Απορία προμήθειας για hotelscombined.com

Affiliate marketing, προγράμματα συνεργατών. Όσα θέλετε να μάθετε για τον τρόπο επιλογής και χρήσης τους.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
meet-sos

Δημοσίευση από meet-sos » 05 Απρ 2013 20:39

Εχεις να προτεινεις οποτε κατι καλυτερο σε φορμα αναζητησης ξενοδοχειων;

Άβαταρ μέλους
tk12345
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από tk12345 » 06 Απρ 2013 01:21

Εγώ αν είχα καλό unique content για νησί δεν θα χαράμιζα καμία καλή θέση διαφήμισης για φόρμα κρατήσεων ξενοδοχείων.

Το adsense στο συγκεκριμένο χώρο (τουρισμού) πληρώνει ποοοοολλλυυυύ καλύτερα.

Μια άλλη ιδέα (δεν την έχω δοκιμάσει ακόμα - ελπίζω μέχρι το καλοκαίρι να το κάνω) είναι να μαζέψεις προσφορές από dealadika για το συγκεκριμένο νησί.

Μια άλλη καλή ιδέα που δεν είναι και τόσο σούπα στην Ελλάδα (αν παίζεις με κοινό στο εξωτερικό ξέχνα το) είναι το TripAdvisor ή κάτι παρόμοιο για reviews.

Αν το site σου δεν αφορά κάποιο από τα πολύ γνωστά νησιά με τα άπειρα ξενοδοχεία, φτιάξε έναν δικό σου κατάλογο με όλα τα ξενοδοχεία του νησιού και βάλε link στο καθένα σε όσα δίκτυα το έχουν.

Κατά τη γνώμη μου οι φόρμες κράτησης έχουν γίνει πολύ σούπα και μακροπρόθεσμα δεν βγάζουν λεφτά.

Το HotelCombined δείχνει πολύ καλό στις παρακάτω δύο περιπτώσεις (εσύ λογικά είσαι στην πρώτη τώρα) στο τέλος όμως σου κάνουν έκπληξη:

1) Στην αρχή στο site σου πολύ πιθανών να έρχονται "από περιέργεια" οι ξενοδόχοι του νησιού που ψάχνουν τον ανταγωνισμό. Σύμφωνα με τον αλγόριθμο που περιγράφει ωραία ο free3yourmind μερικά posts πιο πάνω, βλέπεις στα στατιστικά ότι έχεις να παίρνεις αλλά ... αν δεν έρθουν και οι κρατήσεις ...

2) Άλλη περίπτωση που μπορεί να την πατήσεις είναι διάφορα τριήμερα, δεκαπενταύγουστο που όλοι ψάχνουν για τις ίδιες μέρες στους ίδιους προορισμούς αλλά τα δημοφιλή ξενοδοχεία θα είναι γεμάτα. Εσύ βλέπεις Leads αλλά ...

Αν η εξάρτηση σου είναι μόνο η φόρμα κράτησης (εγώ είχα δουλέψει με το feed τους και είχα επενδύσει αρκετή δουλειά στο στήσιμο χωρίς να ξέρω τότε τον αλγόριθμό τους - πίστευα ότι αφού μου λεν ότι έχω να παίρνω $10 η αμοιβή μου μέχρι εκείνη τη στιγμή για το traffic που τους έστειλα είναι $10 και ότι δεν είναι προκαταβολή από μελλοντικές κρατήσεις που κατά κάποιο τρόπο τους "χρωστάω") άσε τη δικιά τους όσο σου δίνει λεφτά στην τσέπη σου (όχι στα στατιστικά τους) και την αλλάζεις αν και όταν σταματήσει (μετά από 3-4 χρόνια που σταμάτησα εγώ μπορεί να έχουν βελτιώσει τον αλγόριθμό τους και να είναι πιο αξιόπιστα αυτά που σου βγάζουν στα στατιστικά τους οπότε να μην κάνουν πια εκπλήξεις) ή όταν κρίνεις ότι αξίζει τον κόπο να ασχοληθείς για να αυξήσεις τα έσοδα σου από τη φόρμα κράτησης κατά 10-20-30%.

Τότε κάνε τα εξής:

1, Μπες στο cj.com (ή σε όποιο άλλο αντίστοιχο θέλεις - απλά το αναφέρω γιατί με αυτό παίζω εγώ και έχει πολλά hotel reservation δίκτυα συμπεριλαμβανομένου και το hotelcombined).
2. Δες ποια δίκτυα έχουν πολλά ξενοδοχεία του νησιού που δουλεύεις και σε καλές τιμές (για τον πελάτη).
3. Διάλεξε τα πιο ενδιαφέροντα
4. Φτιάξε έναν rotator που θα εμφανίζει πότε το ένα δίκτυο πότε το άλλο.
5. Άστο για λίγο διάστημα.
6. Δες τα στατιστικά και κράτα αυτό που σου φέρνει τα περισσότερα.

Αυτή είναι η σωστή διαδικασία επιλογής. Πολλές φορές ο μόνος λόγος που μια διαφήμιση σου φέρνει λεφτά είναι ακριβώς γιατί δεν την παίζει κανένας άλλος.

Άβαταρ μέλους
meet-sos

Δημοσίευση από meet-sos » 28 Μάιος 2013 19:48

Χαιρετώ μετά από καιρό!!

Καταρχάς ευχαριστώ τον tk12345 για την τελευταία απάντηση, η οποία μου είχε διαφύγει και τώρα την βλέπω!

Απλά ήθελα να ενημερώσω ότι σήμερα (ή χθες) συμπλήρωσα και πέρασα το όριο των 100$ που χρειάζεται για την πληρωμή.
Επόμενο payment due όμως μου βγάζει για το τέλος του ερχόμενου μήνα και αυτό με αγχώνει λίγο.
Το Conversion value μου είναι αυτή τη στιγμή στο 70% (και γενικά εκεί γύρω κινείται) και νομίζω ότι είναι καλά (αν δεν κάνω λάθος).

Για να δούμε... σε κανά μήνα θα έχουμε κι άλλα νέα.

Άβαταρ μέλους
meet-sos

Δημοσίευση από meet-sos » 02 Ιούλ 2013 19:32

Απλά να ενημερώσω ότι πληρώθηκα κανονικά τα πρώτα περίπου 100 ευρώ μου μέσω paypal

Άβαταρ μέλους
panxer
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από panxer » 02 Ιούλ 2013 22:44

tk12345 έγραψε: Αν υπάρχει κόσμος που δουλεύει μαζί τους πάνω από χρόνο και έχει πάρει πάνω από $1000 χωρίς πρόβλημα θα το εκτιμούσα να το ανέφερε...
Κάτι λιγότερο από 700 ευρώ, σε εποχές που το δολλάριο ήταν 0.90+ (έχει καιρό). Δεν είχα κάποιο πρόβλημα με αυτούς, σκότωσα τα site μου με blackhat seo οπότε δεν ξαναείδα ούτε cent από εκεί.
Δεν ασχολήθηκα έκτοτε.

formes

Δημοσίευση από formes » 03 Ιούλ 2013 09:50

Γιατί δεν βάζεις ελληνική φόρμα Petas Travelplanet24 klp

Άβαταρ μέλους
meet-sos

Δημοσίευση από meet-sos » 05 Αύγ 2013 12:45

formes έγραψε:Γιατί δεν βάζεις ελληνική φόρμα Petas Travelplanet24 klp
γιατι εχω και απευθειας aff links προς τα ξενοδοχεια

Απάντηση