Απορία προμήθειας για hotelscombined.com

Affiliate marketing, προγράμματα συνεργατών. Όσα θέλετε να μάθετε για τον τρόπο επιλογής και χρήσης τους.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
meet-sos

Δημοσίευση από meet-sos » 16 Ιαν 2013 19:26

Έχω ένα θεματικό site για ένα νησί, στο οποίο έβαλα affiliate form κράτησης
ξενοδοχείων από το hotelscombined.com και πηγαίνει ανέλπιστα καλά!!
Αλλά δεν μπορώ να βρω μέσα στο πανελ μου πόση είναι η προμήθεια που
λαμβάνω σε ποσοστό. Τα έσοδα σε δολλάρια από την κάθε κράτηση είναι
από 0,80$ έως 1,30$.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 16 Ιαν 2013 23:50

Στειλε μηνυμα στο support τους μπας και βγάλεις άκρη.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvard » 17 Ιαν 2013 09:38

Καλημέρα,

Δεν χρειάζεται να στείλει μήνυμα στο support τους για κάτι που υπάρχει στο FAQ τους, απλά να κοιτάξει καλύτερα τη σελίδα οπου έκανε signup :)

http://www.hotelscombined.com/Affiliate ... EL#hc_faq6
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος
Φιλοξενία ιστοσελίδων - Cloud Servers στην Ελλάδα

Άβαταρ μέλους
tk12345
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από tk12345 » 24 Ιαν 2013 22:54

Με τους τύπους είχα δουλέψει παλιά.

Δεν ξέρω αν όντως τα στατιστικά μου δεν ήταν τόσο καλά όσο ο μέσος όρος τους (όπως μου είπαν όταν μια μέρα δεν μπορούσα απλά να συνδεθώ στο λογαριασμό μου).

Είχα κάνει και την εξυπνάδα να βάλω μεγαλύτερο όριο πληρωμών μην τρέχω συνέχεια στην τράπεζα...

Τουλάχιστον να πληρώνεστε στο ελάχιστο.
Επίσης προτιμήστε να τρέχετε το πρόγραμμα τους από κάποιο δίκτυο (νομίζω υπάρχει στο cj.com). Εγώ το έτρεχα απ' ευθείας από αυτούς (τότε δεν έπαιζε σε δίκτυο - τουλάχιστον δεν το είχε πάρει το μάτι μου.

Αν υπάρχει κόσμος που δουλεύει μαζί τους πάνω από χρόνο και έχει πάρει πάνω από $1000 χωρίς πρόβλημα θα το εκτιμούσα να το ανέφερε...

Άβαταρ μέλους
meet-sos

Δημοσίευση από meet-sos » 27 Μαρ 2013 16:17

gvard έγραψε:Καλημέρα,

Δεν χρειάζεται να στείλει μήνυμα στο support τους για κάτι που υπάρχει στο FAQ τους, απλά να κοιτάξει καλύτερα τη σελίδα οπου έκανε signup :)

http://www.hotelscombined.com/Affiliate ... EL#hc_faq6
Α, καλά... τώρα το πήρα χαμπάρι ότι έχει και Ελληνικά.
Σε ευχαριστώ πολύ, αυτό έψαχνα. Εγώ εγγράφηκα στα Αγγλικά.

Άβαταρ μέλους
meet-sos

Δημοσίευση από meet-sos » 27 Μαρ 2013 16:18

tk12345 έγραψε:Με τους τύπους είχα δουλέψει παλιά.

Δεν ξέρω αν όντως τα στατιστικά μου δεν ήταν τόσο καλά όσο ο μέσος όρος τους (όπως μου είπαν όταν μια μέρα δεν μπορούσα απλά να συνδεθώ στο λογαριασμό μου).

Είχα κάνει και την εξυπνάδα να βάλω μεγαλύτερο όριο πληρωμών μην τρέχω συνέχεια στην τράπεζα...

Τουλάχιστον να πληρώνεστε στο ελάχιστο.
Επίσης προτιμήστε να τρέχετε το πρόγραμμα τους από κάποιο δίκτυο (νομίζω υπάρχει στο cj.com). Εγώ το έτρεχα απ' ευθείας από αυτούς (τότε δεν έπαιζε σε δίκτυο - τουλάχιστον δεν το είχε πάρει το μάτι μου.

Αν υπάρχει κόσμος που δουλεύει μαζί τους πάνω από χρόνο και έχει πάρει πάνω από $1000 χωρίς πρόβλημα θα το εκτιμούσα να το ανέφερε...
Κάτσε, δλδ, έχασες τα λεφτά που είχες βγάλει μέχρι τότε?

Άβαταρ μέλους
free3yourmind
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από free3yourmind » 27 Μαρ 2013 22:25

tk12345 έγραψε:Αν υπάρχει κόσμος που δουλεύει μαζί τους πάνω από χρόνο και έχει πάρει πάνω από $1000 χωρίς πρόβλημα θα το εκτιμούσα να το ανέφερε...
Γενικα αν τα κλικς που φερνεις δεν μεταφραζονται σε κρατησεις υστερα απο μερικους μηνες σου στελνουν email και σε βαζουν περιοδο καραντινας και οταν περασει κι αυτο μπορει να σου κλεισουν τον λογαριασμο, που ειναι λογικο γιατι πληρωνουν per lead οποτε αν εσυ εχεις στησει καποιο fake network πρεπει να σε αποκλεισουν απο αυτο. Σε γενικες γραμμες παντως ειναι πολυ συνεργασιμοι και σωστη στην δουλεια τους, εγω ειμαι γραμμενος 4 χρονια και δεν εχω παραπονα.
Twenty years from now you will be more disappointed by the things that you didn't do than by the ones you did do. So throw off the bowlines. Sail away from the safe harbor. Catch the trade winds in your sails. Explore. Dream. Discover.
http://www.traveling.gr

Άβαταρ μέλους
tk12345
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από tk12345 » 28 Μαρ 2013 08:36

Σε ότι αφορά αν έχασα τα λεφτά που είχα βγάλει. Το παζαρέψαμε και πήρα περίπου το 1/3

Mail για καραντίνα κλπ δεν πήρα.

Το τι leads πήραν δεν μπορώ να ξέρω πάντως μια χαρά sites ήταν αυτά που τους έστελναν trafic - αν συνέβαινε κάτι περίεργο με τα sites θα τα είχε κόψει η google από το adsense πολύ πριν καταλάβουν αυτοί ότι είναι κακό το trafic μου.

Τα sites ήταν:

hotelsmapping.com - ακόμη δεν βρήκα χρόνο να του βάλω να φορτώνει από κανέναν άλλο (θέλω οπωσδήποτε να έχω γεωγραφικές συντεταγμένες)

mapdirectory.gr

Το μόνο fake στην περίπτωση μου ήταν το ποσό που μου έβγαζαν ότι θα πάρω.

Κατά τη γνώμη μου δεν είναι και τόσο λογικό αυτό που κάνουν.
Αν θέλουν να πληρώνουν per sale ας το κάνουν per sale. Απ' τη στιγμή όμως που πληρώνουν per lead και μου δείχνουν στα στατιστικά τους leads εγώ κάνω optimize γι' αυτό που βλέπω στα στατιστικά που αυτοί μου δίνουν. Με βάσει αυτά αποφασίζω το τι χρήματα θα ξοδέψω στη διαφήμιση, το πόσο θα επενδύσω για το site που τους προβάλει κλπ.

Άβαταρ μέλους
free3yourmind
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από free3yourmind » 28 Μαρ 2013 11:34

δεν εχει καμια σχεση το traffic για το adsense με του hotelscombined για την ποιοτητα των leads.

στους ορους χρησης που αποδεχτηκες κατα την εγγραφη τα γραφουν ολα αναλυτικα και για το δικαιωμα διακοπης της συνεργασιας
Twenty years from now you will be more disappointed by the things that you didn't do than by the ones you did do. So throw off the bowlines. Sail away from the safe harbor. Catch the trade winds in your sails. Explore. Dream. Discover.

Άβαταρ μέλους
tk12345
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από tk12345 » 28 Μαρ 2013 16:32

Δεν είπα ότι κάνουν κάτι παράνομο (αν και στην Αμερική τα περί παραπλανητικής διαφήμισης δεν ξέρω αν τα καλύπτουν)

Απλά όταν διαφημίζεις κάτι για pay per lead με ένα χρόνο cookie και στα πλεονεκτήματα σου γράφεις ότι ναι μεν παίρνεις μικρότερη προμήθεια από τα pay per sale προγράμματα αλλά δεν περιμένεις να γίνει η πώληση ...

Βέβαια γράφεις στα ψιλά κάτι ασαφές για quality trafic (που στην αρχή εγώ - και πολύ άλλοι - το ερμήνευσα όχι fake trafic) άλλα στην συνέχεια σου λένε quality εννοούμε πωλήσεις πάνω από το μέσο όρο μας ...

Αν το ξεκαθαρίζαν πως δουλεύει το σύστημα από την αρχή (που παραδέξουτο κανείς δεν το καταλαβαίνει κατά την εγγραφή του) δεν θα τους έπαιζε κανείς.

Αν το πρόγραμμα τους ήταν pay per sale (και οι προμήθειες τους ανάλογες με τα ποσά των κρατήσεων που τους κάνεις και σου δίναν και στα στατιστικά σου τα απαραίτητα στοιχεία για να ξέρεις και εσύ που βαδίζεις και τι λεφτά έχεις να παίρνεις) όλα καλά. Δεν μπορείς όμως να αγοράζεις leads και αν δεν γίνουν κρατήσεις απλά δεν πληρώνεις επειδή λες κάτι ασαφές στα ψιλά γράμματα.

Σε ότι αφορά το adsense το ανέφερα ως απόδειξη του ότι δεν είχα fake δίκτυα κλπ (Το adsense σε κόβει αν έχεις τέτοια πράγματα γιατί κάνεις invalid impresions)

ΥΓ
Προς αποφυγή παρεξηγήσεων

Τα παραπάνω αφορούν μόνο τη δική μου εμπειρία από το συγκεκριμένο πρόγραμμα πριν από μερικά χρόνια. Δεν θέλω να αποθαρρύνω κανένα να το χρησιμοποιήσει. Απλά ήθελα να γνωστοποιήσω σε κάποιο μέλος του forum που ρωτούσε σχετικά κάποια πράγματα που δεν είναι προφανή και που ισχύαν τότε κατά τη δική μου εμπειρία (αλλά και τώρα σύμφωνα με το φίλο που χρησιμοποιεί το πρόγραμμα τώρα είναι ευχαριστημένος από αυτό και τα επιβεβαιώνει - τα περί διακοπής λογαριασμού κλπ).

Άβαταρ μέλους
meet-sos

Δημοσίευση από meet-sos » 28 Μαρ 2013 18:36

Lead τι ακριβώς πιάνεται;
Αν ο Γιάννης ανοιξει τον ΗΥ του, μπει στο taderoomsgr και μέσω της affiliate φόρμας hotelscombined δει τα διαθεσιμα δωματια και μπει μεσα σε ενα απο αυτα για να δει πληροφοριες (χωρις να κλεισει δωματιο), ο κατοχος του ταδεροομς θα παρει πχ τα 2$ ?

Άβαταρ μέλους
tk12345
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από tk12345 » 01 Απρ 2013 19:59

(Κόψε κάτι από το $2 ας το κάνουμε $0.02)
Σύμφωνα με τα μεγάλα γράμματα ναι.
Σύμφωνα με τα ψιλά γράμματα ίσως.
Αν μπει μετά ο Δημήτρης και κάνει μια κράτηση $5000 θα σου δώσουνε $0.02 + $0.30 = $0.32
Αν και ο Δημήτρης και ο Γιάννης και ο Βαγγέλης κοιτάνε μόνο ή κλείνουν τίποτα φθηνά δωμάτια των $35 εσύ θα βλέπεις ότι έχεις να παίρνεις, αλλά όταν είναι να πάρεις θα σου κλείσουν το λογαριασμό.

Η ιδέα που βρίσκετε πίσω από το πρόγραμμα είναι ότι σου δίνει κάτι μικρό για το traffic που στέλνεις. Είτε δει μόνο ο Γιάννης είτε κλείσει μια βδομάδα σε πανάκριβο ξενοδοχείο στο Λονδίνο. Αν το κοινό που τος στέλνεις κλείνει σε μεγάλο ποσοστό και μάλιστα ακριβά ξενοδοχεία ανεβαίνει το πόσο που σου πληρώνει το κλικ. Αυτό που διαφημίζουν είναι ότι παίρνεις λιγότερα χρήματα από ένα πρόγραμμα pay per sale αλλά είναι σίγουρα. Ως ιδέα δεν είναι κακή. Αν μη τι άλλο δεν βάζεις τους affiliates να ανταγωνίζονται μεταξύ τους για το ποιος θα βάλει το τελευταίο cookie. Δεν παίρνει όλα τα λεφτά ο τελευταίος, αλλά παίρνουν όλοι από κάτι.

Το πρόβλημα είναι ότι
1. στα στατιστικά σου δεν σου λεν πόσοι κάναν κρατήσεις, οπότε αν δεν έχεις googlarει για το πρόγραμμα και δεν έχεις καταλάβει τι παίζει με τα ψιλά γράμματα απλά έχασες... Ειδικά αν πληρώνεις διαφήμιση για να τους στέλνεις traffic.
2. Δεν έχουν ξεκάθαρους δημοσιευμένους κανόνες.

Αν λύσουν αυτά τα δύο θέματα το πρόγραμμα είναι καλή επιλογή για αρκετά sites τουριστικού περιεχομένου. Έτσι όπως είναι όμως δεν μπορείς να το χρησιμοποιήσεις σαν βασική πηγή εσόδων ενός site γιατί κρίβει πολλές εκπλήξεις...

Άβαταρ μέλους
meet-sos

Δημοσίευση από meet-sos » 02 Απρ 2013 00:52

πο πο καταλαβα... μπλεξιμο... ελπιζω να μην υπαρξουν ευτραπελα...
αλλα και να υπαρξουν, στην αρχη ειμαι ακομα, δεν θα απογοητευτω.
Και βεβαια, εννοειται, κασάουτ σε καθε δυνατη ευκαιρια!

Άβαταρ μέλους
free3yourmind
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από free3yourmind » 02 Απρ 2013 11:26

Δεν ειναι ακριβως ετσι, εγω εχω leads με πληρωμη 0.80$ και μεσο ορο 0.24$ το συστημα δουλευει ως εξης:

Ξεκινας εσυ την προωθηση μεσα απο την σελιδα σου, οπως ειναι φυσικο στην αρχη θα μπουν ατομα που δεν θα κλεισουν με την μια ξενοδοχειο αλλα εσυ θα πληρωθεις καποιο ποσο για τα leads που εφερες, καποια στιγμη καποιος θα κλεισει ενα ξενοδοχειο και αυτο θα φερει ενα χ εσοδο στον λογαριασμο σου που ας πουμε οτι ειναι 8$...αυτα τα 8$ δεν θα πιστωθουν σαν πληρωμη per lead στον λογαριασμο σου αλλα θα γινει συμψηφισμος για ολο το προηγουμενο χρονικο διαστημα που σε πληρωναν χωρις να υπαρχει καποια κρατηση οποτε ας πουμε στο προηγουμενο διαστημα ειχες παρει 3$ για τα leads που ειχες φερει, οποτε απο τα 5$ που απομενουν μεσω αλγοριθμου προβλεψης που περνει στοιχεια απο το ιστορικο θα σου αποδοσουν καποιο ποσο και θα κρατησουν καποιο για τα μελλοντικα leads, οποτε ερχεται καποια νεα κρατηση γινεται συμψηφισμος και αλλαζουν ολα τα leads value.

Οπως ειναι φυσικο και αναφερεται και στους ορους δεν ειναι δυνατο να φερνεις μονο leads χωρις κρατησεις, αν αυτο γινει για μεγαλο χρονικο διαστημα τοτε εχουν δικαιωμα να σου κλεισουν τον λογαριασμο, γενικα θελουν ποιοτικο traffic που μεταφραζει επισκεπτες σε κρατησεις, διαφορετικα μπορει ο καθενας να χτισει ενα fake network να κανει 200 fake leads την μερα και να βγαζει το μηνιατικο του (σιγουρα υπαρχουν πολλοι εκει προθυμοι εκει εξω), αυτο το κανουν για να προστατευσουν το προγραμμα και τους υπολοιπους affiliates.

Άβαταρ μέλους
tk12345
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από tk12345 » 04 Απρ 2013 02:29

Ίσως να δουλεύει έτσι ο αλγόριθμός τους (Εντυπωσιασμένος από το με πόση μεγάλη λεπτομέρεια τον ξέρεις). Αυτό το πράμα πάντως δεν το λες per lead. Ούτε per sale το λές.
Δώσε ότι έχεις ευχαρίστηση όποτε κρίνεις εσύ είναι.

Το πρόβλημα πάντως παραμένει. Όλο το ρίσκο σε περίπτωση αποτυχίας στις προβλέψεις του δικού τους αλγορίθμου είναι του Affiliate που παίζει χωρίς καν να έχει διαθέσιμες όλες τις πληροφορίες

Πχ μια διαφήμιση a βλέπω ότι κάνει περισσότερα leads από μια διαφήμιση b άρα με βάσει τα στατιστικά μου πρέπει να παίξω την a. Παίζω λοιπόν αυτή τη διαφήμιση και μετά από 1 μήνα έρχονται και σου λένε λάθος φίλε. Έπρεπε να είχες μυρίσει τα νύχια σου και να έπαιζες τη b γιατί εκείνη έκανε λίγα leads αλλά πολλές πωλήσεις. Και επειδή τα λάθη πληρώνονται σ' αυτό ον κόσμο εμείς δεν σου δίνουμε την προμήθεια που σου λέγαμε ότι θα πάρεις. Το λέμε και στα ψιλά ότι έχουμε δικαίωμα να το κάνουμε αυτό.

Εγώ τι κάνω; Πάω στη google και λέω τελικά η διαφήμιση που έτρεχα η HotelsCombined διαπίστωσε όταν αποφάσισε να τις μελετήσει ότι δεν τις έφερνε πωλήσεις, σου ακυρώνω τις πληρωμές:

Εγώ προτιμώ τις ξεκάθαρες συμφωνίες. Όπως εγώ είμαι υπεύθυνος για τις δικές μου μαντεψιές έτσι πρέπει να είναι και αυτοί.

Στο συγκεκριμένο πρόγραμμα δεν μπορείς να βασίσεις σοβαρή δουλειά. Κάντε λίγο googling (στα αγγλικά) δεν είμαι ο μόνος. Για συμπληρωματικό πρόγραμμα και ότι πιάσει ίσως είναι καλή περίπτωση, αλλά μέχρι εκεί.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Affiliate marketing - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες