Απειλητική προσέγγιση σε ανθρώπους που ασχολούνται με web design / development

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
HeadsUp

Δημοσίευση από HeadsUp » 13 Ιαν 2013 00:08

Καλησπέρα. Είμαι αρκετό καιρό μέλος αλλά δημοσιεύω 'ανώνυμα' για ευνόητους λόγους.

Πρόσφατα, μου συνέβη μια εμπειρία που - εκ των υστέρων - και εγώ θα με κατηγορούσα που έμπλεξα σαν ηλίθιος. Όμως υπάρχουν άνθρωποι που έχουν τεράστιο ταλέντο στο να σε μεταχειρίζονται και πιστέψτε με, μπορεί να την πατήσει ο καθένας...

Ο Π.Κ., μου τηλεφώνησε από τηλέφωνο που έδειχνε ότι είναι από το εξωτερικό και μου είπε πόσο ενθουσιασμένος είναι με δουλειές μου που είδε και θέλει οπωσδήποτε να με προσλάβει στην εταιρεία του που λειτουργεί στο εξωτερικό αλλά με target group ελληνικό κοινό. Επειδή δουλεύω κάπου αλλού, δεν δέχτηκα και του αντιπρότεινα αν ήθελε να έχουμε κάποια συνεργασία δοκιμαστικά, για λίγες ώρες εκτός εργάσιμων ωρών.

Δεν δέχτηκε αρχικά, όμως την άλλη μέρα μου είπε ότι συμφώνησε με τους εταίρους του και θα το κάνουμε έτσι. Μου έστειλε συμφωνητικό και με πίεσε να το υπογράψω και να το στείλω επειγόντως... έκανα τη ****κία και το έστειλα, χωρίς να δώσω ιδιαίτερη σημασία στο συμφωνητικό που ήταν τραγικό - ΠΡΟΣΕΧΟΥΜΕ ΠΟΥ ΤΑ ΒΑΖΟΥΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΔΥΟ!!!

Η δουλειά απαιτούσε (με πολύ αυταρχικό τρόπο) να γίνεται ως εξής:
Μιλώντας στο skype, θα μου λέει ένα ένα τα πράγματα που θέλει να κάνω και θα τα κάνω επιτόπου, μερικές φορές παρακολουθώντας τον κώδικα που γράφω μέσα από team viewer και σχολιάζοντας (π.χ. εγώ στην πασκάλ θα το έκανα έτσι και τέτοιες π@π@ριές).
Έτσι και αλλιώς αυτό είναι ιδιαίτερα ενοχλητικό, αλλά μιλώντας προσβλητικά, απαιτητικά και απίστευτα πιεστικά το έκανε αφόρητο.

Μετά από 2 μέρες βέβαια δεν την πάλευα και του είπα ότι θέλω να σταματήσουμε τη 'συνεργασία'... Η απάντηση ήταν 'Εννοείς ότι ΘΑ ΗΘΕΛΕΣ... γιατί δεν μπορείς'

Άρχισαν οι απειλές, για τη δουλειά μου, για καταγγελία και απαίτηση για τρελλά λεφτά ως διαφυγόντα κέρδη και διάφορα άλλα. 70 τηλέφωνα την ημέρα, πίεση, άγχος και γενικά κατάσταση που σε φέρνει λίγο πριν την εξαθλίωση... ο τύπος ξέρει να μπει στο μυαλό σου και να σε φτάσει στην καταστροφή.

Μερικές εφιαλτικές μέρες μετά και αφού μίλησα με δικηγόρους, θυμήθηκα ένα όνομα που μου είχε αναφέρει ότι επίσης είχε συνεργαστεί περίπου τις ίδιες μέρες με εμένα (του ξέφυγε). Ψάχνοντας, βρήκα τηλέφωνο και επικοινώνησα.

Είχε περάσει ακριβώς το ίδιο βασανιστήριο, με απειλές, τρομοκρατία και εκμετάλλευση. Κινήθηκε νομικά, κάτι που βέβαια κάνω και εγώ. Είναι 1000% σίγουρο ότι έχει γίνει σε αρκετούς ακόμα... καλό θα είναι να μην ξαναγίνει όμως, γιαυτό και το ποστ.

ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ παιδιά, εκεί έξω υπάρχει κάθε καρυδιάς καρύδι. Προσοχή, ψυχραιμία και - δυστυχώς - καχυποψία σε κάθε μας κίνηση...

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 13 Ιαν 2013 01:21

Εκεί θέλει να πας από κοντά να τον συναντήσεις :P
Γίνονται πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ThyClub » 13 Ιαν 2013 07:19

Καλημερα. Καλα ξεμπερδεματα. Δε μας λες κ τα στοιχεια του να ξερουμε που παμε να μπλεξουμε; Πμ αν δεν θελεις εδω

HeadsUp

Δημοσίευση από HeadsUp » 13 Ιαν 2013 08:03

Καλημέρα, δεν υπάρχει πλέον κάποιο μπέρδεμα, όλο το θέμα είναι μια τεράστια καλοστημένη κομπίνα / απάτη. Το 'συμβόλαιο' δεν έχει κάποια υπόσταση.

Οι πιθανοί λόγοι? βίτσιο, ανωμαλία, εκβιασμός για χρήματα, ότι κάτσει ανάλογα με την περίπτωση.
Το χειρότερο μάλλον είναι ότι έχει πλήρη στοιχεία και υπογραφές ανθρώπων, που δεν ξέρεις πως μπορεί να χρησιμοποιήσει...

Σου στέλνω το όνομα με πμ.

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 13 Ιαν 2013 10:05

Θέλω και εγώ αυτό το ονοματάκι σε pm :)

Άβαταρ μέλους
c0d3punk
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από c0d3punk » 13 Ιαν 2013 13:10

γιατί δεν του blockαρες τελείως την επικοινωνία? blacklist στο κινητό, ignore από κάθε chatoκατάσταση κ.τ.λ.?

τα στοιχεία του είναι σίγουρα αληθινά? Κοινοποίησες στην ΔΗΕ την κατάσταση?

στείλε μου και εμένα ένα pm αν θέλεις.
like ants in a colony we do our share
but there's so many other f****' insects out there || Ανανεωμένα Παρτάλια || biZfind.gr

Άβαταρ μέλους
tsiger
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από tsiger » 13 Ιαν 2013 13:48

χωρίς να δώσω ιδιαίτερη σημασία στο συμφωνητικό που ήταν τραγικό
Δλδ αν μέσα έγραφε ότι πρέπει να δουλεύεις γι αυτόν 80 ώρες την εβδομάδα; Δε καταλαβαίνω τι θα πει δεν έδωσα ιδιαίτερη σημασία στο μοναδικό χαρτί που σε φέρνει αντιμέτωπο με αυτόν τον τύπο.

Λαμόγια και απατεώνες θα υπάρχουν όσο συνεχίζουμε εμείς να φερόμαστε όπως φερόμαστε

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 13 Ιαν 2013 14:03

tsiger έγραψε:Δε καταλαβαίνω τι θα πει δεν έδωσα ιδιαίτερη σημασία στο μοναδικό χαρτί που σε φέρνει αντιμέτωπο με αυτόν τον τύπο.

Λαμόγια και απατεώνες θα υπάρχουν όσο συνεχίζουμε εμείς να φερόμαστε όπως φερόμαστε
Και οι δικηγόροι πως θα πλουτίσουν; Κλέφτες θα γίνουν;

HeadsUp

Δημοσίευση από HeadsUp » 13 Ιαν 2013 14:14

tsiger έγραψε:
Είπα μόνος μου ότι φέρθηκα ηλίθια, δεν χρειάζεται να μου το επισημάνεις.
Βασίστηκα σε αυτά που είπαμε και όχι σε αυτά που γράφτηκαν, που με χρονική πίεση και παραμύθια ξεγελάστηκα και προσπέρασα.

Το θέμα είναι ότι υπάρχουν λαμόγια με καλοστημένες ιστορίες, που σε πείθουν και έχουν ιδιαίτερο ταλέντο σε αυτό που κάνουν. Δεν θεωρούσα τον εαυτό μου καθόλου εύπιστο και χύμα σε τέτοια πράγματα και την πάτησα χωρίς να καταλάβω από που μου ήρθε και ο βασικός λόγος ήταν γιατί δεν πήγαινε το μυαλό μου σε κάτι τέτοιο.

Μοιράζομαι την εμπειρία για να βοηθήσω ίσως κάποιους να είναι πιο υποψιασμένοι, όχι για να μου κάνουν κριτική για το πως φέρθηκα. Μπορεί να πιστεύεις για τον εαυτό σου ότι αποκλείεται να την πατήσεις κάπως έτσι και στο εύχομαι βέβαια, αλλά μεγάλη μπουκιά φάε...

Άβαταρ μέλους
tsiger
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από tsiger » 13 Ιαν 2013 15:14

Όποιος πει ότι δεν την έχει πατήσει, είναι ψεύτης. Έτσι, κι εγώ την έχω πατήσει πολλές φορές όχι όμως υπογράφοντας, αλλά το αντίθετο. Από καλή πίστη. Τα κανόνια που έχω φάει πιστεύω πως ακόμα ακούγονται.

Το σχόλιο μου φυσικά δεν είχε να κάνει με σένα, απλά ήθελα να τονίσω σε όσους διαβάζουν αυτό το topic πως ειδικά όταν πρόκειται για υπογραφές χρειάζεται προσοχή. :)

To μάθημα που πήρα εγώ είναι πως "It's not personal, it's business" και κάτω από αυτή τη στέγη είναι πολλοί αυτοί που θα το εκμεταλλευτούν στο έπακρο.

HeadsUp

Δημοσίευση από HeadsUp » 13 Ιαν 2013 18:08

Έχουν βρεθεί άλλοι δυο από εδώ μέσα που είχαν κρούση, αν θέλουν θα πουν λεπτομέρειες όμως το θέμα είναι ότι παίζει μπάλα πολύ χύμα και συνεχώς.

Ίσως καλό θα ήταν να το κυκλοφορήσει ο καθένας μας όπου μπορεί, η προσέγγιση του μπορεί να είναι με διάφορους τρόπους...

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 13 Ιαν 2013 18:16

1. Δεν υπογράφουμε ποτέ κάτι που δε καταλαβαίνουμε χωρίς να πάμε σε δικηγόρο. Ακόμα και να το καταλαβαίνουμε δηλαδή καλό είναι πάντα να το βλέπει δικηγόρος.

2. Πάντα προκαταβολή και μετά ξεκινάμε να δουλεύουμε.

3. Πάντα θέτουμε τους όρους μας προφορικά και συμφωνούμε σε αυτούς, είτε αναφέρονται γραπτώς είτε όχι ( και το αντίστροφο ) πριν ξεκινήσουμε συνεργασία.

Με αυτά τα 3 πραγματάκια θα είναι όλοι καλυμένοι πιστεύω.
Γίνονται πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
alexisitsios

Δημοσίευση από alexisitsios » 13 Ιαν 2013 19:07

Στείλε και σε εμένα pm τα στοιχεία αν μπορείς :)

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 13 Ιαν 2013 19:14

Αν δεν υπάρχει κάποιος όρος/ζητούμενο/απαίτηση γραπτά, είναι σαν να μην υπάρχει. Τα λόγια από τη μία γίνονται καπνός από την άλλη γίνονται "Ηξεις αφίξεις ου εν πολέμω θνήξεις".

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες