιάξει κάτι όμορφο και άλλα τόσα σε έναν developer να σου στρώσει ένα wordpress/joomla.

από τις σελίδες που θα στείλεις τα 3k άτομα έχεις ξανατρέξει affiliate καμπάνιες;
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
tk12345
Επικοινωνία:

Aggregator κερδη

Δημοσίευση από tk12345 » 15 Ιαν 2013 22:47

facebookad έγραψε:Καλημερα. Σκέφτομαι να φτιάξω έναν deal aggregator.
Μπορεί κάποιος να πει αν αξίζει τον κόπο. Βγάζουν αλήθεια κέρδη;
Δε μιλάμε να γίνεις πλούσιος αλλά να αξίζει τον κόπο
Με αριθμούς μην περιμένεις να σου απαντήσει κανείς. (Και εγώ ψάχνω εδώ και πολύ καιρό)

Εγώ πάντως αποφάσισα να ξεκινήσω να φτιάχνω τον δικό μου θεωρώντας ότι αξίζει τον κόπο με τις παρακάτω προϋποθέσεις:

1) Δεν απασχολείσαι με αυτή τη δουλειά, αφήνοντας κάποια άλλη που σου προσφέρει ζεστό χρήμα
2) Αυτοματοποιείς τη διαδικασία ενημέρωσης όσο το δυνατόν περισσότερο
3) Δεν ξεκινάω από το μηδέν (έχω ήδη κάποια άλλα sites) και μέρος του κώδικα που φτιάχνεται θα είναι διαθέσιμος να αξιοποιηθεί μελλοντικά και σε άλλες δουλειές
4) Ξέρω ότι όταν κάνεις επιχειρηματικές προσπάθειες (όχι μόνο στο internet) πετυχαίνουν μόνο λίγες από αυτές. Όλες όμως σου δίνουν γνώση και εμπειρία για να δοκιμάσεις την επόμενη με καλύτερες πιθανότητες.

facebookad

Aggregator κερδη

Δημοσίευση από facebookad » 16 Ιαν 2013 11:12

Ολα αυτα που ανεφερες ακριβως! Συμφωνω
Απλά επειδή και οι aggregators θα εχουν ημερομηνία λήξης 2χρονια max σκεφτομαι κατι που να μπορεσει νε επιβιώσει και πιο μετα. Την επόμενη μερα δηλαδή!
Δεν ξεκιναω από το μηδεν από άποψη τραφικ και φυσικά όλα θα είναι στον αυτόματο πιλότο.
Ίσως το πάντρεμα με ένα Deal site να είναι καλή ιδέα. Πας για το 6% αλλά προβάλεις και το deal σου για extra κερδος.

Πάντως οι υπάρχοντες aggregators διαφημίζονται και θα πρέπει να επισημανθει αυτό

Άβαταρ μέλους
tk12345
Επικοινωνία:

Aggregator κερδη

Δημοσίευση από tk12345 » 16 Ιαν 2013 19:43

Συμφωνώ με το ότι το μυστικό βρίσκεται στο πάντρεμα (εγώ θα το έλεγα στη διαφοροποίηση με τον ανταγωνισμό, η google το λέει original content).

Γι' το συμπέρασμα σου σχετικά με τα 2 χρόνια ζωής θα με ενδιέφερε να δω τη λογική με την οποία το έβγαλες.

Εγώ πιστεύω ότι η εποχή που έκανες έναν aggregator με ετοιματζίδικο software και πετούσες μέσα ότι έβρισκες μπροστά σου στα affiliate δίκτυα (άρα χωρίς καμία διαφοροποίηση ή με διαφοροποίηση η οποία μπορεί να αντιγραφεί με μηδενικό κόστος από οποιονδήποτε δει ότι βγάζει λεφτά) και έβγαζες λεφτά έχει περάσει
1) Οι 500+ για την ελληνική αγορά δεν είναι λίγοι
2) Κάποιοι από αυτούς έχουν ήδη το κοινό τους - άρα η ρηχή ελληνική αγορά γίνεται ακόμη μικρότερη

Αντίθετα αν έχεις μια ιστοσελίδα που παρέχει το κάτι παραπάνω (θες αυτό να είναι επιπλέον deals που μπορείς να βρεις εσύ, θες αυτό να είναι καλύτερο software και ανακάτεμα/συνεργασία με άλλα πράγματα που φτιάχνε εγώ, θες να είναι επιλεγμένα deals που είπε κάποιος παραπάνω) δεν καταλαβαίνω γιατί να μην πάει μακρύτερα από δύο χρόνια.
1) Θα υπάρχει μια μερίδα καταναλωτών που θα έχει συνηθίσει έναν νέο τρόπο αγορών
2) Θα υπάρχει μια μερίδα επαγγελματιών που θα έχει συνηθίσει έναν νέο τρόπο πωλήσεων
Γιατί να σταματήσει το πανηγύρι? Θα είναι απλά ένα παιχνίδι για μεγάλα παιδιά (δηλ αφτούς που θα έχουν τη δυνατότητα να έχουν πάντα το κάτι παραπάνω)

facebookad

Aggregator κερδη

Δημοσίευση από facebookad » 16 Ιαν 2013 20:00

Κοιτα μεσα σε 2 χρονια καποιοι ηδη μεγαλωσαν και βγηκαν απο τους aggregators.
Οταν εισαι deal site και εχεις 80+ προσφορες λειτουργεις πλεον σαν aggregator στο ματι του μεσου χρηστη. Παταει κατηγορίες και βλέπει..
Εκτιμω πως θα κλεισουν 100 dealαδικα σε 2 χρονια και 7 με 10 μεγαλα (μαζι με συγχωνευσεις) θα κανουν το παιχνιδι.

Αν θα ειναι αυτοι στους aggregators χμμμμ.... μπορει και ναι αλλα με 2-3% commision

Η αν θες ακομα και αν ειναι ο κοσμος θα χει κουραστει να βλεπει τα ιδια και τα ιδια.

Σχετικα με επιλεγμενες προσφορες ανελυσα το θεμα πιο πανω.

Εγω δε θα εβαζα πχ Χειρομαντεια καφεμαντεια αλλα ο αλλος που θα βαζε θα πουλαγε...

Σημερα τιποτα δεν ειναι προσφορα με την εννοια αν δεν το παρω ΤΩΡΑ δε θα το ξαναβρω ποτε!!!! σε 2 χρονια;
Ποια αγορα στην ελλαδα στο νετ δεν έχει καει;

ckabi

Aggregator κερδη

Δημοσίευση από ckabi » 16 Ιαν 2013 20:31

facebookad έγραψε: φυσικά όλα θα είναι στον αυτόματο πιλότο.
Αυτό με τον αυτόματο πιλότο το πίστευα και εγω...

τελικά δεν είναι καθόλου μα καθόλου στον αυτόματο πιλότο

μερικά παραδείγματα: νέα dealsites προστίθενται συνεχώς, παλιά αφαιρούνται, links όλο κατι αλλαζει και δεν δουλεύουν, λάθος τίτλοι, λάθος κατηγοριοποίηση (αλλα αντ άλλων), λάθος φωτογραφίες ή που δεν φορτώνουν είναι μόνο μερικά από τα παραδείγματα που μου έρχονται στο μυαλό...

facebookad

Aggregator κερδη

Δημοσίευση από facebookad » 16 Ιαν 2013 21:14

Αν εχω ενα ενοποιημενο datafeed θες δε θες στον αυτοματο πaει το site. Μικροπροβληματακια ναι αλλα σε γενικες γραμμες επιβλεψη θελει οχι 8ωρο από πανω

Άβαταρ μέλους
tk12345
Επικοινωνία:

Aggregator κερδη

Δημοσίευση από tk12345 » 16 Ιαν 2013 21:53

facebookad έγραψε:Κοιτα μεσα σε 2 χρονια καποιοι ηδη μεγαλωσαν και βγηκαν απο τους aggregators.
Οταν εισαι deal site και εχεις 80+ προσφορες λειτουργεις πλεον σαν aggregator στο ματι του μεσου χρηστη. Παταει κατηγορίες και βλέπει..
Εκτιμω πως θα κλεισουν 100 dealαδικα σε 2 χρονια και 7 με 10 μεγαλα (μαζι με συγχωνευσεις) θα κανουν το παιχνιδι.

Αν θα ειναι αυτοι στους aggregators χμμμμ.... μπορει και ναι αλλα με 2-3% commision

;
Ενδιαφέρουσα ανάλυση. Και εγώ δεν βλέπω να επιβιώνουν παραπάνω από καμιά δεκαριά, αλλά δεν είχα σκεφτεί ότι μπορεί αυτοί να μην είναι aggregators αλλά τα ίδια τα dealάδικα...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Affiliate marketing - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες